השוואת ביטוח רכב אונליין

השוואת מחירי חבילות ביטוח רכב מקיף + ביטוח חובה וחבילות ביטוח צד ג' + ביטוח רכב חובה. מלאו פרטים וקבלו אונליין הצעות ביטוח רכב מכמה חברות ביטוח רכב מובילות. השוואת ביטוח רכב לפי קילומטר והצעות ביטוח לנהגים זהירים - לחיסכון מהיר במחיר

מחשבון ביטוח רכב להשוואת מחירים - ביטוח מקיף, ביטוח צד ג' וביטוח חובה.

השוואת ביטוח רכב אונליין וקבלת מחירי ביטוח מחברות ביטוח רכב במחירים משתלמים הנקבעים לפי פרטי הרכב והנהג וכולל הנחות ביטוח ותוכניות ביטוח מותאמות לפי קילומטראז' ולנהגים זהירים.
לקבלת הצעת ביטוח רכב מקיף + חובה או ביטוח רכב צד ג' + חובה -
הזינו פרטים ותוך כ- 15 שניות תקבלו עד 7 מחירי ביטוח רכב אונליין.

סוג ביטוח

תחילת ביטוח

פרטי הרכב

מה מספר הרישוי של הרכב שברצונך לבטח


מספר הרכב יאתר במדויק את סוג הרכב ויחסוך לך זמן במילוי ידני

מאתר פרטי רכב

על הרכב

מדובר במערכת כדוגמת מובילאיי, FDW, היא מגיעה כחלק מאיבזור היצרן או כהתקנה עצמית
מדובר במערכת כדוגמת מובילאיי, LDW, היא מגיעה כחלק מאיבזור היצרן או כהתקנה עצמית

הנוהגים ברכב

ניתן לקבל הנחה על רכב שני שאינו רכב עיקרי
עבר ביטוחי

לפני שמשווים, ספרו לנו איך נוכל לעזור הכי טוב?

שאלות ותשובות

מה חשוב לבדוק בהשוואת ביטוח מקיף לרכב?

החלטתם לערוך השוואת ביטוח מקיף וברור שתרצו ביטוח מקיף לרכב הכי זול שתמצאו, אבל חוץ מכמה עולה הביטוח מה עוד חשוב שתבדקו?

 1. הכי חשוב – מה מכסה כל הצעת ביטוח מקיף שקיבלתם. ביטוח מקיף מכיל רשימה אחידה וקבועה של אירועים בהם תקבלו פיצוי על נזק לרכב (כמו אש, גניבה, תאונה), אבל יש ביטוחי רכב, בעיקר ביטוחים לנהגים זהירים, המרחיבים גם למצבים כמו פיגוע, שביתות ומהומות, מלחמה, עובדים שפגעו ברכב תוך כדי נהיגה בו כמו מוסכניקים או עובדי חניון ועוד.
 2. מה הנוסחה לקביעת שווי הרכב? אם הנוסחה אינה מופיעה בביטוח המקיף, אל תתביישו לשאול. יש לכך חשיבות כשקובעים ערך לטוטאל לוסט וגם לתיקונים אחרים.
 3. האם קיבלתם גם הרחבות ללא תשלום או בתוספת תשלום או הגנה לאביזרים שהוספתם לרכב ואינם חלק מהמפרט שלו? ביטוח מקיף רגיל מתייחס רק לאביזרים שבמפרט הבסיסי של הרכב, אם תרצו לבטח שדרוגים - בדקו את המחיר עבורם. תוספות כגון שירותי רכב וגרירה, רכב חלופי, כיסוי לשבר שמשות ישפיעו על המחיר, לכן חשוב שתשוו מה אתם מקבלים תמורת המחיר שאתם משלמים.
 4. ביטוח לפי קילומטראז' - הקורונה והפקקים שכנעו רבים לעבוד חלקית מהבית ולנסוע פחות. מומלץ לחפש ביטוח רכב לפי ק"מ המעניק הטבות והנחות בביטוח הרכב למי שנוסעים פחות. הנושא חשוב בעיקר למשפחות שזקוקות לביטוח נהג חדש, שכל קילומטר נסיעה שלו עולה כמו רכב חדש.
 5. ביטוח זמני לרכב – השימוש העיקרי שלו הוא לבטח נהגים חדשים וצעירים, וכך לשלם מחיר הביטוח הנדרש עבורם רק בימים שהם באמת משתמשים ברכב המשפחתי, ולא להגדיל משמעותית את מחיר ביטוח הרכב המשפחתי.
 6. האם יש תנאים מקלים לקביעת טוטאל לוסט או אבדן גמור להלכה. למשל הכרזת טוטאל לוסט לפני שחולפים 30 יום מגניבת הרכב או קביעת אובדן גמור לרכב שיש לו גם פחות מ- 50% נזק.
 7. מה התנאים לקבלת רכב חלופי, איזה רכב חלופי מקבלים ומה המחיר
 8. גובה ההשתתפות העצמית ואיך שינוי שלה משפיע על עלות ביטוח הרכב.
 9. תנאים לקבלת רכב חדש או פיצוי בשווי שלו.
 10. רמת השירות שתקבלו – גם לפי מדד השירות שפרסם משרד האוצר וגם לפי ההתרשמות האישית שלכם מזמינות ומקצועיות נציגי חברת הביטוח ואתר האינטרנט שלה.

מה לבדוק בהשוואת ביטוח צד ג?

אחרי שבדקתם בהשוואת ביטוח רכב כמה עולה ביטוח צד ג', צריך לבדוק מה מקבלים תמורת המחיר ומה כלול בכל הצעת ביטוח צד ג'.

 1. גבול האחריות – הסכום המקסימלי שתקבלו מחברת הביטוח עבור נזק שיגרם לצד ג. חפשו את גבול האחריות הגבוה ביותר שלא יקפיץ מידי את מחיר ביטוח הרכב. המטרה היא בכל זאת ביטוח רכב זול ככל האפשר.
 2. גובה השתתפות עצמית – ככל שההשתתפות העצמית גדולה, מחיר הביטוח יהיה זול יותר, אבל תזהרו לא להגזים. אם אתם רוצים ביטוח שישתלם, חשוב שתוכלו להפעיל אותו בעת הצורך ושההשתתפות העצמית לא תהיה מכשול שאי אפשר לעבור.
 3. היקף הטיפול המשפטי שתקבלו אם צד ג' יתבע אתכם: א. האם רק תביעות נזק אזרחיות, רק תביעות פליליות או שני הסוגים? ב. האם רק לתביעה הראשונית או גם לתהליכי ערעור? ג. באיזה תנאים ינתן הטיפול המשפטי?
 4. הרחבות לביטוח כגון שירותי רכב וגרירה, רכב חלופי, שבר שמשות. חלקן הרחבות שימושיות שתרצו לרכוש. האם יש עליהן הטבות או הנחות? הוסיפו להשוואת מחירי ביטוח רכב גם את מחיר ההרחבות שאתם רוצים.
 5. רמת השירות שתקבלו מנציגי חברת הביטוח ומאתר האינטרנט שלהם.

איך תמצאו ביטוח רכב זול?

מחיר ביטוח רכב נקבע לפי גורמים רבים, ביניהם גיל ועבר נהיגה של הנוהגים ברכב, האם הרכב נוסע הרבה, מהו הרכב, מה השנתון שלו, גם עלות הביטוח לרכב שני שונה מעלות ביטוח לרכב העיקרי במשפחה. לכן אין שום משמעות להשוואת מחירי ביטוח רכב שאתם קיבלתם עם הצעת מחיר ביטוח הרכב שקיבל השכן או החבר לעבודה.

השאלה שצריך לשאול היא מהו ביטוח רכב הכי זול שתוכלו לקבל לרכב שלכם ולנוהגים בו ואיך תאתרו את חברת הביטוח שתציע לכם את המחיר האטרקטיבי ביותר.

אין חברת ביטוח אחת שתמיד זולה יותר מכל האחרות. חברות הביטוח יוצאות בהצעות מתחלפות לפלחי אוכלוסיה שונים.

 • כמעט כולן יציעו מחיר ביטוח טוב לנהגים זהירים עם עבר ביטוחי נקי מתאונות דרכים ותביעות.
 • כיום ביטוחים לפי קילומטר הם נפוצים וזולים יחסית ויכולים לתת מענה מצוין למי שאינו נוהג הרבה.
 • לחלק מחברות הביטוח יש סטטיסטיקה טובה על סוגי רכב מסויימים שנחשבים לבטוחים יותר או פחות מועדים לגניבה ויכולים לתת הנחות גבוהות לפי סוג הרכב.
 • בדקו הצעות ביטוח רכב במחירים משתלמים לאוכלוסיות מיוחדות: סטודנטים, עובדי מדינה, אנשים המשתייכים למועדון צרכנות או ארגון עובדים גדול – יש סיכוי טוב שמישהו ארגן לכם הנחה באחת מחברות הביטוח.

מומלץ לבדוק האם מוצעות הנחות בביטוח רכב מקיף וצד ג׳ במקרים הבאים:

 • השתתפות עצמית - ביטול השתתפות עצמית עולה כסף לעומת השתתפות עצמית של 1,000 ש״ח ומעלה, כמו כן תיקון במוסך הסדר לעתים קרובות יוזיל את ההשתתפות העצמית לעומת תיקון במוסך פרטי וגם תקבלו הטבות נוספות.
 • מערכות בטיחות לרכב - חברות הביטוח יעניקו הנחה בביטוח חובה לרכבים ישנים אם התקנתם מערכות בטיחות לרכב כגון מערכת שמירה על מרחק בטוח ומערכת התראה על סטייה מנתיב. ההנחות יהיו בגובה של בין 5% ל- 15% אחוז. רכבים חדשים מגיעים עם מערכות בטיחות ולכן במקרים רבים תגלו שדווקא לרכבים חדשים מחיר ביטוח החובה הוא זול יותר מאחר והסיכון לחברת הביטוח נמוך יותר.

מחיר טוב מתחיל בבדיקת ביטוח רכב והשוואה בין הצעות הביטוח השונות. כיום קל במיוחד לערוך השוואת ביטוח רכב אונליין ולקבל מיידית הצעות ביטוח רכב. חשוב להשוות לא רק את מחיר ביטוח רכב אלא גם את התמורה עבורו – איזה כיסויים תקבלו, מה התנאים לקבלתם ורמת השירות של חברת הביטוח.

איך עורכים השוואת ביטוח רכב מקיף או צד ג?

יש יותר מדרך אחת לערוך השוואת ביטוח רכב. תוכלו להתחיל בבדיקת מחירי ביטוח רכב בדרך הנוחה לכם:

 • אפשרות אחת היא להתקשר לכמה חברות ביטוח וכמה סוכני ביטוח ולקבל מהם הצעות לביטוח רכב – ביטוח מקיף לרכב או ביטוח צד ג'. קחו בחשבון שבחברות הביטוח הישיר אמנם אין עמלת סוכן, אבל לסוכן ביטוח שעובד עם כמה חברות ביטוח יש יתרון ביכולת לבחור מביניהן את הצעות ביטוח רכב הנמוכות ביותר בהתאם לפרטי הרכב והנהגים שתרצו לבטח.
 • תוכלו לחסוך זמן ולערוך השוואת ביטוח רכב אונליין, כמו בדף השוואת ביטוח רכב של סופרמרקר. במקום להתקשר למספר מקומות, להמתין בכל אחד מהם למענה או להשאיר הודעה ולחכות שיחזרו אליכם, אתם ממלאים פעם אחת בטופס את כל הפרטים שחברות הביטוח מבקשות לצורך הצעת מחיר, משאירים פרטי קשר ומקבלים הצעות לביטוח רכב און ליין מכמה חברות ביטוח. ניתן אפילו לקבל הצעת ביטוח לפי מספר רכב שהזנתם ופרטי הנהגים. לאחר שנוצרה הצעת ביטוח כולל מחיר הביטוח, תוכלו למלא פרטי התקשרות. הפרטים שלכם יכולים לעבור לאחת מחברות הביטוח העובדות איתנו או לסוכנות ביטוח וותיקה העובדת עם מספר חברות ביטוח, ויכולה להציע מחירים תחרותיים. אחד היתרונות בחברות ביטוח הנותנות הצעת ביטוח אונליין הוא קיום פעולות נוספות אונליין לעזרת המבוטחים – איתור בעלי מקצוע וספקים בהסדר, הגשת טפסים, פתיחת תביעות ועוד.

בכל אחת מהשיטות שתבחרו, חשוב לתת את כל הפרטים ולדייק בהם כדי לקבל הצעת ביטוח לאוטו במחיר הנכון לנתוניו. מומלץ מאד לקרוא הפוליסה, או לפחות את תקציר הגילוי הנאות כדי לדעת מה תקבלו מחברת הביטוח.

קיבלתם הצעת מחיר רלוונטית אחת או יותר? נסו לשכנע את הנציג מולכם שמגיע לכם מחיר נמוך יותר. תהיו יצירתיים - יכול להיות שהתקנתם מערכות הגנה מתקדמות מפני גניבה כמו איתוראן או מערכות למניעת תאונות כמו מובילאיי, אולי הרכב נועד לנסיעות קצרות ומעטות, אולי תחליטו לבטח אצלם עוד רכבים.

מה כוללת השוואת ביטוח רכב און ליין בסופרמרקר?

בהשוואת ביטוח רכב בסופרמרקר אתם מקבלים הצעות ביטוח רכב אונליין מחברות ביטוח, שמחירן מבוסס על הנתונים שהזנתם במסך מילוי הפרטים.

כל הפרטים נדרשים על ידי חברות הביטוח לצורך בניית הצעות לביטוח רכב חובה + ביטוח מקיף לרכב או חובה + ביטוח צד ג': מתחילים בפרטי הרכב, לא חייבים להזין הכל, ניתן לקבל הצעת ביטוח רכב רק לפי מספר רישוי, ולאחר מכן ממלאים פרטים בסיסיים על הנהגים.

בסופו של דבר אתם מקבלים הצעת ביטוח מכמה חברות לביטוח רכב שהיא חבילת ביטוח הכוללת שני ביטוחים:

ביטוח חובה ומקיף או ביטוח חובה וצד ג' - לפי בחירתכם.

הצעת ביטוח הרכב שתקבלו אינה הצעה סופית, כיוון שבנוסף, פרטיכם עוברים אל אחת מחברות הביטוח איתן אנחנו עובדים או לסוכנות ביטוח ותיקה המתמחה בביטוחי רכב. לאחר וידוא ואימות הפרטים ובדיקת ההצעות, יכול להיות שתוכלו לקבל מחיר ביטוח רכב זול אף יותר והנחות נוספות. תוכלו גם לבדוק את התאמתכם לביטוחי רכב לפי קילומטראז', שמחירם נמוך משמעותית מביטוחי הרכב המסורתיים. תוכלו להוסיף, בתשלום מלא או מוזל בהתאם למבצעים הקיימים, הרחבות שחשובות לכם כמו ביטוח גרירה, רכב חלופי ועוד. יכול להיות שלאחר שיחה עם תגלו שקיבלתם יותר ממה שציפיתם עבור המחיר ביטוח הרכב שהוצע לכם.

מה זה ביטוח חובה?

ביטוח חובה הוא ביטוח רכב שהמדינה מחייבת לרכוש ואסור לנהוג בלעדיו. המדינה הנהיגה פוליסה אחידה לביטוח חובה בעלת כיסויים זהים בכל חברות הביטוח. מה מכסה ביטוח חובה: ביטוח חובה נותן פיצוי לבני אדם שנפגעו בתאונת דרכים. הביטוח יכסה פגיעות של מי שנמצא ברכב או מחוץ לו, כולל הולכי רגל, רוכבי אופניים, קורקינט וכן הלאה. כל פציעה תכוסה על ידי ביטוח חובה של הנהגים המעורבים בתאונה, בלי בדיקה מי אשם ומי אחראי לגרימת התאונה.

איך נקבע מחיר ביטוח חובה?

בכל חברות הביטוח מחיר ביטוח רכב חובה מושפע ממשתנים רבים, בין הנתונים המשפיעים ניתן למצוא:

נתוני רכב כמו: סוג, דגם, שנת ייצור ומערכות בטיחות המותקנות ברכב.
מי הנוהגים ברכב, למשל: גיל הנהגים, וותק נהיגה, האם יש נהג חדש או צעיר, העבר הביטוחי של הנהגים (תביעות ביטוח רכב או שלילת רשיון נהיגה).

נהג העורך השוואת ביטוח רכב חובה יגלה שמחירי הצעות ביטוח הרכב דומים למדי. אם הפערים נמוכים והפוליסה אחידה איך בוחרים?

 • בחירה בביטוח הזול ביותר.
  או
 • בחירה בחברת ביטוח המעניקה שירות טוב. לפי מדד השירות השנתי של משרד האוצר ולפי ההתרשמות האישית שלכם.
  או
 • רכישת חבילת ביטוח הכוללת ביטוח חובה + ביטוח מקיף או ביטוח חובה + ביטוח צד ג' הכוללת הנחה על ביטוחי הרכב. הצעות המחיר שמקבלים בהשוואת ביטוח רכב נקבעות לפי פרטי הרכב והנהג שמילאתם, חפשו את החבילה הזולה ביותר ושהכיסויים בה מתאימים לכם.

מה זה ביטוח צד ג' ולמה חשוב לרכוש אותו?

ביטוח צד ג' הוא ביטוח רשות שאפשר לרכוש לרכב. את הביטוח צריך לחדש מידי שנה. מה מכסה ביטוח צד ג': הביטוח מכסה אתכם מפני גרימת נזק לרכוש של מישהו אחר בתאונת דרכים שנגרמה באשמתכם. ביטוח צד ג' אינו מכסה את הנזק שיגרם לרכב שלכם. אין חוק שמחייב לרכוש אותו ובכל זאת רוב האנשים מבטחים את הרכב בביטוח צד ג', כי חישוב מהיר מראה שמחיר הביטוח לרכב משתלם יותר מתשלום נזק של אלפי שקלים כתוצאה מתאונה. תאונה שגרמה נזק לרכוש עשויה לגרור הוצאות כבדות ולא צפויות, למשל, תיקון רכב יוקרה שבו פגעתם, או תיקון חלון ראווה של חנות מעצבים או כניסה למסעדה וכן הגנה משפטית מפני תביעות על הנזק שגרמתם לרכוש של אדם אחר.

דוגמא להפעלת ביטוח צד ג': פניתם ללא זכות קדימה והתנגשתם בדלת הקדמית של אאוטלנדר חדש. את הנזק לאוטו שלכם הביטוח לא יכסה, אבל הביטוח ישלם על תיקון הנזק הכבד למכונית השניה, על חלפיה היקרים וגם ישתתף בהוצאות המשפט אם הנהג השני יתבע אתכם.

מה ההבדל בין ביטוח מקיף לביטוח צד ג'?

נתחיל מהמשותף לשני הביטוחים. גם ביטוח מקיף לרכב וגם ביטוח צד ג' מגנים מנזקים ופגיעות ברכוש בלבד ותביעות המגיעות בעקבות הנזק. שני הביטוחים הם ביטוחי רשות, ולמרות זאת הם נפוצים מאד. 79% מבעלי הרכב רוכשים ביטוח מקיף וכמעט כל 21% הנותרים רוכשים ביטוח צד ג'. שני הביטוחים אינם כוללים נזק גופני לאף אדם, לצורך זה קיים ביטוח חובה. בשני הביטוחים תוכלו לרכוש הרחבות בנושאים שונים לפי רצונכם, כמו הרחבת שירותי דרך וגרירה, רכב חלופי וכל הרחבה אחרת העוסקת בנזק למכונית.

השוני העיקרי בין ביטוח מקיף וביטוח צד ג' הוא כמו ללכת למלון "הכל כלול" או למלון עם ארוחת בוקר בלבד: כשרוכשים "ביטוח מקיף" הוא כולל בתוכו ביטוח צד ג'.

ביטוח מקיף מגן מפני כל נזקי הרכוש שיכולים להגרם לרכב שלכם או לאחרים:

 • גניבה
 • פגיעה באוטו שלכם – החל ממראה שבורה ועד טוטאל לוס של המכונית.
 • ביטוח צד ג': מפצה על כל נזק שנגרם לרכוש של מישהו אחר.

ביטוח צד ג' מפצה רק על נזק לרכוש (מכונית, גדר, חפצים וכו') של אחרים. ברכב שלכם כבר תטפלו בעצמכם ועל חשבונכם.

מי צריך ביטוח צד ג'?

התשובה היא שכל נהג צריך ביטוח צד ג', אם הוא מעוניין להימנע מנזק כספי גדול ולא צפוי. יש רכבים שלא משתלם לבטח בביטוח מקיף (שתמיד כולל בתוכו ביטוח צד ג') כי הפיצוי שינתן על הנזק לרכב נמוך יחסית לעלות הביטוח. אבל אי אפשר לדעת או לחשב מה הנזק שתגרמו לרכוש של מישהו אחר, וכאן נכנס לתמונה ביטוח צד ג'. בדרך כלל מדברים על ביטוח צד ג' לרכב ישן, אבל זה אינו כלל ברזל.

החישוב המקובל מדבר על כך שעלות ביטוח מקיף צריכה להיות עד 8% מערך המכונית. מעבר לכך, אפשר להסתפק בחבילה הכוללת ביטוח חובה וביטוח צד ג'.

לעתים הבעיה אינה העלות של ביטוח רכב מקיף, אלא שחברות הביטוח עצמן מסרבות לבטח את הרכב בביטוח מקיף מנימוקים שונים, אם זה המצב, נסו לרכוש לפחות ביטוח צד ג'. באמצעות השוואת ביטוח רכב אונליין תוכלו לקבל במהירות הצעות לביטוח צד ג'.

יתרון נוסף של ביטוח צד ג' הוא היכולת לרכוש הרחבות זהות להרחבות של ביטוח מקיף, כמו ביטוח גרירה ונזק שמשות. הפעלה של הרחבות אלה לא נחשבת לתביעת ביטוח, ובנוסף אתם מקבלים כיסוי כלשהו כשהרכב שלכם נפגע.

מה זה "גבול אחריות" בביטוח צד ג'?

גבול האחריות בביטוח צד ג' הוא סכום הפיצוי הגבוה ביותר שחברת הביטוח תשלם במסגרת הפוליסה שרכשתם. גבול האחריות מתחיל ב- 250,000 ש"ח וניתן להגדילו. יש חברות ביטוח המגדילות גם עד 2,000,000 ש"ח, תמורת העלאה בסכום הפרמיה. בחרו סכום גבול אחריות שנראה סביר ולא מייקר מידי את הפרמיה. לדוגמא: גבול האחריות במקרה של תאונת דרכים יכול להיות 400,000 ש"ח. אם מזלכם הרע גרם לכם לפגוע קשות בטסלה וערך הנזק מגיע ל- 975,000 ש"ח, חברת הביטוח תשלם רק 400,000 ש"ח ואת השאר אתם תשלמו. אך אם הנזק היה רק 30,000 ש"ח, אתם מכוסים על כולו (בכפוף להשתתפות עצמית). בחרו את גבול האחריות הרצוי לכם מבין האפשרויות שחברת הביטוח מציעה. בדקו במסמכי הפוליסה האם גבול האחריות כולל גם את ההחזר על הוצאות משפטיות, או שהחזר ההוצאות נפרד מגבול האחריות ויש לו סכום מקסימלי משלו. ככל שסכום גבול האחריות גבוה יותר, גם הפרמיה גבוהה יותר.

כשאתם עורכים השוואת ביטוחי רכב, זכרו להתייחס גם לגובה גבול האחריות המוצע בכל פוליסה. יכול להיות שמחיר הפוליסה נובע מגבול אחריות נמוך ואם תבקשו לרכוש סכום אחריות גבוה יותר, גם הפרמיה תעלה אתו.

מהי "הנחת העדר תביעות" ואיך היא קשורה ל"טופס העדר תביעות" ?

מי שממלא טופס הצעת ביטוח רכב בוודאי שם לב לשאלות בדיקת העבר הביטוחי העוסקות בקיומו של ביטוח מקיף ב- 3 השנים האחרונות ובמספר תביעות ביטוח רכב או שלילת רשיון באותן שנים.

שאלות אלה בודקות האם אתם זכאים להנחת העדר תביעות על הפרמיה המוצעת בביטוח מקיף ובביטוח צד ג'. מי שלא היה מעורב בתביעת ביטוח רכב ב- 3 השנים הקודמות זכאי להנחת העדר תביעות. חברות הביטוח דורשות שתעבירו תוך זמן מסוים "דוח תביעות" שמשמש כ"טופס העדר תביעות" או "אישור העדר תביעות" ומוכיח שלא הגשתם תביעות ביטוח רכב ב-3 השנים האחרונות. אישור העדר תביעות הוא דוח שכל חברת ביטוח מוציאה כשביטוח רכב מסתיים ומפורטות בו התביעות (או חוסר התביעות), עד 3 שנים אחורה. אם החלפתם חברת ביטוח, הדוח יכיל כמובן רק את התקופה שהייתם מבוטחים בה ואת השנים הקודמות תצטרכו להוכיח בעזרת אישור העדר תביעות מחברת הביטוח הקודמת. תוכלו לבקש מכל חברת ביטוח בה הייתם מבוטחים שתשלח לכם העתק, או שתוכלו להפיק אישור העדר תביעות מתוך אתר "הר הביטוח" בחינם. בהר הביטוח נשמר דוח תביעות לפי תעודת זהות ומספר רכב, עם נתונים מחברות הביטוח השונות בהן הייתם מבוטחים עד 3 שנים אחורה. אם הצהרתם בזמן הרכישה שלא הייתם מעורבים בתביעות ביטוח רכב והתברר מאוחר יותר ששיקרתם, חברת הביטוח רשאית לא להעניק לכם את הכיסוי שתבעתם ממנה (גם אם אתם עומדים בכל התנאים האחרים), או לשלם לכם את חלקו בלבד.

אם היתה תביעה אחת ב- 3 השנים האחרונות או אין לכם עבר ביטוחי (מכל סיבה, למשל, אם אתם נהגים חדשים או לא היה לכם ביטוח מקיף לפני כן, או נהגתם תחת ביטוח "כל נהג" של מישהו אחר) – לא תקבלו הנחת העדר תביעות. תמיד אפשר לנסות לשכנע את חברת הביטוח, שהנסיבות שלכם מצדיקות הנחה.

אם תבעתם פעמיים או יותר ב-3 השנים האחרונות – גם אין הנחת העדר תביעות, גם אתם עשויים לקבל הצעות עם השתתפות עצמית גבוהה במיוחד וגם תתקשו מאד למצוא חברת ביטוח שתבטח אתכם. זו סיבה טוב לחשוב פעמיים אם לתבוע את ביטוח הרכב שלכם.

מה זה "עבר ביטוחי" בביטוח רכב מקיף או צד ג ואיך משיגים אחד כזה?

עבר ביטוחי הוא רצף של 3 השנים האחרונות לפחות בהן הייתם מבוטחים בביטוח מקיף או בביטוח צד ג'. הכוונה לביטוח רכב על שמכם או שהשם שלכם מופיע בו כנהג נוסף המורשה לנהוג ברכב. דוח עבר ביטוחי אפשר להדפיס מאתר "הר הביטוח" של משרד האוצר.

בדיקת העבר הביטוחי משמשת לקבלת הנחת העדר תביעות בביטוח רכב, ולרכישת ביטוח רכב מוזל (מקיף או צד ג') המיועד לנהגים זהירים. בדיקת עבר ביטוחי היא הדרך של חברות הביטוח להעריך עד כמה מסוכן לבטח אתכם, ולכן יש חברות ביטוח המסרבות לבטח נהגים ללא עבר ביטוחי. זה לא הוגן שהיחס לאדם ללא עבר ביטוחי זהה ליחס שמקבל אדם עם עבר ביטוחי מוכתם בתביעות ועברות תנועה, אך זה המצב בפועל.

יש מקרים בהם לאדם אין עבר ביטוחי שאורכו 3 שנים (התקופה המינימלית הרצופה הנדרשת לצורך הנחת העדר תביעות). לפעמים כי לא היה לו ביטוח מקיף או צד ג' (יש חברות ביטוח המתייחסות רק לביטוח מקיף כעבר ביטוחי ואחרות מקבלות גם ביטוחי צד ג'). לפעמים כי הביטוח לא נמשך ברצף, לפעמים כי מדובר בנהג חדש ולפעמים בנהג הנוהג ברכב המשפחתי, רכבים של מקום העבודה או רכבים מזדמנים אחרים ושמו אינו מופיע בפוליסת הביטוח.

אם העבר הביטוחי שלכם כולל ביטוח צד ג' בלבד, ועכשיו אתם מעוניינים בביטוח מקיף לרכב, יש חברות ביטוח שיכירו בעבר הביטוחי שלכם רק בהקשר של ביטוח צד ג', ולשאר הביטוח המקיף תחשבו כנטולי עבר ביטוחי. אם הרכב שלכם מושבת מסיבה זו או אחרת, ואינכם מעוניינים לבטח אותו בתקופת ההשבתה (הכוונה לא להקפאת ביטוח רכב, אלא לאי חידוש ביטוח רכב), חברת הביטוח תסביר לכם שעדיף להמשיך את הביטוח למרות שהרכב אינו נוסע, רק כדי לשמור על רצף העבר הביטוחי ועל הזכות להנחת העדר תביעות ולביטוח נהג זהיר.

תוכלו ליצור עבר ביטוחי בדרכים הבאות:

 • נהגים צעירים עד גיל 30 יכולים להסתמך על הנחת העדר תביעות של הוריהם והצהרה של ההורים. יש חברות ביטוח שיקבלו הצהרה גם עבור נהגים מבוגרים יותר.
 • רכשו ביטוח צד ג'. הוא זול יותר ותוכלו לבנות כך עבר ביטוחי חלקי.
 • תמשיכו לנהוג תחת הפוליסה של מישהו אחר, אבל תוסיפו את שמכם כנהג נוסף בפוליסה וכך תבנו עבר ביטוחי.

מהו הזמן המתאים לחידוש ביטוח רכב?

חברות הביטוח מקבלות חידושי ביטוח רכב 4 עד 6 שבועות לפני סיום הביטוח הקודם. סמנו לעצמכם להתחיל לערוך השוואת ביטוח רכב בתקופה הזו, וגם לדבר עם החברות שהציעו את ההצעות הטובות ביותר. עדיף לבדוק מחירים מראש ולא להלחץ ולרכוש ביטוח רכב במחיר גבוה מידי ברגע האחרון.

כדי לשמור על עבר ביטוחי רציף (כפי שמוסבר בשאלה הקודמת), כדאי שביטוח רכב חדש יתחיל מיד עם סיומו של הקודם, וכך תשמר תקופת ביטוח רצופה החשובה להנחת העדר תביעות.

האם מותר לעשות העברת ביטוח מרכב לרכב?

העברת ביטוח חובה מרכב לרכב: אם קניתם רכב משומש שכבר יש לו ביטוח, תוכלו לבקש מהמבטחת, עוד לפני העברת הבעלות, להעביר את ביטוח החובה על שמכם. מאחר ומדובר בביטוח אחיד, רוב הסיכויים שחברת הביטוח תאשר, אך חובה לבקש זאת מראש. האפשרות השניה היא רכישת ביטוח חובה חדש, והבעלים הקודם יבטל את הביטוח שלו. האפשרות השלישית היא להקפיא את ביטוח הרכב שלכם, עד שתקנו רכב חדש ואז לבקש להעביר את הביטוח אליו. אסור לנהוג ללא ביטוח חובה, כך שעליכם לדאוג לביטוח חובה, מועבר או חדש, לפני שתסעו עם הרכב הביתה.

העברת ביטוח מקיף או צד ג' מרכב לרכב: ביטוחים אלה הם ביטוחי רשות ותוכלו לנהוג גם בלעדיהם. חברות הביטוח פחות נוטות לאשר העברת ביטוח מקיף או צד ג' בעת החלפת בעלות כי תמחור הביטוח נובע במידה רבה מפרטי הנהגים. אם בכוונתכם לבקש מחברת הביטוח העברת ביטוח מקיף או צד ג', דברו עם חברת הביטוח הרצויה לפני קניית הרכב, סגרו את כל הפרטים ולאחר העברת הבעלות דברו עם חברת הביטוח כדי שתפעיל מיידית את הביטוח. חבל שבנסיעת הבכורה הרכב יפגע או יפגע באחר כשהוא ללא ביטוח. גם האפשרות של הקפאת הביטוח על הרכב הקודם והעברתו לנוכחי היא אפשרית, בתנאי שחברת הביטוח אינה חושבת שהשוני בין הרכבים מצדיק ביטוח אחר.

מה סכום השתתפות עצמית במקרה תאונה בביטוח מקיף או בביטוח צד ג?

בביטוח מקיף קיימים סכומי השתתפות עצמית שונים לסוגי נזק שונים:

 • עבור נזק לרכב המבוטח: ההשתתפות העצמית יכולה להיות בסכום מסויים ועם הנחה למקרים בהם מתקנים במוסך הסדר.
  לפי הפוליסה האחידה לא משלמים השתתפות עצמית על רכב במצב טוטאל לוס.
 • נהוגה השתתפות עצמית לירידת ערך של הרכב המבוטח: בדרך כלל עד 1.5% מסכום הנזק.
 • עבור נזק לצד ג'.

חברת הביטוח יכולה לקבוע סכום שונה לכל אחד מסוגי ההשתתפות העצמית, אך אם הייתם מעורבים בתאונה בה נגרם נזק גם לרכב שלכם וגם לצד ג' – תשלמו רק השתתפות עצמית אחת, הגבוהה מבין השתיים.

איך זה עובד?
אם אתם צריכים לשלם השתתפות עצמית לצד ג': במקרה שהנזק הוא עד גובה ההשתתפות העצמית, אתם משלמים עבורו. אם הנזק גבוה מסכום ההשתתפות העצמית, חברת הביטוח משלמת לצד ג' את כל הסכום ולוקחת לעצמה את ההשתתפות העצמית.

אם אתם צריכים לשלם השתתפות עצמית לתיקון נזק לרכב שלכם: חברת הביטוח תחשב את סכום הנזק פחות סכום ההשתתפות העצמית וזה מה שתקבלו ממנה.

אם אתם צריכים לשלם השתתפות עצמית כשיש נזק למכונית שלכם ולצד ג': אתם תחוייבו בגובה ההשתתפות העצמית הגבוה מבין סוגי ההשתתפות העצמית. אם הנזקים גבוהים מההשתתפות העצמית, חברת הביטוח תגבה אותה וצד ג' יקבל מחברת הביטוח שלכם את סכום הנזק (עד גבול האחריות), ואתם תקבלו את הסכום עבור הנזק שלכם.

מונחים שכדאי להבין בביטוח רכב

מוסכי הסדר

מוסך הסדר הוא מוסך או רשת מוסכים שנמצאים בהסכם עם חברת הביטוח שלכם. הם נותנים מחיר טוב לחברת הביטוח והיא תעדיף שתתקנו את רכבכם באחד ממוסכי ההסדר שלה. אינכם חייבים ללכת למוסך הסדר, אך אם תבחרו בכך תוכלו למצוא רשימת מוסכי הסדר באתר של חברת הביטוח או דרך שירות הלקוחות שלה, כולל מוסכים מורשים של מותגי הרכב השונים.

יתרונות מוסכי הסדר: תיקון מהיר וזול יותר - טיפול מהיר מול חברת הביטוח, במקום לתקן, לקחת קבלות ולהתחיל הליך מול חברת הביטוח. הפחתה או ביטול של השתתפות עצמית. הטבות נוספות בהתאם לפוליסה הנרכשת כמו רכב חלופי ועוד.

חסרונות מוסכי הסדר: תיקון לא יסודי ושימוש בחומרים זולים, שכן חברות הביטוח לוחצות לטיפול מהיר וזול. חלקי חילוף משומשים או לא מקוריים (זכותכם לדרוש חלפים מקוריים. סביר להניח שהדרישה תעלה בחלק מההנחות הניתנות עבור הפניה למוסך הסדר). חשוב לוודא מי אחראי על התיקון – חברת הביטוח או המוסך.

טוטאל לוסט

בעברית של פוליסת הרכב "אובדן גמור" ובלשון המדוברת "טוטאל לוסט" או "טוטאל לוס". ההגדרה לטוטאל לוסט נמצאת בפוליסה התקנית לרכב שכל חברות הביטוח מחוייבות לה, אך יש חברות ביטוח שנותנות למבוטח יותר משנקבע בפוליסה התקנית. לפי הפוליסה התקנית רכב במצב טוטאל לוסט הוא:

 • רכב שנגנב ולא נמצא במשך 30 יום מהגניבה.
 • רכב ששמאי רכב מוסמך קבע שהרכב ניזוק ללא יכולת תיקון.
 • שמאי רכב מוסמך קבע שהנזק (לא כולל ירידת ערך) הוא 60% ומעלה משווי הרכב.

שמאי תוכלו להשיג מרשימת השמאים של חברת הביטוח או לאתר שמאי עצמאי. ערך הרכב נקבע לפי מחיר המחירון והנתונים של הרכב (קילומטראז', פגיעות קודמות וכו') אם הוספתם לרכב תוספות שמעלות את שוויו, עדכנו את חברת הביטוח או את סוכן הביטוח כדי שתקבלו פיצוי מתאים. רכב באובדן גמור עובר לידי חברת הביטוח שתהפוך אותו לחלקי חילוף ותדווח למשרד התחבורה שיוריד אותו מרשימת כלי הרכב. אתם מקבלים פיצוי מלא על ערכו או רכב שערכו דומה. לאחר הפיצוי ביטוח הרכב פוקע ומסתיים. חברות הביטוח רשאיות לתת הטבות נוספות או להקל בהגדרת טוטאל לוס.

אובדן גמור להלכה

הכוונה היא "כמעט טוטאל לוסט". במילים מדוייקות, חברת הביטוח, יכולה במקרים שנראים לה להתייחס גם לנזק של 50% משווי הרכב (לא כולל ירידת ערך) כאל טוטאל לוסט. הכללים לאובדן גמור להלכה זהים לכללים של טוטאל לוסט: שמאי רכב מוסמך קובע את הנזק באותה דרך שקובעים טוטאל לוסט. הפיצוי זהה – פיצוי בערך הרכב או החלפה ברכב בעל איכות וערך דומים. גם כאן הרכב יעבור לידי חברת הביטוח. ההבדל העיקרי מטוטאל לוסט הוא שחברת הביטוח תחליט אם להוריד אותו מהכביש או לתקן ולמכור לאחרים, כשחובה לרשום ברשיון הרכב כי הרכב באובדן גמור להלכה. הפוליסה תסתיים לאחר מתן הפיצוי. יש חברות ביטוח שמציעות כיסוי אובדן גמור להלכה אפילו על נזק של 40% משווי הרכב בתנאים מסויימים.

השתתפות עצמית

פוליסות ביטוח רכב עשירות בסעיפי השתתפות עצמית והם מתחרים ביניהם בחוסר הבהירות שלהם. אז מה יש לנו בסעיפי השתתפות עצמית בביטוח רכב:

 • השתתפות עצמית לנזק של ירידת ערך – יהיה עד 1.5% מסכום הביטוח. לחברת הביטוח מותר לדרוש השתתפות עצמית גבוהה יותר אם: 1. חברת הביטוח קיבלה מרשות שוק ההון אישור לסכום השתתפות עצמית גבוה יותר. 2. המבוטח יקבל הנחה בפרמיה עבור הסכמתו להגדלת ההשתתפות העצמית 3. תיאור הגדלת ההשתתפות העצמית יצויין בטופס נפרד.
 • השתתפות עצמית לפיצוי על נזק של רעידת אדמה. גם כאן חברת הביטוח יכולה להציע כמה רמות השתתפות עצמית מול רמת הנחות בפרמיה.
 • השתתפות עצמית בכל נזק לרכב פרט לטוטאל לוסט או אובדן גמור להלכה.
 • השתתפות עצמית בנזק שנגרם לצד ג'.

יש גם צד חיובי: 1. אם נגרם נזק גם לרכב שלכם וגם לצד ג' – תשלמו רק השתתפות עצמית אחת שהיא הגבוהה מבין השתיים. 2. הרבה חברות ביטוח מציעות ביטול השתתפות עצמית או מקטינות את סכום ההשתתפות העצמית תמורת הגדלת פרמיה, תיקון הרכב במוסך הסדר או בדרכים אחרות.

שירותי גרירה

שירותי גרירה הם לא חלק מפוליסת ביטוח רכב ואינכם חייבים לרכוש אותם, אבל גרירת רכב היא הרחבה שכמעט כולם רוכשים יחד עם ביטוח מקיף או ביטוח צד ג'. הצירוף של ביטוח רכב ושירותי גרירה נפוץ כל כך שהוא נקרא בטעות "ביטוח גרירה", אך בפועל זה לא ביטוח בפני עצמו. מדובר בשירות פופולרי שמקל על מי שנתקע עם הרכב - מיד מתקשרים לספק השירות בחברת הביטוח במקום להתחיל לחפש מישהו שיעזור, והחלק החשוב שהוא שזו לא נחשבת לתביעת ביטוח ואין לה השפעה על הביטוח בעתיד. כל חברת ביטוח עובדת עם מספר ספקי שירותי גרירה כמו שגריר, מ.מ.ס.י, זברה, דרכים וגם פמי פרימיום. בעת רכישת שירותי גרירה, בוחרים ספק שירותי גרירה אחד בלבד שילווה אתכם בתקופת הביטוח, מתוך הרשימה של חברת הביטוח. לפני רכישת שירותי גרירה בדקו מה כלול בשירות, מה דורש תשלום נוסף או השתתפות עצמית ומה חוות הדעת על רמת השירות של הספק.

רכב חלופי

רכב חלופי הוא שירות שלעיתים כלול בביטוח מקיף ולעיתים ניתן בתשלום נוסף. רכב חלופי אינו חלק מדרישות פוליסת ביטוח רכב התקנית, ולכן ניתן למצוא הבדלים רבים בשירות רכב חלופי המוצע בביטוחי המקיף השונים. אם רכב חלופי חשוב לכם, בדקו מה מוצע בכל ביטוח רכב, באיזה תנאים ובאיזה תשלום או השתתפות עצמית. רכב חלופי תקבלו בדרך כלל כשהרכב נגנב או במצב טוטאל לוס, אך יש מקרים בהם תזכו לקבל רכב חלופי גם כשהרכב נשלח לתיקון במוסך הסדר. לעיתים רכב חלופי ניתן לא במסגרת הביטוח אלא במסגרת הרחבה בתשלום של שירותי דרך וגרירה. מעבר לכך, כדאי לדעת לכמה זמן תקבלו את הרכב ומהו הרכב החלופי שתקבלו – רכב זעיר ומינימלי או רכב דומה לרכב שלכם.

פוליסה תקנית לרכב

ביטוח מקיף וביטוח צד ג' הם שניהם ביטוחי רכב העוסקים ברכוש. הם מבטחים נזק לרכב ולרכוש אחר ואינם מבטחים פציעות או פגיעות באנשים. המדינה חוקקה את תקנות הפיקוח על עסקי ביטוח (תנאי חוזה לביטוח רכב פרטי), תשמ"ו-1986 הכוללות פוליסה תקנית לביטוחי רכב מסוג ביטוח מקיף וביטוח צד ג'. חברות הביטוח חייבות לכלול בפוליסות שלהן את כל תנאי הפוליסה התקנית לביטוח רכב. מותר להן להוסיף כיסויים ולתת מעבר לנדרש בפוליסה התקנית. הפוליסה התקנית לביטוח רכב מאפשרת לרכוש פוליסת ביטוח מקיף שבה מוותרים על כיסוי לגניבה או כיסוי לתאונה, אך אי אפשר לוותר על כיסוי לפגיעה בצד ג'. כמו כן, הפוליסה התקנית עוסקת בהקפאת כיסוי נזק מתאונה לרכב אם הוא מושבת למשך 30 יום או יותר. כמובן שבזמן הקפאת ביטוח הרכב אין כיסוי ביטוחי למשתמשים בו. הפוליסה התקנית לביטוח רכב מאפשרת לבטל את ביטוח הרכב, העברת ביטוח מרכב אחד לאחר והארכת ביטוח רכב. בעת משבר הקורונה השתמשו בפוליסה התקנית כבסיס להארכה אוטומטית עבור ביטוחי רכב במהלך סגרי הקורונה וגם להקפאת ביטוח רכב שעמד ללא שימוש בתקופת הסגרים.

רכב פרטי

ביטוחי הרכב מתחלקים לפי סוג הרכב, השימוש בו ומשקלו. פקודת התעבורה מגדירה לנו מהו רכב פרטי: רכב לשימוש פרטי, כלומר שאינו מסחרי, לעבודה או למטרות נסיעות ציבוריות. למרות ההגדרה הזו, ביטוחי רכב פרטי הם רחבים יותר וכוללים רכב פרטי ורכב מסחרי עד למשקל 3.5 טון. הגדרת רכב פרטי אינה כוללת אופנועים ורכב דו גלגלי.

נהג צעיר

נהג צעיר מוגדר בחוק כנהג עד גיל 24. ביטוח נהג צעיר הוא ביטוח מקיף וצד ג' המכסה נהגים צעירים ומחירו גבוה יותר ממחירי ביטוח רכב שאינם לנהגים צעירים. נהג צעיר ישלם פרמיה גבוהה יותר והשתתפות עצמית גבוהה יותר, שכן חוסר הניסיון והגיל הצעיר נחשבים כסיכון גבוה לתאונות. כדאי לחפש ביטוח רכב לנהג צעיר, שמשלמים עליהם לפי קילומטראז' או מודדים בעזרת אפליקציה יעודית את יכולות הנהיגה של הנהג הצעיר. אם הנהג הצעיר אינו משתמש ברכב לעתים קרובות, יש ביטוחי רכב זמניים המוגבלים בימים ותקופות.

נהג חדש

נהג נחשב לנהג חדש בשנתיים הראשונות לקבלת הרשיון. החוק קובע שהוא יחשב לנהג חדש גם אם הוציא לפני כן רשיון לאופנוע או לטרקטור. על נהג חדש יש הגבלות וחובות כמו החובה לתליית שלט "נהג חדש". כלפי נהג חדש קיימת גישה מחמירה יותר לעבירות תנועה.

נהג חדש צעיר- נהג חדש שגילו פחות מ-24. מוטלות עליהם הגבלות רבות יותר מאשר על נהג שהוא רק צעיר או רק חדש. נהג חדש צעיר חייב לנהוג עם מלווה למשך 6 חודשים הראשונים. נהג חדש צעיר יכול להסיע רק 2 נוסעים עד שיגיע לגיל 21.

מבחינת ביטוח רכב נהג חדש, ובעיקר נהג חדש צעיר, נחשב כנוטה יותר לתאונות וביטוח רכב עבורו יקר בעשרות אחוזים יותר מאשר נהג וותיק. חפשו ביטוח לפי קילומטראז' או ביטוח רכב זמני כמו ביטוח ליום אחד או תקופה מוגבלת כדי להוזיל את העלות וכן מבצעים אחרים על ביטוח רכב.

ירידת ערך רכב

רכב מאבד מערכו החל מרגע רכישתו. זו עובדה שאי אפשר לערער עליה. במצב רגיל, ירידת הערך של רכב בשנה היא כ-15%. ערכו של רכב נמדד לפי מספר פרמטרים, כאשר חלקם עשויים אפילו להעלות את ערכו, כמו רכבי אספנות. חישוב ירידת ערך רכב נעשית לפי מספר פרמטרים קבועים, שמתייחסים אליהם גם כ"טבלת ירידת ערך רכב". גם ללא חישוב מדוייק תוכלו לראות את הפער בין מחיר רכב חדש לבין מחירו של רכב זהה משומש כפי שחושב במחירונים המקובלים.

פרמטרים לחישוב ירידת ערך רכב כוללים: סוג הרכב והדגם ורמת הפופולריות שלו, למשל, בהכללה אפשר לומר שמכוניות יפניות נהנות מרמת אמינות גבוהה ושומרות על ערכן יותר מרכב אירופאי ושרכב ליסינג סובל מירידת ערך גבוהה יותר. מספר שנים על הכביש, קילומטראז', כמה ידיים עבר והאם היה בהשכרה או רכב ליסינג. גם רכב חברה, מונית, רכב צה"לי או כל רכב עבודה אחר בשירות גוף זה או אחר יספוג ירידת ערך גבוהה יותר. יש חשיבות למצב המכאני, למראה החיצוני גם של גוף הרכב וגם פנים הרכב ואבזור נוסף שיש לרכב. בנוסף, מתייחסים להסטוריית תאונות – איזה תאונות עבר ואיזו ירידת ערך נקבעה לו בשל כך על ידי שמאי.

השבתת רכב

השבתת רכב היא מושג המשמש בכמה מצבים. שוטר או שופט יכול להחליט על השבתת רכב לתקופה בשל עבירות תנועה. שמאי רשאי להודיע על השבתת רכב בשל היותו טוטאל לוס או באובדן גמור להלכה ובעקבות כך הרכב יורד מהכביש וממצבת כלי הרכב הפעילים.

גם אתם יכולים להודיע על השבתת הרכב ל-30 יום או יותר ולבקש הקפאה של ביטוח מקיף או צד ג'. נהוג לעשות זאת, בדרך כלל כשנוסעים לחוץ לארץ לתקופה ארוכה או בשל מניעה אחרת לנהוג במשך תקופה. בזמן משבר הקורונה הונחו חברות הביטוח לקבל בקשות הקפאת ביטוח רכב גם לתקופות קצרות יותר וגם על כיסויים נוספים פרט לכיסוי נזק מתאונה. אך תחשבו פעמיים לפני הקפאת כיסוי לגניבה.

ביטוח שמשות

ביטוח שמשות או בשמו המדוייק "כיסוי שבר שמשה" נועד לתיקון שמשות המכונית. ביטוח שמשות נרכש לעתים קרובות כהרחבה בתשלום נוסף כאשר מבטחים בביטוח מקיף או צד ג'. נתחיל בכך שביטוח מקיף כולל בתוכו ביטוח שמשות בהיקף זה או אחר מכיוון שהשמשות הן חלק בלתי נפרד מהרכב וכך הרכב מגיע מהיצרן. למה לשלם תשלום נוסף על הרחבת ביטוח שמשות? כי הפעלה שלו אינה נחשבת לתביעת ביטוח, בניגוד להפעלת הביטוח המקיף. זו סיבה טובה לרכוש ביטוח שמשות גם למבוטחי ביטוח מקיף וגם ביטוח צד ג' שרוצים להגן על שמשת הרכב. מחיר ביטוח שמשות בדרך כלל נמדד בעשרות שקלים כשעלות החלפת שמשה נע סביב אלפי שקלים ויש הגיון ברכישתו.
צריך לשים לב מה ביטוח השמשות כולל: שמשה מקורית או חלופית ברמה דומה. בחלק מהביטוחים מקבלים שמשה מקורית רק לרכב חדש בשנתיים הראשונות. צריך לשים לב שהכיסוי כולל החלפת גומיות, איזה שמשות הוא כולל (רוב ביטוחי שמשות לא כוללים את חלון הגג במכוניות שיש בהן חלון כזה. חלקם יכללו מראות ופנסים). עוד יתרון של הרחבת ביטוח שמשות הוא שאין צורך בהשתתפות עצמית, אך כמובן חשוב לברר מה רשום בשירות שרכשתם. ביטוח שמשות בדרך כלל ניתן על ידי ספק הסדר ותוכלו לפנות רק אל אותו ספק. בדקו גם את תקופת האחריות על התיקון. בחלק מביטוחי שמשות גם תקבלו שירות שמשה עד הבית.

המשמעות של "שבר שמשה" מתחילה בסדק עמוק המסכן את שלמות השמשה ועד ריסוק השמשה. אם השבר מונע נסיעה בטיחותית, צריך לגרור את הרכב למוסך או להזמין שירות שמשה עד הבית, ולא לנסוע עצמאית למוסך.

דוח תביעות/טופס העדר תביעות

דוח תביעות הוא דוח שנתי שאתם מקבלים מחברת הביטוח ומציג את העבר הביטוחי של הנהג, כלומר, רשימת תביעות ביטוח רכב מקיף או צד ג' בהן הנהג היה מעורב בתקופת הביטוח. אם עברתם בין חברות ביטוח, כל חברת ביטוח תפיק דוח המתייחס לתקופה שהייתם מבוטחים בה. אם לא שמרתם את הדוח, חפשו באיזור האישי או פנו לסוכן הביטוח או חברת הביטוח. רוצים דוח תביעות אחד הכולל את 3 השנים האחרונות גם אם עברתם בין חברות ביטוח? תוכלו למצוא אותו באתר "הר הביטוח". הדוח נקרא גם דוח עבר ביטוחי, טופס העדר תביעות, מסמך העדר תביעות, אישור העדר תביעות, ומכל אלה אפשר ללמוד שמטרת הדוח היא להוכיח שלא הייתם מעורבים בתביעות ביטוח רכב בשלוש השנים האחרונות ולכן אתם זכאים להנחת העדר תביעות בזמן חידוש ביטוח הרכב. אם נשארתם באותה חברת ביטוח, היא מודעת לנתוני התביעות שלכם, אך אם אתם מעוניינים בביטוח רכב בחברת ביטוח אחרת, היא עשויה לבקש מכם טופס העדר תביעות. בנוסף, מספר רב של תביעות עלול לגרום לחברות הביטוח השונות לסרב לבטח אתכם.