שכירים, החזר המס שלכם ממתין לכם

מה מעלה בראשכם המושג "החזר מס"? ואם נגדיר אותו כ"קבלו בחזרה את הכסף שמס הכנסה גבה מעבר לנדרש"? החזר מס הכנסה לשכירים הוא הדרך להגן עליכם מגביית יתר, ולהחזיר לכם מידי שנה סכומים שיגדילו את הכסף הפנוי. מאפריל בכל שנה אפשר להגיש בקשת החזרי מס לשנה הקודמת (מאפריל 2023 אפשר למלא דוח שנתי ל-2022. עד אז ניתן להגיש ל-2021) וגם למספר שנים אחורה. הבדיקה לזכאות היא פשוטה וחבל לוותר עליה.


מעודכן לינואר 2024

כשכירים, רוב ההתנהלות עם מס הכנסה חולפת מעל ראשכם ומתנהלת במסתרי מחלקת השכר במקום העבודה שלכם, בעוד אתם מקדישים את זמנכם לעניינים אחרים.

בדרך כלל תזכרו בענייני המס בינואר כאשר אתם ממלאים טופס 101, במרץ כאשר אתם מקבלים טופס 106, בדצמבר כאשר מזכירים לכם למה כדאי לכם לחסוך לקופת גמל, ומידי חודש כאשר אתם רואים בתלוש המשכורת כמה כסף אתם מעבירים למס הכנסה וביטוח לאומי. בכל הנקודות האלה, הפעולות שלכם מתמצות במה שהורו לכם לעשות, אבל אתם יכולים לפעול ולהגדיל את נקודות הזיכוי שלכם דרך טופס 101 או לקבל החזרי מס שמגיעים לכם בעזרת טופס 135. אפילו לא נדרש מכם מאמץ רב, רק להבין את השיטה ומתי אתם זכאים לקבל החזר מס.

הסטטיסטיקות על גביית יתר של מס הכנסה והחזרי מס

בניגוד לעצמאיים, המחויבים להגיש דוח שנתי על הכנסות והוצאות (ובאמצעותו מס הכנסה מחליט אם מגיע לעצמאי החזר מס), רוב שכירים לא חייבים להגיש דו"ח שנתי למס הכנסה. לכאורה זו הוראה שמקלה על חיי השכיר, אבל בפועל היא גורמת לו לשלם יותר מסים ממה שהוא באמת חייב. כך רשות המסים מגלגלת על השכירים את האחריות להגיש בקשה להחזר המס העודף שגבו מהם, מתוך ידיעה שרוב השכירים לא יבקשו אותו. לפעמים מתוך שכחה, חוסר ידיעה או חששות מהרשויות. תסתכלו על זה כך, אתם משקיעים כמה שעות במילוי בקשה וצירוף מסמכים ובתמורה מקבלים אלפי שקלים (שהם למעשה שלכם וחלק מהמשכורת שהרווחתם במשך השנה).

בכל שנה גובה רשות המסים בישראל מיליוני שקלים בגביית יתר של מס הכנסה משכירים בישראל, כספים שתוכלו לקבל בחזרה בהגשת בקשה להחזר מס.
לפי דוח מבקר המדינה וחישובי רשות המסים לשנים 2013 עד 2019, הצטברו כ-3.6 מיליארד שקלים בקופת רשות המסים שלא בצדק ושמשתייכים לכ-2 מליון אנשים שלא ניצלו את זכותם לבקש החזר מס. בדיקה פשוטה תסייע לכם להבין, אם מגיע לכם החזר מס הכנסה ובאיזה סכום.

מידי שנה מחזיר מס הכנסה כ- 700 מליון ש"ח לשכירים שביקשו החזרי מס. העניין הוא שרוב השכירים אינם מודעים לזכותם זו וכלל אינם פונים לבקש החזרי מס. לדוגמא: בשנת 2014 הגישו רק כ- 127,000 שכירים בקשה להחזר מס. חישוב מהיר מראה כי הם קיבלו החזר מס ממוצע של מעל 5,000 ש"ח לכל מבקש בשנה זו. למעשה, נראה כי עיקר השכירים המבקשים החזרי מס הם עובדי רשות המסים, המכירים את החוק ואת זכויותיהם.

התקופה להחזר מס - עד 6 שנים אחורה

להגשת החזר מס יש מועדים ותקופות מסודרים וברורים:

 • החל מאפריל בכל שנה אפשר לבקש החזר מס על השנה הקודמת. למשל, מאפריל 2024 אפשר לבקש החזר מס לשנת 2023.
 • בקשת החזר מס יכולה להתייחס ל-6 השנים האחרונות. למשל: מי שביקש החזר מס בשנת 2023 יכול לבקש החזר מס על השנים 2017-2022
 • בשנת 2024, בעקבות מלחמת "חרבות ברזל", הוארך המועד להגשת בקשת מס- עד ליום 31.3.24 (במקום רק עד 31.12.23) תוכלו לבקש החזר מס על שנים 2017-2022. לאחר מכן, החל מאפריל 2023 תוכלו לבקש החזר מס על השנים 2018-2023. מומלץ למתעכבים למהר ולנצל את ההארכה ולבקש החזר מס ל-2017 .

למי כדאי לבדוק זכאות להחזר מס

בתקופות רגילות החזר מס ממוצע הוא בין 2,000 ל – 5,000 ש"ח לשנה, אך בשנים האחרונות בהן הקורונה ומלחמת חרבות ברזל פגמו בסדירות העבודה, החזר המס הממוצע גדל לכ-7,000 ש"ח ומעלה. ניתן להגיש בקשה להחזרי מס לתקופה של עד שש שנים אחורה, ולזכות בחזרה באלפי שקלים.
מלחמת חרבות ברזל שמתאפיינת באנשים שפונו מביתם ואינם יכולים לעבוד כרגיל, בעובדים ששעות עבודתם צומצמו, במילואימניקים ומגוייסי צו 8 שקיבלו הטבות מיוחדות, אנשים שנפגעו במלחמה או הוגדרו כנפגעי פעולות איבה ואנשים שתרמו סכומים יפים לעמותות שונות - כולם זכאים להחזרי מס משמעותיים וכדאי להם להגיש השנה בקשה להחזר מס.
למלחמת חרבות ברזל על שלל קשייה ונפגעיה, אפשר לצרף את שנות הקורונה, שהחלו ב-2020 ונכללות בתקופת 6 השנים עליהן ניתן לקבל החזרי מס. תקופת הקורונה הכפילה את מספר הזכאים להחזרי מס והגדילה את סכומי המס שניתן לקבל, כך שלכל שכיר כדאי לבדוק אם הוא זכאי להחזר מס.

תוך כמה זמן מקבלים החזר מס

ההחזר יתקבל ישירות לחשבון הבנק של המשלם עד שנה מיום הגשת הטפסים – בתוספת ריבית של 4% והצמדה (השומרת על ערך הכסף כשהמדד עולה והאינפלציה אתו) עד למועד בו יועבר התשלום. הריבית וההצמדה מגיעים אליכם כשהם פטורים ממס. לפני כל ההסברים מהו החזר מס ומי זכאי לו, נתחיל בעובדה שמס הכנסה מטפל בבקשות החזר מס במהירות. במרבית המקרים של בקשה להחזר מס, התשלומים התקבלו בחשבון הבנק בתוך 90 עד 120 ימים ולעיתים אף פחות.

קיימים בארץ מספר פקידי שומה אצלם קבלת הכספים מתעכבת, אך רשות המיסים מודעת לבעיה ולטענתה נוקטת אמצעים לזרז את פעילותם של פקידי שומה אלה. בכל מקרה, כל עיכוב כזה עולה לרשות המסים בסכומי הריבית וההצמדה שממשיכים לתפוח עם העיכוב, כך שאתם לא מפסידים ממנו, ולרשויות המס יש מוטיבציה לצמצם את תקופת ההמתנה.

המסקנה היא שזו דרך מהירה יחסית ופשוטה להגדיל את סכום הכסף בבנק. אחרי הכל, החזר מס הוא כסף שהרווחתם בעבודה ומגיע לכם.

שאלון בסיסי לבדיקת החזר מס לשכירים

בהמשך המאמר מוצגים הסברים על שיטת המיסוי ואיך ומתי להגיש בקשה להחזר מס, אך אפשר לקבל מושג כלשהו על הזכאות שלכם כבר בעזרת מענה על כמה שאלות.

תצטרכו לצרף מסמכים לאימות הבקשה. כך שלאחר שעניתם על השאלות, בדקו האם יש לכם את המסמכים שרשות המסים מבקשת לצרף. למשל, המסמכים הבסיסיים ביותר שתצטרכו הם טופסי 106, בהם כתוב השכר שקיבלתם לאורך כל השנה, עבור כל השנים בהם תרצו החזר מס (עד 6 שנים אחורה) או אם קיבלתם תואר, בקשו מהאוניברסיטה או המכללה בה למדתם מכתב זכאות לתואר וכן הלאה.

1. האם עבדת במשך כל השנה? בכל אחד מהמקרים הבאים כדאי לבדוק זכאות להחזר מס. הזכאות קיימת גם למי שקיבל דמי לידה, אבטלה או כל מענק מהמדינה:

 • האם היקף המשרה ירד, יצאת לחל"ת, לא עבדת מכל סיבה שהיא? במהלך מלחמת חרבות ברזל ובשנות הקורונה שקדמו לה, רציפות העבודה של רוב העובדים נפגעה, ורבים יזכו להחזר מס על התקופות בהן לא עבדו, שכרם הוקטן או היקף המשרה צומצם. כזכור, אפשר לבקש את החזר המס על התקופה הזו עד 6 שנים אחורה.
 • האם יצאת לחופשת לידה? למילואים?
 • האם החלפת עבודות?

2. האם המשכורת שלך השתנתה במשך השנה, או משתנה מידי חודש?

 • אם השכר שלך משתנה באופן ניכר מחודש לחודש – למשל, אם יש רכיב בשכר המושפע מעמלות, או בונוסים, עבודה בכמות שעות משתנה, זכאות לשעות נוספות, שכר על תורנויות, עבודה בשעות הלילה וכדומה.
 • האם במהלך השנה המשכורת עלתה או ירדה?

3. האם משכת כספי פיצויי פיטורין? שאלה זו רלוונטית לרבים שנאלצו למשוך חסכונות בזמן ההתמודדות עם פיטורים או חל"ת בזמן הקורונה.

4. האם עבדת ביותר ממקום אחד באותו הזמן ולא עשית תיאום מס?

5. האם רכשת ביטוח חיים, הפקדת לקופת גמל או חיסכון פנסיוני אחר או תרמת כמה מאות שקלים לעמותות?

6. האם אתם הורים? אבות ובעיקר אמהות יגלו שנקודות הזיכוי עוזרות להקטין מאד את נטל המס. למשל, אמא ל-2 ילדים בני פחות מ-18 תתחיל לשלם מס רק על משכורות גבוהות מ-11,000 ש"ח. הורים מקבלים נקודות זיכוי מס במקרים הבאים:

 • אם נולד לכם תינוק במהלך התקופה האמורה (לאימהות טריות – וגם לאבות טריים, המקבלים נקודות זיכוי עם היוולד תינוק חדש למשפחה). נקודות הזיכוי ישארו אתכם בשנים הקרובות.
 • הורה לבני 18 ומטה מקבל נקודות זיכוי המשתנות לפי גיל הילד בשנת המס. אמהות זכאיות ליותר נקודות מהאבות.
 • הטבות להורים חד הוריים או משלמי מזונות
 • הטבות להורים שלילדם יש מוגבלות או נכות או שמתחנך בחינוך מיוחד

7. האם אתם זכאים לנקודות מס מאחת מהסיבות הבאות?

 • השתחררת משירות צבאי במהלך התקופה
 • עבדתם בגילאי 16-18
 • סיימת לימודים אקדמיים או מקצועיים
 • מגורים בישוב מזכה:
  אחת מההקלות הזמניות שניתנו בתקופת הקורונה היא הוספת ישובים לרשימת הישובים המזכים. כל שנה יש ברשימה שינויים הן מבחינת הישובים והן מבחינת אחוז הזיכוי שתושביהם מקבלים. אם הישוב שלכם נחשב למזכה, אפילו לתקופה קצרה, אתם זכאים להחזר מס על התקופה הזו. רשימת הישובים המזכים המעודכנת נמצאת בחוברת "דע את זכויותיך" שמס הכנסה מפרסם כל שנה.
 • אתם עולים חדשים או תושבים חוזרים

8. ב-7.10.23 ובמלחמה שבעקבותיו, ישראלים רבים הצטרפו למעגל נפגעי פעולות האיבה. יש לכך ביטוי בהחזרי המס המגיעים לנפגעים ולבני משפחתם וכן למי שנרתם לעזרתם:

 • מי שהוכר כנפגע פעולות איבה.
 • מי שהוכר כנכה 100% או כעיוור או שהילד שלו הוכר כנטול יכולת בשל עיוורון או מוגבלות אחרת.
 • מי שתרם עד 2018 מעל 180 ש"ח בשנה ולאחר מכן מעל 190 ש"ח לעמותה או עמותות מוכרים לפי סע' 46, או תרם להנצחת בן משפחה ששירת כחייל או נספה בפעולת איבה.
 • מי שתומך בהחזקת קרוב מדרגה ראשונה במוסד, כיוון שהוא משותק, עיוור או פגוע בנפשו.
 • אנשי כוחות ביטחון שמשכורתם כוללת תוספת רמת פעילות א.

כמו שראיתם יש סיבות רבות לקבלת החזר מס, ויש עוד סיבות שאינן מוצגות כאן ותוכלו למצוא בטופס הבקשה להחזר מס. גם מי ששילם מס שבח או מס רכישה יכול לבדוק האם הוא זכאי להחזר. בדיקה שאפשר לערוך בקלות בדף שירותים דיגיטלים של רשות המיסים

עדכון והוספת הטבות מס באמצע השנה:

מידי שנה בינואר מקום העבודה מבקש מכם למלא טופס 101, ולפי הנתונים שמילאתם מחשבים את נקודות זיכוי המס שתקבלו השנה ושיקטינו את המס שאתם משלמים. אם השמטתם מהטופס מידע המזכה אתכם בנקודות זיכוי, תשלמו יותר מס משאתם חייבים. החזר מס מטפל בהטבות מס שמגיעות לכם ושלא ציינתם בטופס 101.
זה קורה לעתים קרובות יותר ממה שחושבים: חוסר תשומת לב או חוסר ידיעה שבגללם לא ציינתם בטופס הטבת מס אחת או יותר, לפעמים הזכות להטבה החלה באמצע השנה ולא עדכנתם מיידית את מחלקת השכר במקום העבודה (למשל כשסיימתם את לימודי תואר ראשון באמצע השנה, או נולד ילד), או שכחתם לצרף את המסמכים המעידים על הזכאות. כך גם לגבי הטבות מס שהוכרזו על ידי משרד האוצר באמצע שנת המס, כמו תוכנית "נטו משפחה" שהוסיפה נקודות זיכוי להורים לילדים עד גיל 6.

בסיכומו של דבר, מומלץ לכל שכיר במדינת ישראל, לבדוק אם הוא זכאי להחזר מס עבור שש השנים האחרונות (או פחות – אם כבר הגשתם בקשה להחזר מס על חלק מהתקופה). מדובר בהליך פשוט, שיזכה אתכם בהחזר (של אלפי שקלים בממוצע), היישר לחשבון הבנק שלכם – ואלו כספים שלכם, שמן הראוי שיוחזרו לכם.

שיטת המיסוי בישראל

שיטת המיסוי של מס הכנסה בארץ מנוהלת על פי עיקרון הניכוי במקור.

חשוב לדעת שסכום המס נקבע לפי ההכנסה השנתית שלכם. אצל שכירים המשכורת השנתית מפורטת בטופס 106 המתקבל מידי מרץ עבור השנה הקודמת.
אם יש הכנסות נוספות, חשוב לציין גם אותן. למשל: דמי לידה, מענקים, דמי שכירות.

אם כך, איך מס הכנסה, שגובה מכם מיסים מידי חודש, יכול לדעת מראש מה ההכנסה השנתית שלכם? התשובה היא שמס הכנסה אינו יכול לדעת בוודאות מה ההכנסה השנתית שלכם, אך הוא מעריך אותה לפי החישוב שהוא עורך:

בכל חודש מחדש – גם אצל עצמאיים וגם אצל שכירים – השכר של אותו חודש נחשב לשכר שהשכיר מקבל לאורך כל השנה ומנוכה ממנו מס לפי מדרגת המס לאותה דרגת שכר. אצל מי שהכנסתו אינה בשיעור קבוע בכל חודש – מדובר בשיטת מיסוי הגורמת לגביית יתר של מס הכנסה.

לדוגמא: ברוב 2022 קיבלתם שכר של 6,800 ש"ח, אך בחודש אוגוסט קיבלתם באופן חד פעמי שכר של 17,000 ש"ח שכלל עמלות שהצטברו מהשנה הקודמת, דמי הבראה, שעות נוספות רבות שנדרשו מכם וגם פרס כספי קטן לעובד המצטיין.

על משכורת של 6,800 ש"ח מדרגת המס היא 10% . אבל בחודש אוגוסט מדרגת המס קופצת ל- 31% מס, וזה הסכום שמס הכנסה יגבה באוגוסט, כי הוא מניח שזו המשכורת שאתם מקבלים כל השנה.

כמו שאמרנו, מס הכנסה הוא שנתי וצריך לחשב את מדרגות המס לפי המשכורת השנתית באותה שנה, ובדוגמא שלנו: 6,800*11 חודשים + 17,000 = 91,800

על 91,800 ש"ח שכר שנתי אתם אמורים לשלם מדרגת מס של 10% בלבד! מה שאומר שבחודש אוגוסט שילמתם יותר מידי מס הכנסה ואתם זכאים להחזר מס.

החזר מס לשכירים

מה זה החזר מס

מס הכנסה מבין את מגבלות השיטה ונטייתה למיסוי יתר. יחד עם זאת, אין באפשרותו לערוך חישוב שנתי לכל שכיר וליזום החזר מס אוטומטי עבור כל שנה, בין השאר מכיוון שלא תמיד אנשים מדווחים על נקודות זיכוי בזמן אמת ומכיוון שעבור הרבה אנשים המשכורת מעבודה כשכיר היא רק אחד מערוצי ההכנסה שלהם. אצל חלקם באופן קבוע, למשל מהשכרת דירות, ואצל אחרים באורח זמני, למשל תיק השקעות שהראה תשואה או קבלת תשלומים מביטוח לאומי.

הפתרון לגביית היתר הוא לאפשר לכל שכיר להגיש בקשה להחזר מס. מס הכנסה בודק את הבקשה ובוחן את הסכום שגבה. אם הגיע למסקנה שנגבה סכום עודף, הוא משיב אותו כהחזר מס.

מס הכנסה מאפשר החזר מס לשכירים ועצמאים בגין חודשי העבודה עד שש שנים אחורה, כאשר עבור כל שנת מס מתבצע חישוב בנפרד.

שימו לב ששיטת החישוב לתשלום מס הכנסה בישראל, מביאה לכך שרוב השכירים בישראל משלמים מסים בעודף – אבל לא כולם מבצעים בדיקת החזר מס או תובעים את כספם בחזרה.

כאן נעסוק בהחזר מס לשכירים בלבד. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת איך מבצעים החזר מס עבור הכספים ששילמתם בעודף למס הכנסה.

עוד לפני שאנחנו צוללים אל הפרטים של החזר מס הכנסה לשכירים, נחזור שוב: מרבית השכירים אינם חייבים בדיווח שנתי לרשויות בנוגע להכנסותיהם והוצאותיהם.

בכל זאת יש שכירים החייבים להגיש דוח שנתי למס הכנסה. אם אתם או בן זוגכם עונים על אחד המקרים הבאים, יש עליכם חובת הגשת דוח שנתי:

 • אתם שכירים שהכנסתם השנתית עולה על סכום המקסימום שנקבע לכל שנה, או שיש להם הכנסה נוספת שעולה על סכום התקרה שנקבע לאותה שנה .
 • יש לכם הכנסה מדמי שכירות בגובה מעל התקרה השנתית.
 • יש לכם הכנסת חוץ ממקור בחו"ל.
 • הרווחתם ממסחר בבורסה מעל לתקרה השנתית.

יש עוד מקרים וכללים המחייבים הגשת דוח שנתי למס הכנסה, כמפורט בחוברות שמס הכנסה מפרסם מידי שנה. מדריכי דע את זכויותיך השנתיים מפרטים את הכללים וסכומי התקרה השנתית.

המדריך האחרון הוא לשנת 2021 ונקרא מס הכנסה: דע זכויותיך וחובותיך

בכל מקרה אחר, גם אם יש לכם חוב למס הכנסה – אי חובת הדיווח של השכיר לרשות המסים, עומדת לטובתכם. אתם לא חייבים לדווח למס הכנסה על חוב מס.

אם כן, נמליץ על בדיקת הזכאות להחזר מס הכנסה לשכירים בכל שנה, אבל להגיש בקשה להחזר מס לשכירים רק כאשר ברור כי אתם נמצאים ביתרת זכות וזכאים לקבלת החזרים ממס הכנסה. אם צברתם חוב מס גבוה יותר מהחזר המס שמגיע לכם, אל תגישו בקשה להחזר מס.

כדאי לדעת, כי אם במהלך שש השנים האחרונות (התקופה עבורה ניתן לתבוע החזרי מס), צברתם חוב בחלק מהשנים ושילמתם מס עודף בחלק אחר של התקופה – וודאו כי בשורה התחתונה מגיע לכם החזר מס הכנסה. לא אחת, מס הכנסה בודק את המצב הכספי של הנישום לאורך תקופה ארוכה יותר מזו עבורה הוגשה בקשה להחזר מס – ועל כן, הגשת בקשה לתקופה חלקית – עשויה להתגלות כשגיאה שתעלה לכם כסף.

איך מתחילים? הצעד הראשון בדיקת החזר מס

תוכלו להתחיל בבדיקת נקודות הזיכוי שתקבלו לפי המצב המשפחתי בסימולטור נקודות זיכוי של רשות המסים והזנתן בסימולטור מס הכנסה שמחשב כמה הן שוות לכם בתשלום המס השנתי. הנתונים שהמחשבון מבקש דומים לאילו שהתבקשתם למלא בטופס 101, אבל הוא מתייחס רק לנקודות הנובעות ממצב משפחתי, וכאמור יש עוד הרבה מצבים מזכים. אם הזנתם במחשבון מידע שונה מזה שמסרתם בטופס 101 ומתברר שאתם זכאים לעוד נקודות זיכוי, תוכלו לבקש החזר מס.

אתר רשות המיסים מספק לא רק שפע של מידע אודות תהליך מילוי טופס בקשה להחזר מס, אלא גם סימולטור, או מחשבון החזר מס, שיסייע לכם להבין את סדרי הגודל של הכספים שאולי מגיעים לכם. את מחשבון החזר מס (כן, עוד מחשבון והפעם מפורט במיוחד) תמצאו באתר רשות המיסים.

בתהליך, תתבקשו למלא את גובה ההכנסה שלכם בכל שנה בתקופה המבוקשת, ואישורים בנוגע להפקדות ותשלומים (הוצאות) שישפיעו על גובה המס שתשלמו – כמו למשל, הפקדות לפנסיה, לקופת גמל, לביטוחים רלוונטיים, ועוד. תשאלו שאלות בנוגע לזכאות להפחתה בתשלום המיסים בתקופה האמורה, כמו למשל:

 • האם קיבלת מביטוח לאומי דמי לידה / אבטלה / פגיעה / מילואים במהלך התקופה?
 • האם השתחררת מהצבא או יצאת לפנסיה?
 • האם פוטרת ו/או קיבלת פיצויי פיטורין?
 • האם היו לך הוצאות למוסד רפואי עקב טיפול בקרוב משפחה?
 • האם טיפלת בבן זוג או בילד בתקופה האמורה?
 • האם תרמת לעמותות או מוסדות בסכום שעולה על 200 ש"ח במהלך התקופה?

חשוב לקחת את הזמן ולהשלים את בדיקת הזכאות להחזר מס באופן מדויק, על מנת לקבל אומדן ריאלי בנוגע לגובה המס שתוכלו לקבל, אם תגישו בקשה להחזר מס.

נושא חשוב נוסף – אם אתם נשואים, הבקשה להחזר מס צריכה לכלול את שני בני הזוג, על כל הכנסותיהם בתקופה הנבדקת.

אם יש לכם שאלות או אינכם בטוחים מהם המסמכים שצריך לצרף או איך להשיג אותם, תוכלו לפנות למומחים שיערכו עבורכם את הבדיקה.

בין המומחים והיועצים ניתן למצוא את חברות כמו חברת הר המס המעסיקה רואי חשבון שיבחנו ללא עלות את זכאותך להחזר מס או חברת finupp העוסקות בהחזרי מס לשכירים.

יש יתרונות בפניה לחברה מקצועית שתעזור לכם בבדיקת החזר המס – הם ידעו לשאול את השאלות המתאימות לאיתור הטבות מס להן אתם זכאים, כמו גם לבחון האם קיימים חובות מס על שמכם בכל התקופה הנבדקת, עד 6 שנים לאחור. מומחה בהחזר מס גם יסייע לכם באיתור הטפסים הנדרשים להגשה ולהפנות אתכם לגופים שיוכלו לתת לכם את המסמכים והטפסים הנדרשים.

תוצאות בדיקת החזר מס

בסיום בדיקת החזר מס שנעשתה ביסודיות ועם כל המסמכים הנדרשים, אתם יודעים:

 • האם אתם ובן זוגכם זכאים להחזר מס ובאיזה סכום.
 • האם יש לכם או לבן הזוג חוב מס
 • לאחר חיבור סכומי ההחזר של שני בני הזוג והחסרת חובות המס – האם אתם זכאים להחזר מס או שחובות המס שלכם גבוהים מההחזר.

אם לפי תוצאות הבדיקה מגיע לכם החזר מס, תוכלו להמשיך לשלב הבא – הגשת בקשה להחזר מס לפקיד שומה במס הכנסה.

אם תוצאות הבדיקה מראות שאינכם זכאים להחזר, או שיש לכם חוב מס גבוה, שמרו את כל המסמכים והטפסים במקום בטוח והמתינו לשנה הבאה. אולי בשנה הבאה חוב המס יתיישן ויהיו סיבות אלה ואחרות לקבלת החזר מס.

בכל מקרה, מומלץ שמכאן ואילך תעדכנו את מחלקת השכר בצורה מיידית בכל אירוע שמעניק לכם הטבות מס, כך הנטו החודשי יגדל בלי להמתין להחזר מרשות המסים, ותמשיכו לבדוק מידי שנה האם מגיע לכם החזר מס עבור משכורות בגובה משתנה במשך השנה.

בקשת החזר מס – כך תעשו זאת, צעד אחר צעד

בבדיקת החזר מס כבר השלמתם את רוב התהליך - אתם יודעים מה למלא ואספתם את כל המסמכים הדרושים. איך עושים את הצעד האחרון לבקשת החזר מס? שכירים ימלאו את טופס 135.

במהלך שנת 2023, ניתן להגיש בקשה להחזר מס על שנות המס 2017 – 2022 לכל היותר. בדרך כלל, החל מחודש אפריל, כאשר מקום העבודה נתן לכם טופס 106 לשנה הקודמת, ניתן להתחיל להגיש בקשות להחזר מס בנוגע לשנת המס שנסתיימה. זאת אומרת, שבסביבות אפריל 2023 – אפשר להגיש בקשה להחזר מס עבור שנת המס 2022. החזר מס לשכירים (אם אין להם הכנסות מיוחדות המחייבות הגשת טופס אחר) כרוך במילוי טופס 135 – תוכלו למצוא מידע על מסמכים שיש לצרף לטופס 135 במאמר "החזר מס לשכירים – כך תאתרו את המסמכים הנדרשים" , והסברים בנוגע למילוי תקין שלו במדריך הגשת הבקשה להחזר מס באתר רשות המיסים.

מי שמעוניין להגיש טופס 135 בלי להעזר בחברה פרטית המתמחה בהחזרי מס, יכול להעזר במוקד המידע שרשות המסים מעמידה לרשות הציבור וגם לבדוק מידע ופעולות אפשריות דרך האיזור האישי באתר מס הכנסה.

טופס 135 נקרא "דין וחשבון שנתי מקוצר" והוא מיועד "ליחיד שאינו חייב בהגשת דו"ח אך מבקש החזר מס", כפי שכתוב בכותרת שלו. עצמאים ואנשים אחרים החייבים להגיש דוח שנתי – יקבלו החזרי מס בעקבות הטיפול בדוח השנתי ולא דרך טופס 135.

אל הטופס יש לצרף מסמכים כמו:

את הטופס שמילאתם, בצירוף כל האסמכתאות הנדרשות, יש להגיש בלשכת פקיד השומה שאתם משוייכים לו באזור המגורים שלכם. אם בעירכם יש מספר פקידי שומה, ודאו קודם טלפונית מי פקיד השומה המטפל בכם, גם מחלקת שכר במקום העבודה שלכם יכולה לעזור.

מומלץ לשמור עותק חתום שישאר אצלכם ולקבל אישור בכתב על הגשת הבקשה, כולל תאריך ההגשה.

לחילופין, אם אינכם בטוחים שמילאתם היטב את הטופס או מעוניינים במידע נוסף, תוכלו לפנות לשירות מקצועי שיבצע עבורכם את ההגשה.

החזרי מס לשכירים – מה תקבלו משירות מקצועי?

כאמור, בתהליך הגשת החזר מס לשכירים, מיעוט של השכירים אכן מבקשים את הכספים המגיעים להם בחזרה, ואילו רוב השכירים בארץ פשוט משלימים עם אלפי השקלים הנגבים מהם ביתר – ונמנעים מה"התעסקות", הבירוקרטיה, ה"טופסולוגיה" וכאבי הראש. מי שהטפסים שיש למלא גרמו לו לסחרחורת –חשוב שיידע כי ישנם אנשי מקצוע המתמחים בבקשת החזר מס לשכירים, בתשלום שבדרך כלל נקבע על פי גובה ההחזר שאתם אמורים לקבל. במילים אחרות, תוכלו להיעזר באנשי מקצוע שיטפלו בהגשת הבקשה להחזר מס עבורכם.

אמנם, את תהליך איסוף המסמכים לא תוכלו לחסוך מעצמכם – אולם, כאשר יש איש מקצוע שמכוון אתכם בנוגע לטפסים שיש לאסוף והיכן למצוא אותם – כל תהליך הגשת הבקשה וההתמודדות עימה, הופך נוח יותר.

איך שירות החזר מס מקצועי עוזר לכם?

 • תהליך בדיקת החזר מס מעמיק ומדוייק:
  • בחינת כל הטבות המס שאתם זכאים להן, גם כאלה שלא ידעתם עליהן.
  • עזרה והכוונה בהשגת המסמכים הנדרשים לבקשה. כדאי לפנות לעזרה גם אם אין לכם את כל המסמכים הנדרשים לצירוף לטופס 135, כך תוכלו לקבל ייעוץ מה להשיג ואיך להשיג בדרך הקלה ביותר.
  • עזרה במילוי הטפסים ומתן הכוונה שתמנע טעויות במילוי הטפסים – מידע חסר, מסמכים חסרים, לכם ולבן זוגכם .
  • בחינת כל תקופת הזכאות להחזר מס לחישוב סכומי החזר מס וסכומי חובות מס וחישוב הסכום הסופי מול מס הכנסה.
  בסיום בדיקת מס על ידי גורם מקצועי, תדעו בדיוק היכן אתם עומדים והאם כדאי לכם להגיש בקשת החזר מס למס הכנסה.
 • אין צורך לצאת מהבית: בחלק מהחברות כל תהליך הבדיקה וההגשה מתנהל בטלפון ודרך אתר האינטרנט. גם העברת המסמכים והטפסים נעשית דרך האינטרנט.
 • מנהלים עבורכם את הקשר עם מס הכנסה: אתם פטורים מהקשר עם פקיד השומה ובירורים מולו. את ההגשה וכן מעקב מול פקיד השומה על ההתקדמות בטיפול בבקשה יבצעו המומחים.
 • במילה אחת: בטחון. בטחון שהטופס מולא כהלכה וצורפו המסמכים הנכונים. בטחון שאתם באמת זכאים להחזר מס ובאיזה סכום. בטחון שלא דילגתם על איזו נקודת זיכוי או פיספסתם איזו הטבת מס ושאתם מקבלים את מלוא ההחזר שמגיע לכם

הר המס היא חברת החזרי מס לשכירים שבה לאחר בדיקה קצרה בחינם היא יכולה לחשב האם מגיע לכם החזר מס. אם כן, החברה תדאג לכל היבטי הגשת הבקשה להחזר מס בשמכם, וגם תאסוף במקומכם את כל המסמכים שנדרש לצרף לבקשה.

FinUpp, היא חברת החזרי מס דיגיטלית המציעה שירותי אינטרנט לבדיקת החזר מס ומגישה בקשות החזר מס בשם שכירים לאחר בדיקה המבוצעת בחינם.

עלויות שירות החזר מס מקצועי

עבור הטיפול בהחזרי מס לשכירים גובות החברות המקצועיות מחירים שונים, שבדרך כלל נגזרים מסכום החזרי המס ומספר השנים עבורן אתם מגישים בקשה. בבדיקה שערכנו עם מספר רואי חשבון ויועצי מס המספקים שירותי הגשת בקשה להחזר מס הכנסה לשכירים, העלויות הממוצעות עמדו על כ- 20% מגובה ההחזר, לעיתים בתוספת עלות של כמה מאות שקלים לפתיחת תיק.
אבל יש חברות מקצועיות וטובות שמציעות את שירותיהן בעלות נוחה יותר:
חברות כמו "הר המס" ו-finUpp מציעות את שירותן במתכונת "לא קיבלת - לא שילמת".
הן מציעות בדיקת זכאות להחזר מס ללא עלות, וגם במקרה שבקשה לקבלת החזר מס נדחתה – השירות הוא ללא עלות. אתם משלמים רק אם קיבלתם החזר מס והתשלום תלוי בסכום ההחזר.

עוד יתרון יחודי של "הר המס" הוא שירות בדיקה אוטומטי- מרגע שפתחתם תיק בחברה, היא בודקת אוטומטית וללא עלות מידי שנה אם אתם זכאים להחזר מס, ותשלח תזכורת בדבר הזכאות שלכם.

רוב החברות מטפלות בשכירים המרוויחים מעל 7,500 ש"ח, כי מתחת למשכורת זו כמעט ואין גביית מס, ולכן גם ההחזר קטן או לא קיים.

איך בוחרים שירות החזר מס?

ראשית, אין תחליף להמלצות וביקורות. עדיף לפנות לגורם שקיבלתם עליו המלצות מאנשים שאתם מכירים או מגופים רשמיים ורציניים או אנשי מקצוע מהתחום שאתם סומכים עליהם.

מעבר לכך, יש חשיבות למחיר הנדרש בעד השירות. חפשו חברת החזר מס שגובה סכום סביר ולפי הצלחה.

דברו עם נותן השירות. איך הרגשתם במהלך השיחה? האם הוא נשמע מקצועי ונכון לעזור לכם? האם הרגשתם שהוא יכול לסייע לכם בתהליך?

בדקו האם נותן השירות בא לקראתכם בנושאים שחשובים לכם, למשל:

 • מה כלול בשירות שתקבלו - האם הוא חד פעמי או מלווה אתכם לאורך שנים
 • מחיר השירות
 • זמינות ומהירות הטיפול והמענה

או כל נושא אחר המטריד אתכם וחשוב לכם.
בחרנו להמליץ על "הר המס" ו-finupp לאחר שבדקנו אותן מבחינת השירות ועלותו.

זה הזמן לבדוק זכאות להחזר מס

אם אתם שכירים, ועוד לא הגשתם בקשה להחזר מס לשכירים – אנחנו ממליצים לפעול לקבלת אלפי שקלים שאולי שמכם רשום עליהם בכספות רשות המסים. הגישו בקשה להחזר מס לשכירים לתקופה המרבית האפשרית מאז נכנסתם לשוק העבודה או מאז הבקשה האחרונה להחזר מס שהגשתם. אם אתם מתקשים להתמודד עם איסוף והגשת הטפסים הנדרשים בעצמכם – היעזרו באיש מקצוע או באתר אינטרנט מקצועי, שירכז את המידע הנדרש להגשת הבקשה, ינהל את איסוף המסמכים ויגיש את הבקשה בשמכם. כאמור, הסכום הממוצע להחזר מס לשנה לשכירים בישראל מגיע לאלפי שקלים. אתם תמצאו לכסף הזה שימוש טוב שיסייע לכם להגשים רצונות ומטרות, ברגע שיגיע לחשבון הבנק שלכם.

מנהלת השקעות

בדיקה לזכאות החזר מס

בדיקה מקיפה של כל היבט המזכה בהחזר מס בשיחה חינמית ללא התחייבות

תשובה מיידית עם הערכת סיכוי החזר מס מבוססת על חישוב נקודות זיכוי

החזר מס ממוצע כ- 8,000 ש"ח!

החזר מס והתנהלות פיננסית

מנהלת השקעות

בדיקה לזכאות החזר מס

בדיקה מקיפה של כל היבט המזכה בהחזר מס בשיחה חינמית ללא התחייבות

תשובה מיידית עם הערכת סיכוי החזר מס מבוססת על חישוב נקודות זיכוי

החזר מס ממוצע כ 8,000 ש"ח!