נהיגה ללא ביטוח חובה

נהיגה ללא ביטוח רכב חובה היא דבר שבהחלט לא מומלץ לעשות. מה המשמעויות של נהיגה ללא ביטוח ולמה לא כדאי לשכוח לחדש את הביטוח.


נהיגה ללא ביטוח רכב

מעודכן ל- 03/2019

נהיגה ללא ביטוח חובה

החיים בישראל ללא רכב פרטי אינם פשוטים, התחבורה הציבורית באזורים רבים בארץ אינה מפותחת מספיק, ומצד שני, קניית ואחזקת רכב הם עניין יקר בשל מחירי הטסטים, מחיר הדלק הגבוה, עלות המכונית עצמה וטיפולים שוטפים.

הדבר מביא נהגים רבים לחסוך היכן שאפשר, ויש מי שחוסך ולא רוכש ביטוח חובה. נסיעה ללא ביטוח חובה היא עבירה על החוק, וגם עלולה לגרום לנזק כלכלי גדול. לדוגמה, חלק גדול מהרוכבים הדו גלגליים לא טורח לעשות ביטוח חובה לאופנוע בשל המחיר הגבוה שלו, זאת למרות שהסיכוי של אופנוע להיות מעורב בתאונת דרכים הוא גבוה במיוחד.

יתרה מכך, לעיתים קרובות הביטוח אינו מכסה נהגים צעירים או חדשים, או שאינו מכסה כל נהג ברכב. לפני שנוהגים צריך לדעת האם ביטוח חובה של הרכב מכסה גם את הנהג הנוכחי, אחרת הוא נחשב למי שנוהג ללא ביטוח. אין דבר כזה "ביטוח חובה חלקי".

נהיגה ללא ביטוח רכב ופיצויים

מכיוון שבמקרים רבים הנפגעים הינם הנוסעים ברכב שאינם הנהג או הולכי רגל, הרי שהמחוקק היה חייב למצוא דרך בה יוכל לפצות אותם. לשם כך הוקם גוף בשם קרנית. קרנית מפצה את הנפגעים במקרה של פגיעה מרכב שלנוהג בו אין ביטוח או שנהג בניגוד לתנאי הביטוח או רכב שנעלם מאיזור התאונה ולכן הם מכוסים.

לעומת זאת, הנהג לא יקבל פיצויים מקרנית, וגרוע מכך, היא רשאית לתבוע אותו בגין הפיצויים אותם נתנה. במילים אחרות, הנהג מפסיד כאן פעמיים : הוא גם לא מכוסה וגם נדרש לשלם כסף על מנת לפצות את מי שנפגע.

ישנם שני מקרים בודדים בהם הנהג יוכל בכל זאת לקבל פיצויים גם ללא ביטוח חובה :

  • כאשר ניתן להוכיח שהתאונה לא נגרמה באשמתו, אז יוכל לתבוע את חברת הביטוח של הצד השני.
  • כאשר הרכב של הנהג אינו שלו וניתן להוכיח שלא ידע כי הרכב אינו מכוסה מבחינת הביטוח

נהיגה ללא ביטוח חובה ובדיקה שגרתית

במידה והנהג נתפס נוהג ללא ביטוח, ביטוח לא בתוקף או ביטוח לא מתאים, הוא צפוי לקנס כספי בהתאם לחומרת העברה והיסטורית העברות שלו (יתכן גם שהוא יתפס מבצע עבירה אחרת ואי המצאות הביטוח תגדיל את חומרת העבירה). לעיתים קרובות הוא יזומן גם לבית המשפט לתעבורה, ואם לא יגיע, הרי שהקנס יגדל. במקרים קיצונים, יתכן גם שרישיונו יישלל.

סיכום

לסיכומו של דבר, מי שנוהג ללא ביטוח מסכן לא רק את עצמו, אלא גם חושף את עצמו לתביעות כספיות וקנסות גבוהים מאוד, כך שהניסיון לחסוך על ביטוח החובה, יחזור אליו בסופו של דבר כמו בומרנג. כיום ישנן דרכים רבות לבצע השוואת ביטוח רכב כך שניתן לקבל הצעה אטרקטיבית שיכולה להיות נמוכה בכמה מאות שקלים מההצעה הראשונית. לדוגמה –

  • קיימים ביטוחים זמניים למספר ימים וכך ניתן לבטח נהגים צעירים ונהגים חדשים רק בימים בהם הם משתמשים בפועל ברכב. זו אפשרות המוזילה את בעטוח הרכב לנהגים אלה.
  • קיימות תוכניות ביטוח רכב מוזלות המיועדות לנהגים שלא ביצעו עברות תנועה בשנים האחרונות.
להשוואת מחירי ביטוח מקיף חובה וצד ג לרכב >>
מוכן להשוואת מחירי ביטוח רכב אונליין וקבלת מחירים באופן מיידי?
השוואת ביטוח רכב אונליין