קופת גמל להשקעה - מהי ולמי היא מתאימה

קופת גמל להשקעה, שהושקה ב-2016, היא כלי חיסכון מסקרן ובעל תכונות יחודיות. היא משלבת יתרונות של קופות גמל לצד יכולת משיכת כספים ללא הגבלה. תכונותיה המיוחדות של קופת גמל להשקעה מאפשרות לה להיות חיסכון זמין לכל עת וצורך וגם עתודה כספית נוספת בעת הפרישה לגמלאות.

קופת גמל להשקעה

מעודכן ל- 01/2024

מהי קופת גמל להשקעה?

מעוניינים לחסוך לטווח גמיש, בינוני או ארוך, ועדיין לשמור על הזכות למשוך כספים ללא הגבלת זמן וללא קנסות? בקופת גמל להשקעה, תוכלו להשקיע לשם צבירת הון במגוון מסלולי השקעה, ברמות סיכון שונות לבחירתכם. מדובר באפיק חיסכון חדש יחסית שנולד ב- 2016 בעקבות נטישת "קופות גמל לתגמולים" הוותיקות, אחרי שינויי החקיקה שפגעו בגמישותן וחייבו את קבלת החיסכון כקצבה, תוך ביטול היכולת למשוך את החיסכון בסכום אחד לאחר 15 שנה. כאשר במשרד האוצר הבינו שהציבור רואה בנזילות החיסכון תנאי חשוב והכרחי, נקבע אפיק חדש זה להשקעות לטווח בינוני ארוך ומשיכת הכסף בכל נקודת זמן, ובנוסף הטבה בדמות האפשרות להעביר את החיסכון לקופת גמל "רגילה" על שלל הטבות המס שבה (בעת חקיקת החוק היתה כוונה לאפשר הטבה זו, אך היא מומשה בפועל רק באוגוסט 2020, מספר שנים לאחר מכן). קופת גמל להשקעה מהווה אפיק חיסכון ייחודי בארסנל אמצעי החיסכון הזמינים והופך לפופולארי יותר ויותר בשנים האחרונות. אז מה הסיפור?

למרות מספר קווי דמיון, קופת גמל להשקעה שונה לחלוטין מאחותה קופת הגמל או בשמה הנוכחי "קופת גמל משלמת לקצבה". תוכלו לבחון את הדומה והשונה בהמשך. הסיבה לשוני היא שמטרתן שונה לחלוטין. קופת גמל להשקעה היא מכשיר חיסכון לטווח בינוני ארוך (בדומה לפיקדון בבנק או פוליסת חיסכון), בעוד קופת גמל לתגמולים היא מכשיר חיסכון פנסיוני המעניק קצבה לפורשים לגמלאות.
קופת גמל להשקעה משקיעה את כספי החוסך בשוק ההון, במסלול השקעה לפי בחירתו, בדומה לקופות גמל לפנסיה. ובכל זאת, קופת גמל להשקעה שונה במספר אלמנטים חשובים: בראש ובראשונה היא נועדה לחיסכון תוך שמירה על ערך הכסף ולא למען הפנסיה, ולכן אינה זוכה לקידום ועידוד שהמדינה מעניקה לחיסכון פנסיוני (כמו קרן פנסיה, קופת גמל משלמת לקצבה או ביטוח מנהלים): אין בה הפרשת סכומים לטובת העובד מצד המעסיק, ואין הטבות מס בזמן ההפקדה או המשיכה.

מאפיינים עיקריים של קופת גמל להשקעה

 • סכום הפקדה שנתי: קופת גמל להשקעה מוגבלת מבחינת סכום הכסף השנתי שניתן להפקיד אליה. תוכלו להפקיד 70,000 ש"ח לשנה, נכון ל- 2016. בשנת 2024 תוכלו להפקיד עד 79,006 ש"ח.
  הסכום נבדק לפי תעודת זהות. לכן תוכלו לפתוח קופת גמל להשקעה עבור כל אחד מבני הבית ולהפקיד עבורו עד גובה סכום ההפקדה השנתי.
  סכומי ההשקעה בשנים הקודמות:
  שנת 2023 - עד 76,450 ש"ח.
  שנת 2022 - עד 72,616 ש"ח.
  שנת 2021 - עד 70,913 ש"ח.
  שנת 2020 - עד 71,338 ש"ח.
  שנת 2019 - עד 71,122 ש"ח.
 • לא ניתן להעביר אליה הפקדות מעביד: קופת גמל להשקעה היא קופת גמל לחיסכון פרטי ואינה מיועדת להפקדות לפנסיה וגם לא להפקדות כמו קרן השתלמות. כמו כל מכשיר חיסכון אחר, מפיקדון ועד פוליסת חיסכון, קופת הגמל להשקעה רשומה על שמכם. בניגוד לקופת גמל רגילה לשכירים, אין יכולת להפקיד אליה הפרשות מעביד במסגרת הפרשות פנסיוניות לטובת העובד.
 • הטבות מס בקופת גמל להשקעה:
  א. מעבר בין מסלולי השקעה והעברת קופת גמל להשקעה מחברה מנהלת אחת לאחרת אינן כרוכות במס. את המס תשלמו רק בעת משיכת כסף מקופת הגמל.
  ב. אם תחליטו להעביר את הכסף לקופת גמל "רגילה" בה מושכים את הכסף כקצבה לאחר גיל 60, תהיו פטורים ממס רווח הון וממס הכנסה. כדאי לציין שרק באוגוסט 2020 אושרו תקנות המאפשרות את העברת כספי קופת גמל להשקעה, אל קופת גמל אחרת והוסיפו את האפשרות של קצבה פטורה ממס לאפשרויות המשיכה האחרות: משיכת סכום הוני תוך תשלום מס רווח הון או לקיחת הלוואה מקופת הגמל.
 • מה הופך את קופת גמל להשקעה לנזילה? העובדה שניתן למשוך כספים בכל עת ללא קנסות. החיסרון הוא שאמנם אין קנסות, אבל יש מסים: מס רווח הון בסך 25% על כל משיכה (אלא אם מעבירים את החיסכון למכשיר חיסכון פנסיוני) ואין הטבת מס הכנסה על ההפקדות.

למי מתאימה קופת גמל להשקעה?

עקרונית קופת גמל להשקעה מתאימה לכל חוסך, בדגש מיוחד על משפחות עם ילדים, כי יש אפשרות לפתוח קופת גמל להשקעה עבור כל ילד. קופת גמל להשקעה מתאימה לכל מי שהנזילות חשובה לו וכן למי שאין לו סכומים גדולים פנויים לחיסכון. אפשר להפקיד אליה כמה פעמים שרוצים בשנה, כל עוד לא עוברים את סכום ההפקדה השנתי. קופת גמל להשקעה מתאימה גם לחוסך המעוניין לחסוך כמה מאות שקלים פה ושם כשמזדמן לו. מי שמעוניין בתכנון מס חכם גם ימצא בה עניין בשל היכולת להעביר את הכסף בלי לשלם מס עד לעת המשיכה. אלה ואחרים ייהנו מחסכון לטווח המתאים להם, תוך שמירה על הזכות לשחרר כספים עבור מטרות שונות במהלך הדרך. אין קנסות או הקפאות בעת משיכת כסף.

יש המשתמשים בקופת גמל להשקעה כדרך להגדיל את החיסכון הפנסיוני שלהם, מתוך מטרה שלקראת הפרישה יוכלו להעביר את החיסכון לקופת גמל משלמת לקצבה ויקבלו את הכסף כקצבה פטורה ממס.

אחרים יעדיפו את הגמישות המלאה למשוך כסף מקופת גמל להשקעה בכל רגע בו הוא נדרש, בלי קנסות או נקודות יציאה מוגדרות מראש. הכסף בקופת גמל להשקעה זמין לכל צורך, ותוכלו להשתמש בו, למשל, לשם רכישת דירה או שיפוץ, עזרה לילדים, סגירת חובות או כל עלות כספית אחרת ידועה מראש או שבאה בהפתעה.

יתרונות ושימושים בקופת גמל להשקעה

החיסכון בקופת גמל להשקעה ניתן למשיכה במלואו או חלקו בכל עת, ובכך שונה מהחיסכון לפנסיה שנמצא בקופת גמל לקצבה או בקרן פנסיה. החיסכון לפנסיה הוא חובה לשכירים ועצמאים ואינו מיועד למשיכה לפני הפרישה לגמלאות, לכן רבים בוחרים להוסיף כלי חיסכון גמיש ונזיל כמו קופת גמל להשקעה לצד החיסכון לפנסיה. החיסכון הפנסיוני משתלם בשל הקטנת ההכנסה החייבת במס, שלעתים מתבטאת גם במדרגת מס נמוכה יותר ואילו קופת גמל להשקעה תאפשר גמישות פיננסית עבור מגוון צרכים.

הגדלת הקצבה של מי שפרש לגמלאות - ינתן פטור ממס למי שהגיע לגיל פרישה ומושך את הכסף כקצבה, וזו הטבה יחודית, שכן עקרונית פנסיונרים אינם פטורים ממס הכנסה על קצבאות של חיסכון פנסיוני לסוגיו. באוגוסט 2020 סוף סוף אושרו התיקונים לתקנות הפיקוח על שירותים פיננסים כך שחוסכים בני 60 ומעלה יוכלו להעביר את החיסכון מקופת גמל להשקעה אל קופת גמל משלמת לקצבה ולהשתמש בקופת גמל להשקעה לשם הגדלת קצבת הפנסיה. הפטור ממס על הקצבה יכול להוות שינוי משמעותי ברמת החיים של הפורש.

גמישות בהפקדת כספים - כספים יועברו לחשבון קופת הגמל להשקעה בתשלום שנתי אחד או כסכום חודשי קבוע, עד תקרת ההפקדה שבחוק או של בית ההשקעות. סכום ההפקדה המינימלי משתנה לפי בית ההשקעות או החברה המנהלת. יש המעמידים את סכום המינימום על 150 ש"ח לחודש, ובכך מאפשרים גם למי שמסוגל לחסוך סכום חודשי קטן בלבד להנות מהשקעה וחיסכון. הגעתם לתקרת ההפקדה ועדיין רוצים להשקיע? פתחו קופת גמל להשקעה על שם בן משפחה מדרגה ראשונה.

תשלום מס רווח הון רק בעת המשיכה - מדובר ביתרון חשוב המאפשר לשנות אפיקי השקעה, על פי הצורך והרצון להגדיל או להפחית את סיכוני ההשקעה. ביכולתכם לבחור מספר מסלולים שונים במקביל ובכך לפזר סיכונים. אינכם מרוצים מביצועי קופת הגמל שלכם ומעוניינים לנייד אותה לבית השקעות אחר המראה תשואות טובות יותר לאורך זמן? תיקון התקנות מאוגוסט 2020 מאפשר לבצע את ניוד קופת הגמל להשקעה אל בית השקעות אחר תוך שמירת כל הזכויות וללא תשלום מס. ההעברה תתבצע תוך 10 ימי עסקים, אך הוצעו תקנות, שטרם אושרו, שיקצרו את תקופת המעבר ל-5 ימי עסקים. היכולת לשנות את המסלולים ולהעביר את החיסכון לבית ההשקעות אחר, כדי להגדיל תשואות ללא תשלום מסים, מסייעת לכם בהגדלת הרווחים. אם כי חשוב לבצע פעולות אלה בתבונה ורצוי לאחר התייעצות עם מומחה.

הלוואה בתנאי ריבית נוחים - לאחר שצברתם סכום משמעותי בקופת הגמל להשקעה, אינכם חייבים למשוך את החיסכון על מנת להשתמש בו. על קופת גמל להשקעה ניתן לקבל הלוואה עד 80% היתרה שצברתם, אך החברה רשאית להגביל את סכומי המינימום והמקסימום להלוואות, עם החזרים המתפרסים עד כ-7 שנים וריבית בין P-0.5 ל- P+1%. או ריבית צמודת מדד, הריבית נקבעת לפי תקופת ההלוואה והחברה המלווה.
היתרון בפעולה זו היא שאתם ממשיכים לחסוך ולהשקיע את הכסף, לצד החיסרון שמשיכת כסף מקופת הגמל תוגבל בסכומיה עד להחזר כל ההלוואה ולא לנייד את הכסף לקופת גמל להשקעה אחרת עד לסגירת ההלוואה. נערכים דיונים בהצעה לאפשר ניוד קופת גמל להשקעה גם למי שטרם החזיר הלוואה, אך בשלב זה לא אושרו עדיין שינויים.

השוואת מוצרי חיסכון

מה עדיף, קופת גמל להשקעה או חיסכון פנסיוני לקצבה? אין סיבה להשוות ביניהם. קופת גמל להשקעה אינה חיסכון פנסיוני אלא חיסכון לכל מטרה אחרת. אתם חייבים לפי חוק להפריש כספים לפנסיה, אך נשארים עם השאלה היכן לחסוך עבורכם ועבור הילדים. קופת גמל להשקעה היא אפשרות טובה למי שמעוניין בחיסכון נזיל בכל עת לטווח בינוני ומעלה וכאמור המס עליה נגבה רק בעת משיכת הכסף ולא בעת ניודו. היא טובה במיוחד למי משעוניין לחסוך לילדיו וכן למי שטרם החליט אם ישתמש בכסף לפני הפנסיה או אחריה, כי יש לה יתרונות בשני המקרים.

מה עדיף, קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות? קרן השתלמות מהווה אפיק חיסכון פופולארי לטווח הבינוני בשל הטבות המס היחודיות שלה, עד לתקרת ההפקדה הקבועה בחוק, ולכן עדיפה להשקעות עד סכום זה. לקופת גמל להשקעה יש יתרון כלשהו בנזילות לעומת קרן השתלמות, שנזילה רק לאחר 6 שנות חיסכון.

מה עדיף, קופת גמל להשקעה או קופת גמל רגילה?
מבחינת מטרת החיסכון אין דמיון ביניהן - מדובר בחיסכון פנסיוני (קופת גמל) לעומת חיסכון רגיל (גמל להשקעה), אך זאת הזדמנות לעמוד על הדמיון והשוני בין השתיים.

מאפיין קופת גמל להשקעה קופת גמל
סכום הפקדה כ- 70,000 ש"ח לשנה לת.ז אין הגבלה. הטבות מס הן עד הסכום שנקבע לשכיר או עצמאי
מי רשאי להפקיד החוסך החוסך ובקופת גמל לשכירים גם המעסיק
משיכת סכום הוני ללא הגבלה. ניתן למשוך בכל זמן חלק מהסכום או כולו היכולת למשוך סכום הוני מוגבלת מעל גיל 60 ואם יש קצבה העומדת בסכום המינימום
הטבת מס הכנסה בהפקדה לא כן
הטבת מס רווח הון לא כן
משיכה כקצבה פטורה כן. יהיה ניתן להעביר לקופת משלמת לקצבה ולקבל פטור ממס רווח הון וממס הכנסה לקצבה לחוסך מעל גיל 60 כן
מעבר בין מסלולים ובין חברות ללא אירוע מס כן כן
קבלת הלוואה כן, ברוב החברות כן
משיכת הכסף על ידי המוטבים במקרה של פטירת החוסך כן, בכפוף למס רווח הון ומס הכנסה כן, בפטור ממס רווח הון אם החוסך נפטר לפני גיל 75

מה עדיף, קופת גמל להשקעה או פוליסת חיסכון? מדובר במוצרים דומים, עם הבדל משמעותי בדמי הניהול, לטובת קופת גמל להשקעה, וכן העובדה שהעברת קופת גמל לחברה אחרת אינה מחייבת בתשלום מס רווח הון. גם משיכה כקצבה לאחר גיל פרישה תהיה פטורה ממס.

היתרונות של פוליסת חיסכון הם שאין הגבלה על סכום ההשקעה השנתי ויש הטבת מס רווח הון (שהוא 25% מהרווחים) לחוסכים שנולדו ב-1948 או קודם לכן, בדמות ניכוי מס בסך 15,000 ש"ח ליחיד או 18,360 ש"ח לזוג בשנת 2024 (הסכום המדויק מתעדכן מידי שנה). החזר המס מסעיף זה מגיע עד 3,750 ש"ח ליחיד ועד 4,590 לזוג בשנת 2024.

מה לגבי פיקדונות ותוכניות חיסכון? פקדונות בנקאיים מציעים ריבית נמוכה מהריבית במשק, וגם נועלים את הכסף לתקופות משתנות, התוצאה היא רווחיות נמוכה שלעתים כלל אינה שומרת על ערך הכסף. גם קופת גמל להשקעה אינה מתחייבת לרווח מסויים, אך תמיד ניתן למשוך את הכסף או לנייד אותו להחיסכון טוב יותר.

אם תרצו עוד מידע על מכשירי החיסכון השונים, תמצאו אותו במאמר "איפה כדאי לי לחסוך".

איך בוחרים מסלול השקעה?

זוהי שאלת עליה תידרשו לענות בעצמכם וזאת בהתאם למצב השוק, משך ההשקעה, כמה היא מהווה מכלל החסכונות שלכם והגישה שלכם לסיכון. יותר סיכונים יכולים להביא את התיק לתנודתיות גבוהה יותר, עם פוטנציאל רווח גבוה. תיק רגוע ושמרני, יספק לכם שקט נפשי וודאות יחסית, תוך התפשרות על הרווח שניתן להפיק. הבחירה בסיכון לעומת שמרנות נובעת מהאופי שלכם, אך גם ממטרת החיסכון. לטווח ארוך עדיף לבחור במסלול מנייתי למרות הסיכון, וככל שמתקרב היעד למשיכה, להפחית בסיכון.

כמו במכשירי חיסכון אחרים כמו קרן פנסיה, קרן השתלמות, פוליסת חיסכון, תיק מנוהל וקופות גמל אחרות לפני שאתם בוחרים במסלול השקעה רצוי לשבת עם יועץ השקעות על כוס קפה ולספר לו על התוכניות שלכם לעתיד.

מי שמתכוון לחסוך לטווח הארוך, מתכנן שהכספים בקופת הגמל להשקעה יהיו עבור הילדים או כאפיק חיסכון נוסף לפנסיה ובנוסף מכיר את עצמו ויודע שהוא יכול לעמוד בתנודתיות בשוק ההון בהחלט יכול ללכת על קופת גמל להשקעה באפיקים מנייתיים.

לחילופין, מי ששם כסף בצד לעוד 3 שנים עבור רכישת דירה, טיול לבר מצווה שהולך ומתקרב ויודע כי תנודתיות בשוק ההון זה לא בשבילו עדיף שיבחר בקופת גמל להשקעה במסלול כללי או מסלול עם חשיפה מנייתית נמוכה.

כלל אצבע נוסף הוא שככל שמתבגרים ומתקרבים לגיל פרישה או למועד בו תרצו למשוך את הכסף, רצוי להעביר אותו למסלול בסיכון נמוך.

משווים ובוחרים קופת גמל מנצחת

הקרנות וקופות הגמל המצליחות מנצלות כל הזדמנות לפרסם את ההצלחה שלהן, אך כדאי לדעת שמדובר בנתון בעייתי שכדאי להתייחס אליו בקורטוב של חשדנות. תשואה יפה בשנה מסוימת אינה מהווה אינדיקציה לעתיד לבוא, יש חשיבות למדיניות ההשקעה של בית ההשקעות וכן לבחינת הנתונים לאורך שנים. אז מה כדאי לבדוק?

תשואות - הצלחה עקבית לאורך שנים (לפחות 5) מהווה סימן חיובי, על התנהלות נבונה של מנהלי קופת הגמל מול שווקים משתנים. אם אין מידע על 5 שנים, גם תשואת ל-3 שנים אחרונות יכולה לתת כיוון. אפשר גם להשוות לקופות גמל אחרות במסלול דומה של אותו בית השקעות, אם הן מנוהלות על ידי אותם מנהלי השקעות.

דמי ניהול - על פי חוק, דמי הניהול המירביים עומדים על 4% מסכום כל הפקדה וכן 1.05% מסכום הצבירה השנתי שחסכתם. השוואת מחירים בין בתי השקעות ושיחה איתם יכולה להשיג לכם דמי ניהול נמוכים יותר מההצעה הראשונית ובכך להגדיל משמעותית את החיסכון. בשל התחרות, בתי השקעות רבים יוותרו על דמי הניהול להפקדה, אם תפקידו סכום משמעותי. כיום, דמי הניהול על הצבירה מגיעים בממוצע ל- 0.57% ולעתים אף פחות מכך .

מדד שארפ - הדרך הקלה והבטוחה לאמוד את איכות קופת הגמל מבחינת רמת סיכון, וביצועים, היא לחפש מדד שארפ גבוה. ככל שהציון גבוה יותר כך, קופת הגמל יציבה יותר והסיכון בה נחשב לנמוך יחסית לרווח.

בקישור הבא תוכלו למצוא מדריך מפורט להשוואת קופות גמל וקרנות השתלמות המאפשר להשוות בצורה ויזואלית תשואות ומדדי סיכון שונים.

סיכום

קופת גמל להשקעה מהווה אמצעי חיסכון נזיל עם אפשרות לחיסכון פנסיוני אטרקטיבי ומתאימה לכל מי שמעוניין לשמור לעצמו את הזכות למשוך כספים בכל עת, או שמעוניין להגדיל את החיסכון לזמן פרישה. נבחר בקופת גמל להשקעה כאשר מיצינו אפיקי השקעה נוספים, להם יש יתרונות מיסוי ותמיכה מצד המעסיק. ניתן להשוות קופות גמל להשקעה כאן.

בדיקה לשיפור ביצועי קופות וקרנות

הבדיקה הינה ללא עלות וללא התחייבות

בחר את המוצר שתרצה לבדוק


קבל הצעה לגמל להשקעה

הצעה ממשווק פנסיוני בתנאים אופטימליים
סמן עד 4 אפשרויות


קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מסכים לקבלת הצעות ודיוור

מנהלת השקעות

בדיקה לשיפור ביצועי קופות וקרנות

הבדיקה הינה ללא עלות וללא התחייבות

בחר את המוצר שתרצה לבדוק

למד על קופת גמל וקרן השתלמות