מיהן קרנות פנסיה ברירת מחדל החדשות ב 2018 והאם כדאי לעבור?

קרן פנסיה ברירת מחדל היא עובדה קיימת. ב-2016 קרנות פנסיה ברירת מחדל, המכונות גם קרנות פנסיה נבחרות, הצטרפו לשוק. ב- 2018 נערך מכרז חדש שהגדיל את מספר קרנות הפנסיה המוזלות לארבע. עכשיו גם החוסכים החזקים, שיודעים בדיוק מה הם מחפשים בקרן פנסיה, יכולים למצוא קרן פנסיה מוזלת שתתאים להם. האם המכרז החדש יכול להפוך את קרנות פנסיה ברירת מחדל לאפשרות המועדפת על כלל החוסכים?


פנסיה ברירת מחדל

עודכן במאי 2021

בשנים האחרונות נכנס לחיינו המושג "קרן פנסיה ברירת מחדל", אך הוא עדיין אינו מוכר היטב ולא תופס את האוזן כמו "קרן פנסיה בהנחה", למרות שזו בדיוק משמעותו. למי שאינו בטוח, נזכיר כי לצד החובה הלא נעימה של הפרשה לפנסיה, ניתנה גם מתנה קטנה לעובדים, בדמות קרנות פנסיה בדמי ניהול מוזלים. קרנות פנסיה ברירת מחדל נבחרות במכרז שמוציא משרד האוצר, ולכן המונח המועדף על משרד האוצר הוא "קרנות פנסיה נבחרות". זהו שם עם הילת גיבורי על מטעה, כיוון שכל מהותן היא שהן לא נבחרות על ידי השכיר, אלא הוא מופנה אליהן במסלול אוטומטי המיועד למי שאינו רוצה להתעמק ולבחור באופן אקטיבי את קרן הפנסיה אליה יועברו כספי הפרישה לגמלאות שלו. קרנות פנסיה ברירת מחדל נקראות גם "קרנות פנסיה מוזלות" וזה שם מדויק יותר, התואם גביית דמי ניהול נמוכים כפי שנקבע בדרישות מכרז משרד האוצר. ב- 2016 נבחרו קרנות הפנסיה של הלמן-אלדובי ומיטב-דש כקרן פנסיה ברירת מחדל לראשונה בישראל. ההחלטה היתה כי משרד האוצר יערוך מכרז חדש כעבור שנתיים, לאחר לימוד והפקת לקחים, ומכאן ואילך, יפורסם מכרז חדש כל שלוש שנים לבחירת קרנות פנסיה מוזלות.

ב- 13.10.18 פורסמו קרנות הפנסיה הנבחרות החדשות שזכו במכרז משרד האוצר לשמש כקרנות ברירת מחדל לעובדים. גם הפעם הקריטריון העיקרי במכרז היה דמי ניהול נמוכים, תוך מתן עדיפות לקרנות פנסיה קטנות המנוהלות על ידי בתי השקעות על פני הגדולות שמנוהלות על ידי חברות הביטוח, כדי לעודד את התחרות במשק.

מיהן קרנות פנסיה ברירת מחדל שזכו במכרז לשנים 2018-2021?

בתי ההשקעות מיטב דש והלמן אלדובי נבחרו גם הפעם, אך בדמי ניהול גבוהים יותר והצטרפו אליהם אלטשולר-שחם ופסגות. קרנות פנסיה אלה הן קרנות פנסיה ברירת המחדל לשכירים למשך 3 השנים הבאות עד 31 באוקטובר 2021.
כל מי שמעוניין להעביר את הפנסיה שלו אל אחת מהן, כדאי שיזדרז ויעביר אותה עוד בתקופת המכרז וכך יוכל להנות מדמי הניהול הנמוכים שהן מציעות עד תום התקופה
. אז יערוך משרד האוצר מכרז חדש.

החל מ- 1.11.18, תוכלו לבחור להצטרף לאחת מהקרנות הללו, בדמי ניהול מוזלים המוצגים בטבלה. דמי ניהול אלה יחליפו את דמי הניהול, הנמוכים יותר, שהציעו מיטב-דש והלמן-אלדובי בעת זכייתם הקודמת במכרז.

הנה השוואת קרנות פנסיה מוזלות שזכו במכרז הנוכחי ובמכרז הקודם:

בית השקעות דמי ניהול על הפקדה חודשית דמי ניהול על סכום הצבירה דמי ניהול על הפקדה חודשית במכרז הקודם דמי ניהול על הסכום הצבור במכרז הקודם
אלטשולר - שחם 1.49% 0.1% לא זכו בעבר לא זכו בעבר
הלמן - אלדובי 1.49% 0.05% 1.49% (ללא שינוי) 0.001%
מיטב-דש 2.49% 0.05% 1.31% 0.01%
פסגות 1.68% 0.0905% לא זכו בעבר לא זכו בעבר

היתרון של הלמן-אלדובי ושל מיטב-דש הוא שהיו להם שנתיים לבנות מערך שירות ולהסתגל לכל הדרישות החדשות שנוצרו מהיותן קרן פנסיה ברירת מחדל. הן פחות יסבלו ממחלות הילדות של אלטשולר שחם ופסגות בתפקידן החדש כקרן פנסיה ברירת מחדל.

יתרון זה יכול להיות גם חיסרון, אם קרנות הפנסיה המוזלות הלמן אלדובי ומיטב דש מסתמכות אך ורק על דמי הניהול הנמוכים ועל מנגנון ההעברה לפנסיה ברירת מחדל כדרך לרכוש לקוחות, ולא ישקיעו בשאר התחומים.

האם דמי הניהול של העמיתים הקיימים בהלמן-אלדובי ומיטב-דש ישתנו אחרי הזכיה?

יש משהו מבלבל בכך שאותן קרנות פנסיה זכו שוב, אך בדמי ניהול גבוהים יותר.

הרבה עמיתים שהצטרפו לקרנות ברירות המחדל אחרי המכרז הקודם שואלים את עצמם האם דמי הניהול שלהם יעלו, או שימשיכו לשלם את דמי הניהול המוזלים הקודמים.

התשובה ברורה לחלוטין – אין שינוי בדמי הניהול של עמיתים שהצטרפו לפני 31.10.18.

מי שהצטרף לקרן פנסיה ברירת מחדל מ- 1.11.16 ועד לתאריך 31.10.18, מקבל את דמי הניהול של המכרז הקודם למשך 10 שנים מיום הצטרפותו לקרן הפנסיה. למשל: אם הצטרף ב-30.10.18 יוכל לקבל את דמי הניהול עם 29.10.2028.

מי שמצטרף לקרן פנסיה ברירת מחדל החל מ- 1.11.18 , ישלם את דמי הניהול של המכרז החדש למשך 10 השנים מיום הצטרפותו.

אם הצטרפתם כעמיתים לאחד מבתי ההשקעות האלה עוד לפני הפיכתם לקרן פנסיה מוזלת, דברו עם נציג בית ההשקעות ובקשו לקבל את דמי הניהול המוזלים.

השפעת קרנות הפנסיה המוזלות על השוק והחוסכים

נקודת זמן זו מתאימה לבחון האם קרנות פנסיה ברירת מחדל אכן השפיעו על שוק הפנסיה, כמו שקיוו וכיוונו במשרד האוצר ורשות שוק ההון.

נתחיל בעיקרי הרפורמה:

מה קרן פנסיה ברירת מחדל נותנת לחוסך?

 • דמי ניהול נמוכים על ההפקדה החודשית לקרן פנסיה. גובה דמי הניהול של כל קרן פנסיה מוזלת מוגדר בהצעה שזכתה במכרז.
 • דמי ניהול נמוכים על הסכום הצבור בקרן פנסיה. גם דמי ניהול אלה הוגדרו בהצעה למכרז.
 • דמי הניהול הנמוכים שנקבעו במכרז, ישמרו לכל מצטרף ל- 10 שנים מיום הצטרפותו, גם אם הקרן לא תמשיך להיות קרן ברירת מחדל, או אם תזכה שוב אך בדמי ניהול אחרים.
 • יתרון יחודי נוסף של קרנות פנסיה ברירת מחדל הוא שהן אינן דורשות הצהרת בריאות וחיתום רפואי משכירים או עצמאים שמצטרפים לראשונה לקרן פנסיה. אבל שימו לב, אם יש לכם קרן פנסיה ואתם מעוניינים להעביר אותה אל קרן פנסיה ברירת מחדל - קרנות הפנסיה הנבחרות יכולות לדרוש מכם למלא שאלון רפואי, הצהרת בריאות ולעבור תהליך חיתום.
 • קיימים כללים העוסקים במסלול ברירת המחדל לניהול הכספים - מסלול ברירת המחדל הוא לפי גיל ההצטרפות וכן יש כללים חדשים להיבט ביטוח אבדן כושר עבודה וביטוח חיים בקרן הפנסיה.

כדאי לדעת, דמי הניהול הזוכים אינם הנמוכים ביותר הקיימים בשוק, ולמעשה, הזוכות הנוכחיות מציעות דמי ניהול גבוהים יותר משל הזוכות במכרז הקודם של 2016. יש חברות וגופים ממשלתיים שהשיגו לעובדיהם קרנות פנסיה בדמי ניהול נמוכים יותר משל קרנות פנסיה ברירת מחדל. תוכלו להשתמש בדמי הניהול שמציעות קרנות הפנסיה הנבחרות כבסיס למשא ומתן מול קרנות הפנסיה שלכם, וכדרך לקבל דמי ניהול מוזלים בלי לעבור לקרן פנסיה אחרת. אם אתם מרוצים מתנאי ותשואות קרן הפנסיה שלכם, אין צורך לעבור, אך תמיד כדאי לנסות ולהוריד את דמי הניהול.

למי מיועדת קרן פנסיה ברירת מחדל?

קרן פנסיה ברירת מחדל מיועדת למי שאין לו קרן פנסיה ולא בחר בקרן פנסיה באופן אקטיבי. הכוונה היתה להגן על עובדים חלשים שאינם מודעים ומבינים בנושא. לפני מכרזי קרן ברירת מחדל, המעסיק קבע את קרן הפנסיה לעובדיו, לפי נוחותו וטעמיו, ולאו דווקא התאמץ להשיג דמי ניהול נמוכים לעובדיו. רק עובדים עם מודעות גבוהה ונכונות להתאמץ בחרו בקרן פנסיה אחרת או התמקחו על דמי הניהול. קרן פנסיה ברירת מחדל פתוחה גם בפני כל מי שרצונו בכך, גם אם הוא עמית בכל קרן פנסיה אחרת. כל אחד יכול לעבור לקרן פנסיה ברירת מחדל.

האם כל עובד חדש שלא בחר קרן פנסיה יועבר לקרן פנסיה ברירת מחדל?

לא בדיוק.
אל קרן פנסיה ברירת מחדל יועבר אוטומטית עובד חדש שאין לו עדיין קרן פנסיה ושלא הודיע באיזה קרן פנסיה הוא בוחר.
אבל יש כמה מקרים מיוחדים:

 • עובדים ששוייכו לקרן הפנסיה שהמעסיק בחר עבורם בתקופה שלפני קרנות ברירת המחדל. החל ממרץ 2019, כל העובדים האלה אמורים לעבור לאחת מקרנות הפנסיה הנבחרות או קרן פנסיה ברירת מחדל שהמעסיק בחר באמצעות מכרז שערך בעצמו לפי כללי רשות שוק ההון. אין כרגע אכיפה בנושא, אך יצאה הנחיה למעסיקים להעביר את עובדיהם לקרנות הפנסיה הנבחרות או לקרן פנסיה ברירת מחדל שבחרו במכרז עצמאי. בנוסף, מודגשת הזכות של כל עובד לבחור לעצמו את החיסכון הפנסיוני לפי חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) מ-2005, ואם זכותו זו נמנעת אפשר להטיל קנס בן למעלה מ-1,800,000 ש"ח.
 • עובדים ששוייכו לקרן פנסיה שהמעסיק שלהם בחר במכרז אישי שהוא ערך ושחייב לכלול סעיף דמי ניהול מוזלים. קרן הפנסיה המוזלת שבחר המעסיק גוברת על קרן ברירת המחדל.

הסבר מפורט יותר בעניין תוכלו למצוא במאמר "רפורמת קרן פנסיה ברירת מחדל התחילה – מה ההשפעה על החוסכים"

מה עוד התחדש בקרנות פנסיה נבחרות?

 • החל ממרץ 2019, המעבידים חייבים להפנות את עובדיהם לאחת מקרנות הפנסיה ברירת מחדל או קרן פנסיה שזכתה במכרז פרטי מטעמם. במרץ 2019 מסתיימת תקופת הביניים, בה המעסיקים יכלו להשאיר את עובדיהם בקרנות הפנסיה אליהן הצטרפו לפני רפורמת קרן פנסיה ברירת מחדל. מתאריך זה, המעסיק צריך להעביר עובד שלא בחר בקרן פנסיה באופן אקטיבי, אל קרן פנסיה מוזלת. קרן פנסיה מוזלת היא אחת מקרנות הפנסיה שזכו במכרז משרד האוצר, או קרן פנסיה שזכתה במכרז פרטי שערך המעסיק, לפי הכללים שקבעה רשות שוק ההון.
 • דמי ניהול מוזלים לעמיתים בעת פרישה לגמלאות. במכרז הנוכחי, אחד התנאים היה דמי ניהול מוזלים לעמיתים הפורשים לגמלאות. כיום דמי הניהול לאחר הפרישה לגמלאות עומדים על המקסימום, שהוא 0.5% מהסכום. המכרז קובע כי דמי הניהול בקרנות הזוכות לעמיתים פורשים לא יעלו על 0.3%. זו ירידה משמעותית

מה השתנה בשוק בעקבות קרנות פנסיה ברירת מחדל?

עיקר ההשפעה היה בהוזלת דמי הניהול בכל קרנות הפנסיה ומתן עמדת מיקוח טובה לחוסכים. יש הטוענים כי הוזלה זו היא זמנית: כאשר קרנות הפנסיה הגדולות מציעות דמי ניהול נמוכים, הן משאירות אצלן את העמיתים שלהן, והמתחרות נותרות עם מעט עמיתים ומעט רווחים, עד שיעלמו מהנוף.

מדוע השפעות צפויות אחרות, כמו הצטרפות מספר רב של חוסכים לקרנות הפנסיה המוזלות, היא איטית והדרגתית מהצפוי?

יש כמה תשובות והסברים, וכולם נכונים:

 • תשואת קרנות הפנסיה ותנאי החיסכון: קרנות הפנסיה שזכו במכרז הראשון ב- 2016 אינן בעלות תשואות גבוהות, ולכן לא היו אטרקטיביות למי שמחפש ובוחר קרן פנסיה בעצמו. הסבר זה מאבד מכוחו השנה, כאשר אלטשולר-שחם העומדת בראש רשימת התשואות כבר תקופה ולצידה הלמן אלדובי שהראתה תשואות גבוהות ב- 12 החודשים האחרונים, הן קרנות פנסיה נבחרות. קרנות הפנסיה הנבחרות יהפכו לאטרקטיביות לכל הציבור ולא רק למי שרשום אליהן כברירת מחדל אם יראו תשואות גבוהות לצד דמי הניהול הנמוכים וגם ידעו לתת שירות טוב לעמיתים
 • שירות בעייתי: קשה לנהל מערך שירות לקוחות יעיל, או מערך טיפול יעיל באופן כללי, אם הלקוחות משלמים מעט. זו אחת הסיבות שבמכרז הנוכחי נקבע סכום דמי ניהול מינימלי, ממנו הזוכות אינן רשאיות לרדת. סכום זה גבוה יותר מדמי הניהול של קרנות הפנסיה שזכו במכרז הקודם, והמטרה היא לגרום לקרנות פנסיה איכותיות לגשת למכרז, לזכות בו וגם להרוויח.
 • דימוי שלילי: הדימוי של קרנות הפנסיה הנבחרות הוא נמוך. המחשבה השולטת היא שמצטרפים אליהן רק מי שאין להם ברירה אחרת. התשואות הנמוכות של קרנות פנסיה ברירת מחדל הקודמות לא תרמו לחיזוק הדימוי שלהן, כי נדמה שהן בחרו בדרך של הוזלת דמי ניהול על חשבון הגדלת התשואות. המכרז הנוכחי נלחם בדימוי הזה על ידי הגדלת מספר הזוכים במכרז והעלאת דמי הניהול כדי למשוך מתחרות חזקות יותר להשתתף בו. הזכיה של אלטשולר-שחם משפיעה לטובה על המוניטין של קרנות הפנסיה ברירת מחדל.
 • הליך בחירת קרנות פנסיה ברירת מחדל אינו קבוע בחוק, אלא נתמך על ידי חוזרים של רשות שוק ההון. התוצאה, ההליך נתפס כזמני וחולף ולא כדרך המלך לבחירת קרן פנסיה. אם ההליך יוגדר על ידי חוק, הציבור ירגיש יותר בטחון ביציבות התהליך, ולא גחמה חולפת של משרד האוצר והעומד בראש רשות שוק ההון.
 • הגישה של רשות שוק ההון ומשרד האוצר כי הפרמטר היחידי החשוב לבחירת קרן פנסיה הוא דמי הניהול שהיא גובה. זה אמנם פרמטר חשוב מאד וגם קל למדידה, ואינו נתון לשינויים שרירותיים, ובכל זאת, מי שבוחר בעצמו קרן פנסיה, יתייחס ללא ספק גם לפרמטרים נוספים כמו: מיהם אוכלוסיית העמיתים, הוותק והגודל של קרן הפנסיה, התשואות שהיא מציגה לאורך שנים, הדרך בה היא מטפלת באלמנט הביטוחי שלה הכולל ביטוח אבדן כושר עבודה וביטוח חיים (ובכך יכול להיות שלקרנות הפנסיה של חברות הביטוח יש ניסיון רב יותר ומענה יעיל יותר) ומה רמת השירות שהוא יקבל בה.
 • רשות שוק ההון אינה יכולה לאכוף את הוראות פנסיה ברירת מחדל על מעסיקים שלא נהגו לפי תנאי הרפורמה ולא העבירו עובדים חסרי העדפה לאחת מקרנות הפנסיה המוזלות הזוכות. המעסיק עלול להחתים את העובד על טופס לפיו הוא בחר בעצמו בקרן הפנסיה המועדפת על המעסיק ושהוא מעוניין בה ולא בקרן פנסיה ברירת מחדל, ורשות שוק ההון צריכה לדעת להתמודד עם מקרים אלה.
תשואות קרן פנסיה ל 5 שנים

האם קרנות הפנסיה הנבחרות הצליחו להגדיל את התחרות?

משרד האוצר מעדיף במובהק זכיה של בתי השקעות בעלי קרנות פנסיה קטנות ולא זכיה של חברות ביטוח, האוחזות ברוב עמיתי קרנות הפנסיה בארץ. העדפה זו נועדה להגביר את התחרות, אך נראה כי בשנים שחלפו מאז תחילת הרפורמה, מטרה זו טרם הושגה, ורוב הציבור (מעל 90%) עדיין משתייך לקרנות הפנסיה הגדולות של חברות הביטוח.

המכרז הנוכחי שונה מהמכרז הקודם בכמה נקודות שנועדו להגביר את התחרות: מספר זוכות גדול יותר, חלק מהזוכות מראות תשואות טובות, ונקבעו דמי ניהול גבוהים יותר למשיכת מתחרות חזקות.

השנים הקרובות יוכיחו האם אמצעים אלה ישפיעו ונתח השוק של קרנות הפנסיה הגדולות יקטן, וקרנות הפנסיה המוזלות יגדלו. כיום חלקן של קרנות פנסיה ברירת מחדל אכן גדל, אך עדיין 92% משוק הפנסיה נמצא בידי חברות הביטוח ודמי הניהול הממוצעים בסוף 2018 היו גבוהים מאלה הניתנים בקרנות פנסיה ברירת מחדל הנבחרות.

מטרת האוצר להגן על החוסכים החלשים התממשה?

אפשר לראות תנועה ברורה של חוסכים ועמיתים אל קרנות הפנסיה ברירת מחדל. מגמה שמשותפת גם לחוסכים שכירים וגם לעצמאים. אך לא ברור כמה מהעוברים הם עובדים פאסיביים, שמניחים למעסיק לבחור עבורם קרן פנסיה המעסיקים לעומת חלקם של חוסכים מודעים שהבינו את היתרונות של קרנות הפנסיה הנבחרות. מההבטים של הגדלת התחרות, כנראה שאכן יש שינוי, אך האם השינוי הזה אכן מורגש גם בקרב העובדים היותר חלשים והפחות מודעים לזכויותיהם?

העובדה שהסכמי הפנסיה הישנים של המעסיקים בוטלו החל מ-1.3.19 ושעובדים חדשים שאין להם העדפה לקרן פנסיה כלשהי ינותבו רק לקרנות הפנסיה הנבחרות יכולה לשנות את התמונה במשך הזמן.

מסקנות והצעות

בשנתיים הראשונות לקיומה, רפורמת קרן פנסיה ברירת מחדל לא הצליחה לקיים את מטרותיה השונות. בכל זאת, אם משרד האוצר ורשות שוק ההון יתמכו וימשיכו בה, ויפיקו לקחים וישפרו את קרנות הפנסיה המוזלות תוך כדי תנועה, היא יכולה להיות מענה טוב לחוסכים שאינם מבינים ואינם מתעניינים בבחירת קרן הפנסיה שלהם.

מעבר לכך, אם משרד האוצר ימשיך לבחור קרנות פנסיה ברירת המחדל בעלות יכולות גבוהות מבחינת התשואות, גיוון העמיתים והמענה הביטוחי, סביר להניח שהן ימשכו אליהן גם קהל עמיתים חזק, מבין ובודק שישתכנע כי הן גם קרנות הפנסיה הזולות ביותר וגם הטובות ביותר. בדרך זו אפשר יהיה לממש את מטרות הרפורמה.

כשאתם בוחרים קרן פנסיה, בחרו את הטובה והמתאימה לכם, ולאחר מכן התמקחו על דמי הניהול כדי להשוותם ככל האפשר לדמי הניהול המוזלים של קרנות הפנסיה ברירת מחדל.

קבל הצעה לקרן פנסיה

הצעה ממשווק פנסיוני
סמן עד 4 אפשרויות

קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מסכים לקבלת הצעות ודיוור

קרא על חיסכון לפנסיה