איפה כדאי לי לחסוך – סוגי חיסכון והבחירה ביניהם

התקופה הנוכחית מציעה סוגי חיסכון ואפשרויות השקעה רבים, כל אחד מהם בעל יתרונות וחסרונות משלו. חברות ביטוח, בנקים ובתי השקעות, כולם מציגים את אפיק ההשקעה או החיסכון שלהם כחיסכון המומלץ או המשתלם מכולם. מתוך השפע המבלבל, איך תבחרו איפה כדאי לכם לחסוך כסף?

איך תבחרו חיסכון לפי הצרכים שלכם

מעודכן ל- 04/2021

כולם רוצים לחסוך לעתיד, או לפחות רוצים לדעת שבעת הצורך יחכה להם סכום כסף. אבל אם נפנה למספר אנשים ונשאל אותם איך וכמה הם רוצים לחסוך - נקבל תשובות בערך כמספר הנשאלים ואולי אפילו יותר, כי יש את המתלבטים.

לשאלה איפה כדאי לחסוך כסף יש הרבה תשובות, והתשובה הנכונה תשתנה לפי השואל. כדי למצוא את אפיק החיסכון שיענה על דרישותיכם, אתם צריכים לשאול את עצמכם מה אתם מחפשים:

 • קודם כל מה הסכום שתרצו לחסוך: סכום חד פעמי או חודשי, או משהו באמצע - נאמר 5 פעמים בשנה. ומה סדר הגודל של סכום ההפקדה? יש פתרונות ממאות שקלים ועד מאות אלפים.
 • האם חשוב שהכסף יהיה נזיל בכל נקודת זמן, או שאתם מעוניינים לסגור אותו לתקופה ארוכה, ואם כן, לכמה שנים בערך? כאן גם הזמן לחשוב האם יש לכם חסכונות אחרים שתוכלו למשוך בעת הצורך, או שזה החיסכון היחיד. ומה בכלל המטרה שלו? האם כדי לקנות דירה עוד 3 שנים או ללימודים אקדמיים של ארבעת הילדים?

יש כמובן דרישה אחת שמשותפת לכל חוסך - שהחיסכון יהיה רווחי. שתשלמו מעט עבור הניהול ותקבלו תשואה גבוהה. כי תשואה קטנה או אפס תשואה משמעותה היא שהפסדתם ושערך הכסף ביום המשיכה נמוך יותר, בשל שינויי מדד, מאשר ביום בו סגרתם אותו.

כיום המדינה מקדמת אפשרויות השקעה פשוטות שנועדו לכל אחד, כולל חסרי ניסיון, ושמטרתן להחליף את החסכונות המסורתיים שהריבית בהם נשחקה בשנים האחרונות.

לא קיים חיסכון אחד המומלץ לכולם או השקעה מומלצת אחת - לכל אחד מתאים פתרון אחר לפי יכולותיו והצורך העתידי שלו בסכומי כסף.

תמצאו כאן סקירה על אפיקי חיסכון והשקעה שונים והשוואה מהירה ביניהם, שתוכל להפנות אתכם לחיסכון הנכון והמתאים לכם ביותר.

הסקירה מציגה אפשרויות השקעה וחיסכון שאינן דורשות ידע מוקדם או צורכות זמן רב, כל שעליכם לעשות הוא לפנות לגוף הנכון, להעביר אליו את הכסף, ומשם המשימה להגדיל את הרווח מוטלת עליו.

בנוסף לחסכונות המתוארים במאמר זה קיימות אפשרויות השקעה בקרנות השתלמות ובקרנות נאמנות שאינן חלק ממאמר זה. קרנות נאמנות גובות דמי ניהול גבוהים יחסית ואין עבורן אף הטבת מס או דחיית תשלום מס.

קרן השתלמות אינה מתוארת כאן בשל נזילותה המוגבלת, אך תוכלו לקרוא עליה ועל מגוון יתרונותיה במאמר "מהי קרן השתלמות". למטיבי לכת בשוק ההון פתוחה גם האפשרות של פתיחת חשבון מסחר עצמאי, אותו ינהלו בעצמם או (אפשרות פשוטה יותר) ישקיעו בקרנות סל, אך זהו נושא למאמר נפרד.

חיסכון בבנק - פיקדון או תוכנית חיסכון

פיקדונות ותוכניות חיסכון הם מסלולי חיסכון שמשווקים על ידי בנקים מאז ומעולם וכולם נתקלו בהם בשלב זה או אחר. כיום אין הבדל בין פיקדון ותוכנית חיסכון, ואילו שמות נרדפים לתוכניות החיסכון הקלאסיות שמציעים בבנקים השונים.

אחד החסרונות המשמעותיים הוא שאתם מוגבלים רק לפקדונות ולתוכניות החיסכון שמציע הבנק שלכם. לא תוכלו לפתוח פיקדון בבנק שאינכם לקוח שלו.

אחד היתרונות המשמעותיים של פיקדונות הוא המגוון הרחב של תוכניות החיסכון שניתן למצוא. ישנם פיקדונות שמיועדים לתקופות קצרות במיוחד, החל מפיקדון יומי, שבועי וטווחי זמן קצרים אחרים, בעוד תוכניות חיסכון אחרות מיועדות לפרקי זמן ארוכים יותר. יש פיקדונות למי שמעוניין להפקיד סכום חד פעמי, ואחרים המתאימים להפקדה חודשית או תקופתית. חלק מהפיקדונות מאפשרים לכסף שהפקדתם להישאר נזיל, כלומר, אתם יכולים למשוך אותו בכל רגע נתון. לעומת זאת, בפיקדונות אחרים אפשר למשוך הכסף רק בנקודות יציאה או בתום תקופה שנקבעה מראש. כמו כן, לפיקדון אין סכום מינימלי שאתם נדרשים להפקיד כתנאי לפתיחה, מה שהופך אותו לכלי חיסכון נגיש לכולם.

פיקדונות נפוצים:

 • פיקדון שיקלי מתחדש: פיקדון המתאים גם לתקופות קצרות במיוחד כמו שבוע או חודש. ניתן לחדש את הפיקדון באופן אוטומטי באותם התנאים שנקבעו כשנפתח הפיקדון.
 • פיקדון ברירת ריבית: הבנק מציע שני מסלולי חישוב עבור הכסף, למשל בריבית קבועה ובריבית משתנה, כשבסוף תקופת הפיקדון, בודקים מה המסלול שעשה יותר תשואה ומשלמים לפיו. חסרונות: אם מושכים את הכסף בנקודת יציאה לפני סיום הפיקדון, תוגבלו רק לאחד המסלולים. כנראה הפחות משתלם.
 • פיקדון בריבית משתנה: פיקדון המיועד לתקופה בינונית או לתקופה ארוכה, עם נקודות יציאה. בדרך כלל הריבית על החיסכון גדלה ככל שהכסף נשאר יותר בבנק. אם משכתם את הכסף לאחר פחות משנתיים, בדרך כלל תגלו שקיבלתם ריבית אפסית.
 • פיקדון מטבע חוץ.
 • פיקדון מובנה: פיקדון שכספיו מושקעים בקרן שקבע הבנק. אם ההשקעה הראתה תשואה - הרווחתם. אם לא - לפחות לא הפסדתם את הסכום המקורי שהפקדתם, אך גם לא הרווחתם עליו כלום (ובפועל, כסף שהיה סגור זמן רב ולא הרוויח הוא כסף שהפסדתם עליו הצמדה וגם ריבית).

תשלום מס רווח הון על רווחי הפיקדון, ככל שיש, מבוצע ישירות על ידי הבנק. שיעור המס שתשלמו תלוי בסוג הפיקדון. אם מדובר בפיקדון צמוד (למט"ח או למדד המחירים לצרכן), המס על הרווחים עומד על 25%. אם זהו פיקדון שאינו צמוד למדד (או צמוד חלקית), המס על הרווחים עומד על 15%.

את המס גובים מהרווח על הריבית. החוסך יגלה לצערו, שאם החיסכון ספג ירידות עקב ההצמדה, ההפסד הזה לא יקוזז מהרווח והוא ישלם את מלוא המס על הריבית.

בפועל, בשנים האחרונות התשואה של הפיקדונות נמוכה מאוד והסבירות לרווחים כמעט אפסית.

אחת הסיבות לכך, היא הריבית שקובע בנק ישראל. ככל שריבית בנק ישראל (שהבנקים מתבססים עליה) נמוכה יותר, כך גם התשואה על הפיקדון שלכם תרד. מאז שנת 2015 ובמיוחד בשנים האחרונות, הריבית של בנק ישראל נמצאת במגמת ירידה. נכון להיום, ריבית בנק ישראל עומדת על 0.1%, ושנת 2014, בה ריבית בנק ישראל עמדה על 1% נדמית רחוקה מתמיד.

הנתון הזה מעלה את השאלה, מה יקרה אם הריבית תמשיך לרדת, ותגיע אל מתחת לאפס? במצב כזה, הפיקדונות יראו תשואה שלילית, או במילים פשוטות, יפסידו כסף. במקום שתרוויחו (אמנם מעט) מהפיקדון שלכם, הבנק יגבה מכם כסף בגינו. המציאות הזו אינה בדיונית. כיום הבנקים הצהירו שלא יגבו כסף על ריבית שלילית, אך הצהרה זו עדיין לא עמדה במבחן המציאות. תשואה שלילית היא המצב העובדתי הקיים במדינות כמו גרמניה ויפן, שם הריבית במשק שלילית.

למי מתאים לחסוך בפיקדון או תוכנית חיסכון

עקרונית, לכל אחד. קל לפתוח תוכנית, גם דרך האיזור האישי בבנק וגם בשיחה עם מוקד הלקוחות. בפועל, אם הבנק שלכם אינו מציע ריביות סבירות בתוכניות החיסכון, עדיף שתמצאו פתרון אחר לשמירה על ערך הכסף.

מתי פיקדון הוא פתרון יעיל? פיקדון נזיל ברמה שבועית או יומית יכול להיות פתרון נוח אם אתם יודעים שתצטרכו להעביר סכום כסף בהתראה קצרה מראש.

קופת גמל להשקעה

זוהי אפשרות חיסכון חדשה שנוצרה בשנת 2016. קופת גמל להשקעה נזילה תמיד, אך עדיפה כחיסכון לפרק זמן בינוני או ארוך. קופת גמל להשקעה מתאימה לכל מי שמעוניין לחסוך, ואטרקטיבית במיוחד למשפחות עם ילדים, מכיוון שיש אפשרות לפתוח קופת גמל להשקעה על שמו של כל ילד.

יתרונות קופת גמל להשקעה:

קופת גמל להשקעה מציעה מגוון של מסלולי השקעה, הפקדות גמישות, דמי ניהול נמוכים יחסית ומשיכת כספים בכל זמן וללא קנסות. המעוניינים לחסוך עד לתקופת הפנסיה, יוכלו להעביר אותה בבוא העת לקופת גמל "רגילה" ולהנות מכל היתרונות והטבות המס שהיא מציעה, כולל תיקון 190 והטבות מס נוספות. זהו יתרון יחודי שאין לאף חיסכון אחר.

חסרונות קופת גמל להשקעה:

סכום ההפקדה השנתי מוגבל לכ- 70,000 ש"ח לשנה (הסכום משתנה מעט מידי שנה) לכל תעודת זהות, אם כי המדינה מבטיחה כבר תקופה להעלות את הסכום. חשוב לבחור קופת גמל המראה תשואות נאות ושדמי הניהול בה סבירים, כדי שתרוויחו יפה על הכסף.

למי מתאימה קופת גמל להשקעה:

 • למעוניינים לחסוך למספר שנים. קופת גמל להשקעה מתאימה גם להפקדת סכומים קטנים הנעים סביב מאות שקלים.
 • קופת גמל להשקעה לילדים היא דרך מקובלת לחסוך עבורם סכום משמעותי שיקל עליהם לצאת לעצמאות כלכלית בבגרותם. הפקדה חודשית בת 200 ש"ח במשך מספר שנים יכולה להראות תשואה של אלפי ועשרות אלפי שקלים כעבור 10-15 שנים כשהם משתחררים מהצבא.
 • למעוניינים בהגדלת סכום המחיה בעת הפרישה לפנסיה

ניתן לקרוא בהרחבה על חיסכון בקופת גמל להשקעה במאמר קופת גמל להשקעה - מהי ולמי היא מתאימה.

ממוצע התשואה של כלל קופות הגמל להשקעה (מהטובות ביותר ועד המשתרכות מאחור) עמד בסוף השליש הראשון של 2021 על 6.7% תשואה לשנה האחרונה ו- 14.32% תשואה ל-3 השנים האחרונות (המידע הוא ל-3 שנים, כי עדיין לא חלפו 5 שנים מאז השקתן. סביר להניח שבטווח של 5 שנים הן יראו תשואות גבוהות יותר). כשקופת הגמל להשקעה בעלת התשואה הטובה ביותר ל-3 השנים האחרונות עמדה על 46%.

ניתן לעיין ולהשוות בין תשואות קופות גמל להשקעה בעמוד ההשוואה של קופות גמל להשקעה.

פוליסת חיסכון

מדובר בכלי חיסכון לטווח הבינוני, אשר מנוהל על ידי חברות הביטוח. הכסף בפוליסת חיסכון נזיל וניתן למשיכה בכל עת, במלואו או בחלקו. פוליסת חיסכון צברה פופולריות רבה כחיסכון עבור הילדים בזכות גמישותה והיכולת לחסוך דרכה גם סכומים קטנים.

יתרונות פוליסת חיסכון:

היתרון העיקרי של פוליסת חיסכון הוא הגמישות המירבית שלה - הכסף תמיד נזיל, ניתן להשקיע סכומים משתנים, לעבור בין מסלולי השקעה ללא עלות או מיסוי ואין קנסות או נקודות יציאה. עוד יתרון הוא ההשקעה בנכסים סחירים לצד נכסים שאינם נסחרים בשוק ההון, וכך מקטינים את ההפסדים בתקופה של ירידות בשוק ההון.

חוסכים שנולדו ב-1948 או קודם לכן גם זכאים להטבת מס שנתית שמגיעה עד כמה אלפי שקלים בשנה.

חסרונות פוליסת חיסכון:

נדמה שהחיסרון העיקרי שלה הוא העובדה שחשוב לבחור פוליסת חיסכון המראה תשואות יפות, מכיוון שהעברת פוליסת חיסכון לחברה אחרת מחייבת תשלום מס.

למי מתאימה פוליסת חיסכון

 • בראש ובראשונה למי שזכאי להנות מהטבת המס לפי סע' 125ד לפקודת מס הכנסה ויכול לקבל הטבת מס שנתית המגיעה עד כמה אלפי ש"ח בשנה. כלומר, כל מי שנולד ב-1948 או קודם לכן.
 • למעוניינים לחסוך למספר שנים לפחות. חברות הביטוח אינן דורשות סכום מינימום.
 • למעוניינים בחיסכון לילדים. תוכלו להפקיד לילדכם בן ה-5 מידי חודש סכום קטן שאינו עולה על מאות שקלים ולראות איך התשואה עליו, כשיגיע לאוניברסיטה או מכללה, מגיעה לאלפי ועשרות אלפי שקלים.

ניתן לקרוא בהרחבה פוליסת חיסכון והטבות המס שלה במאמר מה זו פוליסת חיסכון ולמה היא פופולרית.

ממוצע התשואה של כלל פוליסות החיסכון (טובות ופחות טובות) עמד בסוף השליש הראשון של 2021 על 7.23% תשואה לשנה האחרונה ו- 29.26% תשואה ל-5 השנים האחרונות. כשפוליסות החיסכון בעלות התשואות הגבוהות ביותר עברו את רף ה-75% תשואה ל-5 שנים.

ניתן להשוות בין תשואות פוליסות החיסכון השונות בעמוד השוואת פוליסות חיסכון.

ניהול תיקי השקעות

זוהי אפשרות המיועדת לטווח בינוני - ארוך, במסגרתה בית השקעות מנהל עבורכם תיק השקעות דרך חשבון בנק יעודי לכך שפתחתם על שמכם. מנהל תיקים אישי המתמחה בניהול תיק השקעות משקיע עבורכם את הכסף. אתם קובעים עד כמה תהיו מעורבים בתיק ההשקעות המנוהל. תוכלו להסתפק בבחירת רמת הסיכון ולהשאיר את כל השאר לטיפול מנהל התיקים, או להיות מעורבים בבחירת אסטרטגיות השקעה בתיק.

יתרונות ניהול תיקי השקעות בבית השקעות

 • ניהול אישי ומקצועי: גם מי שלא מגיע מתחום שוק ההון ולא מבין בו יכול לפנות לבית השקעות. מנהל התיקים מבצע את פעולות ההשקעה מתוך התאמה לרצונות ודרישות הלקוח ובהתאם למצב שוק ההון ורמת הסיכון שהלקוח מעוניין בה עבור התיק.
 • תגובה בזמן אמת: בתי השקעות עוסקים בהשקעות באופן שוטף ולכן יכולים להגיב במהירות לשינויים המתרחשים בשוק.
 • רווחים גבוהים: עקב הריבית הנמוכה במשק, ישנה ירידה ברווחיות של אפיקי חיסכון אחרים. מכיוון שתיק השקעות מנוהל לא מושפע מהריבית, זה עשוי להיות אפיק השקעה רווחי יותר, מה גם שניתן לקזז בו רווחים מול הפסדים.

חסרונות ניהול תיקי השקעות בבית השקעות

החיסרון הבולט ביותר הוא שהסכום המינימלי הנדרש לפתיחת תיק נע סביב 300,000 ש"ח. חיסרון נוסף הוא שאין ערובה לתשואות.

סוגי תיקים נפוצים

 • תיק משולב: כולל מכשירים פיננסיים שונים, לדוגמה מניות, אג"ח, קרנות סל ועוד.
 • תיק ניירות ערך גלובליים: כולל מכשירים פיננסיים שונים מהשוק הבינלאומי.
 • תיק המתמקד בתעשיה מסויימת, כמו תעשיית התרופות, הייטק וכד'.
 • תיק המתמקד בתחום מסויים, כמו אנרגיה חלופית.
 • ברוב בתי ההשקעות תמצאו תיקי השקעות יחודיים המיועדים למשקיעים בסכומים גבוהים ועם הבנה בהשקעות.

למי מתאים תיק השקעות מנוהל

לכל מי שיש לו לפחות 300,000 ש"ח להשקעה לתקופה של שנה ומעלה. אין צורך בניסיון או ידע מיוחדים, כיוון שההשקעות נעשות בידי מנהל תיקים מומחה שנקבע לטיפול אישי בלקוח.

כל מי שמעוניין בפתרון אישי, הלוקח בחשבון את רצונותיו, כלל חסכונותיו ומטרותיו העתידיות. כאן נמצא היחוד של ניהול תיק השקעות – המגע האישי, וההתאמה לשינויים ברצונות ודרישות הלקוח.

ניהול תיקים הוא פתרון מתאים ומצוין לחברות בע"מ ובעלי חברות בע"מ המחזיקים בעודפי כסף ומחפשים דרך לשמור על ערכו ולייצר תשואות תוך שמירה על הנזילות.

ניתן לקרוא בהרחבה על ניהול תיקי השקעות במאמר ניהול תיקי השקעות - מה זה והאם זה מתאים לי.

השוואה בין סוגי חיסכון ואפשרויות השקעה

פיקדון בנקאי קופת גמל להשקעה פוליסת חיסכון ניהול תיקי השקעות
סכום מינימום (תלוי בחברה או הבנק) תלוי בפיקדון. בחלקם אין סכום מינימום כ-100 ש"ח. חד פעמי או חודשי בחלקן אין סכום מינימום כ-300,000 ש"ח
סכום מקסימום אין כ-70,000 ש"ח בשנה (משתנה מעט כל שנה) לכל תעודת זהות אין אין
תקופת חיסכון ונזילות משתנה - מנקודת יציאה יומית ועד סגירה למספר שנים נזילות מלאה. מומלץ לחסוך יותר משנה נזילות מלאה. מומלץ לחסוך יותר משנה נזילות מלאה. מומלץ לחסוך יותר משנה
השלכות משיכה מוקדמת תלוי בפיקדון. אפשרויות נפוצות הן קנס, ריבית נמוכה או מסלול ריבית פחות משתלם אין. מומלץ למשוך בתקופת רווח אין. מומלץ למשוך בתקופת רווח אין
אפשרויות הפקדה תלוי בפיקדון איך שתרצו – חד פעמי, חודשי, תקופתי איך שתרצו – חד פעמי, חודשי, תקופתי הפקדה ראשונית שניתן להוסיף עליה עוד סכומים
דמי ניהול ממוצעים אין 0.7% מהחיסכון 0.86% מהחיסכון נקבע לפי הרכב התיק וערכו
עלויות נוספות אין אין אין עמלות קניה ומכירה לניירות ערך
הטבות מס רווח הון 15% מס רווח הון על פיקדון שאינו צמוד.
הטבת מס לפי סע' 125ד
פטור מס בשינוי מסלול או העברה לבית השקעות אחר או העברה לקופת גמל לקצבה (ואז מקבלים את הטבות המס שלה) פטור מס בשינוי מסלול.
הטבת מס לפי סע' 125ד לחוסכים שנולדו עד 1948
אין
מסלולי השקעה קיימים סוגי פקדונות רבים מסלולי השקעה ברמות סיכון שונות מסלולי השקעה ברמות סיכון שונות וגם השקעה בנכסים לא סחירים תיק השקעות מאפשר גמישות רבה בסוגי ההשקעה וברמת הסיכון
שינוי מסלול השקעה לא רלוונטי ללא עלות וללא מס ללא עלות וללא מס ניתן לעדכן מדיניות השקעה לפי הצורך
העברת ההשקעה לחברה אחרת לא רלוונטי ללא עלות וללא מס. ללא עלות, אך יש לשלם מס רווח הון אפשר בכפוף לדרישות החוק
קבלת הלוואה מתוך החיסכון אי אפשר מרבית בתי ההשקעות ילוו בהתאם לסכום בחשבון ולמדיניות בית ההשקעות, בתנאים נוחים ובריבית אטרקטיבית. הלוואה עד 80% מהסכום שצברתם (יש חברות ביטוח שיאשרו פחות), בתנאים נוחים ובריבית אטרקטיבית. אי אפשר
העברה בין דורית (לאחר פטירת החוסך) אין הטבות ליורשים משיכת הכסף ותשלום מס רווח הון או העברת הכסף ללא תשלום מס לקופת גמל (להשקעה או לתגמולים) על שם היורש/מוטב אין הטבות ליורשים אין הטבות ליורשים

קהל היעד לפוליסת חיסכון דומה לקהל היעד לקופת גמל להשקעה, תוכלו לערוך השוואה ביניהן של תשואות ושל דמי ניהול כדי לאתר את החיסכון שיותר משתלם. משווק פנסיוני טוב יוכל להפנות אתכם, ללא עלות, לאפשרות ההשקעה העדיפה במקרה שלכם. משווק פנסיוני יוכל להוסיף לחישובים גם מידע לחוסכים שהגיעו לגיל פרישה ויוכל לבחון האם ירוויחו יותר מהטבות המס לגיל פרישה של קופת גמל או של פוליסת חיסכון.

סיכום

לפעמים נראה שהעבר היה פשוט וקל. בעבר אם רציתם לחסוך לטווח קצר - העברתם לפיקדון. לטווח בינוני או ארוך – היו תוכניות חיסכון וקופות גמל.

הרבה השתנה מאז הימים ההם, אפשרויות חיסכון נפוצות איבדו מיתרונותיהן וזוהרן, אך לצידן צמחו סוגי חיסכון והשקעה שהמדינה מקדמת באמצעות הטבות מס ופעולות להגברת התחרות. כל שנשאר לכם לעשות הוא לראות, בכוחות עצמכם או בעזרת משווק פנסיוני, מה החיסכון המתאים לכם.


קבל הצעה לחיסכון

אלטרנטיבות למזומן ופיקדון בבנק

האם פוליסת חיסכון מתאימה לי?

האם קופת גמל להשקעה מתאימה לי?

הצעות אטרקטיביות בתנאים משתלמים

סמן עד 4 אפשרויות
קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מסכים לקבלת הצעות ודיוור

מנהלת השקעות

בדיקה לשיפור ביצועי קופות וקרנות

הבדיקה הינה ללא עלות וללא התחייבות

בחר את המוצר שתרצה לבדוק

למד על קופת גמל וקרן השתלמות