הטיפוס על הר הכסף – איתור כספים אבודים

הר הכסף של משרד האוצר מרכז מידע על כספים אבודים בחסכונות פנסיוניים וביטוחי חיים של אזרחי המדינה, כולל אנשים שהלכו לעולמם. "הר הכסף 2" הרחיב את איתור הכספים גם לאיתור חשבונות בנק ופקדונות לא פעילים. אתר הר הכסף לאיתור כספים אבודים בחינם הוא פתרון מהיר ויעיל שמקצר את הדרך למציאתם.


מעודכן ל- 06/2022

מה זה הר הכסף?

אתר "הר הכסף "של משרד האוצר הוא מיזם אינטרנט בשיתוף בנק ישראל, שהושק באמצע ספטמבר 2016. מטרת אתר "הר הכסף" היא איתור כספים אבודים בחינם, שלך או של קרובי משפחה שנפטרו. דרך האתר תאתרו חשבונות בנק רדומים ופקדונות ללא תנועה שפתחתם בעבר, וכן חשבונות פנסיוניים וביטוחי חיים שנשכחו מכם, בקלות ובמהירות.
בנק ישראל מזמין את הציבור הרחב להכנס לאתר האינטרנט "הר הכסף" ולבדוק האם יש לו חשבונות או חסכונות אבודים שיוכל לפדות ומדגיש שתקבלו בחינם מידע חשוב בצורה ברורה וידידותית .

זהו שירות חשוב לציבור, שנועד לסייע בהשבת כ-10 מיליארד ש"ח הנמצאים בחשבונות בנק רדומים ועוד מיליארדי שקלים הנמצאים בחסכונות פנסיוניים לא פעילים, לידי בעליהם. בעיקר אם נזכרים שלפני קיום "הר הכסף" היה צורך לפנות לכל גוף בנפרד, לשלם עמלת איתור חשבון שעלותה נקבעה לפי רצון אותו גוף ואז להמתין ולהמתין.

מה מאתרים ב"הר הכסף"?

"הר הכסף" הוא שם מעולה שמתאר את תפקיד האתר באיתור חשבונות לא פעילים. דרך האתר מוצאים את סכומי הכסף שנשכחו מלב בעליהם או שבעליהם נפטרו ורובצים בלי שאיש ידרוש אותם בבנקים, בחברות הביטוח ובחברות ההשקעות. אוצר ששווה מיליארדים המחכה שבעליו החוקיים יאספו אותו.

הר הכסף אינו המקום למציאת מידע על חשבונות פעילים. הוא נועד אך ורק לאיתור כספים אבודים. על איתור חשבונות וביטוחים פעילים נפרט בהמשך.

באתר "הר הכסף" קיימים שני סוגי איתור חשבונות לא פעילים:

 • "חיפוש כספים על שמי" מציע איתור כספים אבודים לפי תעודת זהות שלכם, שאותה תזינו באתר. תקבלו את החשבונות הלא פעילים הרשומים על מספר תעודת הזהות שהזנתם.
  הדבר החשוב ביותר שצריך לדעת על "חיפוש על שמי" הוא שכל מספר תעודת זהות מוגבל ל-10 חיפושים בלבד, מטעמי שמירה על פרטיות המידע. מומלץ לשמור את תוצאות החיפוש כקובץ שישמר במחשב או ישלח במייל, כדי שישארו לכם חיפושים זמינים בעתיד, במקרה שתזדקקו להם.
 • "חיפוש כספים של נפטר" מאפשר איתור כספים וחשבונות של קרוב משפחה שנפטר. יכול להיות שתהיו זכאים לחלק או לכל הסכומים שנצברו אם אתם מוגדרים כיורשי הנפטר, או מוטבים שלו. הכסף בחשבונות הנפטר יתחלק בין כל הזכאים לו.
  חיפוש על שם נפטר מוגבל גם הוא. כל אדם רשאי לערוך 10 חיפושים בלבד על תעודת זהות של קרוב. כלומר, אם יעקב יעקב נפטר, כל אחד מ-15 בני משפחתו יוכל לערוך 10 חיפושים לפי מספר תעודת הזהות של יעקב יעקב.

המוצרים שניתן לחפש ב"הר הכסף" מתחלקים גם כן לשני סוגים:

 • איתור חשבונות בנק ופקדונות לא פעילים: האיתור מחפש חשבונות בנק ופקדונות (הנקראים גם "פקדונות ללא תנועה", "חשבונות בנק רדומים", "חשבונות בנק ללא תנועה" או "חשבונות אבודים") שלא נעשתה בהם פעולה לפחות 10 חודשים ושהבנק ניסה ולא הצליח ליצור קשר עם בעליהם (בפקדונות הבנק יתקשר עד חודשיים לאחר מועד הפרעון ובחשבונות עו"ש - 10 חודשים לאחר הפעולה האחרונה). כדאי לדעת שהבנק חייב להשקיע את הכסף בחשבונות לא פעילים בהתאם להוראות צו הבנקאות ולכן הסכום הסופי שיתקבל אינו הסכום שהיה בעת שהפסקתם את הפעילות. שירות זה הצטרף להר הכסף בשלב מאוחר יותר ולכן זכה לשם "הר הכסף 2".
 • איתור כספי פנסיה וביטוחי חיים אבודים: הכוונה לכספים שהופקדו על שמכם לקרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות השתלמות, ביטוחי מנהלים ופוליסות חיסכון שלא היתה בהם פעילות של הפקדה או משיכה בשנה האחרונה. החיפוש יגלה גם ביטוחי חיים ללא חיסכון (ריסק) על שמכם. כאשר מחפשים חסכונות פנסיוניים של נפטר תקבלו מידע היכן יש חשבונות פנסיוניים פעילים ולא פעילים - כספי פנסיה, גמל, קרנות השתלמות, ביטוחי מנהלים, פוליסות חיסכון וכן ביטוחי חיים.

מה כתובת אתר הר הכסף?

זה המקום המתאים להזכיר ש"הר הכסף" של משרד האוצר הוא אתר ממשלתי ולכן כתובתו מכילה את הסיומת gov.il.
אם תקפידו להכנס לכתובת הנכונה, תקבלו ללא עלות את המידע שחיפשתם על חשבונות לא פעילים.
הדגש כאן הוא על "ללא עלות", כי אם נכנסתם לאתר שדורש מכם תשלום - אתם לא באתר הנכון.
לכל דבר טוב יש חקיינים ורצוי לשים לב ולא להכנס ולמסור פרטים אישיים ופרטי כרטיס אשראי באחד מהאתרים המתחזים שמפעילים את עוקץ הר הכסף. אם תחפשו באינטרנט את הביטוי "הר הכסף" תקבלו רשימה של אתרי אינטרנט - אחד מהם הוא הר הכסף האמיתי, אחרים מכילים הסברים והדרכות, וחוץ מהם יש גם אתרים המתחזים להר הכסף.
הכוונה לאתרים שכתובתם ממש דומה לכתובת "הר הכסף", אך אינם כוללים את הסיומת gov.il, אתרים שהשם שלהם מכיל את הביטוי "הר הכסף" או הטוענים שהם פועלים ברשיון משרד האוצר או כל טענה אחרת שנועדה להוסיף להם אמינות. בהקשר זה, חשוב שכל בני המשפחה ידעו שמספר מלא של כרטיס אשראי אף פעם אינו אמצעי לזיהוי המתקשר ושלא תמיד תצליחו ליצור קשר עם מי שהבטיח לכם שתוכלו לבטל את החוזה מתי שתרצו

הבעיה היא באתרים הגובים מהלקוח מאות ואלפי שקלים, ואינם נותנים כל תמורה או שמספקים מידע דומה לזה שתקבלו בחינם או בתשלום סמלי דרך אתרי האינטרנט שבחסות המדינה. בשנת 2018 המועצה הישראלית לצרכנות הוציאה אזהרה מפני מספר אתרים כאלה שניצלו קשישים ובני משפחותיהם, מאז נוספו עוד אתרים לרשימה.

זו הכתובת של אתר "הר הכסף" הממשלתי https://itur.mof.gov.il, וכשתכנסו אליה, תראו את הדף הבא:

דף הבית של אתר הר הכסף

שימו לב שיש בכותרת הדף את סמלי בנק ישראל, רשות שוק ההון ומשרד האוצר, ובשורה התחתונה מוצג שהאתר פותח על ידי משרד האוצר.

כותרת עליונה ותחתונה של אתר הר הכסף

מהם הפרטים הנדרשים ל"חיפוש כספים על שמי"?

איתור כספים אבודים נעשה לפי תעודת זהות בלבד, ואין אפשרות להשתמש בדרכון או כל תעודה או מספר זיהוי אחר מהארץ או מחוצה לה. אם אין לכם תעודת זהות, לא תוכלו לחפש ב"הר הכסף" ותאלצו לפנות לכל אחד מגופים הרלוונטים בלי לדעת מראש אם שם ימצא החשבון או לא.

"חיפוש כספים על שמי" לכספים אבודים מכל הסוגים - חשבונות בנק, פקדונות, ביטוחי חיים, חסכונות פנסיוניים - מתחיל בשאלות לאימות הזהות שלכם:

 • מספר תעודת זהות
 • תאריך הנפקת תעודת זהות
 • שאלות לאימות זהות: האם הונפק לך דרכון ב-3 השנים האחרונות? והאם יצאת מהארץ ב- 3 השנים האחרונות?

מהם הפרטים הנדרשים ל"חיפוש כספים על שם קרוב שנפטר"?

כדי לאתר כספים אבודים מכל הסוגים על שם קרוב שנפטר תצטרכו להזדהות בדומה ל"חיפוש על שמי" ובנוסף לתת מידע על הנפטר:

 • מספר תעודת זהות שלכם
 • תאריך הנפקת תעודת זהות שלכם
 • שאלות לאימות זהות: האם הונפק לך דרכון ב-3 השנים האחרונות? והאם יצאת מהארץ ב- 3 השנים האחרונות?
 • מספר תעודת זהות של הנפטר.
 • תאריך הפטירה, כפי שמופיע בתעודת הפטירה, בשדה הנקרא "תאריך הפטירה הגרגוריאני".

מה המידע שמקבלים מ"הר הכסף"?

תוצאות החיפוש של חסכונות פנסיוניים ופוליסות ביטוח חיים מציגות:
שם של גוף (בית השקעות או חברת ביטוח) שבו לך או לנפטר יש חשבון וכן את סוג החשבון. זהו. לא תקבלו את מספר החשבון, האם יש יותר מחשבון אחד ומה הסכום (או החוב) שנצבר בו.

ככה זה נראה, שימו לב לכפתורים בתחתית הרשימה המאפשרים שמירה והדפסה של תוצאות החיפוש:

תוצאות איתור חסכונות פנסיוניים וביטוחי חיים

תוצאת חיפוש חשבונות בנק ופקדונות מציגה רשימה של בנקים בהם אותרו חשבונות בנק או פקדונות, ולא משנה מה סכום היתרה והאם הם ביתרת זכות או חובה. אין פרטים נוספים פרט לרשימת הבנקים. ב"חיפוש על שמי" - מוצגים בנקים בהם יש על שמכם חשבונות ופקדונות לא פעילים בלבד. בחיפוש על שם נפטר מוצגים כל הבנקים בהם לנפטר יש חשבון או פיקדון, פעיל או לא פעיל.

היתרון בשימוש בהר הכסף הוא שתוכלו במהירות, בלי להמתין שעות על הקו או שבועות למענה במייל, לצמצם את מספר הבנקים אליהם תצטרכו לפנות לצורך איתור חשבון בנק או פיקדון..

לאחר שיש בידיכם רשימת בנקים, תוכלו לפנות אליהם בבקשה לקבל את פרטי אותם חשבונות בנק אבודים, פקדונות או חשבון בנק של נפטר.

ככה זה נראה, וגם כאן הכפתורים בתחתית הרשימה נועדו לשמירה והדפסה של תוצאות החיפוש:

תוצאות איתור חשבונות בנק ופקדונות

מה לא מקבלים מ"הר הכסף"

 • כמה חשבונות או פוליסות אותרו באותו מוסד. לעתים קרובות באותו גוף יכולים להתנהל מספר חשבונות. הם יכולים להיות מאותו הסוג - למשל שתי קופות גמל או מסוגים שונים, למשל שני סוגי ביטוחים או קרן השתלמות וקרן פנסיה.
 • מספרי חשבון, פיקדון או פוליסה.
 • סכומי יתרה או חובה שבחשבון
 • בביטוח: סכום הביטוח או כל מידע אחר על הזכויות בה ומי המוטבים
 • בחשבון בנק או פיקדון: סוג החשבון או סוג הפיקדון.
 • בפיקדון: מועדים למשיכת הכסף.

מימוש זכויותיכם בעזרת תוצאות האיתור

לבירור הפרטים המלאים, עליכם לפנות, בצירוף המסמכים הנדרשים, אל הגופים שהאתר הציגה בתוצאות האיתור. כאשר מדובר בנפטר, עליכם להציג צו ירושה, צו עזבון או מסמך אחר המעיד על זכויותיכם לברר את ענייניו. הבירור והטיפול נעשים מול כל מוסד בנפרד.

כשתפנו אל הגופים שקיבלתם ברשימת תוצאות החיפוש בקשו את כל הפרטים החסרים, וכן מהן עלויות כל חשבון - דמי ניהול עמלות וכד'. בררו מה זכויותיכם ואיך ניתן לפדות את הכסף או לאיזה חסכונות אחרים ניתן להעביר אותו. כדאי גם לברר בכל אחד מהמוסדות מידע על חשבונות פעילים על שמכם (לנפטרים מוצג מידע על כל החשבונות).

אם איתרתם מידע על חסכונות פנסיוניים, כדאי להתייעץ עם מומחה פנסיוני מהן זכויותיכם ואיך להתנהל עם הכספים. הוא גם יכול לעזור בניהול הקשר עם הגופים השונים ובקבלת תשובות מהירות ומפורטות יותר משתשיגו לבד.

עדכון המידע ב"הר הכסף"?

המוסדות השונים מעבירים דיווח פעם בחודש. אם סטטוס חשבון בנק, חיסכון פנסיוני או פיקדון השתנה אחרי הדיווח, המידע על כך יועבר בדיווח הקרוב הבא.

המידע כולל פרטים על חשבונות וחסכונות ישנים, ללא הגבלת מספר שנים אחורה.

האם המידע ב"הר הכסף" זהה למידע בגופים המדווחים לו?

המוסדות השונים מעבירים להר הכסף את כל המידע שברשותם וש"הר הכסף" אמור להציג, אבל מדובר במידע העובר בממשקים ממוחשבים שאינם חסינים מטעויות או אי דיוקים, לכן אם יש שוני בין המידע ב"הר הכסף" ובין המידע בגוף שדיווח - המידע הנכון והקובע הוא זה שרשום במוסד.

פער נוסף יכול להיות כאשר הלקוח מבקש מהגוף המנהל שלא ידווח ל"הר הכסף". במקרה זה פרטי החשבון לא יועברו. בעיקרון, אם אין סיבה טובה לבקש שלא לדווח, הרי הדיווח ל"הר הכסף" רצוי ויכול להקל עליכם ועל יורשיכם.

סיבות אלה והעדכון שאינו מיידי אלא רק פעם בחודש גורמים לפערי מידע - כשהמידע העדכני ביותר והמדוייק ביותר נמצא בידי הגוף המנהל את החשבון.

עוד אתרים לאיתור מידע פיננסי וביטוחים

"הר הכסף" הוא מיזם ותיק יחסית ומאז המדינה ובנק ישראל התקדמו ופיתחו עוד אמצעים לקבלת מידע על הכספים שברשות כל אדם. אך גם כיום אין מקום אחד המרכז את כל המידע הפיננסי והביטוחי של אזרחי המדינה. תוכלו למצוא מידע בדרכים הבאות:

 • מידע על נפטר: "הר הכסף" מספק מידע היכן התנהלו חשבונות פעילים ולא פעילים של נפטר- חשבונות בנק, פקדונות, חסכונות פנסיוניים וביטוחי חיים, זאת בתנאי שלא נפלו טעויות בדיווח או שהנפטר ביקש להימנע מדיווח להר הכסף. אין עוד אתר המרכז כך מידע פיננסי של נפטר.
 • חשבונות בנק ופקדונות פעילים על שמכם: כאן אין ברירה אלא לבדוק בנק אחרי בנק. אם יש לכם חשבון פעיל, הבנק שולח לכם מידי פעם עדכונים ודוחות שכדאי לשמור ולעקוב אחריהם.
 • מידע על ביטוחים פעילים: אתר "הר הביטוח" של משרד האוצר מרכז את המידע על ביטוחים פעילים. תוכלו למצוא בו את כל הביטוחים הפעילים הרשומים על שמכם לאחר תהליך הזדהות המזכיר את ההזדהות ב"הר הכסף". למידע נוסף על השימוש ב"הר הביטוח" קראו את המאמר הר הביטוח - עושים סדר בביטוחים.
 • מידע מלא על חסכונות פנסיוניים פעילים ולא פעילים הרשומים על שמכם: פנו למסלקה הפנסיונית שהיא נותן שירות שנבחר על ידי משרד האוצר ומפוקח על ידו. תקבלו מידע מלא על קופות גמל, קרנות השתלמות, ביטוחי מנהלים וקרנות פנסיה הרשומים על שמכם בכל אחד מהגופים במדינה. ניתן גם לבקש עדכונים תקופתיים ואין הגבלה על מספר הפעמים שתפיקו דוח מהשירות. עלות השירות היא כ-20 ש"ח. אם תשאלו מה ההבדל בין הר הכסף למסלקה פנסיונית, התשובה היא שהמסלקה הפנסיונית היא גוף פרטי ולכן משלמים על השירות סכום כלשהו.
  וגם, בניגוד להר הכסף שמקבל עדכונים חודשיים שוטפים על כל לקוחות הגופים השונים, המסלקה הפנסיונית עובדת באופן אחר. רק כאשר אדם פונה למסלקה הפנסיונית ומבקש מידע, המסלקה פונה לכל הגופים ומבקשת מידע פנסיוני עליו, לכן איסוף המידע נמשך מספר ימים לפני שהוא מגיע אליכם. היתרון הוא שהמידע שתקבלו מלא ומעודכן ובעיקר, כולל גם חשבונות פעילים וגם לא פעילים.

למידע מלא על המסלקה הפנסיונית, איך ניתן להוציא את הדו"ח, מה המידע שמקבלים בו ואיזה שימושים נעשה באמצעותו תוכלו לקרוא במאמר איפה הכסף שלי - הכל על מסלקה פנסיונית

סיכום - מה הדרך היעילה ביותר לגלות חשבונות אבודים ופעילים

הדרך היעילה ביותר לקבל מידע מלא על הון וביטוחים של אדם עוברת דרך יותר מאתר אינטרנט אחד, ומחייבת שלאותו אדם תהיה תעודת זהות ישראלית. אחרת, תאלצו לפנות לכל גוף בנפרד ולחכות לתשובתו.

חיפוש מידע על שמי: הדרך המהירה ביותר לאיתור כל המידע על שמכם עוברת דרך המסלקה הפנסיונית, בה רשומים כל החסכונות הפיננסיים שלכם, גם פעילים וגם לא פעילים, ודרך "הר הביטוח" בו תמצאו מידע על הביטוחים הפעילים שלכם. שילוב של שני האתרים האלה נותן לכם מידע הכולל מספרי חשבונות ופוליסות, סטטוסים שלהם ומקל עליכם, הרבה יותר מ"הר הכסף", למצוא את המידע שנדרש לכם. למעשה, פרוייקט "הר הכסף" יועיל לכם רק במסגרת "הר הכסף 2" - איתור חשבונות בנק ופקדונות לא פעילים שיפנה אתכם אל בנקים בהם אותרו חשבונות לא פעילים שלכם. לאיתור חשבונות ופקדונות פעילים - אין דרך קצרה, פרט למעקב אחרי הדוחות המתקבלים אצלכם.

חיפוש מידע על נפטר: "הר הכסף" מכיל מידע על חשבונות פעילים ולא פעילים של נפטר ולכן הוא נקודת התחלה טובה. במקרה של נפטר בדרך כלל מעורבים מספר יורשים ומוטבים ויש צורך ביותר מסמכים להוכחת זכויותיכם, כך שכדאי להעזר בסוכן ביטוח או יועץ פנסיוני לאיסוף מידע מרוכז נוסף ולהחליט מה תהיה ההתנהלות הטובה ביותר.

לסיכום, אפשר לקבוע ש"הר הכסף" נותן מידע מוגבל, אך עדיין המידע שתמצאו בו יקל עליכם לאתר את הכספים האבודים ויעזור לכם להשיב אותם לרשותכם.


קרא על התנהלות פיננסית