השקעות ESG - הדרך להרוויח מהשקעות בנושאי חברה וסביבה

השקעות ESG הן נושא חם בתחום ההשקעות, בעיקר אצל מי שמבין את יתרונות החשיבה לטווח רחוק המזוהים עם גישת ESG. חברות הפועלות בגישת ESG מעודדות פתרונות המבוססים על זיהוי משברים צפויים ובכך נמנעות מראש מבעיות כמו משבר הנפט, משבר השבבים, עלויות ניקוי וקנסות בעקבות זיהום וכד'. גם בהיבט החברתי, שילוב עובדים מאוכלוסיות שונות מעודד נאמנות עובדים לחברה ואת רצונם לקדמה. אם כך, ברור שלהשקעות ESG יש יתרונות רבים שכדאי לנצל, מעבר להיותן לתקינות פוליטית שהן מבטאות ומעבר לחדשנות שבהן.

השקעות ESG

מעודכן ל- 02/2022

ESG היא אחת הגישות הכלכליות המתקדמות בעולם, המציעה להעדיף השקעה, שהיא גם רווחית וגם בעלת ערך מוסף, בחברות שמתחשבות בעקרונות סביבתיים, חברתיים ומוסריים, על פני חברות המסתכלות רק על שורת הרווח המיידית. ניתן להתייחס ל-ESG בתור סוג של אסטרטגיית השקעות, בה בודקים לא רק את הרווחיות של חברה, אלא גם את התרומה שלה לעולם.

מה זה תיק השקעות ESG?

המונח ESG הוא ראשי תיבות של Environmental, Social and corporate Governance (ממשל סביבתי, חברתי וארגוני) ובעברית הן נקראות "השקעות אחראיות". אלו השקעות בחברות שתומכות בנושאים סביבתיים וחברתיים. הכוונה לרוב איננה דווקא לחברות או ארגונים פילנטרופיים, אלא לחברות מסחריות שעוסקות בתחומים מגוונים ומשתייכות לתעשיות שונות, אך המדיניות וקבלת ההחלטות שלהן מקדמות אוכלוסיות מוחלשות, שמירה על הסביבה או ערכים חברתיים אחרים.

במובן הסביבתי, זו יכולה להיות חברה שנוקטת בגישה שמתחשבת יותר באיכות הסביבה ובקיימות. לדוגמה, חברה שעוברת להשתמש בחומרים פחות מזהמים בתהליך הייצור. כחברה עסקית, יכול להיות שהמניע להחלטה הוא חוקים סביבתיים או חשש ממחסור בחומרי הגלם המזהמים ומציאת תחליף להם, אבל התוצאה תורמת לאיכות הסביבה. לדוגמה, חברת יוניליוור החלה למכור מיונז ממותג הלמנס (Hellmann's) באריזה שעשויה מפלסטיק ממוחזר ומקדמת מהלכים נוספים לצמצום השימוש בפלסטיק באריזותיה, מהלך שנועד להגן על הסביבה ובעיקר על הסביבה הימית, אך המטרה העסקית שלו היא לספק מוצרים זולים יותר ללקוחות ובדרך הנוחה להם ביותר.

בפן החברתי, מדובר על חברה שדואגת לרווחת עובדיה ולזכויות האדם שלהם. למשל, חברה שפועלת למען הגדלת המגוון התעסוקתי של העובדים שלה. דוגמה לכך היא חברת החשמל שהחליטה להגדיל את מספר הנשים בשורותיה, ומאז מנסחת את התפקידים במודעות הדרושים שלה בלשון נקבה במקום בלשון זכר (למרות שבמקרה של חברת חשמל הפן החברתי החיובי מתנגש בפן הסביבתי שסופג ביקורות רבות). לעתים מספיק שהחברה תימנע מפעילויות שנויות במחלוקת כמו עסקאות עם מדינות דיקטטוריות וממשלים צבאיים, המנעות מפעילות המקדמת הימורים ובחירה לייצר במקומות המעניקים תנאים הוגנים לעובדים.

ממשל תאגידי הוא תחום רחב שעוסק בכך שחברה צריכה להתנהל באופן אתי, אחראי ושקוף. זאת אומרת, בלי בונוסים יוקרתיים לחברי דירקטוריון או פרוטקציות לקרובי משפחה. חברה צריכה להחליט לאמץ תרבות של ממשל תאגידי חיובי, ולפעול על מנת ליישם החלטה זו. לדוגמה, חברה יכולה למנות גופי ביקורת חיצוניים אשר תפקידם יהיה לבחון את פעולותיה ולהצביע על כשלים או נקודות לשיפור.

אפשר לציין שגם במקרה שהחברה עדיין לא עשתה שינויים משמעותיים כדי לשפר נושאים אלו, לעיתים מספיק קיומו של "חזון" לעתיד. לפעמים די בכך שחברה תצהיר על הכוונות שלה לקחת מאפיינים אלו בחשבון. לדוגמה, רשת האופנה H&M הצהירה שהיעד שלה הוא להגיע למצב בו 100% מהבגדים הנמכרים ברשת יהיו מיוצרים מבדים ממוחזרים. במובן הזה, התקנות שהוציא האיחוד האירופי מצמצמות את היכולת של חברות להצהיר הצהרות כוזבות בדבר מחוייבותן לצמצום משבר האקלים ומקלות את ההתמקדות בחברות שבאמת מקדמות נושאי ESG.

בניית תיק השקעות ESG

ישנם סוגים רבים של תיקי השקעות שנועדו להתאים למטרות שונות ולסוגי משקיעים שונים. מסלול השקעה בתיק ESG יכול להיות מגוון, כמו בכל תיק השקעות אחר, עם רמת הסיכון, משך השקעה ותקציב שיהיו מותאמים לצרכים והיכולות של כל משקיע.

בניית תיק השקעות ESG מתחלקת לרוב לאחת משתי אפשרויות:

  1. השקעה ישירה בניירות ערך של חברות בעלות דירוג ESG גבוה או שהחזון שלהן והתנהלותן תואמים את ערכי ה- ESG. כמובן שרצוי פיזור נרחב של ניירות הערך בין מיקומים גיאוגרפיים, תעשיות ומוצרים.
  2. השקעה עקיפה באמצעות קרנות - השקעה בקרנות המחזיקות ניירות ערך של חברות מתחומים שונים עם דירוג ESG טוב. בתיק השקעות כזה פיזור ההשקעות נעשה על ידי הקרן והבחירה במספר קרנות המתמקדות בהשקעות אחראיות מגביר את הפיזור במידה רבה ובקלות, וכך מופחת הסיכון של המשקיע.

למה תיק השקעות ESG משתלם

בתקופה האחרונה השקעות ESG מרקיעות שחקים ובהתאם להערכות Blooberg, הנכסים שהשקיעו בהם לפי עקרון זה עומדים ביולי 2021 על למעלה מ-35 טריליון דולר ברחבי העולם. השקעה בחברות ערכיות יכולה להתגלות כהשקעה משתלמת מאוד עבור המשקיע.

אי אפשר להתכחש לעובדה שהעולם מתקדם לעבר התנהלות מודעת יותר כלפי הסביבה וכלפי זכויות אדם. במאה ה-21 קיימת רגישות גבוהה לדיווחים על עובדים שמקבלים שכר זעום במדינת עולם שלישי או על תאגיד עצום שמחלק הטבות למנהלים שלו, על חשבון העובדים הפשוטים, ובזכות הרשתות החברתיות הרבה יותר קל לעודד מרד צרכנים נגד חברות מנצלות. לכן, חברה שיודעת להתנהל בהתאם לשינויים הגלובליים תשפר את מעמדה בעיניי הציבור, ועשויה להגדיל את הרווחיות שלה.

בנוסף, חברה שאימצה מדיניות של ממשל תאגידי אחראי ושקוף בהתאם לעקרונות ה-ESG מפחיתה את הסיכון להפסדים הקשורים בהתנהלות פסולה. כבר היו לא מעט מקרים בהם פרשיות שהתגלו פגעו קשות ברווחיות חברות, ובעקבות כך במשקיעים. לדוגמה, חברה בשם Bausch Health שתמחרה תרופות בצורה מוגזמת ובעקבות כך הפסידה כ-70% משוויה. התנהלות שקופה והוגנת יותר כלפי הצרכן היתה מונעת את הזעם הציבורי. השקעה בחברות שמתנהלות בצורה שקופה ולפי חזון אתי נחשבת לבטוחה יותר עבור המשקיע, ומפחיתה את הסיכון להחלטות נסתרות שיפגעו ברווחיות.

למי מתאים תיק השקעות ESG

הפופולריות של השקעות ESG עלתה משמעותית בשנים האחרונות, ומסיבה טובה. מחקרים מהשנים האחרונות מצאו כי ישנו קשר בין שילוב גישה של השקעות אחראיות בתהליך ההשקעה לבין תחזיות לתשואה גבוהה יותר.

מכיוון שהשקעות ESG משתלמות, סביר שכל משקיע (גם מי שלא בהכרח מתעניין בנושאים סביבתיים או חברתיים בחיי היום יום) יבדוק השקעה בחברות אחראיות בזמן זה או אחר. לחברות רבות יש דירוג ESG טוב, ואפשרויות ההשקעה רבות ומגוונות. ניתן לבנות תיק השקעות ESG לתקופות שונות, רמות סיכון משתנות ותקציבים מגוונים, הכל לפי מה שמתאים לכל משקיע.

איך מדרגים חברות לפי ESG

הדירוג נועד לקבוע האם חברה מסוימת פועלת לפי עקרונות ה-ESG ואם כן, באיזו מידה. בסופו של דבר, הדירוג צריך לעזור למשקיעים פוטנציאליים להחליט אם הם מעוניינים להשקיע במניות החברה או לא. עם זאת, נכון להיום לא קיים דירוג ESG אחיד של חברות.

ישנם מספר מדדים שבודקים חברות לפי כמה עשרות קריטריונים. בין המדדים המקובלים שמדרגים חברות לפי ESG:

  1. GRI Framework.
  2. the Sustainability Accounting Standards Board הידוע בקיצור SASB.
  3. United Nations' Sustainable Development Goals המוכר כ- SDG.

כמו כן, למדדים "רגילים" רבים יש גרסאות ESG, כמו S&P500 ESG וגם נאסד"ק ESG. הבורסה בת"א גם לא נשארה מאחור ויש לה את מעלה מדד, מדד אשר מתבסס על אחריות חברתית. בנוסף, יש את מדד ההשפעה הסביבתית שמופעל על ידי המשרד להגנת הסביבה, אשר מדרג את פעילות חברות התעשיה הציבורית בארץ.

דירוג ESG של חברות

חברת Sustainalytics מספקת ניתוח ודירוג של מדד ESG לחברות ציבוריות בעולם הנסחרות בבורסות הגדולות, כולל חברות ישראליות.
תוכלו לגלוש לאתר של Sustainalytics לדירוג מדד ESG של חברות, להזין בתיבת החיפוש את שם החברה או את סימול המניה שלה ולקבל בתוצאות את דירוג ה ESG שלה.

דירוגי סיכון ה ESG של Sustainalytics מעריך את המידה שבה הערך העסקי של החברה נמצא בסיכון המונע על ידי סוגיות סביבתיות, חברתיות וממשל. הדירוג משתמש במסגרת דו-ממדית המשלבת הערכה של חשיפת החברה לנושאי ESG מהותיים ספציפיים לתעשייה עם הערכה של עד כמה החברה מנהלת את הנושאים הללו. דירוגי הסיכון הסופיים של ESG הם מדד לסיכון לא מנוהל בסולם מוחלט של 0-100, כאשר ציון נמוך יותר מסמן פחות סיכון ל ESG לא מנוהל.

ESG ותיק השקעות מנוהל

מלבד קניית מדדים וקרנות נאמנות בתחום קיימת אפשרויות השקעה נוספת ויותר אישיות באמצעות תיק השקעות מנוהל. מי שאינו מכיר מוזמן לקרוא את המאמר "מהו תיק השקעות והאם זה מתאים לי".

קיימים מספר בתי השקעות בישראל שאימצו מדיניות השקעה מבוססת ESG בעקבות מדיניות פנימית של בית ההשקעות וכמובן מאחר וישנם משקיעים רבים שמעוניינים לבצע השקעה מבוססת מדד ESG.

קהל היעד הוא מגוון אך מורכב בעיקרו מהרכב סוציואקונומי גבוה, בעיקר הייטקיסטים בעלי כסף פנוי שמודעים למדד ה ESG.

בתיק השקעות מנוהל תוכלו לנהל את כספכם האישי או את הכסף הפנוי של חברה או עסק בבעלותכם ולהנות מהשקעות איכותיות שגם עושות טוב לעולם ולקבל שקיפות מלאה הנוגעת להתנהלות החברות בתיק ההשקעות.

לתיק ההשקעות ימונה מנהל תיקים אישי ותוכלו להיכנס יותר לעומק להרכב תיק ההשקעות כאשר עלויות ההשקעה הינן רגילות ואף אטרקטיביות לעומת עלויות השקעה בקרנות נאמנות.

סיכום

תיק השקעות ESG מתבסס על השקעות בחברות שמקבלות החלטות אשר מתחשבות בסביבה, בחברה ופועלות ליישום ממשל תאגידי שקוף ואחראי. השקעה בחברות כאלו הוכיחה את עצמה במהלך השנים כלא רק מוסרית, אלא גם משתלמת כלכלית עבור המשקיע. בגלל שחברות רבות שואפות לקבל דירוג ESG טוב, יש מבחר לא קטן של חברות שניתן להשקיע בהן. בזכות זה, משקיעים יכולים לבנות תיק השקעות מגוון עם פיזור סיכונים טוב.

בדיקת התאמה לניהול תיק השקעות

מהו ניסיונך בשוק ההון?קבל הצעה לתיק השקעות מנוהל ESG

בדוק הצעות לניהול תיק השקעות ESG
סמן עד 4 אפשרויות
קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מסכים לקבלת הצעות ודיוור

הכל על ניהול תיקים

מנהלת השקעות

בדיקת התאמה לניהול תיק השקעות

התחל בסימון הניסיון בשוק ההון