משרד האוצר מציג: קרן פנסיה ברירת מחדל

קרנות הפנסיה גובות דמי ניהול מקסימליים ממאות אלפים מחבריהם. משרד האוצר מעוניין להגביר את התחרות בשוק הפנסיה וגם להנמיך את דמי הניהול הגבוהים שנגבים מחברים חסרי כח מיקוח, או חסרי מודעות לגובה דמי הניהול שהם משלמים. מה הדרך אליה מכוון משרד האוצר?


מעודכן ל- 06/2020

"הי חבר, רוצה לקנות פנסיה בשקל?"

החקיקה החברתית עוד לא קרבה אותנו לשאלה הזו, אבל שר האוצר והממונה על אגף שוק ההון הכריזו על מהלך קרן פנסיה ברירת מחדל ב-2016.

מה כוללת הרפורמה החדשה?

כל מי שלא בחר בקרן פנסיה כלשהי, ינותב אוטומטית לקרן פנסיה ברירת מחדל. קרן פנסיה זו תבחר על ידי המדינה, ותציע דמי ניהול נמוכים.

איך תתנהל בחירת קרן הפנסיה:

 • אחת לשלוש שנים משרד האוצר יבחר קרן פנסיה ברירת מחדל. הקריטריון לבחירה הוא גובה דמי הניהול שקרן הפנסיה מציעה. פרטים על המכרז האחרון תמצאו במאמר מיהן קרנות פנסיה ברירת מחדל החדשות והאם כדאי לעבור?
 • דמי הניהול של קרן פנסיה ברירת מחדל ישמרו ל- 10 שנים ללא שינוי.
 • מכרז האוצר דורש את התנאים הבאים מקרנות הפנסיה:

  א. משרד האוצר קובע את מקסימום דמי הניהול שקרן פנסיה ברירת מחדל רשאית לגבות.
  ב. הזוכה הוא מי שמציע את דמי הניהול הנמוכים ביותר על הצבירה (דמי ניהול הנגבים על כלל החיסכון) ועל ההפקדות (דמי הניהול על הסכום שמופקד מידי חודש).

 • בהליך הבחירה תהיה העדפה לקרנות פנסיה קטנות, כדי ליצור איזון בשוק קרנות הפנסיה, הן רשאיות להציע דמי ניהול גבוהים יותר עד רף שנקבע. הסיבה לכך, כיום 97% מהשוק נשלטים ע"י 5 חברות ביטוח ומשרד האוצר מעוניין לאזן את השוק וליצור תחרות.

איך ניתן להצטרף לקרן פנסיה אחרת, שאינה ברירת מחדל?

בדומה למצב היום, כל אחד רשאי לבחור קרן פנסיה כרצונו, הן להצטרפות ראשונה והן במעבר מקרן פנסיה אחת לקרן פנסיה אחרת. הרפורמה מיועדת למי שאינו מעוניין לבחור ומנותב לברירת מחדל. כיום הניתוב הוא לברירת המחדל של המעסיק, שנבחרה לפי שיקוליו הפרטיים. לאחר הרפורמה הניתוב הוא לברירת המחדל של המדינה.

יש מקרה אחד בו עובד שאינו מעוניין לבחור ינותב לברירת המחדל של המעסיק ולא של המדינה:
המעביד יהיה רשאי לצאת במכרז לקרן פנסיה עבור עובדיו. מכרז זה צריך לעמוד בכללים שיקבע משרד האוצר. העיקרי בהם הוא גובה דמי הניהול, אך גם רמת השירות וגובה התשואה, ומספר כללים נוספים. מעביד שערך מכרז יוכל לקבוע את קרן הפנסיה שזכתה כברירת מחדל לעובדיו. תוקף המכרז הוא לחמש שנים. כרגע לא ברור הליך הפיקוח על מכרזי המעסיקים.

מה יתרונות המהלך?

 • דמי ניהול נמוכים יותר לכלל החוסכים. התקווה היא שמהלך זה יוזיל את דמי הניהול בכל השוק.
 • דמי ניהול נמוכים לחסרי כח מיקוח ולמי שאינו מעוניין לבחור בעצמו קרן פנסיה. הם ינותבו לברירת המחדל שדמי הניהול שלה נמוכים מאד, בשונה מהמצב היום.
 • הגדלת התחרות בשוק הפנסיה ע"י מתן יתרון לקרנות פנסיה קטנות שישתלבו בתחרות מול קרנות פנסיה גדולות.

מה חסרונות המהלך?

 • המהלך מתעלם מהתשואות של קרנות פנסיה. התוצאה – דמי ניהול נמוכים, אבל גם אפשרות לתשואה נמוכה. תשואה נמוכה פוגעת בסכום החיסכון הסופי בעת פרישה לגמלאות, וכך נעלם היתרון שבדמי ניהול נמוכים.
 • הצטרפות לקרן פנסיה קטנה מהווה סיכון, כיוון שהכספים מגיעים מכלל החברים והסכום לקצבה נקבע ביום הפרישה לגמלאות. ככל שיש יותר חוסכים והפיזור הדמוגרפי והמקצועי שלהם רחב יותר, הסיכון קטן והסיכוי לקצבה גבוהה גדל. אם ברירת המחדל תהיה קרן פנסיה קטנה – יש בכך סיכון. המדינה מקווה שמספר המצטרפים הרב לקרן פנסיה כזו יקטין את הסיכון.
 • לא בטוח שקרן פנסיה קטנה תוכל לעמוד בהנמכת דמי הניהול, ולהציע הצעה העומדת בתנאי משרד האוצר.
 • סבב משתנה של קרנות פנסיה ברירת מחדל עלול לגרום לחוסר יציבות מתמשך בשוק הפנסיוני, ולחוסר יכולת לנבא מה יהיה גודל הקרן פנסיה ועתודותיה הכספיות ביום הפרישה שלך.

לסיכום, האפשרות הזולה ביותר, אינה בהכרח האפשרות הטובה ביותר.

אין תחליף לתהליך, הנכון תמיד, של סקר שוק הכולל השוואת תשואות, יציבות קרן הפנסיה ונתונים נוספים המתוארים ב"מדריך השוואת קרנות פנסיה" ולאחר איתור הקרנות הטובות ביותר, לצאת למשא ומתן על דמי הניהול וכך לבחור את קרן הפנסיה הטובה ביותר.

קבל הצעה לקרן פנסיה

הצעה ממשווק פנסיוני
סמן עד 4 אפשרויות

קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מסכים לקבלת הצעות ודיוור

מנהלת השקעות

בדיקה לשיפור ביצועי קרנות פנסיה

הבדיקה הינה ללא עלות וללא התחייבות

בחר את המוצר שתרצה לבדוק

קרא על חיסכון לפנסיה