מה עושים במקרה של גניבת רכב בישראל וממה מומלץ להימנע

כל אדם שרכש מכונית, ממיטב הדגמים המוכרים חשוף לגניבת רכבו. אמצעי מיגון וחניונים סגורים אינם מעניקים חסינות מפני גניבת הרכב, מקסימום מוסיפים מכשול קל בדרך אל משחטת הרכבים. משום כך ביטוח מקיף הינו אחד הביטוחים הנפוצים ביותר לכל רכב חדש בישראל, ומידי שנה מוגשות תביעות ביטוח מקיף רבות עקב גניבת רכב.

פניה לביטוח לאחר גניבת רכב

מעודכן ל- 11/2020

למרות שבשנים האחרונות חלה ירידה כללית במספר האירועים של גניבת רכבים בישראל, מסתבר שהגנבים גונבים יותר מכוניות חדשות ומצליחים להתגבר על מערכות האבטחה שנמצאות בהן. אם בעבר חשבנו שמכונית חדשה עם מיגון מתוחכם תרתיע גנבים, הרי שהמצב השתנה וגניבת רכב עשויה לקרות לכל אחד מאיתנו, בעיקר אם מדובר ברכב פופולרי.

דיווח למשטרה על גניבת רכב

למרות תחושת ה"אוי-אני-לא-מאמין איך-זה-קרה" שאוחזת בכם ברגע הראשון, הדבר הכי חשוב הוא להתעשת ולפנות למשטרה כמה שיותר מהר ועם כמה שיותר פרטים. פעולה מהירה תביא לכך שהמשטרה תוכל לרכז את המאמצים שלה באזור הגניבה ולהעלות את הסיכוי שהרכב יימצא ויוחזר לבעליו החוקיים, בעיקר אם מותקנים בו אמצעי איתור. בנוסף, כדי להפעיל ביטוח מקיף אתם צריכים להביא מהמשטרה טופס הודעה על גניבה.

הפעלת ביטוח מקיף לאחר גניבת רכב

לאחר הפנייה למשטרה, הדבר הבא שעליכם לעשות הוא לפנות לחברת הביטוח בה רכשתם ביטוח מקיף. אם עמדתם בכל תנאי הפוליסה, לדוגמה, הגנתם על הרכב באמצעות מערכת האבטחה המתאימה ולא השארתם את האוטו דולק בזמן הגניבה, תוכלו לקבל פיצוי שמטרתו לאפשר לכם לרכוש מכונית חדשה, או לפחות לא להפסיד על גניבת הישנה.

על מנת להגדיל את הסיכוי שחברת הביטוח תקבל את התביעה ולא תערים קשיים, מומלץ מאוד לא להתמהמה עם הפנייה ולצרף את המסמכים הבאים :

 • אישור משטרה "הודעה על גניבה"
 • רישיונות הרכב
 • פוליסת הביטוח
 • צילומי תעודות זהות מאומתים על ידי עורך דין
 • הצהרת הנהג על הגניבה
 • עותק של הפוליסה
 • מפתחות רזרבים של הרכב ושלטים
 • טופס תביעה – בחלק מחברות הביטוח תקבלו טופס כתוב, אך ברובן תוכלו למלא את הפרטים בטופס באינטרנט. רוב חברות הביטוח גם מצרפות הסבר כתוב או מצולם על מילוי הטפסים.

עוד נתונים שחברת הביטוח עשויה לרצות לצורך תביעת ביטוח מקיף:

 • אם הרכב משועבד, מעוקל או בעל מגבלה אחרת, נדרש אישור על הסרתם מהמוטב או הגוף המתאים.
 • יפוי כח מעורך דין
 • נתונים על תביעות ביטוח רכב קודמות
 • אישור מיגון
 • חשבוניות על קניית הרכב, האבזור שלו

טופסי תביעת ביטוח מקיף בחברות הביטוח השונות

לנוחותכם ריכזנו כאן דפי הסבר והגשת תביעת ביטוח מקיף on-line בחברות הביטוח השונות, אם תבחרו להגיש תביעה בעצמכם ולא דרך סוכן הביטוח שלכם.

הפניקס

ניתן להגיש טופס מקוון של תביעת ביטוח מקיף על גניבה באתר הפניקס, או להוריד טופס ולמלא ידנית. דף האינטרנט מציג הסברים על התהליך עבור גניבה ואירועי ביטוח רכב אחרים.

הפניקס חברה לביטוח טופס תביעה ביטוח מקיף

ליברה

הסברים מקיפים על תהליך התביעה בביטוח מקיף וטופסי תביעה באתר

ליברה חברה לביטוח טופס תביעה ביטוח מקיף

הראל

הגשת טופס תביעת ביטוח רכב באתר חברת הראל. בדף יש הפניה לסרטון הדרכה.

הראל חברה לביטוח טופס תביעה ביטוח מקיף

כלל ביטוח

באיזור הגשת התביעות באתר כלל ניתן לבחור את האפשרות של תביעת ביטוח רכב, ומתוכה אפשרות של גניבה. אפשר להגיש תביעה on-line או להוריד טפסים ולמלא ידנית. יש גם הסברים.

כלל ביטוח טופס תביעה ביטוח מקיף

מגדל

דף הגשת תביעות ביטוח רכב מכיל הסברים ואפשרות בחירה להזנת טופס תביעה באתר או הורדת טופס ידני.

מגדל ביטוח טופס תביעה ביטוח מקיף

איילון

דף הסבר על הגשת תביעות כולל תביעת ביטוח רכב. לפי האתר ניתן לפתוח תביעה דרך האתר או ידנית

איילון ביטוח טופס תביעה ביטוח מקיף

מנורה מבטחים

כל התהליך הוא ידני, אבל יש הסבר והפניה לטפסים.

מנורה מבטחים ביטוח טופס תביעה ביטוח מקיף

שירביט

תהליך הגשת תביעת ביטוח רכב הוא ידני. ההסברים נמצאים בדף אינטרנט

שירביט ביטוח טופס תביעה ביטוח מקיף

ביטוח ישיר

הגשת טופס תביעת ביטוח רכב נעשית דרך האתר.

ביטוח ישיר טופס תביעה ביטוח מקיף

AIG

תמצאו דף אינטרנט המרכז את ההסברים ורשימת הטפסים הנדרשים לכל תביעות ביטוח רכב באופן כללי. אין דף יעודי לגניבה. הגשת תביעת ביטוח מקיף היא ידנית.

AIG טופס תביעה ביטוח מקיף

הונאת ביטוח רכב וחקירה של חוקרי חברות ביטוח

במקרים מסוימים חברות הביטוח עשויות לחשוד שבעל הרכב שרכבו נגנב לא התנהג ביושר ומנסה לסחוט כספים מחברת הביטוח לאחר שתרם באופן כלשהו לגניבת הרכב. פניה מהירה למשטרה, כדי שתוכל לאתר את הרכב במהירות לאחר הגניבה, יכולה להעיד על אמיתות טענותיכם, ולפעול לטובתכם.

חשוב לדעת שההתנהגות שלכם בתקופה שקדמה לגניבה יכולה לעורר חשד בחברת הביטוח, לדוגמה, אם בעל הרכב ניסה למכור אותו סמוך למועד הגניבה, הדבר יכול להעיד על כך שייתכן שהוא ביים את הגניבה של הרכב לאחר שהתקשה למכור אותו במחיר אותו רצה לקבל בעבורו.

בהקשר הזה, כבר קרו מקרים שבהם בעל הרכב לא נחשד בגנבה, אך נמצא שהוא לא דיבר אמת לאחר שתושאל על ידי חוקרי חברת הביטוח בנוגע לגניבה. לדוגמה, במקרה אחד שהגיע לבית המשפט, טענה חברת הביטוח שהתובע עורר את חשדה לאחר שהציג לה שני צרורות של מפתחות לא תואמים שהיו שייכים לכאורה לאותו הרכב. בית המשפט קבע שהתובע אכן לא הצליח להוכיח את קיומו של מקרה הגניבה ולכן אינו זכאי לפיצויים כלשהם.

במקרים קיצוניים אף יותר, ייתכן שחברת הביטוח תשתמש בחוקר פרטי מטעמה על מנת לנסות ולגרום לבעל הרכב להפליל את עצמו. כמו כן, החברה עשויה לדרוש לראות מסמכים נוספים כמו פירוט שיחות אחרונות ודפי בנק.

במידה והדבר קרה לכם ואתם בטוחים בחפותכם, אתם בהחלט יכולים לקחת את חברת הביטוח לבית המשפט, אך רצוי להיוועץ בעורך דין המתמחה בדיני ביטוח על מנת שתוכלו להתמודד מול החקירות הנגדיות של חברת הביטוח.

קבלת פיצויים חלקיים בתביעת ביטוח מקיף

לעיתים נוצרים מצבים בהם חברת הביטוח תסכים לשלם פיצויים חלקיים בלבד במסגרת הביטוח המקיף. בדרך כלל כאשר חברת הביטוח טוענת שלמבוטח היה אשם תורם לגניבה. לדוגמא, במצב בו אמצעי מיגון הותקן ברכב אך לא הופעל, או אם הרכב לא היה נעול. חברת הביטוח תקבע עד כמה הפעולות שלכם תרמו לגניבה ותיתן פיצוי חלקי על סמך עיקרון "אשם תורם בביטוח", וגם במצבים כאלו לפעמים אין בררה אלא לקחת את חברת הביטוח לבית המשפט כדי לקבל החלטה הוגנת.

מה עושים לאחר שדיווחתם למשטרה וחברת הביטוח?

חשוב לדעת שעל פי החוק, חברת הביטוח יכולה לשלם פיצוי על גניבת רכב עד לתקופה של 45 יום לאחר הגניבה. בנוסף, בהתאם לתנאים המוגדרים בפוליסה, ייתכן שהיא תצטרך לספק לכם רכב חלופי. לכן, אם אתם זקוקים לאותו לשימוש יום יומי ונוסעים מרחקים ארוכים, רצוי לברר מה כולל כל ביטוח מקיף מבין אלה שבחנתם.

להשוואת מחירי ביטוח רכב >>
מוכן להשוואת מחירי ביטוח רכב אונליין וקבלת מחירים באופן מיידי?
השוואת ביטוח רכב אונליין