החזר מס לשכירים – כך תאתרו את המסמכים הנדרשים

אפשרות החזר מס הכנסה פתוחה בפני כל עובד– שכיר או עצמאי. לנוחותה של רשות המסים, מרבית השכירים נמנעים מלממש את זכותם לבקשת החזר מס הכנסה ולקבל סכומים שנגבו מהם לפי מדרגות מס גבוהות ממדרגת המס האמיתית שלהם. חלק נרתעים מהתהליך והבירוקרטיה ואחרים חשים דאגה (שאינה מוצדקת) מרשות המסים, אבל מי שיתגבר על החשש יכול לקבל החזר מס הכנסה מצטבר עד שש שנים אחורה.


החזר מס לשכירים

מעודכן למאי 2024

אתם גרים בישראל? אם אתם שכירים, קרוב לודאי שאתם משתייכים לצבא השכירים הדומם שמשלם מס הכנסה עודף. בשל שיטת חישוב המס בישראל, המכונה "ניכוי מס במקור", מדרגת המס (אחוז המס שנשלם מהמשכורת) נקבעת לפי ההכנסה השנתית, אך מס הכנסה עצמו נגבה מידי חודש ולא פעם בשנה. הבעיה כאשר גובים מידי חודש, היא שמס הכנסה אינו יכול לדעת מה תהיה המשכורת השנתית הכוללת, ולכן הוא מחשב את מדרגת המס לכל חודש בפני עצמו. אם חודש אחד הרווחתם מעט – מדרגת המס וסכום המס הנגבה יהיו נמוכים. אם בחודש הבא הרווחתם יותר – מדרגת המס תקפוץ גם היא. אם חשבתם שבסופו של דבר החודשים בהם המשכורת הנמוכה מתקזזים עם חודשי המשכורת הגבוהה, אז כדאי שתדעו שברוב המקרים זה לא קורה. שיטת המס בישראל נוטה לגביית יתר של מס הכנסה, ואם אינכם חייבים להגיש דוח שנתי למס הכנסה, בדומה לרוב השכירים, יש סיכוי גבוה שבסיכום השנתי הכולל מס הכנסה חייב לכם ולא אתם לו. למרות זאת צריך לזכור שהמטרה של מס הכנסה היא לקבל רק את המגיע לו ולא מעבר לכך, ולכן הדרך לאיזון גביית יתר היא האפשרות לבקש החזר מס.

איך תזהו אם מס הכנסה גבה מכם יותר מידי?

אם המשכורת שלכם בגובה משתנה בכל חודש, או אם במהלך השנים היו חודשים שבהם עבדתם פחות, או לא עבדתם כלל. אם היו בחייכם שינויים המזכים אתכם בהטבות מס, כמו הולדת ילדים, מעבר דירה לישוב מוטב, רכישת ביטוח חיים (כולל ביטוח משכנתא) או ביטוח אובדן כושר עבודה ועוד מספר רב של אירועים שתוכלו לקרוא עליהם במאמר "שכירים, החזר המס שלכם ממתין לכם" – כדאי מאד לבדוק אם אתם זכאים להחזר מס. למעשה, עצם העובדה שאתם שכירים, ובמיוחד אם אתם הורים לקטין, היא סיבה מספיק טובה לבדוק אם המשכורת שלכם ספגה גביית יתר.

בדיקת החזר מס אינה עולה כסף, אינה מחייבת אתכם בדבר ואינה מעבירה את פרטיכם לרשויות המס. לאחר הבדיקה תוכלו להחליט אם כדאי לבקש ממס הכנסה החזר מס לשכירים.

עדכון "חרבות ברזל" 2024

בין ההקלות לציבור בעקבות מלחמת "חרבות ברזל", הוארך הזמן בו ניתן להגיש ולבצע פעולות הקשורות לרשות המסים. אחת מההקלות היא שתוכלו להגיש בקשות להחזרי מס עבור השנים 2017-2022 עד ליום 31.3.24. לפני ההקלה יכולתם לבקש החזר מס לשנת 2017 רק עד 31.12.23, אך עכשיו גם מי שפספס את המועד הזה עדיין יכול לבקש החזר מס לשנת 2017 עד ל-31.03.24. על הקלה זו והארכות מועדים נוספות בענייני מסים ומענקי סיוע תוכלו לקרוא בהוראת שעה חוק הארכת תקופות ודחיית מועדים (הוראת שעה – חרבות ברזל) (הליכי מס ומענקי סיוע), תשפ"ד-2023

הערה: אם במהלך מלחמת "חרבות ברזל" קיבלתם מענקים או פיצויים, חשוב לבדוק האם הם מוגדרים כהכנסה שיש לדווח עליה בדוח השנתי. למשל, המענק למילואימניקים מוגדר כהכנסה חייבת במס שיש לדווח עליה בדוח השנתי.

רוב השכירים זכאים להחזר מס - שווה לבדוק אם גם אתם זכאים

 • רוב הסיכויים שאתם זכאים להחזר מס. בעיקר מלחמת חרבות ברזל ולפניה שנות הקורונה שבהן העבודה והתשלום עליה חלקיים ולא אחידים. גם מי שנפגע או שמשפחתו נפגעה במלחמת חרבות ברזל זכאי במקרים רבים להחזרי מס.
 • החזר מס ממוצע לשכירים מסתכם בכמה אלפי שקלים לכל שנת מס. הסכום מועבר היישר לחשבון הבנק בתוך כשלושה חודשים (בממוצע). הסכומים משולמים בתוספת ריבית והצמדה עד ליום התשלום.
 • בקשת החזר מס הכנסה אפשרית עד תקופה של 6 שנים אחורה, והסכום, כאמור, נושא ריבית והצמדה.
 • הגשת בקשה מסודרת לקבלת החזר מס תצריך איסוף של מסמכים. תהליך האיסוף אינו מורכב – וניתן להשלים אותו בתוך שעות ספורות. אם אתם מתקשים לנהל את בקשת החזר המס שלכם באופן עצמאי, תמצאו שפע של חברות מקצועיות המציעות שירות הגשת בקשה להחזרי מס עבורכם. בחישוב של זמן עבודה מול הסכום שתקבלו, זה יהיה הסכום הגבוה ביותר בממוצע לשעה, שאי פעם הרווחתם.

החזר מס לשכירים מאפשר לכם לקבל בחזרה את הכסף שהרווחתם בעבודה קשה. חבל שהוא ישאר בידי המדינה ולא בחשבון הבנק שלכם.

אל דאגה אם אינכם מכירים את המסמכים להחזר מס והיכן משיגים אותם, תוכלו להעזר במדריך מפורט שבהמשך, כולל צילומי המסמכים והסברים בנוגע לאופן המילוי שלהם. עכשיו – זה אפילו פשוט יותר לתבוע בחזרה את הכספים שמגיעים לכם. המדריך מתייחס להחזר מס לשכירים בלבד ולא לכל מי שחייב בהגשת דוח שנתי.

בדיקת החזר מס – צעד חשוב לפני בקשת החזר מס

אם תגישו בקשה להחזר מס כאשר יש לכם חוב למס הכנסה, תידרשו לשלם את החוב. אם הגשתם בקשה להחזר מס רק על חלק מהשנים עליהן ניתן לבקש החזר, רשויות המס עשויות לבדוק בעצמן את הנתונים שלכם על כל השנים ולא רק על התקופה שביקשתם. אם החישוב יראה חוב מס הוא יקוזז מהחזר המס. אם החוב גבוה מההחזר, תצטרכו לשלם כדי לסגור אותו. מסקנה - מבקשים החזר מס רק אם בחישוב הכולל אתם, ולא מס הכנסה, זכאים להחזר. את החישוב מומלץ לערוך בעזרת גורם מקצועי.

כמה מלים על חוב מס: קודם כל, גם הוא מתיישן אחרי 6 שנים. כלומר ניתן לגבות רק חובות שנוצרו עד 6 שנים אחורה. לפעמים הוא נובע מטעות בחישוב המס, אצל המעביד או במס הכנסה. לפעמים הוא נובע מאי הגשת מסמכים כלשהם, וכמובן יש עוד מקרים ומצבים שבסופם החישוב יראה ששילמתם פחות מס מהנדרש. אם יש חוב מס, חשוב לברר מה הסיבה והאם הוא חושב נכון.

לכן חשוב מאוד לבצע בדיקה מקיפה של גובה החזרי המס המגיעים לכם על כל תקופת הזכאות (שהיא 6 שנים אחורה או מאז הגשת הבקשה להחזר מס האחרונה שלכם – המאוחר מביניהם), כולל איסוף הטפסים והמסמכים הנדרשים, לפני שאתם מגישים את הבקשה להחזר מס. רק לאחר שתוודאו כי אכן מגיעים לכם כספים על תשלום מס הכנסה ביתר – תגישו את הבקשה. אם יש לכם חוב מס, נצלו את זכותכם לא להגיש דוח שנתי ואל תפנו לרשויות המס.

כדי להיות בטוחים שלא פיספסתם אף סעיף שיכול להגדיל את החזר המס שתקבלו, אפשר להעזר באחת מהחברות המסייעות לשכירים לקבל החזר מס:

הר המס היא חברה המסייעת לשכירים לקבל החזר מס. היא מעסיקה רואי חשבון שיבחנו בחינם את הזכאות להחזר מס וגם אוספת עבור המבקש את כל המסמכים שהוא צריך לצרף לבקשה. הגישה שלהם היא "לא קיבלת - לא שילמת" - משלמים רק אם הבקשה להחזר מס התקבלה.

תוכלו לבצע באינטרנט בדיקת החזר מס מקיפה וללא תשלום, דרך חברת finupp. החברה קיבלה את תו "אימון הציבור" ומטפלת בהחזרי מס לשכירים. התהליך הטיפול נעשה אונליין והם יטפלו בהגשת הבקשה למס הכנסה ובמעקב אחרי הטיפול בה.

אם אתם מתקשים באיסוף הנתונים והגשת דו"ח מסודר – אל תתנו לחוסר הביטחון למנוע מכם לטפל בהחזרת הכסף. סיוע מקצועי מחברה אמינה יקל עליכם לתבוע את הכספים המגיעים לכם, כשהתשלום עבור השירות נמוך ביחס לכספים שתקבלו, והחברה גם יכולה לעזור לכם למצוא עוד נקודות זיכוי וסיבות להגדלת החזר המס שלא חשבתם עליהם לבד.

מתחילים לעבוד – מילוי בקשה להחזר מס לשכירים (טופס 135)

בקשה להחזר מס לשכירים מגישים באמצעות מילוי טופס 135. צריך למלא טופס 135 נפרד עבור כל שנה שמבקשים בה החזר מס. ב- 2023, אם תרצו החזר מס 6 שנים אחורה (מ-2017), תמלאו 6 טפסי 135. טופס זה מכיל עשר קטגוריות של פרטים למילוי – פרטים אישיים שלכם ושל בן הזוג הנשוי לכם (מגיש הדוח נקרא "בן הזוג הרשום" ובן הזוג נקרא "בן/בת זוג". זכותכם להחליט מי נחשב לבן הזוג הרשום, אך בחירה זו תשאר ללא שינוי ב-5 השנים הבאות). בטופס תמלאו פרטי חשבון בנק אליו תתבצע ההעברה על סך החזר המס המגיע לכם.

תמלאו פרטים בנוגע להכנסות, רווחי הון והכנסות שאינן חייבות במס, ניכויים אישיים (כמו תשלומים לביטוחים למיניהם, קופות גמל ואפילו עלויות השקעה בחיפוש אחר נפט), זיכויים אישיים (כמו ביטוחים, קצבאות, תרומות, וכדומה), ניכויים במקור – וחתימה לצד הצהרה כי כל המידע שמסרתם הוא אמיתי ומדויק.

אל טופס 135, שיש למלא בקפידה ותוך מילוי מדויק של כלל הסכומים בקטגוריות המתאימות – יש לצרף מסמכים ואסמכתאות.

טופס 135 דף 1
טופס 135 דף 2

איזה מסמכים צריך לצרף לבקשה להחזר מס לשכירים?

אתם צריכים לצרף מסמכים המוכיחים את הפרטים הרשומים בבקשה להחזר מס, כלומר:

 • מסמכים המעידים על ההכנסות שלכם ממשכורת ועל ההפרשות הסוציאליות במשך שנת המס
 • אישורי מס על הכנסות נוספות שהיו לכם במהלך השנה – חלק זה רלוונטי רק למי שהיו לו הכנסות נוספות.
 • מסמכים המוכיחים את הזכאות שלכם להטבות המס שביקשתם בשנת המס.
 • אחד המסמכים שחשוב לצרף הוא שיק מבוטל כדי שרשות המסים תדע לאיזה חשבון בנק להעביר את החזר המס.

למעשה, אם הכנסתכם היחידה היא עבודתכם כשכירים, המסמכים שתצטרכו לצרף לבקשה להחזר מס אינם רבים:

טופס 106, אישורי מס על הפרשות סוציאליות ומסמכים המעידים על הטבות מס כמו: מספר הילדים מתחת לגיל 17, תעודת עולה, תעודת שחרור מצה"ל וכד'. אתם יכולים להגיע אל לשכות ההדרכה של רשות המסים שפועלות עד ה- 26.6.24. שעות הפעילות שלהן מוגבלות יחסית ואם תרצו שירות שאינו דורש מפגש פנים אל פנים ושעות קבלה נוחות יותר, אפשר להעזר בחברות להחזרי מס.

אם היו לכם הכנסות נוספות או שמצבכם מורכב יותר להוכחה (נכות או טיפול בנכה), תצטרכו להביא מסמכים המעידים על כך, וכאן יכול להיות שתזדקקו לסיוע במילוי הבקשה להחזר מס. שכירים יוכלו לקבל סיוע מקצועי מחברת החזרי מס אמינה, כמו חברת הר המס או חברת finupp.

טופס 106 ומסמכים אחרים המוכיחים הכנסה שנתית והפרשות סוציאליות

טופס 106

כשכירים, הטופס העיקרי, ולעיתים קרובות היחיד, שמעיד על ההכנסה השנתית שלכם הוא טופס 106.

טופס 106 הוא טופס שכל מעביד חייב לתת לכל אחד מעובדיו בתום כל שנת מס קלנדרית. זהו טופס המרכז את ההכנסה השנתית שלכם וכן את כל המידע שנמצא בתלושי השכר שקיבלתם מאותו מעביד לשנת מס אחת.

עליכם להביא טופס 106 מכל מעביד שעבדתם אצלו במהלך השנה, אפילו אם מדובר בעבודה זמנית או חלקית.

מה חייב להיות בטופס:

 • פרטי מעביד ופרטי עובד, כולל זכאותכם לנקודות זיכוי במס הכנסה
 • חודשי העבודה שלכם אצל המעסיק. יכול להיות שעבדתם אצלו כל השנה, ויכול להיות שהתחלתם באמצע שנה או עזבתם לפני סופה.
 • ההכנסות שלכם אצל המעביד, כולל החזרי הוצאות והטבות שוות כסף
 • הפרשות סוציאליות
 • ניכויים למס הכנסה, לביטוח לאומי ומס בריאות.

בכל ארגון הטופס נראה מעט אחרת אבל בכולם מוצג המידע שרשות המסים דורשת. דוגמת טופס 106 מתוך אתר רשות המסים.

איך משיגים טופס 106

 • החוק מחייב כל מעסיק לספק לעובדיו טופס 106 בגין כל שנת עבודה (או חלק ממנה), עד סוף חודש מרץ של השנה העוקבת. בדרך כלל תקבלו אותו במהלך מרץ או אפריל, באותה הדרך בה אתם מקבלים את תלושי המשכורת שלכם.
 • אם לא קיבלתם או לא שמרתם טופס 106 מכל מעביד ממנו קיבלתם שכר במהלך שנת המס האמורה – יש לכם מספר אפשרויות: תוכלו להתקשר למנהל החשבונות או מחלקת כח אדם של הארגון ולבקש עותק של הטופס. עשו זאת גם אם כבר עזבתם את מקום העבודה. המעסיק עדיין מחוייב לספק לכם שחזור של טופס 106.
 • במקומות עבודה רבים ניתן להוריד אונליין טופס 106 מאתר האינטרנט של המעביד.
 • אפשר לפנות לחברה שמפיקה את תלושי השכר וטופסי 106 עבור מקום העבודה שלכם. החברות הגדולות שבהן מאפשרות הורדת טופס 106 דרך אתר האינטרנט או האפליקציה שהן מספקות.
 • אם לא הצלחתם להשיג את טופס 106 באף אחת מהדרכים האלה, תוכלו לפנות למוקד השירות של מס הכנסה ולברר איך תוכלו להשיג את טופס 106 החסר דרך מס הכנסה.

טרם הגשת בקשה להחזר מס לשכירים – חשוב שיהיו בידיכם טפסי 106 של כל מעסיק שהפיק תלושי משכורת עבורכם, גם אם רק במהלך תקופה קצרה בשנה, עבור כל השנים עליהן אתם מבקשים החזר מס. טיפ חשוב – כאשר עובדים במספר מקומות במקביל חשוב לבצע תאום מס, על מנת לא לשלם את מדרגות המס המירביות בכל מקומות העבודה.

אישורי תשלומים מטעם הביטוח הלאומי (דמי לידה, אבטלה, מילואים ועוד)

אם קיבלתם במהלך התקופה בגינה אתם מבקשים החזר מס דמי אבטלה, דמי פגיעה בעבודה, דמי לידה או תשלום עבור ימי מילואים, או כל תשלום אחר מביטוח לאומי, עליכם להביא אישורים על כך מהביטוח הלאומי.

אם לא שמרתם את המסמכים והאישורים שקיבלתם, תוכלו להוריד אותם מהאיזור האישי שלכם באתר המשרד לביטוח לאומי או בהזמנת הטפסים המבוקשים לשליחה בדואר אליכם הביתה.

אם טרם נרשמתם לשירות האישי של ביטוח לאומי, תוכלו להרשם בקלות באזור השירות האישי של אתר המוסד לביטוח לאומי. לאחר קבלת סיסמה, תוכלו להיכנס לאזור ה"אישורים" באתר, לבחור את האישור המבוקש והשנים הרלוונטיות – המסמכים יוצגו ויתאפשר להוריד אותם למחשב בתצורת PDF, או להדפיס אותם ישירות.

טופס 161 הודעת מעביד על פרישה מעבודה של עובד

פוטרתם, התפטרתם או פרשתם לגמלאות? צרפו לטופס 135 את הודעת המעביד על עזיבתכם. אם לא קיבלתם מהמעביד את טופס 161 בעת העזיבה, צרו קשר עם מחלקת כח אדם במקום העבודה הקודם שלכם ובקשו את הטופס. שימו לב שהטופס תואם לסיבת העזיבה.

טופס 806 (857) ניכוי מס הכנסה מתשלומים המחייבים ניכוי מס במקור

עבדת כקבלן או פרילנס לצד עבודתך כשכיר? תוכל לקבל ממזמין העבודה טופס 806 המפרט את התשלומים שקיבלת ממנו ועל המס שנוכה במקור. בראש הטופס כתובים כל סוגי השכר והשירותים המחייבים את הגשתו.

אישורי מס על הפקדה לקופת גמל, קרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קרן השתלמות

את אישור המס תקבלו עבור הפקדות שנעשו במסגרת ההפרשות הסוציאליות שאתם מקבלים במקום העבודה (הפרשות הנעשות על ידיכם ועל ידי המעביד במקביל) וגם עבור הפקדות עצמאיות שבחרתם להפקיד, לקרן השתלמות או לקופת גמל במסגרת הטבות המס של סעיפים 45 ו-47 לפקודת מס הכנסה. הדוח שנתי על ההשקעות שלכם נשלח בדרך כלל בדואר או במייל, או שתקבלו מחברת השקעות/חברת הביטוח שלכם הודעת SMS המודיעה שהדוח מוכן ושתוכלו לראותו דרך הקישור לאיזור האישי באתר האינטרנט שלהן. אחד מדפי הדוח השנתי כולל "אישור לרשויות המס".

אם תרצו להוריד את הדוח בעצמכם במרבית אתרי בתי ההשקעות וחברות הביטוח ניתן להשיג אישורים להחזר מס הכנסה ממש בקליק, דרך האיזור האישי באתר האינטרנט של אותה חברה:

חפשו את הדוח השנתי לכל אחת מהשנים הרצויות וודאו כי יש בתוכו דף שכותרתו היא "אישור מס" או "אישור הפקדות למס הכנסה".

לאנשים שאינם מרגישים בנוח עם האינטרנט, ברוב בתי ההשקעות וחברות הביטוח ניתן להזמין אישור מס דרך שירות הלקוחות הטלפוני.

מה כדאי לדעת על אישור מס:

 • אישור מס מופק רק עבור פוליסות, תוכניות או קופות ששילמת להן באותה שנת מס
 • ניתן להפיק אישור מס עד 7 שנים אחורה.
 • אישור מס הוא שנתי. לא ניתן להפיק אישור מס לחלק משנה או לשנה שטרם הסתיימה.

מסמכים ואישורי מס על הכנסות אחרות

טופס 867 – אישור ניכוי מס במקור על רווח הון מניירות ערך

אם הפקדתם במהלך השנה כספים לתוכניות חיסכון או פקדונות בבנק, או סחרתם בניירות ערך או עסקאות עתידיות, תוכלו להכנס לאיזור האישי בבנק או חברת ההשקעות שלכם ולהפיק אישור מס בדמות טופס 867.

טופס 867 הוא טופס ניכוי מס במקור עבור רווחי הון. הטופס גם מסכם את הרווחים וההפסדים שלכם, כאשר אם בשורה הסופית היו הפסדים, ניתן להפחית אותם מהמס שאותו תשלמו.

בדרך כלל ניתן להשיג טופס 867 באזור האישי של אתר הבנק או חברת ההשקעות. אם לא, תוכלו להתקשר לשירות הלקוחות ולבקש טפסי 867 לכל שנה רלוונטית.

אם יש לכם מספר חשבונות וערוצי השקעה, חשוב שתוציאו טופס 867 עבור כל אחד מהחשבונות.

כל גוף מפיק טופס 867 במראה שונה, אך בכולם צריך להופיע המידע הנדרש על ידי רשות המסים, כמוצג כאן.

טופס 867

טופס 867

הכנסות נוספות

יש לפרט ולהביא מסמכים המעידים על הכנסות נוספות, כמו הכנסות משכר דירה, מזכיה בהגרלות או תוכניות נושאות פרסים, ומ- 2017 גם מרווחים מהפקת חשמל באופן פרטי ומכירתו לחברת חשמל.

אם קיבלת קצבה מכל מקור שהוא כמו, מהמדינה בעת הקורונה, מביטוח לאומי, משרד הביטחון, מחברת ביטוח או מכל גורם אחר, יש להביא אישור על ההכנסה וכן על ניכוי מס ממנה (אם נוכה).

לסיכום נושא ההכנסות - אם חסר לכם מסמך המעיד על ההכנסה או אישור מס עבורה, פנו לגוף ממנו הגיעה ההכנסה. תוכלו לבדוק באיזור האישי או דרך שירות הלקוחות.

מסמכים ואישורים על הטבות מס

הטבת מס לנותני תרומות

אם תרמתם מעל 180 ש"ח בשנה לעמותות או מלכ"רים ב- 2017 או 2018, ומעל 190 ש"ח בשנים 2019-2022, צרפו את הקבלות. צריך שהפרטים שלכם יופיעו על גבי הקבלה. אם איבדתם אותן, תוכלו להתקשר לעמותה שקיבלה את התרומה שלכם, ולבקש שישלחו אליכם שוב את הקבלה/חשבונית מס בעד התרומה שלכם, כשמצוין עליה כי מדובר בהעתק נאמן למקור. קבלות וחשבוניות מס בגין תרומות מזכות אתכם בסך 35% מסכום התרומה, אז תשמרו אותן וצרפו אותן לבקשה להחזר מס הקרובה. .

הטבת מס לרוכשי ביטוח חיים

לעיתים החרדה הקיומית שלנו מתוגמלת בהטבת מס. מי שרכש ביטוח חיים מסוג ריסק לעצמו, בן זוגו ו/או ילדיו יכול לקבל זיכוי מס על 25% מהפרמיה השנתית ששילם. מידע על כך תמצאו במאמר "הטבות מס על ביטוח משכנתא וביטוח חיים". רוכשי ביטוח חיים למשכנתא יכולים למצוא בזיכוי המס נחמה קלה בים ההוצאות. פנו לחברת הביטוח שלכם ובקשו "אישור למס הכנסה על הפרמיות ששולמו במהלך השנה". כמובן שגם ביטוח חיים דרך מקום העבודה או דרך ההפרשות הסוציאליות לביטוח מנהלים מזכה אותך בהטבת המס, אך על כך כתבנו כבר למעלה בסעיף "אישורי מס". שימו לב, פוליסת חיסכון אינה נחשבת לביטוח חיים המזכה בהטבת מס.

הטבת מס לרוכשי ביטוח אבדן כושר עבודה

אם יש לכם ביטוח אבדן כושר עבודה, יש עליו הטבת מס דומה להטבה על ביטוח חיים. אם הביטוח הוא דרך מקום העבודה, הטיפול בו נעשה דרך מחלקת השכר אצלכם. אם רכשתם אותו עצמאית- פנו לחברת הביטוח שלכם ובקשו אישור למס הכנסה על הפרמיות ששילמתם במשך השנה.

הטבות מס על תנאים דמוגרפים וגיאוגרפיים

למה הכוונה? הכוונה היא להטבות מס שאתם מקבלים עבור מגורים באיזורי עדיפות, הטבות לעולים חדשים וכן הלאה.

אם אתם מעוניינים להכיר את רשימת הטבות המס שאתם יכולים לקבל עליהן נקודות זיכוי, גם במהלך השנה, בלי לחכות לסיום שנת המס והגשת טופס 135, כדאי לכם לקרוא בעיון את טופס 101 שאתם ממלאים במקום העבודה בכל חודש ינואר. אם לא עדכנתם את מחלקת השכר בזמן אמת, תוכלו לנצל אותו עכשיו בעת מילוי טופס 135 למס הכנסה בפניה להחזר מס.

 • אישור על פטור מתשלום מס הכנסה, עבור מי שסובלים מנכות רפואית של 90% ומעלה או עיוורון. לשם קבלת אישור זה, אם טרם אושרה נכות לפי אחד מחוקי המדינה, יש למלא טופס 169 של רשות המיסים המבקש ועדה רפואית לצרכי מס הכנסה של ביטוח לאומי, ולעבור את הועדה הרפואית בהצלחה.
 • הורים לילד הסובל ממגבלות ואנשים המטפלים בקרובים שאינם יכולים לטפל בעצמם זכאים להקלות מס המפורטות במדריך זכויות מס לאנשים עם מוגבלות באתר רשות המסים. המדריך כולל הסברים מפורטים וגם את הסכומים המעודכנים של כל אחת מההטבות. בקצרה אפשר לציין את הטבות המס הבאות:
  א. הורים המטפלים בילדים או בקרובי משפחה הנמצאים במוסד מיוחד עקב עיוורון, שיתוק מוחלט, בעיה נפשית חמורה, וגם פיגור או בעיית התפתחות חמורה של ילד, יכולים לקבל זיכוי מס בסך 35% על חלק מהסכום ששולם למוסד. לשם כך צריך לצרף את המסמכים המתאימים במסגרת הבקשה להחזר מס או להגיש בקשה לקבלת הזיכוי באמצעות טופס 116א ולצרף לו את טופס 127 שהוא תעודה רפואית להוכחת המצב הבריאותי של הילד או הקרוב המטופל.
  ב. הורים שילדם סובל משיתוק, עיוורון או מוגבלות שכלית או שוועדת השמה קבעה עבור הילד השמה לחינוך מיוחד זכאים לשתי נקודות זיכוי במס הכנסה. צריך לצרף לטופס 135 את המסמכים הנדרשים להוכחה.
  אם הילד נמצא במוסד ומתאים לשני סוגי ההקלות, ההורים יכולים לבחור את ההקלה המתאימה להם יותר.
 • צרפו לבקשת החזר מס אישור תושבות (טופס 1312) מרשויות מקומיות, אם אתם גרים בישובים המזכים אתכם בהטבת מס. "חוברות הניכויים השנתיות" הנמצאות באתר רשות המיסים כוללות רשימה מלאה של יישובים המזכים בהטבות מס. הרשימה כוללת את אחוז הזיכוי שתקבלו בכל ישוב, והרשימה של שנת 2021 כוללת גם ישובים נוספים שצורפו לרשימה במסגרת הקלות הקורונה (תמצאו אותם בסוף החוברת). את האישור תוכלו לבקש בפנייה טלפונית או במייל מצוות שירות הלקוחות של המועצה שלכם. חוברת הניכויים לשנת 2022 כבר אינה כוללת את הישובים שזכו להטבות קורונה.
 • תעודת עולה חדש או תעודת תושב חוזר ממשרד הקליטה. הטבת המס ניתנת ל-42 החודשים מיום העליה/החזרה (3.5 שנים), כאשר בתחילה מקבלים 3 נקודות זיכוי המופחתות בהדרגה. הטבת מס זו עברה שינוי ב-2016 ולכן יש לבדוק את סכום הזכאות לתקופה הקודמת לשינוי.
 • הורה חד הורי שהילדים בחזקתו או שאינם בחזקתו אך משלם דמי מזונות. ההגדרות למשפחה החדשה משתנות מתקופה לתקופה ומבלבלות מאד. כאן כדאי להעזר בהוראות למילוי טופס 135. כדאי להשקיע כי מדובר בנקודות זיכוי המצטברות לאלפי ש"ח בשנה.
 • אדם המשלם מזונות לבן זוגו לשעבר.
 • הורה שיש לו ילדים צעירים מגיל 18 בשנת המס. שני ההורים זכאים לנקודות זיכוי, המשתנות בהתאם לגיל הילד, אך נשים מקבלות יותר נקודות.
 • ילדים עובדים בין הגילאים 16 עד 18
 • טופס 119 – אישור על לימודים אקדמאיים או מקצועיים המזכים בהטבות מס, אותו תוכלו לקבל מן המוסד האקדמי שבו למדתם
 • אישור סיום שירות חובה – תעודת שחרור או תעודת סיום שירות. אם לא שמרתם את המסמך שקיבלתם בסיום השירות הצבאי, תוכלו לקבל עותק שלו במשרד קצין העיר

הגשת טופס 135 לקבלת החזר מס לשכירים

השגתם את כל המסמכים? מילאתם את טופס הבקשה להחזר מס? בדקתם וחישבתם כי המדינה צריכה להחזיר לכם כסף? כל הכבוד על השגת כל הטפסים הנדרשים. החלק הקשה בהחלט מאחוריכם.

הדרך הנוחה ביותר היא להגיש את הבקשה באתר האינטרנט של רשות המסים. יש צורך להרשם לאתר ולאחר מכן ניתן להגיש את הבקשה.

אם האינטרנט אינו הדרך הנוחה לכם, אפשר להגיע אל משרד פקיד השומה שאתם רשומים אצלו. תוכלו לברר מיהו כשתתקשרו ללשכת מס הכנסה באזור המגורים שלכם. הגישו את כלל הטפסים שאספתם (צריך להגיע עם 2 עותקים של הבקשה והמסמכים המצורפים, כשעותק אחד ישאר אצלכם), והקפידו לקבל מפקיד השומה אישור הגשה עם חותמת "נתקבל".

לשון החוק מחייבת את מס הכנסה לבצע את תשלום החזר המס בתוך שנה מיום שהוגשה הבקשה (או שנתיים מתשלום המס - המאוחר שמביניהם). אולם בפועל, במרבית המקרים, החזר המס מועבר ישירות אל חשבון הבנק של המבקש בתוך שלושה חודשים מיום הגשת הבקשה.

אם אתם מעדיפים שעין מקצועית תראה את הבקשה, תוודא שלא חסרים מסמכים, שמגיע לכם החזר מס ותגיש את הבקשה בשמכם- חברות הייעוץ להחזרי מס יכולות לעזור לכם באיסוף וריכוז המסמכים באינטרנט והם יכולים להגיש ולטפל בבקשה.

איסוף הטפסים מבלבל? אל תוותרו ופנו לחברת ייעוץ החזרי מס

אם הלכתם לאיבוד בנבכי הטפסים שיש להשיג, אל תוותרו על הסיכוי לקבל החזר של אלפי שקלים ששילמתם בשל גביית יתר של מס הכנסה. חשוב לזכור, כי מליארדי שקלים ששולמו ביתר "שוכבים" במרתפי מס הכנסה וממתינים שבעליהם ידרשו אותם בחזרה – באמצעות בקשה להחזר מס. תוכלו להעזר בשירותי יעוץ מקצועיים - רואי חשבון או חברות להחזרי מס. גם רשות המסים מספקת מוקד שירות לקוחות ועזרה למעוניינים במילוי טופס 135.

השגת מסמכים להחזר מס - היכן מוצאים את המסמכים השונים

תוכלו להעזר ברשימה הבאה המסכמת איזה מסמכים ניתן להשיג מכל ארגון:

מחלקת כח אדם במקום העבודה בהם הועסקתם או מועסקים כרגע:

 • טופס 106
 • טופס 161
 • טופס 806/857

ביטוח לאומי:

 • אישורים על קבלת קצבה מכל סוג
 • דמי לידה
 • דמי אבטלה
 • מילואים
 • אישורי והחלטות ועדה רפואית

בנקים

 • אישורי מס/ אישורים על הפקדות לחסכונות
 • טופס 867

חברות ביטוח:

 • אישורי מס/ אישורים על הפקדות
 • אישור למס הכנסה על הפרמיות של ביטוח חיים או ביטוח אבדן כושר עבודה

בתי השקעות:

 • אישורי מס/ אישורים על הפקדות
 • טופס 867

רשויות מקומיות:

 • אישור תושבות

משרד הקליטה:

 • תעודת עולה חדש
 • תעודת תושב חוזר

מוסדות אקדמיים:

 • טופס 119

צה"ל/קצין העיר:

 • תעודת שחרור
 • תעודת סיום שירות

מעבר לכך, ארגונים מקצועיים מתמחים בהגשת בקשות להחזר מס הכנסה ומטפלים בכל ההיבטים של הגשת הבקשה להחזרי מס עבורכם. הם יסייעו לכם להבין אילו מסמכים אתם נדרשים להשיג (ולכוון אתכם להשגתם), למלא את טופס 135 באופן היעיל ביותר על מנת למקסם את גובה החזר המס שמגיע לכם, ולהגיש את הבקשה בשמכם. ברוב החברות יגבה תשלום עבור השירות רק אם הוגשה בקשה להחזר מס והבדיקה עצמה היא ללא עלות. אם כך, החזרי המס לשנה האחרונה ולקודמותיה ממתינים לכם שתבקשו אותם בחזרה.

מנהלת השקעות

בדיקה לזכאות החזר מס

בדיקה מקיפה לגבי כל התבחינים להחזרי מס בשיחה חינמית לגמרי ללא התחייבות

תשובה מיידית עם הערכת סיכוי החזר מס מבוססת תחשיב נקודות זיכוי

החזר מס ממוצע כ 8,000 ש"ח!

החזר מס והתנהלות פיננסית

מנהלת השקעות

בדיקה לזכאות החזר מס

בדיקה מקיפה לגבי כל התבחינים להחזרי מס בשיחה חינמית לגמרי ללא התחייבות

תשובה מיידית עם הערכת סיכוי החזר מס מבוססת תחשיב נקודות זיכוי

החזר מס ממוצע כ 8,000 ש"ח!