איך העלאת ריבית בנק ישראל משפיעה עליכם

לאחרונה החלו להעלות את הריבית במדינות רבות בעולם. במאמר זה נבין מדוע מתבצעת העלאת הריבית, ונבחן איך העלאת ריבית בנק ישראל תשפיע על ההלוואות והמשכנתאות שלנו ואיך היא תשפיע על החסכונות שלנו כולל שוק ההון ומחירי הנדל"ן.

העלאת ריבית

מעודכן ל- 07/2022

מאז נובמבר 2018 הריבית של בנק ישראל עמדה על 0.1% וכך היתה ללא שינוי עד אפריל 2022. רק באפריל 2022 בנק ישראל החליט להעלות את הריבית ל-0.35%. בנק ישראל חזר על המהלך בכל מועד עדכון ריבית: במאי והעלה את הריבית ל-0.75% וביולי 2022 הועלתה ריבית בנק ישראל ל-1.25%.
ההחלטות להעלאת הריבית נועדו להשפיע על המשק ובעיקר מתוך כוונה למתן את האינפלציה.

סיבות ומטרות להעלאת הריבית

בנק ישראל החליט להעלות את הריבית בגלל כמה גורמים. מצד אחד, מדד המחירים לצרכן בשנה האחרונה הגיע ל-4.1%, מה שחורג מהיעד של בנק ישראל, ששואף שהאינפלציה תהיה בטווח של 1%-3%. מצד שני, הכלכלה בישראל נמצאת כרגע במצב מצוין והאבטלה בשפל, וזאת למרות מגפת הקורונה.

שילוב הנסיבות האלו, יחד עם החלשות השקל והעובדה שגם בארה"ב וגם באנגליה העלו לאחרונה את הריבית, הביאו את בנק ישראל להחלטה שהגיע הזמן לנקוט צעדים כדי לטפל באינפלציה.

העלאת הריבית בארה"ב במהלך יוני הבהירה לכולם שהעלאת ריבית בנק ישראל היא וודאית ונשאר רק לראות האם הריבית תועלה לפני מועד העדכון הרשמי ובכמה. בנק ישראל המתין עד למועד השינוי, ואז העלה את הריבית ב- 0.5%, וזו נחשבת להעלאה משמעותית.

העלאת הריבית על ידי בנק ישראל תגרום להאטה במשק, וכך תמתן את האינפלציה ועליית המחירים שהיא מביאה איתה ותחזק את כוחו של השקל מול מטבעות אחרים בעולם. הסיבה לכך, היא שלאנשים יהיה פחות משתלם לקחת הלוואות או להיכנס למינוס כדי לרכוש מוצרים ושירותים. בגלל שהכלכלה בישראל נמצאת במצב טוב כרגע, בבנק ישראל מאמינים שהציבור יכול לעמוד בריבית החדשה ובצמצום מסוים בפעילות הכלכלית במדינה.

העלאת הריבית היא פרקטיקה מקובלת להשתלטות על האינפלציה ומדינות רבות, כולל ישראל, עושות בה שימוש. עם זאת, יחד עם בלימת עליית המחירים במשק, העלאת הריבית יכולה גם לפגוע בו. אם העלייה בריבית תגרום להאטה משמעותית מידי בפעילות הכלכלית, הדבר יכול לפגוע בעסקים וכתוצאה מכך, בתעסוקה. לדוגמה עסק שרווחיו נפגעו בשל עליית מחירים או שאינו יכול לקחת הלוואה כי עלות הריבית גבוהה מידי, עלול לפטר עובדים כדי לפצות על ההפסדים.

האם צפויות עליות ריבית נוספות?

כן, בנק ישראל כנראה יעלה את הריבית גם במועדי השינוי הבאים השנה וב-2023, בעיקר אם המגמות בעולם לא ישתנו, כמו המלחמה בין רוסיה ואוקראינה, צמצום הפעילות הכלכלית של סין, וברמה המקומית - עליית מחירי הדירות וקצב נטילת המשכנתאות. כלומר, צפוי שעד אפריל 2023 ריבית בנק ישראל תעבור את ה- 2.5%.

השפעת השינוי על ריבית הפריים

השינוי בריבית של בנק ישראל תשפיע גם על ריביות אחרות שצמודות אליה. ריבית הפריים צמודה לריבית של בנק ישראל, ולכן בעקבות השינוי תעלה גם ריבית הפריים. לפני השינויים, עמדה ריבית הפריים על 1.6%. אחרי השינוי ביולי, תהיה ריבית הפריים 2.75% . בהתאם לכך, עם כל עלייה נוספת של ריבית בנק ישראל שצפויה להתרחש במהלך השנה הקרובה, תהיה גם עלייה בריבית הפריים.

השפעת השינוי על לוקחי משכנתאות והלוואות

הלוואות רבות צמודות לפריים ועלייה בריבית תהפוך את ההחזרים החודשיים של הלוואות אלו לקצת יותר יקרים. למעשה עיקר העליה בהחזרי המשכנתא מגיע מהמסלולים צמודי המדד שקפץ בחודשים האחרונים ולא מהעליות המדודות וההדרגתיות בריבית הפריים, שהיא עדיין מסלול המשכנתא הטוב ביותר. תוכלו לחשב בעצמכם את העליה בהחזר החודשי בעזרת מחשבון משכנתא . מי שלקח הלוואה בריבית קבועה, לא ירגיש שינוי בהחזרים החודשיים בשלב הזה.

ההלוואה המשמעותית ביותר שלוקחים רוב האנשים היא משכנתא, וגם עליה ישפיע השינוי בריבית. החזרים החודשים של מי שלקח משכנתא צפויים להתייקר, במיוחד עבור מי שבחר בתמהיל משכנתא שמסלול הפריים בו גדול יותר.

לאחרונה אישר בנק ישראל שמסלול הפריים בתמהיל המשכנתא ירכיב עד שני שליש מהמשכנתא (להבדיל משליש שהיה עד אותו שלב). כתוצאה מכך, רוכשי דירות רבים ניצלו את ההטבה והגדילו את מסלול הפריים עד 50% (עבור יותר מכך הבנקים דורשים בדרך כלל ריבית גבוהה ולא משתלמת). עבורם, השינוי בריבית של בנק ישראל (עליה של 1.15% בין מרץ ליולי 2022) יהיה מורגש, אך לא כמו במסלולים צמודי מדד שמרגישים את עליית מדד המחירים לצרכן ב- 4.1% בשנה האחרונה ונראה שהוא עוד צפוי לעלות.

לדוגמה, נכון למצב הריבית היום (בלי לקחת בחשבון את העליות הנוספות שצפויות בריבית של בנק ישראל), מי שלקח משכנתא של מיליון ש"ח לתקופה של 20 שנה, כאשר שני שליש מהמשכנתא הם במסלול של ריבית פריים, ישלם עוד כ-360 ש"ח בחודש על מסלול הפריים לאחר 3 העליות האחרונות. אבל, משכנתא שרק שליש ממנה היא במסלול פריים, המסלול יתייקר בכ-180 ש"ח בחודש.

מעבר לתוצאה המיידית הזו, לעליית ריבית בנק ישראל צפויה להיות גם משמעות רחבה יותר שתשפיע על כלל לוקחי המשכנתאות וההלוואות. העובדה שבנק ישראל העלה את הריבית - פירושה שגם הבנקים משלמים ריבית גבוהה יותר. אם הבנקים משלמים יותר, בסופו של דבר ההוצאה הזו תתגלגל אל הציבור. לכן, יכול להיות שנתחיל לראות עליות בריביות של הבנקים בעתיד הלא רחוק.

השפעת השינוי על המינוס בבנק

בדומה להלוואות, גם המינוס יושפע באופן ישיר מהעלאת הריבית הכללית במשק על ידי בנק ישראל. כל בנק גובה ריבית על המינוס, ריבית שבדרך כלל כוללת פריים + אחוז נוסף. מכיוון שגם במקרה הזה הסכומים שאתם משלמים לבנק מבוססים על ריבית פריים, אתם עומדים לשלם יותר גם על המינוס.

לדוגמה, אם שילמתם פריים + 6% על המינוס - לפני העלאת הריבית היה מדובר על 7.6% ריבית. אחרי העלאת הריבית מדובר על 8.75%, פער שיכול להיות משמעותי יותר ככל שהמינוס גדול יותר.

השפעת השינוי על פיקדונות בבנקים

מי שיש לו פיקדונות שצמודים לריבית פריים צפוי להרוויח מהשינוי בריבית בנק ישראל. בגלל שריבית הפריים גבוהה יותר, גם הרווחים מהפיקדון יעלו מעט. מצד שני, בדומה להלוואות, מי שיש לו פיקדון בריבית קבועה, לא ירגיש שינוי ברווחים שלו.

למרות זאת, הבנק לא צפוי להציע תנאים טובים יותר עבור פיקדונות חדשים. בניגוד להלוואות, שהן רווח עבור הבנק, פיקדון הוא כסף שהבנק משלם ולכן, אם הבנק יציע ללקוחותיו ריבית גבוהה יותר, הוא ירוויח פחות. סביר להניח שכמו בנושאים אחרים, נושא הריבית בפיקדונות חדשים הוא דבר שנתון למשא ומתן בין הלקוח לבנק.

השפעת השינוי על מחירי הדירות

מחירי הדירות עלו באופן משמעותי מאוד במהלך השנה האחרונה ורבים שואלים את עצמם האם המהלך הזה של בנק ישראל, שנועד למתן את האינפלציה, יצליח לבלום גם את העלייה במחירי הדיור.

יש תקווה שתהיה האטה מסוימת בקצב עלית מחירי הדירות, כי העלאת הריבית מייקרת את המשכנתאות. יש מי שטוען שפחות אנשים יוכלו להרשות לעצמם משכנתאות גבוהות, וכתוצאה מכך, עליית מחירי הדיור תתמתן. בפועל, יש סבירות גבוהה שהתחזיות על המשך העלאות הריבית (למרות שחלק מהתחזיות לא מספיק מבוססות) מלחיצות את הציבור וגורמות לו להסתער על דירות ומשכנתאות לפני שהמחירים יעלו עוד יותר. החשש האמיתי הוא שאנשים יקחו משכנתאות שיתקשו להחזיר.

צריך לזכור שבשוק הדירות שבו הביקוש גבוה מההיצע, עליית מחירים היא כמעט בלתי נמנעת. לכן, סביר להניח שמחירי הדירות ימשיכו לעלות, למרות העלאת הריבית של בנק ישראל. במידה וכן יהיה שינוי במחירי הדירות, הוא יגיע כתוצאה מפעולות של הממשלה והגדלת ההיצע לדירות מגורים במדינה.

השפעת השינוי על הבורסה

שוק ההון ידוע בתנודתיות שלו והבורסה יכולה להיות מושפעת בקלות ממצבם הנפשי של המשקיעים בה, כך שאם עליית הריבית מבהילה את המשקיעים, הדבר ישתקף בבורסה. בדרך כלל, עליית ריבית משפיעה על הבורסה ובטווח הקצר ניתן יהיה לראות ירידות שערים. זוהי תוצאה של עליית מחירי ההלוואות, שגורמת לאנשים להפחית בלקיחת הלוואות לצורך השקעה של כסף.

מצד שני, יש כמה נקודות שצריך לקחת בחשבון. קודם כל, הירידה צפויה לטווח הקצר ובטווח הארוך, אולי דווקא תגיע עליה והשוק יתייצב. בנוסף, שינוי הריבית בישראל לא משפיע על בורסות אחרות בעולם, ולכן המצב בהן ישאר ללא שינוי מהבחינה הזו. מעבר לכך, חשוב לזכור שבשלב זה מדובר בעלייה קטנה והריבית, באופן אובייקטיבי, עדיין נמוכה יחסית.

השוואה והוזלה של מוצרים ושירותים פיננסים

בחר את המוצר שתרצה להוזיל

האם ניתן לקבל ריביות נמוכות יותר?

בדיקה ראשונית ללא עלות או התחייבות
פנו ליועץ משכנתאות מנוסה ובעל תו אמון הציבור לשדרוג התמהיל וריביות המשכנתא
 קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מאשר קבלת הצעות ודיוור

התנהלות פיננסית חכמה

מנהלת השקעות

השוואה והוזלה של מוצרים ושירותים פיננסים

אף פעם לא מאוחר להשוות ולהוזיל מוצרים פיננסים!

בחר את המוצר שתרצה להוזיל