גלו את כל הטבות המס ותקרת הפרשות לפנסיה לשכירים ועצמאים ב- 2022

לצד החובה החלה על עצמאים ושכירים להפקיד לקרן פנסיה, המדינה מעודדת הפקדות לקרן פנסיה וחיסכון פנסיוני אחר על ידי הטבות מס עד לתקרת הפקדה המשתנה מידי שנה. בדקו מהן תקרות ההפקדה לקבלת מקסימום הטבות מס בקרן פנסיה, כולל המלצות להגדלת סכום הפנסיה שתקבלו ביום הפרישה לגמלאות.

תקרת הפקדה לקרן פנסיה

עודכן ביוני 2022

פנסיה חובה לשכירים ולעצמאים היא עובדה קיימת. חובת הפקדה לקרן פנסיה עבור שכירים מוטלת על המעסיקים משנת 2008 והחל מ-2017 גם העצמאים חייבים להפקיד לפנסיה.
החוק קובע את שיעורי הפרשה לחיסכון פנסיוני (קרן פנסיה, קופת גמל או ביטוח מנהלים) וכן את סכומי ההפקדה הזכאים להטבות מס מסוגים שונים. לעצמאים נקבעו סכומי הפקדות ותקרות להטבות מס שונות מאלה שנקבעו לשכירים.

המאמר עוסק ב-3 סוגי סכומים:
א. הסכומים שחובה להפקיד לפי חוק פנסיה חובה - אלה סכומי המינימום שאסור להפקיד פחות מהם.
ב. תקרת הטבת מס - מהם הסכומים המירביים שניתן להפקיד לקרן פנסיה ולקבל עליהם הטבת מס כלשהי. כדאי לדעת שתקבלו הטבת מס גם בהפקדה לקופת גמל על שם בן הזוג או של הילדים שמעל גיל 18 ולא רק על שמכם.
ג. תקרת ההפקדה לקרן פנסיה מקיפה - אי אפשר להפקיד לקרן פנסיה מקיפה יותר מתקרת ההפקדות שנקבעה לה. מי שמעוניין בהפקדות נוספות לפנסיה צריך לבחור מכשיר אחר. סכום המקסימום שניתן להפקיד לקרן פנסיה גבוה מהסכום עליו ניתן לקבל הטבת מס. מי שמפקיד את המקסימום האפשרי, יקבל הטבת מס רק על הסכום שנמצא בתוך גבולות הטבת המס.

המדינה מבינה שכסף לפנסיה יורד מסכום המחיה החודשי, ולכן סכומי החובה הם נמוכים יחסית. אך היא מקווה לעודד את ההפרשה לפנסיה על ידי מתן הטבות מס על סכומי הפקדה גבוהים יותר מסכומי החובה.

נתחיל בכמה מפקידים שכירים לפי חוק פנסיה חובה, ולאחר מכן מהן הטבות המס והתקרות שלהן, לאחר מכן הפקדות והטבות מס לעצמאים ובסוף מידע משותף לשכירים ולעצמאים.

חוק פנסיה חובה - מהי חובת הפרשה לפנסיה לשכירים

חובת הפרשה לפנסיה לשכירים התחילה עם צו הרחבה לביטוח פנסיוני שזכה לכינוי "חוק פנסיה חובה" מ-2008, שמחייב כל מעסיק להפקיד הפקדות לפנסיה לעובדיו. החוק העלה את ההפקדות לפנסיה עבור שכירים בהדרגה במשך השנים, עד לגובה המירבי שחל החל מ-2018. בדקו לפי הטבלאות האם המעסיק שלכם עמד בחובת ההפקדה שלו לאורך כל שנות עבודתכם.

החל מ- 1.1.18 : מקסימום ההפקדות לפנסיה עומד על 22.83% מהשכר (7%+7.5%+8.33%=22.83%) והמינימום עומד על 18.5%.

הפרשות מעסיק הפרשות עובד הפרשות מעסיק לפיצויים
מינימום 6.5%.
מקסימום 7.5%
מינימום 6%.
מקסימום 7%
מינימום 6%.
מקסימום 8.33%

לפני 2018, סכומי ההפקדה לפנסיה לשכירים השתנו והתעדכנו כמה פעמים:

מ- 2014 ועד לתחילת צו ההרחבה במאי 2016 הסכומים עמדו על:

הפרשות מעסיק הפרשות עובד הפרשות מעסיק לפיצויים
6.5% 6% 17.5%

אחרי צו ההרחבה:

א. החל מ- 1.7.16:

הפרשות מעסיק הפרשות עובד הפרשות מעסיק לפיצויים
6.25% 5.75% 6%

ב. החל מ- 1.1.17:

הפרשות מעסיק הפרשות עובד הפרשות מעסיק לפיצויים
6.5% 6% 6%

עוד כלל שחשוב לזכור הוא שהמדינה מגבילה את הסכום שניתן להפקיד לקרן פנסיה, אם המשכורת שלכם גבוהה, אי אפשר להפקיד סכומים על כל המשכורת. חישוב המקסימום שמותר להפקיד מתואר בהמשך.

מהן זכויות שכיר במסגרת חוק פנסיה חובה:

א. זכות לבחור את סוכן הביטוח שלכם. אינכם מוגבלים לסוכן הביטוח שהמעסיק מציע.
ב. בחירת החיסכון הפנסיוני: לאן תרצו להפקיד- קרן פנסיה, קופת גמל, ביטוח מנהלים, או צירוף שלהם. הסוכן שלכם יסביר לכם את משמעות ההפקדה לכל מוצר ואיך לחלק את הסכומים ביניהם. אם בוחרים בקופת גמל, הפקדות המעסיק צריכות לכלול גם כיסוי לביטוח אבדן כושר עבודה (בביטוח מנהלים ובקרן פנסיה מובנה כבר כיסוי ביטוחי).
ג. שם קרן הפנסיה או קופת הגמל אליה תרצו להפקיד ובחירת מסלול השקעה. תוכלו לערוך השוואת תשואות ודמי ניהול בקרנות פנסיה בדף "השוואת קרנות פנסיה". בקרן פנסיה זכותכם לבחור גם מסלול ביטוח.
אם העדפתם לא להתלבט, המדינה יצרה מסלולים אוטומטיים שאליהם תופנו - קרנות פנסיה ברירת מחדל , מסלול השקעה תלוי גיל ומסלול ביטוח אוטומטי. גם לחוסר בחירה יש השלכות ועלויות, כמו מוצר שאינו מתאים למצבכם המשפחתי או הפיננסי או שאינו נותן את התשואה שיכולתם לקבל. אבל ככה זה עם מסלולים אוטומטים, הם מנסים לתת מענה לכלל הציבור ולא נכנסים לפרטים אישיים.

מתי מעסיק חייב לשלם פנסיה לעובדים?

בקיצור - כמעט תמיד, ובכלל לא משנה אם הם אזרחי המדינה או לא, עובדים במשרה חלקית או במשמרות. אבל יש כמה מקרים בהם הוא אינו חייב:

 • תשלום לפנסיה תלוי בגיל העובד: המעסיק חייב להפקיד לפנסיה לכל עובד מגיל 21 ועובדת מגיל 20 . מה זה אומר? זה אומר שבני נוער ועובדים צעירים לא יקבלו הפקדות לפנסיה. למרות שאם המעביד רוצה, הוא יכול. עד מתי המעסיק חייב להפקיד לפנסיה? בעיקרון עד שהעובד פורש לגמלאות ומתחיל לקבל קצבה מקרן הפנסיה, יש עוד כמה מקרי קצה, אבל הרעיון הוא שמהגיל בו מתחילים לעבוד ועד הפרישה, אתם אמורים להיות מכוסים.
 • האם לעובד יש חיסכון פנסיוני שהוא מפקיד אליו: עובד חדש שכבר חסך לפנסיה כשכיר או כעצמאי ויש לו חיסכון פנסיוני בקרן פנסיה, קופת גמל או ביטוח מנהלים, יקבל במקום העבודה החדש המשכיות של ההפקדות לפנסיה. המעסיק יכול לדחות את ההפקדות עד 3 חודשים מתחילת העבודה של העובד, אך אז יצטרך להפריש עבורו גם רטרואקטיבית על החודשים בהם לא הפקיד. כיום, המקרה היחיד בו המעסיק לא חייב להפקיד לפנסיה עבור עובד חדש הוא כאשר לעובד אין חיסכון פנסיוני כלשהו. זה קורה בעיקר עם אנשים שנכנסים לראשונה למעגל העבודה בישראל, כמו צעירים בעבודתם הראשונה או עולים חדשים, אנשים שלא עבדו בעבודה מסודרת ורשמית וכד'. במקרה שאין חיסכון פנסיוני, המעסיק חייב להתחיל בהפקדות רק 6 חודשים לאחר קבלתו של העובד לעבודה.
 • במקרים בהם המעסיק לא חייב לשלם משכורת לעובד: הדוגמאות הנפוצות הן חל"ת או חופשת לידה ארוכה יותר מהתקופה בה העובדת מקבלת דמי לידה. במקרים האלה גם המעסיק לא משלם וגם המדינה (דרך ביטוח לאומי) לא מעניקה לעובד תשלום. מצד שני המעסיק חייב להמשיך ולהפקיד לפנסיה בתקופות של חופשה שנתית בתשלום, חופשת לידה בה מקבלים דמי לידה מביטוח לאומי, מילואים או ימי מחלה.

יש מקומות עבודה בהם מפקידים לפנסיה גם במקרים בהם אין חובה כזו. אם מצאתם מקום כזה - זכיתם.

עד כאן לגבי כללי פנסיה חובה לשכירים והפקדות המינימום עבור שכירים, מכאן תמצאו את הכללים העוסקים בסכומי ההפקדה המקסימלים והטבות המס שניתן לקבל עבורם.

מה תקרת ההפקדה בקרן פנסיה ב-2022

חוק פנסיה חובה מגביל את הסכומים החודשיים שהמדינה מרשה להפקיד בקרן פנסיה: תקרת ההפקדה לקרן פנסיה נקבעה ל- 20.5% מפעמיים תקרת השכר הממוצע במשק. כלומר, זה הסכום החודשי שמעבר לו לא ניתן להפקיד לקרן פנסיה מקיפה. אצל שכירים סכום זה כולל את הפרשות המעסיק, הפרשות העובד והפרשות לפיצויים.
השכר הממוצע נקבע על ידי ביטוח לאומי ב-1 בינואר של כל שנה, אך בשנת 2022 המדינה החליטה שכדי לשמור על יציבות פיננסית ולצאת מהדרגה מהשלכות הקורונה, ביטוח לאומי לא יעדכן את השכר הממוצע (שהוקפא גם ב- 2021), והשכר של 2020 ישאר בתוקפו לשנה אחת נוספת. כך נשאר השכר הממוצע ב- 2022 בגובה 10,551 ש"ח, בהתאם לסע' 2 לחוק ביטוח לאומי.

ב- 2022 נכפיל השכר הממוצע שהוא 10,551 ש"ח לחודש ונקבל 21,102 ש"ח. נבדוק כמה זה 20.5% מתוכם ונקבל 4,326 ש"ח. תקרת ההפקדה ב- 2022 היא 4,326 ש"ח לחודש. סכום כל ההפרשות לקרן פנסיה מקיפה: הפרשות המעסיק + ההפרשות לפיצויים + הפרשות העובד לא יעלו על 4,326 ש"ח לחודש. הפרשות מעבר לתקרת הפקדה חודשית זו יועברו אוטומטית לקרן פנסיה משלימה המנוהלת על ידי הגוף הפיננסי שמנהל את הפנסיה שלכם, ולא ינתנו עליהן הטבות מס בעת ההפקדה. חסרונות של קרן פנסיה משלימה: היא נפתחת באופן אוטומטי ואם לא עקבתם אחרי המכתבים וההודעות יכול להיות שאתם לא תהיו מודעים לקיומה, לסכומים שנחסכו בה, לדמי הניהול בה (שיכולים להיות גבוהים יותר מאשר בקרן הפנסיה המקיפה שלכם) או לתשואות שהיא עושה. עדיף שאתם תבחרו את דרך החיסכון הרצויה ושתנאיה הוגנים לסכומים העודפים שהופקדו עבורכם לזמן הפרישה. תוכלו לבחור קופת גמל, או קרן פנסיה משלימה. אם תרצו לדעת עוד על מאפייני קרן פנסיה ואיך לבחור אותה, אפשר לקרוא על כך ב"מהי קרן פנסיה".

דוגמאות לתקרת הפקדה חודשית בסך 4,326 ש"ח:

 • אם מפרישים 22.83% (המקסימום האפשרי) מהמשכורת ניתן לבטח עד שכר של 18,948 ש"ח לחודש
 • אם מפרישים 18.50% (המינימום האפשרי) ניתן לבטח עד שכר של 23,383 ש"ח.

מכך יוצא שעל משכורת חודשית של 20,000 ש"ח, ניתן להפריש בין 18.5% עד 21.6%.

את שאר ההפקדות על המשכורת ניתן להעביר לחיסכון פנסיוני שאינו קרן פנסיה מקיפה.

תקרת ההפקדה היא המקסימום שמותר להפקיד לקרן פנסיה מקיפה, אבל לא מקבלים הטבת מס על כל הסכום, אלא רק על הסכומים שנקבעו להטבת מס.

הטבות מס לשכיר על הפקדה לקרן פנסיה ב-2022

על הפקדת כספים לקרן פנסיה, המדינה מעניקה הטבות מס הכנסה. הטבות מס אלה ניתנות רק עד לתקרת ההפקדה שנקבעה בסעיף 45א וסעיף 47 לפקודת מס הכנסה.

הטבת זיכוי מס הכנסה לשכיר במסגרת תלוש השכר

בתלוש המשכורת תראו את ההפקדות מהשכר שלכם לפנסיה ומהמעסיק לפנסיה ופיצויים. על החלק שמופקד מתוך השכר שלכם מקבלים הטבת זיכוי מס הכנסה בסך 35%: ההטבה ניתנת ב-2022 עד משכורת בסך 8,900 ש"ח לחודש. ממנה ניתן להפריש עד 7% לקרן פנסיה. כלומר: הטבת המס ניתנת בשנת 2022 על הפקדות עובד עד 623 ש"ח בחודש (7% מתוך 8,900 ש"ח). הגובה המקסימלי של הטבת המס הוא 218 ש"ח לחודש (35% מתוך 623 ש"ח הם 218 ש"ח לחודש) המסתכמים בהחזר מס עד 2,617 ש"ח לשנה.

דוגמא:

ממשכורת של 15,000 ש"ח לא ניתן לקבל הטבת מס על כל 7% כי הם מסתכמים ב-1,050 ש"ח. הטבת המס תנתן על 4.15% מהשכר שהם 623 ש"ח.

אתם לא צריכים לעשות כלום כדי לקבל את הטבת המס הזו, היא נעשית במסגרת חישוב המשכורת שלכם וניתן לראות אותה בתלוש החודשי ובטופס 106 שמקבלים פעם בשנה.

הטבת מס לשכיר על הפקדה עצמאית

הטבת מס לפי סע' 45א וסע' 47 לפקודת מס הכנסה תנתן למי שמפקיד לחיסכון פנסיוני, כמו קרן פנסיה, קופת גמל או ביטוח מנהלים:

 • שכירים יקבלו הטבת מס על הפקדה עצמאית מתוך החלק במשכורת שאינו "שכר מבוטח". "שכר לא מבוטח" הוא חלק מהמשכורת שלא מפקידים ממנו לקרן פנסיה או לקופת גמל. "שכר מבוטח" כולל את שכר הבסיס, תוספות שכר על וותק, מקצועיות ותוספות אחרות וכן עמלות מכירה אישיות של העובד. עם זאת המשכורת המבוטחת אינה כוללת החזרי הוצאות, שעות נוספות, משכורת 13 ובונוסים ועוד כל מיני תשלומים נלווים המגדילים את הנטו של העובד. לפעמים פשוט מוגדר בחוזה העבודה שרק 75% מהשכר הם שכר מבוטח. לדוגמא: מתוך משכורת של 20,000 ש"ח, יערכו הפקדות לקרן פנסיה וקופת גמל רק על 15,000 ש"ח ושאר 5,000 הש"ח אינם מבוטחים.
 • שכיר שיש לו משכורת נוספת כעצמאי זכאי להפקיד לפנסיה מתוך שכרו כעצמאי.

היתרון בהפקדות אלה הוא הגדלת החיסכון לתקופת הפרישה ובמקביל חלקו חוזר אליכם בעזרת הטבת המס ולכן ההשפעה על הנטו אינה גבוהה.

תקרת ההפקדה לפי סעיף 47 משתנה לפי ההגדרה האם אתם נחשבים ל"עמית מוטב" או לא.

"עמית מוטב" הוא מי שהפקיד לחיסכון פנסיוני לפחות 16% מהשכר הממוצע במשק. כשמדובר בשכיר הכוונה להפקדה מהשכר המבוטח, כולל הפקדות כל המעביד לתגמולים ופיצויים.

בשנת 2022 מדובר בהפקדה שנתית של 20,258 ש"ח שמתחלקים ל- 1,688 ש"ח לחודש.

 • "עמית מוטב" : שכיר יוכל להפקיד עד 16% מהשכר הלא מבוטח. הטבת המס מתחלקת בין 5% זיכוי מס (הקטנת המס) ו- 11% ניכוי מס (הקטנת ההכנסה החייבת במס ב-11%. הקטנה כזו יכולה להוריד את מדרגת המס הנדרשת מכם). הטבת מס על המשכורת הלא מבוטחת מוגבלת עד 8,900 ש"ח לחודש. כלומר, תוכלו להפקיד עד 16% מתוך 8,900 ש"ח שמסתכמים ב- 1,424 ש"ח לחודש, בנוסף למה שהפקדתם על המשכורת המבוטחת. לדוגמא: אם הפקדתם את המקסימום האפשרי הטבת המס תהיה: לזיכוי שהוא 5% מ- 8,900 ש"ח המסתכמים ב-445 ש"ח, תקבלו בחזרה זיכוי בסך 35% מסכום זה המסתכם בסכום שנתי של 1,869 ש"ח. לניכוי תעבירו סכום של 979 ש"ח מידי חודש, והם ירדו מההכנסה שלכם, כלומר לא תשלמו עליהם מס בהתאם למדרגת המס שלכם.
 • עמית שאינו עמית מוטב: יוכל להפקיד רק 10% מהשכר הלא מבוטח, כשהוא מתחלק בין 5% לזיכוי מס ו- 5% לניכוי מס.
 • ההטבה של ניכוי מס תנתן רק למי שהמשכורת המבוטחת שלו נמוכה מ- 22,250 ש"ח (ב- 2022). אם מקום העבודה מפריש עבורכם על סכום משכורת גבוה מ- 22,250 ש"ח תוכלו להפקיד מהמשכורת הלא מבוטחת רק 5% עבור זיכוי מס.

בדרך כלל כדי לקבל את הטבת מס על הפקדות עבור משכורת לא מבוטחת שהופקדה עצמאית ולא באמצעות מקום העבודה, תצטרכו להגיש למס הכנסה דוח שנתי בו תפרטו את ההפקדות שביצעתם. קיימת גם דרך אחרת והיא הפקדה דרך מקום העבודה. אם אחראי השכר מסכים לבצע את ההפקדה יחד עם ההפקדות עבור המשכורת המבוטחת, הוא גם ידווח על ההפקדה למס הכנסה ותקבלו את הטבת המס ללא צורך בדוח שנתי.

הטבת מס רווח הון על משיכת כספי פנסיה לשכירים

הטבת מס רווח הון ניתנת על כל הסכום המופרש לפנסיה, ושניתן בקצבה חודשית לאחר גיל פרישה. אין הגבלות או תקרות להטבה זו, שכן המדינה מעוניינת לעודד את משיכת כספי הפנסיה כקצבה חודשית.

סכומי חובה בהפרשות לפנסיה לעצמאים ב- 2022

חובת הפקדה לקרן פנסיה לעצמאים החלה רק ב- 1.1.17 ושיעורי ההפקדה נגזרים מהשכר הממוצע במשק, ומשתנים אתו מידי שנה. כאמור, הוחלט להקפיא ב- 2022 את עדכון השכר הממוצע במשק והוא נשאר כפי שהיה ב- 2020.
שיעורי ההפקדה ב- 2022 עומדים על:

מי שמרוויח עד 5,275.5 ש"ח לחודש (שהם מחצית השכר הממוצע במשק, כפי שנקבע על ידי ביטוח לאומי ב- 1.1.20) חייב להפקיד 4.45% מההכנסה החודשית, כלומר עד 235 ש"ח לחודש.

על סכומים מעבר ל- 5,275.5 ועד 10,762 ש"ח לחודש יש לשלם עוד 12.55% מההכנסה החודשית, כלומר עד 662 ש"ח נוספים לחודש.

אין חובת הפקדה מעבר לסכומים אלה, ולכן חובת ההפקדה המקסימלית לעצמאים עומדת על 897 ש"ח לחודש המצטברים ל- 10,762 ש"ח לשנה : 235+662=897.

מותר להפקיד סכומי כסף נוספים לפנסיה מעבר למינימום הקבוע בחוק ועד לתקרה שנקבעה בו.

איך מחשבים כמה הרוויח עצמאי: בודקים את הרווח השנתי פחות ההוצאות המותרות לניכוי מס הכנסה.

חובת ההפקדה לקרן פנסיה לוותה בשינוי הסכום שחייבים לשלם לביטוח לאומי.

פירוט על כלל חובות וזכויות פנסיה לעצמאים ושינוי סכומי ביטוח לאומי ניתן לקרוא במאמר "פנסיה חובה לעצמאים – מי חייב להפקיד וכמה בשנת 2022"

הטבות מס לעצמאי ב-2022 על הפקדה לקרן פנסיה

החוק מעודד עצמאים להפקיד מעבר לסכום החובה שתואר למעלה. עידוד זה בא לידי ביטוי בהטבת מס הכנסה על הפקדות לקרן פנסיה עד 16.5% מהשכר של העצמאי, כל עוד הוא אינו עובר את תקרת ההכנסה השנתית שב- 2022 עומדת על 213,600 ש"ח. מכאן שמקסימום ההפקדה השנתית ב-2022 עומד על 35,244 ש"ח. לכלל הזה יש כמה תנאים:
1. תקרת ההכנסה הזו היא רק למי שמוגדר כ"עמית מוטב", כלומר, מי שהפריש לפנסיה לפחות 16% מהשכר הממוצע במשק (על מרבית ההפקדה תקבלו הטבת מס). מי שהפריש פחות, תקרת ההכנסות שלו לצורך הטבת מס נמוכה יותר.
2. אם יש לעצמאי הטבת מס מסוג "הוצאה מוכרת" על ביטוח אבדן כושר עבודה, הטבת המס על הפקדה לקרן פנסיה עומדת רק על 16% מהשכר.

אפשר לקרוא על הטבות מס לעצמאי בפירוט במאמר "פנסיה חובה לעצמאים."

16.5% של הטבת מס הכנסה מתחלקות כך:

 • 5.5% זיכוי מס: בשנת 2022 הסכום להפרשה עומד על תקרה שנתית של 11,748 ש"ח לשנה. זיכוי מס הוא בגובה 35% מהסכום שתפרישו. אם הפרשתם לזיכוי מס 10,000 ש"ח, הזיכוי עומד על 3,500 ש"ח. אם הפרשתם את מלוא ה- 11,748 ש"ח, הזיכוי יעמוד על 4,112 ש"ח.
  אם ניצלתם הטבת מס על רכישת ביטוח אובדן כושר עבודה, תוכלו תקבלו הטבת זיכוי מס בגובה 5% מהשכר בלבד, כלומר תקרת ההפרשה השנתית לצורך זיכוי היא 10,680 ש"ח והטבת המס היא עד 3,738 ש"ח.
 • 11% ניכוי מס: תקרת ההפקדה לניכוי מס ב- 2022 עומדת על 23,496 לכל השנה. ניכוי המס ינתן בגובה מדרגת המס שאתם אמורים לשלם. כלומר, הסכום שהפקדתם לפנסיה יורד מהברוטו שלכם ורק אז יחושב המס. לדוגמא: מי שהרוויח 210,000 ש"ח והפקיד 23,100 שקלים שינוכו מהכנסתו, מדרגת המס שלו תחושב כאילו הרוויח רק 186,900 ש"ח. לפעמים הניכוי יכול להוריד אתכם בדרגת המס ואז הרווח ממנו אפילו משמעותי יותר.

מקסימום הסכום שתוכלו להפריש לקרן פנסיה ולקבל עליו הטבת מס עומד על 35,244 ש"ח ב- 2022. ומקסימום הטבת המס למי שהפריש את מלוא ההפרשות לצורך הטבת מס יכול להגיע לאלפי שקלים ואפילו עד לשליש מסכום ההפקדות לפנסיה.

לעצמאים מומלץ להפקיד סכום חודשי קבוע לקרן הפנסיה, כדי לשמור על הכיסוי הביטוחי שהיא נותנת וכדי לא יאלצו בסוף השנה להפקיד בבת אחת סכום גבוה שיגדיל מיד את ההוצאות החודשיות, רק כדי למקסם את הטבת המס. הסכום החודשי אינו חייב להיות גבוה, בחרו בסכום נמוך מההכנסה השנתית המשוערת, כדי לא לעבור בטעות את תקרת ההפקדה.
טפלו בהפקדת הכספים לקרן הפנסיה מספר ימים לפני סוף שנת המס, כדי להיות בטוחים שרישום ההפקדה בקרן הפנסיה יעשה עוד בשנת המס הנוכחית.

הטבת מס רווח הון במשיכת כספי פנסיה לעצמאים

בדומה לשכירים אין מגבלה על להטבת מס רווח הון והיא קיימת על כל הסכום שהופרש לחיסכון פנסיוני, אם משיכת כספי הפנסיה נעשית כקצבה לאחר גיל פרישה.

קיבוע זכויות בפרישה – לקבל את המקסימום מסכום הפנסיה שחסכתם

קיבוע זכויות בפרישה הוא הליך שכל אדם שהגיע לגיל הפרישה הרשמי או שמקבל קצבת פרישה לראשונה (המאוחר מבין שניהם) צריך לעבור. הכוונה היא למילוי טופס 161ד של מס הכנסה ושלפיו נקבעים שיעורי המס שיגבו מן הקצבה שלכם. אם קיבלתם קצבת פרישה לפני גיל הפרישה הרשמי, מומלץ שתמלאו את הטופס מיד עם הגיעכם לגיל הפרישה הרשמי.

מטרת קיבוע הזכויות היא להחליט על איזה מכספי הפנסיה ינתן פטור ממס: על הקצבה החודשית, על המשיכה ההונית במזומן או על שילוב בין שניהם, כולל פטורים מוגדלים לפי השינויים העתידיים שתוכננו לשנים הבאות. הנושא חשוב במיוחד אם יש לכם הכנסות נוספות פרט לקצבת הפנסיה ואם אתם מגישים דוח שנתי למס הכנסה שלפיו נקבעים שיעורי המס שלכם. קיבוע זכויות יכול לחסוך תשלומי מס הכנסה שנתיים בסך אלפי שקלים ומעלה. מאחר ומדובר בסכומים משמעותיים שיספקו את מחייתכם בשנות הפרישה מומלץ מאד למלא את הטופס בעזרת מומחה למיסים או רואה חשבון ולא להסתפק בעצתו של פקיד השומה.

המלצות להגדלת סכום הפנסיה בעת הפרישה

הטבות מס מועילות בצורה משמעותית להגדיל את סכום הפנסיה, אך יש עוד דרכי פעולה שיאפשרו לכם להגדיל את הפנסיה העתידית:

 • אל תמשכו את כספי הפיצויים שלכם כאשר אתם עוזבים מקום עבודה. משיכת הפיצויים מקטינה בצורה משמעותית את הסכום שנחסך עבורכם לגיל הפרישה וגם פוגעת בפטור ממסים שאתם זכאים לו: אם הפיצויים שמשכתם גבוהים מהסכום הפטור ממס לפי החוק- תשלמו מס הכנסה בעת משיכת הפיצויים ובנוסף הטבת המס הניתנת לאחר הפרישה עלולה להיפגע. אם אתם זקוקים לכסף, כדאי לבדוק אפשרות של הלוואה מקרן הפנסיה.
 • המשיכו להפקיד הפקדה מינימלית לקרן פנסיה גם בתקופות בהן אתם לא עובדים. אתם בין עבודות, בחופשה ללא תשלום או חופשת לידה? הקפידו להפקיד הפקדה מינימלית לקרן הפנסיה כדי לשמור על זכויותיכם וכדי שסכום הצבירה ימשך.

קבל הצעה לקרן פנסיה

הצעה ממשווק פנסיוני
סמן עד 4 אפשרויות

קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מסכים לקבלת הצעות ודיוור

מנהלת השקעות

בדיקה לשיפור ביצועי קרנות פנסיה

הבדיקה הינה ללא עלות וללא התחייבות

בחר את המוצר שתרצה לבדוק

קרא על חיסכון לפנסיה