החזר מס לשכירים – כך תאתרו את המסמכים הנדרשים

אפשרות החזר מס הכנסה פתוחה בפני כל עובד– שכיר או עצמאי. לנוחותה של רשות המסים, מרבית השכירים נמנעים מלממש את זכותם לבקשת החזר מס הכנסה ולקבל סכומים שנגבו מהם לפי מדרגות מס גבוהות ממדרגת המס האמיתית שלהם. חלקכם נרתעים מהתהליך והבירוקרטיה ואחרים מונעים מחשש (שאינו מוצדק) מעינה הפקוחה של רשות המסים, אבל כדאי לכם להתגבר על הרתיעה ולקבל החזר מס הכנסה מצטבר עד שש שנים אחורה.


אתם גרים בישראל? אם אתם שכירים, קרוב לודאי שאתם משתייכים לצבא השכירים הדומם שמשלם מס הכנסה עודף. בשל שיטת חישוב המס בישראל, המכונה "ניכוי מס במקור", מדרגת המס (אחוז המס שנשלם מהמשכורת) שמשלמים נקבעת לפי ההכנסה השנתית, אך מס הכנסה עצמו נגבה מידי חודש ולא פעם בשנה. כאשר גובים מידי חודש, הבעיה היא שמס הכנסה אינו יכול לדעת באמצע השנה מה תהיה המשכורת השנתית הכוללת, ולכן הוא מחשב את מדרגת המס לכל חודש בפני עצמו. אם חודש אחד הרווחתם מעט – מדרגת המס וסכום המס הנגבה יהיו נמוכים. אם בחודש הבא הרווחתם יותר – מדרגת המס תקפוץ גם היא. אם חשבתם שבסופו של דבר החודשים בהם המשכורת הנמוכה מתקזזים עם חודשי המשכורת הגבוהה, ברוב המקרים זו טעות. שיטת המס בישראל נוטה לגביית יתר של מס הכנסה, ואם אינכם חייבים להגיש דוח שנתי למס הכנסה, בדומה לרוב השכירים, יש סיכוי גבוה שבסיכום השנתי הכולל מס הכנסה חייב לכם ולא אתם לו. בכל זאת, המטרה של מס הכנסה היא לקבל רק את המגיע לו ולא מעבר לכך, ולכן הדרך לאיזון גביית יתר היא האפשרות לבקש החזר מס.

איך תזהו אם מס הכנסה גבה מכם יותר מידי?

אם המשכורת שלכם בגובה משתנה בכל חודש, או אם במהלך השנים היו חודשים שבהם עבדתם פחות, או לא עבדתם כלל. אם היו בחייכם שינויים המזכים אתכם בהטבות מס, כמו הולדת ילדים, מעבר דירה לאיזור פיתוח, רכישת ביטוח חיים (כולל ביטוח משכנתא) ועוד מספר רב של אירועים שתוכלו לקרוא עליהם במאמר "שכירים, החזר המס שלכם ממתין לכם" – כדאי מאד לבדוק אם אתם זכאים להחזר מס. למעשה, עצם העובדה שאתם שכירים היא סיבה מספיק טובה לבדוק אם המשכורת שלכם ספגה גביית יתר.

בדיקת החזר מס אינה עולה כסף, אינה מחייבת אתכם בדבר ואינה מעבירה את פרטיכם לרשויות המס. לאחר הבדיקה תוכלו להחליט אם להגיש למס הכנסה בקשה להחזר מס לשכירים.

למה כדאי להשקיע את הזמן ולבדוק אם מגיע לכם החזר מס הכנסה?

 • רוב השכירים בישראל זכאים להחזר מס.
 • גובה הממוצע של החזר מס לשכירים עומד על אלפי שקלים לכל שנת מס, זאת, בדרך כלל היישר לחשבון הבנק ובתוך כשלושה חודשים (בממוצע). הסכומים משולמים בתוספת ריבית והצמדה עד ליום התשלום.
 • בקשת החזר מס הכנסה אפשרית עד תקופה של 6 שנים אחורה, והסכום, כאמור, נושא ריבית והצמדה.
 • אכן, הגשת בקשה מסודרת לקבלת החזר מס תצריך איסוף של מסמכים. תהליך האיסוף של כלל המידע אינו מורכב – וניתן להשלים אותו בתוך שעות ספורות. אם אתם מתקשים לנהל את בקשת החזר המס שלכם באופן עצמאי, תמצאו שפע של חברות מקצועיות המציעות שירות הגשת בקשה להחזרי מס עבורכם. בחישוב של זמן עבודה מול הסכום שתקבלו, זה יהיה הסכום הגבוה ביותר בממוצע לשעה, שאי פעם הרווחתם.
 • החזר מס לשכירים מאפשר לכם לקבל בחזרה את הכסף שהרווחתם בעבודה קשה. חבל שהוא לא יהיה אצלכם.

על מנת לנטרל את החשש מאיסוף המסמכים לבקשת החזר מס, הכנו עבורכם מדריך מפורט, כולל צילומי המסמכים והסברים בנוגע לאופן המילוי שלהם. עכשיו – זה אפילו פשוט יותר לתבוע בחזרה את הכספים שמגיעים לכם. המדריך מתייחס להחזר מס לשכירים בלבד ולא לכל מי שחייב בהגשת דוח שנתי. מגישי דוח שנתי יקבלו החזר מס כאשר מס הכנסה בוחן את הדוח השנתי ומגלה שהיתה גביית יתר אצל מגיש הדוח.

בדיקת החזר מס – שלב הכרחי בטרם תגישו בקשה להחזר מס לשכירים

אם תגישו בקשה להחזר מס כאשר יש לכם חוב למס הכנסה, תידרשו לשלם את החוב. אם הגשתם בקשה להחזר מס רק על חלק מהשנים עליהן ניתן לבקש החזר, רשויות המס עשויות לבדוק בעצמן את הנתונים שלכם על כל תקופת ההחזר ולא רק על התקופה שביקשתם. אם יתברר שבתקופה הכוללת חוב המס עולה על ההחזרים, תדרשו לשלם את החוב.

לכן חשוב מאוד לבצע בדיקה מקיפה של גובה החזרי המס המגיעים לכם על כל תקופת הזכאות (שהיא 6 שנים אחורה או מאז הגשת הבקשה להחזר מס האחרונה שלכם – המאוחר מביניהם), כולל איסוף הטפסים והמסמכים הנדרשים, לפני שאתם מגישים את הבקשה להחזר מס. רק לאחר שתוודאו כי אכן מגיעים לכם כספים על תשלום מס הכנסה ביתר – נייעץ לכם להגיש את הבקשה. אם יש לכם חוב מס, נצלו את זכותכם לא להגיש דוח שנתי ואל תפנו לרשויות המס.

בדיקה מקיפה בנוגע לגובה החזר המס המגיעים לכם תוכלו לבצע ללא תשלום באינטרנט, דרך חברת finupp. נציגי החברה יסייעו לכם בהסברים לגבי בדיקת החזר מס הכנסה, לאיזה הטבות מס אתם זכאים לפי מצבכם בחיים וההשקעות שעשיתם, איזה מסמכים נדרשים להוכחת כל זכאות ומה הדרך היעילה להשיג אותם.

בקשה להחזר מס לשכירים, ניתן להגיש במשרדי פקיד השומה בלבד ולא דרך האינטרנט, אך עם finupp תוכלו להשלים את כל התהליך דרך האינטרנט והם יטפלו בהגשת הבקשה למס הכנסה ובמעקב אחרי הטיפול בה.

אם אתם מתקשים באיסוף הנתונים והגשת דו"ח מסודר – חשוב לקחת בחשבון, שסיוע מקצועי בהגשת הבקשה יאפשר לכם לתבוע את הכספים המגיעים לכם, תוך תשלום עבור השירות שהוא בדרך כלל קטן ביחס לכספים שתקבלו.

מתחילים לעבוד – מילוי בקשה להחזר מס לשכירים (טופס 135)

בקשה להחזר מס לשכירים מגישים באמצעות מילוי טופס 135. טופס זה מכיל עשר קטגוריות של פרטים למילוי – פרטים אישיים שלכם ושל בן הזוג הנשוי לכם (מגיש הדוח נקרא "בן הזוג הרשום" ובן הזוג נקרא "בן/בת זוג". זכותכם להחליט מי נחשב לבן הזוג הרשום, אך בחירה זו תשאר ללא שינוי ב-5 השנים הבאות), כולל פרטי חשבון בנק אליו תתבצע ההעברה על סך החזר המס המגיע לכם ושיק מבוטל המעיד על פרטי חשבון הבנק.

תמלאו פרטים בנוגע להכנסות, רווחי הון והכנסות שאינן חייבות במס, ניכויים אישיים (כמו תשלומים לביטוחים למיניהם, קופות גמל ואפילו עלויות השקעה בחיפוש אחר נפט), זיכויים אישיים (כמו ביטוחים, קצבאות, תרומות, וכדומה), ניכויים במקור – וחתימה לצד הצהרה כי כל המידע שמסרתם הוא אמיתי ומדויק.

אל טופס 135, שיש למלא בקפידה ותוך מילוי מדויק של כלל הסכומים בקטגוריות המתאימות – יש לצרף מסמכים ואסמכתאות.

טופס 135 דף 1

טופס 135 דף 1

טופס 135 דף 2

טופס 135 דף 2

איזה מסמכים צריך לצרף לבקשה להחזר מס לשכירים?

אתם צריכים לצרף מסמכים המוכיחים את הפרטים הרשומים בבקשה להחזר מס, כלומר:

 • מסמכים המעידים על ההכנסות שלכם ועל ההפרשות הסוציאליות במשך שנת המס
 • אישורי מס על הכנסות אחרות שהיו לכם במהלך השנה – חלק זה רלוונטי רק למי שהיו לו הכנסות נוספות.
 • מסמכים המוכיחים את הזכאות שלכם להטבות המס שביקשתם בשנת המס.

למעשה, אם הכנסתכם היחידה היא עבודתכם כשכירים, המסמכים שתצטרכו לצרף לבקשה להחזר מס אינם רבים:

טופס 106, אישורי מס על הפרשות סוציאליות ומסמכים המעידים על הטבות מס כמו: מספר הילדים מתחת לגיל 17, תעודת עולה, תעודת שחרור מצה"ל וכד'.

אם היו לכם הכנסות נוספות או שמצבכם מורכב יותר להוכחה (נכות או טיפול בנכה), תצטרכו להביא מסמכים המעידים על כך, וכאן יכול להיות שתזדקקו לסיוע במילוי הבקשה להחזר מס. סיוע מקצועי תוכלו למצוא בחברת finupp.

מסמכים המוכיחים הכנסה שנתית והפרשות סוציאליות

טופס 106

כשכירים, הטופס העיקרי, ולעיתים קרובות היחיד, שמעיד על ההכנסה השנתית שלכם הוא טופס 106.

טופס 106 הוא טופס שכל מעביד חייב לתת לכל אחד מעובדיו בתום כל שנת מס קלנדרית. זהו טופס המרכז את ההכנסה השנתית שלכם מאותו מעביד לשנת מס אחת.

מה חייב להיות בטופס:

 • פרטי מעביד ופרטי עובד, כולל זכאותכם לנקודות זיכוי במס הכנסה
 • חודשי העבודה שלכם אצל המעסיק. יכול להיות שעבדתם אצלו כל השנה, ויכול להיות שהתחלתם באמצע שנה או עזבתם לפני סופה.
 • ההכנסות שלכם אצל המעביד, כולל החזרי הוצאות והטבות שוות כסף
 • הפרשות סוציאליות
 • ניכויים למס הכנסה, לביטוח לאומי ומס בריאות.

בכל ארגון הטופס נראה מעט אחרת אבל כולם כפופים להנחיות רשות המיסים לטופס 106

חשוב לדעת כי מעבידים מחוייבים על פי חוק לספק לעובדים שלהם טופס 106 בגין כל שנת עבודה (או חלק ממנה), עד סוף חודש מרץ של השנה העוקבת. אם אין לכם, או שלא שמרתם טופס 106 מכל מעביד ממנו קיבלתם שכר במהלך שנת המס האמורה – תוכלו להתקשר למנהל החשבונות או מחלקת כח אדם של הארגון ולבקש עותק של הטופס. היום נהוגים טפסים דיגיטליים שניתן להוריד כקובץ PDF מאתר המעביד או מאתר החברה העורכת עבורו את תלושי השכר.

טרם הגשת בקשה להחזר מס לשכירים – חשוב שיהיו בידיכם טפסי 106 של כל מעסיק שהפיק תלושי משכורת עבורכם, גם אם רק במהלך תקופה קצרה בשנה, עבור כל השנים עליהן אתם מבקשים החזר מס. טיפ חשוב – כאשר עובדים במספר מקומות במקביל חשוב לבצע תאום מס, על מנת לא לשלם את מדרגות המס המירביות בכל מקומות העבודה.

אישורי תשלומים מטעם הביטוח הלאומי (דמי לידה, אבטלה, מילואים ועוד)

אם קיבלתם במהלך התקופה בגינה אתם מבקשים החזר מס דמי אבטלה, דמי פגיעה בעבודה, דמי לידה או תשלום עבור ימי מילואים, או כל תשלום אחר מביטוח לאומי, עליכם להביא אישורים על כך מהביטוח הלאומי.

אם לא שמרתם את המסמכים והאישורים שקיבלתם, תוכלו להוריד אותם מהאיזור האישי שלכם באתר המשרד לביטוח לאומי או בהזמנת הטפסים המבוקשים לשליחה בדואר אליכם הביתה.

אם טרם נרשמתם לשירות האישי של ביטוח לאומי, תוכלו להרשם בקלות באזור השירות האישי של אתר המוסד לביטוח לאומי. לאחר קבלת סיסמה, תוכלו להיכנס לאזור ה"אישורים" באתר, לבחור את האישור המבוקש והשנים הרלוונטיות – המסמכים יוצגו ויתאפשר להוריד אותם למחשב בתצורת PDF, או להדפיס אותם ישירות.

טופס 161 הודעת מעביד על פרישה מעבודה של עובד

פוטרתם, התפטרתם או פרשתם לגמלאות? צרפו לטופס 135 את הודעת המעביד על עזיבתכם. אם לא קיבלתם מהמעביד את טופס 161 בעת העזיבה, צרו קשר עם מחלקת כח אדם במקום העבודה הקודם שלכם ובקשו את הטופס.

טופס 806 (857) ניכוי מס הכנסה מתשלומים המחייבים ניכוי מס במקור

עבדת כקבלן או פרילנסר? תוכל לקבל ממזמין העבודה טופס 806 המפרט את התשלומים שקיבלת ממנו ועל המס שנוכה במקור. בראש הטופס כתובים כל סוגי השכר והשירותים המחייבים את הגשתו.

אישורי מס על הפקדה לקופת גמל, קרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קרן השתלמות

את אישור המס תקבלו עבור הפקדות שנעשו במסגרת ההפרשות הסוציאליות שאתם מקבלים במקום העבודה (הפרשות הנעשות על ידיכם ועל ידי המעביד במקביל) וגם עבור הפקדות עצמאיות שבחרתם להפקיד, לקרן השתלמות או לקופת גמל במסגרת הטבות המס של סעיפים 45 ו-47 לפקודת מס הכנסה. הדוח שנתי על ההשקעות שלכם נשלח בדרך כלל בדואר או במייל, או שתקבלו מחברת השקעות/חברת הביטוח שלכם הודעת SMS המודיעה שהדוח מוכן ושתוכלו לראותו דרך הקישור לאיזור האישי באתר האינטרנט שלהן. אחד מדפי הדוח השנתי כולל "אישור לרשויות המס".

אם תרצו להוריד את הדוח בעצמכם במרבית אתרי בתי ההשקעות וחברות הביטוח ניתן להשיג אישורים להחזר מס הכנסה ממש בקליק, כך עושים זאת:

 • היכנסו לאזור האישי בחברת הביטוח או בית ההשקעות הרלוונטיים
 • בדרך כלל תתבקשו להזדהות על ידי מספר הזהות שלכם ומספר הטלפון הסלולרי
 • תקבלו לסלולארי קוד לשימוש חד פעמי, אותו תתבקשו להקיש בשלב הבא בכניסה לאזור האישי שלכם
 • לאחר אישור הקוד האישי – תוכלו לגשת לכל מוצרי ההשקעה והביטוח שלכם, ולהוריד אישורים על תשלומים והפקדות לכל שנת מס רלוונטית. חפשו את הדוח השנתי לכל אחת מהשנים הרצויות וודאו כי יש בתוכו דף שכותרתו היא "אישור מס" או "אישור הפקדות למס הכנסה".

לאנשים שאינם מרגישים בנוח עם האינטרנט, ברוב בתי ההשקעות וחברות הביטוח ניתן להזמין אישור מס דרך שירות הלקוחות הטלפוני.

מה כדאי לדעת על אישור מס:

 • אישור מס מופק רק עבור פוליסות, תוכניות או קופות ששילמת להן באותה שנת מס
 • ניתן להפיק אישור מס עד 7 שנים אחורה.
 • אישור מס הוא שנתי. לא ניתן להפיק אישור מס לחלק משנה או לשנה שטרם הסתיימה.

מסמכים ואישורי מס על הכנסות אחרות

טופס 867 – אישור ניכוי מס במקור על רווח הון מניירות ערך

אם הפקדתם במהלך השנה כספים לתוכניות חיסכון או פקדונות בבנק, או סחרתם בניירות ערך או עסקאות עתידיות, תוכלו להכנס לאיזור האישי בבנק או חברת ההשקעות שלכם ולהפיק אישור מס בדמות טופס 867.

טופס 867 הוא טופס ניכוי מס במקור עבור רווחי הון. הטופס גם מסכם את הרווחים וההפסדים שלכם, כאשר אם בשורה הסופית היו הפסדים, ניתן להפחית אותם מהמס שאותו תשלמו.

בדרך כלל ניתן להשיג טופס 867 באזור האישי של אתר הבנק או חברת ההשקעות. אם לא, תוכלו להתקשר לשירות הלקוחות ולבקש טפסי 867 לכל שנה רלוונטית.

אם יש לכם מספר חשבונות וערוצי השקעה, חשוב שתוציאו טופס 867 עבור כל אחד מהחשבונות.

כל גוף מפיק טופס 867 במראה שונה, אך בכולם צריך להופיע המידע הנדרש על ידי רשות המסים, כמוצג כאן.

טופס 867

טופס 867

הכנסות נוספות

יש לפרט ולהביא מסמכים המעידים על הכנסות נוספות, כמו הכנסות משכר דירה, מזכיה בהגרלות או תוכניות נושאות פרסים, ומ- 2017 גם מרווחים מהפקת חשמל באופן פרטי ומכירתו לחברת חשמל.

הטבות מס נוספות

הטבת מס לנותני תרומות

אם תרמתם מעל 180 ש"ח בשנה לעמותות או מלכ"רים בשנים 2016-2017 או 190 ש"ח בשנים הקודמות, צרפו את הקבלות. צריך שהפרטים שלכם יופיעו על גבי הקבלה. אם איבדתם אותן, תוכלו להתקשר לעמותה שקיבלה את התרומה שלכם, ולבקש שישלחו אליכם שוב את הקבלה/חשבונית מס בעד התרומה שלכם, כשמצוין עליה כי מדובר בהעתק נאמן למקור. חשוב לדעת, כי קבלות וחשבוניות מס בגין תרומות, מומלץ לשמור לצרכי מס. תוכלו לקבל זיכוי בסך 35% מסכום התרומה.

הטבת מס לרוכשי ביטוח חיים

לעיתים החרדה הקיומית שלנו מתוגמלת בהטבת מס. מי שרכש ביטוח חיים מסוג ריסק לעצמו, בן זוגו ו/או ילדיו יכול לקבל זיכוי מס על 25% מהפרמיה השנתית ששילם. רוכשי ביטוח חיים למשכנתא יכולים למצוא בזיכוי המס נחמה קלה בים ההוצאות. פנו לחברת הביטוח שלכם ובקשו "אישור למס הכנסה על הפרמיות ששולמו במהלך השנה". כמובן שגם ביטוח חיים דרך מקום העבודה או דרך ההפרשות הסוציאליות לביטוח מנהלים מזכה אותך בהטבת המס, אך על כך כתבנו כבר למעלה בסעיף "אישורי מס". שימו לב, פוליסת חיסכון אינה נחשבת לביטוח חיים המזכה בהטבת מס.

הטבת מס לרוכשי ביטוח אבדן כושר עבודה

אם יש לכם ביטוח אבדן כושר עבודה, בררו אם תוכלו לקבל עליו הטבת מס. לשם כך, פנו לחברת הביטוח שלכם ובקשו אישור למס הכנסה על הפרמיות ששילמתם במשך השנה.

הטבות מס על תנאים דמוגרפים וגיאוגרפיים

למה הכוונה? הכוונה היא להטבות מס שאתם מקבלים עבור מגורים באיזורי עדיפות, הטבות לעולים חדשים וכן הלאה.

אם אתם מעוניינים להכיר את רשימת הטבות המס שאתם יכולים לקבל עליהן נקודות זיכוי, גם במהלך השנה, בלי לחכות לסיום שנת המס והגשת טופס 135, כדאי לכם לקרוא בעיון את טופס 101 שאתם ממלאים במקום העבודה בכל חודש ינואר. אם לא עדכנתם את מחלקת השכר בזמן אמת, תוכלו לנצל אותו עכשיו בעת מילוי טופס 135 למס הכנסה בפניה להחזר מס.

 • אישור על פטור מתשלום מס הכנסה, בעיקר עבור מי שסובלים מנכות רפואית של 90% ומעלה או עיוורון. לשם קבלת אישור זה יש למלא טופס 169 של רשות המיסים המבקש ועדה רפואית לצרכי מס הכנסה של ביטוח לאומי, ולעבור את הועדה הרפואית בהצלחה.
 • הורים המטופלים בילדים נטולי יכולת (עקב עיוורון, שיתוק, פיגור שכלי או אפילו לקות למידה חמורה או נמצאים בחינוך מיוחד) או אנשים המטפלים בקרוב משפחה נטול יכולת או מחזיקים אותו במוסד, יכולים לקבל 2 נקודות זיכוי אם קיבלו טופס 127 המאשר את זכאותם להטבת מס. כך נראה טופס הבקשה לקבלת טופס 127
 • אישור תושבות (טופס 1312) מרשויות מקומיות, אם אתם גרים בישובים המזכים אתכם בהטבת מס – "ברשימת הישובים המזכים" של אתר רשות המיסים תוכלו להוריד רשימה מלאה של יישובים המזכים בהטבות מס. הרשימה כוללת את אחוז הזיכוי שתקבלו בכל ישוב. את האישור תוכלו לבקש בפנייה טלפונית או במייל מצוות שירות הלקוחות של המועצה שלכם.
 • תעודת עולה חדש או תעודת תושב חוזר ממשרד הקליטה. הטבת המס ניתנת ל-42 החודשים מיום העליה/החזרה (3.5 שנים), כאשר בתחילה מקבלים 3 נקודות זיכוי המופחתות בהדרגה. הטבת מס זו עברה שינוי ב-2016 ולכן יש לבדוק את סכום הזכאות לתקופה הקודמת לשינוי.
 • הורה חד הורי שהילדים בחזקתו או שאינם בחזקתו אך משלם דמי מזונות. ההגדרות למשפחה החדשה משתנות מתקופה לתקופה ומבלבלות מאד. כאן כדאי להעזר בהוראות למילוי טופס 135, אך מדובר בנקודות זיכוי המצטברות לאלפי ש"ח בשנה.
 • אדם המשלם מזונות לבן זוגו לשעבר.
 • הורה שיש לו ילדים צעירים מגיל 5 בשנת המס. שני ההורים זכאים ל- 2.5 נקודות זיכוי מגיל שנה ועד גיל 6 של הילד. לאחר מכן תופחת לנקודה אחת עד גיל 17.
 • ילדים עובדים בין הגילאים 16 עד 18
 • טופס 119 – אישור על לימודים אקדמאיים או מקצועיים המזכים בהטבות מס, אותו תוכלו לקבל מן המוסד האקדמי שבו למדתם
 • אישור סיום שירות חובה – תעודת שחרור או תעודת סיום שירות. אם לא שמרתם את המסמך שקיבלתם בסיום השירות הצבאי, תוכלו לקבל עותק שלו במשרד קצין העיר

הגשת טופס 135 לקבלת החזר מס לשכירים

השגתם את כל המסמכים? מילאתם את טופס הבקשה להחזר מס? בדקתם וחישבתם כי המדינה צריכה להחזיר לכם כסף? כך תגישו את הבקשה

כל הכבוד - הצלחתם להשיג את כל הטפסים הנדרשים לקבלת מלוא הסכום שמגיע לכם להחזר מס. החלק הקשה בהחלט מאחוריכם. את הגשת כל הטפסים תוכלו לבצע אצל פקיד השומה שאתם רשומים אצלו. תוכלו לברר מיהו כשתתקשרו ללשכת מס הכנסה באזור המגורים שלכם. הגישו את כלל הטפסים שאספתם (מומלץ שתשמרו עותק של כלל מסמכי הבקשה להחזר מס שתגישו), והקפידו לקבל מפקיד השומה אישור הגשה עם חותמת "נתקבל".

לשון החוק מחייבת את מס הכנסה לבצע את תשלום החזר המס בתוך שנה מיום שהוגשה הבקשה. אולם בפועל, במרבית המקרים, החזר המס מועבר ישירות אל חשבון הבנק של המבקש בתוך עד שלושה חודשים מיום הגשת הבקשה.

כיום לא ניתן להגיש את הבקשה באינטרנט, אלא רק בהגעה אל פקיד השומה. אך חברות הייעוץ להחזרי מס יכולות לעזור לכם באיסוף וריכוז המסמכים באינטרנט והם יכולים להגיש ולטפל בבקשה.

איסוף הטפסים מבלבל? אל תוותרו ופנו לחברת ייעוץ החזרי מס

אם הלכתם לאיבוד בנבכי הטפסים שיש להשיג, אל תוותרו על הסיכוי לקבל החזר של אלפי שקלים ששילמתם בשל גביית יתר של מס הכנסה. חשוב לזכור, כי מיליוני שקלים ששולמו ביתר "שוכבים" במרתפי מס הכנסה וממתינים שבעליהם ידרשו אותם בחזרה – באמצעות בקשה להחזר מס. רשות המיסים פרסמה מדריך המסייע במילוי טופס 135

תוכלו להעזר ברשימה הבאה המסכמת איזה מסמכים ניתן להשיג מכל ארגון:

מחלקת כח אדם במקום העבודה בהם הועסקתם או מועסקים כרגע:

 • טופס 106
 • טופס 161
 • טופס 806/857

ביטוח לאומי:

 • אישורים על קבלת קצבה מכל סוג
 • דמי לידה
 • דמי אבטלה
 • מילואים
 • אישורי והחלטות ועדה רפואית

בנקים

 • אישורי מס/ אישורים על הפקדות לחסכונות
 • טופס 867

חברות ביטוח:

 • אישורי מס/ אישורים על הפקדות
 • אישור למס הכנסה על הפרמיות של ביטוח חיים או ביטוח אבדן כושר עבודה

בתי השקעות:

 • אישורי מס/ אישורים על הפקדות
 • טופס 867

רשויות מקומיות:

 • אישור תושבות

משרד הקליטה:

 • תעודת עולה חדש
 • תעודת תושב חוזר

מוסדות אקדמיים:

 • טופס 119

צה"ל/קצין העיר:

 • תעודת שחרור
 • תעודת סיום שירות

מעבר לכך, ארגונים מקצועיים מתמחים בהגשת בקשות להחזר מס הכנסה ומטפלים בכל ההיבטים של הגשת הבקשה להחזרי מס עבורכם. הם יסייעו לכם להבין אילו מסמכים אתם נדרשים להשיג (ולכוון אתכם להשגתם), למלא את טופס 135 באופן היעיל ביותר על מנת למקסם את גובה החזר המס שמגיע לכם, ולהגיש את הבקשה בשמכם. ברוב החברות יגבה תשלום עבור השירות רק אם הוגשה בקשה להחזר מס והבדיקה עצמה היא ללא עלות. אם כך, החזר המס 2017 וגם 2018 וקודמיהם ממתינים לכם שתבקשו אותם בחזרה.

החזר מס והתנהלות פיננסית