מדד תשומות הבנייה

מדד תשומות הבנייה המתפרסם מידי חודש ישפיע על המחיר הסופי אותו תשלמו לקבלן על הדירה שרכשתם, תשובות לשאלות מהו בדיוק מדד תשומות הבנייה, ממה הוא מורכב, איך הוא משפיע מבחינה כספית והמלצות שכדאי ליישם במאמר שלפניכם

מדד תשומות הבנייה

מעודכן ל- 05/2022

מה זה מדד תשומות הבניה?

מדד תשומות הבנייה הוא מדד המתעדכן בכל חודש, ומשקף את השינויים במחירי הבנייה של אותו החודש. השינויים האלו מושפעים מעלויות של חומרים, מוצרים ושירותים המשמשים קבלנים וקבלני משנה לבנייה. ישנם מעל 100 מרכיבים למדד תשומות הבנייה והם כוללים בטון, מלט, צינורות אינסטלציה ועוד. בשורה התחתונה, מדובר במדד שנועד לשקף כמה יעלה לקבלן לבנות.

כדי לקבוע את מדד תשומות הבנייה בכל חודש, סוקרים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בודקים את מחירי החומרים והשירותים הנדרשים לצורך בנייה (ישנם יותר מ-100 מרכיבים שונים). באמצעות מדגם של סיטונאים ויצרנים, נקבע בהערכה כללית, כמה עולה לבנות בחודש הנוכחי.

פער המחירים, באחוזים, בין חודש מסוים לעומת החודש הקודם, מציג את השינוי במדד תשומות הבנייה. לאחר שמסתיימת שנה, ניתן לחשב את אחוזי השינוי של כל חודש ולדעת, בכמה עלה מדד תשומות הבנייה באותה השנה. זאת אומרת, כשמתפרסם נתון לפיו מדד תשומות הבנייה עלה ב-3% בשנה מסוימת, פירוש הדבר שבאותה השנה, להשלים בנייה יעלה 3% יותר, לעומת השנה שלפניה.

מדד תשומות הבנייה נחוץ מכיוון שלרוב, קבלן צריך 2-3 שנים כדי להשלים בנייה של בניין. יחד עם זאת, הוא לא יכול לדעת מראש מה יקרה למחירי הבנייה בתקופה הזו. לכן, קבלנים מעוניינים להצמיד את מחירי הדירות שהם מוכרים למדד תשומות הבנייה, כדי שמחיר הדירה יתעדכן בהתאם להוצאות שלהם בפועל. למעשה, ההצמדה למדד תשומות הבנייה מהווה מעין רשת ביטחון עבור הקבלן, מכיוון שהיא מגנה עליו מפני הפסדים כספיים פוטנציאליים.

מתי מתפרסם מדד תשומות הבניה?

מדד תשומות הבנייה מתפרסם ב-15 לכל חודש, על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

האם מדד תשומות הבנייה רק עולה?

רוב הזמן, מדד תשומות הבנייה נמצא במגמת עלייה. עם זאת, בתקופה האחרונה השינויים במדד הם מתונים ולעיתים, ישנם אף חודשים שניתן לראות בהם ירידות. הסיבה לכך, היא הוזלת מחירי הסחורות בהם משתמשים קבלנים, אשר מתרחשת בשוק בשנים האחרונות. כך למשל, בשנת 2012 עלה מדד תשומות הבנייה ב-3.3%. לעומת זאת, בשנת 2019, הייתה עלייה של 1.1% בלבד. למרות המגמה האופטימית הזו, חשוב לציין שלא ניתן לצפות באופן וודאי את השינויים העתידיים במדד תשומות הבנייה.

איך מדד תשומות הבניה משפיע עליכם כרוכשי דירות?

אם רכשתם דירה יד שנייה, מדד תשומות הבנייה לא משפיע עליכם. לעומת זאת, אם רכשתם דירה מקבלן, מחיר הדירה, בדרך כלל, יוצמד למדד תשומות הבנייה. במקרה זה, מדד תשומות הבנייה יהיה בעל חשיבות רבה עבורכם, כי הוא ישפיע באופן ישיר על המחיר הסופי של הדירה שרכשתם.

היות ומדד תשומות הבנייה נמצא במגמת עלייה מתמדת, סביר להניח שההוצאות שהקבלן ידרש לבצע יעלו בפרק הזמן שיקח לו כדי להשלים את הבנייה. בגלל ההצמדה למדד, הסכום שיגיע לו לקבל מכם יתעדכן בהתאם למחירי חומרי הגלם והשירותים הנדרשים לבניית המבנה. כל זמן שהיתרה שעליכם לשלם לקבלן תמשיך להיות צמודה למדד תשומות הבנייה, מחיר הדירה ימשיך לעלות. אם נדרש לקבלן זמן רב כדי להשלים את הבנייה, או שהייתה קפיצה גדולה במדד תשומות הבנייה בתקופת העבודה של הקבלן, עשויה להמתין לכם הפתעה לא נעימה בהמשך הדרך. יכול להיות שבסופו של דבר, תגלו שהמחיר של הדירה בפועל הוא גבוה באופן משמעותי מהמחיר בו קניתם אותה.

דוגמה כספית למדד תשומות הבנייה

מדד תשומות הבנייה מוצמד ליתרת התשלומים שרוכש דירה עדיין לא העביר לקבלן עבור הדירה. ככל שיתרת התשלומים לקבלן גבוהה יותר, וככל שהשינויים במדד חדים יותר, כך יעלה הסכום הנוסף שיהיה עליכם לשלם עקב ההצמדה למדד תשומות הבנייה.

לדוגמה, רכשתם דירה מקבלן בסכום של 2 מיליון ש"ח (צמוד למדד תשומות הבנייה) ולצורך הדוגמה, נניח שעדיין לא שילמתם לו שום דבר. לקח לקבלן שנה להשלים את הבנייה ובמהלכה, עלה מדד תשומות הבנייה ב-2%. בסיטואציה הזו, עליכם להוסיף למחיר הדירה עוד 40,000 ש"ח (שהם 2% מ-2 מיליון), בגין ההצמדה למדד.

מדד תשומות הבנייה המלצות

מדד תשומות הבנייה הוא לא חובה הקבועה בחוק ולכן, רוכשי דירות רבים תוהים אם יש אפשרות לקנות דירה מקבלן, מבלי שמחיר הדירה יוצמד למדד זה.

אפשר לנסות לנהל משא ומתן עם הקבלן בטרם הרכישה, כדי לבקש לא להצמיד את מחיר הדירה למדד. אם הקבלן לא יסכים לוותר על הצמדה למדד, ניתן להציע חלופה של הצמדת מחיר הדירה למדד אחר, כמו למדד המחירים לצרכן. היסטורית, מדד המחירים לצרכן הוא מדד נמוך יותר עם עלייה איטית יותר ולכן, מדד זה עשוי להיראות אטרקטיבי יותר עבור רוכשי דירות. קחו בחשבון שבדרך כלל, קבלנים לא מוותרים על מדד תשומות הבנייה בקלות והסבירות שיסכימו להצמיד את מחיר הדירה למדד אחר איננה גבוהה. למרות זאת, זה בהחלט נושא שניתן להעלות במשא ומתן עם קבלן ותמיד כדאי לנסות, לכל הפחות בקשו מהקבלן שבמידה והקבלן מאחר במסירת הדירה לא לכלול את התקופה של האיחור כחלק מחישוב הכסף אותו תצטרכו להוסיף במידה והמדד עלה. 

מכיוון שמצמידים למדד תשומות הבנייה רק את הסכום שעדיין לא שולם לקבלן, אפשר לפתור את הבעיה (או להקטין אותה) על ידי תשלום של כמה שיותר כסף מראש. לדוגמה, אם רכשתם דירה בעלות של 3 מיליון ש"ח ואתם חייבים לקבלן את כל הסכום, אתם נמצאים "בסיכון גבוה". שינוי רציני במדד תשומות הבנייה ישפיע באופן משמעותי על מחיר הדירה שלכם, שכן האחוזים נגזרים מסכום גבוה של 3 מיליון ש"ח. לעומת זאת, אם כבר שילמתם לקבלן 2 מתוך 3 מיליון, רק המיליון שנותר יוצמד למדד תשומות הבנייה ובכך, הסיכוי לשינוי מהותי בסכום הסופי פוחת משמעותית.

יחד עם זאת, צריך להבין שהאפשרות הזו לא תתאים לכולם ויש לבחון לעומק את ההשלכות שלה כולל הסיכונים שקיימים במידה והקבלן אינו עומד באבני הדרך שהובטחו בנושא, כמו כן הריבית האלטרנטיבית שאותה הייתם מקבלים כשהכסף נמצא ברשותכם.

מצד אחד, תשלום מרבית הכסף מראש ימנע הצמדה למדד תשומות הבנייה. מצד שני, הדבר ככל הנראה יחייב אתכם לקחת משכנתא מוקדמת, שעשויה להיות עול כלכלי על מי שמשלם במקביל גם שכר דירה או משכנתא על דירה קודמת. בנוסף, יש לקחת בחשבון שהערך של חלק המשכנתא עולה בהתאם לריבית ולכן, תידרשו להתמודד עם הדילמה, מה יותר יקר, מדד תשומות הבנייה או הריבית על המשכנתא.

טבלת מדד תשומות הבניה

בטבלה שבהמשך מפורטים כל המדדים של 12 החודשים האחרונים.

תאריך

מדד

שינוי חודשי באחוזים

מאי 2021

118.30

0.7%

יוני 2021

119

0.6%

יולי 2021

119.30

0.3%

אוגוסט 2021

120.00

0.6%

ספטמבר 2021

120.30

0.2%

אוקטובר 2021

120.60

0.2%

נובמבר 2021

121.20

0.5%

דצמבר 2021

121.50

0.2%

ינואר 2022

122.50

0.8%

פברואר 2022

123.10

0.5%

מרץ 2022

124.30

1.0%

אפריל 2022

125.50

1.0%

שינוי מצטבר ב-12 החודשים האחרונים

6.6%

שינוי מצטבר מתחילת 2022

3.3%

האם ניתן לקבל ריביות נמוכות יותר?

בדיקה ראשונית ללא עלות או התחייבות
פנו ליועץ משכנתאות מנוסה ובעל תו אמון הציבור לשדרוג התמהיל וריביות המשכנתא
 קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מאשר קבלת הצעות ודיוור

הכל על משכנתא

מנהלת השקעות

השוואה והוזלה של מוצרים ושירותים פיננסים

אף פעם לא מאוחר להשוות ולהוזיל מוצרים פיננסים!

בחר את המוצר שתרצה להשוות