ניהול תקציב משפחתי – איך חוסכים כסף – פעולות להווה

מנטורים וקואצ'רים הם באופנה בכל תחום, ובתחום ניהול פיננסי משפחתי במיוחד. כולנו נהנים לראות את המנטור התורן רודה במשפחה הקשובה לו ומשכנע אותה להפטר מהרכב ולסמוך על חסדי התחבורה הציבורית, לעבור לקניות בפחי אשפה של השוק וכן הלאה. אך למרות ההצפה הרבה של עצות כלכליות, עדיין יש מקום להזכיר כמה דרכים בסיסיות ופשוטות שיקלו עליכם לחסוך.


רשימת ההוצאות החודשית שוב הכניסה אתכם למינוס בבנק? אתם מסתכלים לאוברדראפט בלבן של העיניים? שוב הבטחתם לעצמכם "בחודש הבא יהיה לי חשבון בנק חיובי"?

זו הבטחה שאתם יכולים לקיים, ולהשיג לעצמכם חשבון בנק מאוזן. לשם כך תזדקקו לתכנון ונחישות לעמוד ביעדים שהצבתם לעצמכם.

תוכלו לקרוא ולהתרשם במאמרים "איך לצאת מהמינוס בעזרת הלוואה" וכן "הלוואה לסגירת חובות ועוד הצעות ליציאה מחובות".

והנה עוד כמה טיפים והצעות לחידוד התוכנית שלכם לניהול תקציב משפחתי:

תורת הקניות בסופרמרקט:

אי אפשר בלעדיהן. אי אפשר בלי כמה דברים לא הכרחיים שיש הסבר הגיוני מדוע הם נחוצים. אבל כן אפשר לנקוט בכמה פעולות:

 • לא קונים כשרעבים. כשרעבים נוטים לקנות גם דברים מיותרים.
 • עדיף לרכז את הקניות בסבב אחד גדול ולא לפצל ל"השלמות" קטנות שקשה לשלוט בהן ולעקוב אחרי מחיריהן.
 • השוואת מחירים בין סניפים וחברות לפני הקניה. היום קל יותר מתמיד לעשות זאת בעזרת האינטרנט, גם בעצמכם וגם באמצעות אתרים מתמחים או תוספי דפדפן יעודיים.
 • להכיר מבצעים וקופוני הנחות לחברי מועדון. גם כאן אתרי אינטרנט ותוספי דפדפן יחלצו לעזרה. אך בנושא זה חשוב להזהר ולא להתפתות להנחות גבוהות על מוצרים שאתם לא צריכים. אם לא צריך – לא קונים. אפילו אם זו רביעיית מעדנים מפנקים במיוחד. הי, זה טוב גם לדיאטה.
 • עדיף לא לקחת אתכם את הילדים. כשהולכים עם הילדים יש סיכוי שהם יבקשו הרבה דברים שמושכים את העין, וקרוב לוודאי שנאומים על "איך חוסכים כסף" או "תקציב משפחתי" יזכו להתעלמות מצידם. אולי לא תוותרו לכל בקשותיהם, אך לפחות חלקן יתקבלו. אפילו אם אין בהן צורך.

ניהול כרטיסי אשראי:

לכרטיס אשראי יש הרבה יתרונות – ריכוז רוב ההוצאות בדף פירוט אחד, קלות תשלום וקלות תשלומים. אלה יתרונות חשובים, אך צריך להזהר שקלות התשלום לא תהפוך לחיסרון.

 • במידת האפשר רצוי להחזיק בכרטיס אשראי אחד. כדי שכל ההוצאות יהיו מרוכזות בו. כך קל יותר לשלוט במעקב אחרי ההוצאות.
 • לבחור כרטיס אשראי או מועדון כרטיס אשראי שההטבות שלו תואמות לצרכי המשפחה, התחביבים ותחומי העניין שלכם. קיימים מועדוני כרטיסי אשראי עם הטבות עירוניות בחלק מערי ישראל, מועדונים למקומות עבודה גדולים או קבוצת מקצועות (רופאים, מורים, עורכי דין). הוסיפו על הכרטיס את המועדונים המתאימים לכם. בדרך כלל אפשר לצרף יותר ממועדון אחד על כרטיס אשראי.
 • הקפידו לבדוק מה דמי החבר ודמי הכרטיס שאתם משלמים על כל כרטיס אשראי. אם העלות גבוהה מהתועלת בטלו את הכרטיס או המועדון. בחלק גדול מהמקרים ההצטרפות היא בחינם, אך אחרי שנה או תקופה אחרת מתחילים לשלם. שמרו תזכורת על התאריך בו המחיר עולה ובטלו באותה תקופה, או בקשו הארכה של תקופת החינם. דמי חבר משלמים על הצטרפות למועדון כרטיס אשראי ודמי כרטיס משלמים על כרטיס אשראי עצמו.
 • לעיתים דמי כרטיס של כרטיס אשראי חוץ בנקאי זולים יותר מדמי הכרטיס דרך הבנק.
 • תחילו לעקוב אחרי דפי הפירוט. גם אם יש לכם זיכרון צילומי, הוראות קבע, שמשולמות אוטומטית, עלולות להשמט מהזיכרון. בחרו את דרך הפירוט שממנה פחות תטו להתעלם – מכתב פיזי או דרך מייל.
 • תשלומים דחויים ועתידיים – עשויים לבלבל את מעקב ההוצאות שלכם. מי זוכר את התשלומים של 200 ש"ח לחדר הכושר אליו לא הלכתם וכמה תשלומים של 500 ש"ח נוספו בזכות קניית הבגדים בסוף עונה.
 • התעדכנו בשינויים הצפויים עם הפרדת חברות האשראי מהבנקים, בעקבות ועדת שטרום. מטרת השינוי היא להגביר את התחרות בין כרטיסי אשראי ולהוזיל את עלויות כרטיסי אשראי, הקטנת הריבית על הלוואות ללקוחות חברות האשראי והקלות נוספות.

להשוואת כרטיסי אשראי הכנסו ל"דף השוואת כרטיסי אשראי".

אילו פעולות שגרתיות ליום- יום. כדי להתכונן באופן אקטיבי להוצאות עתידיות, קראו את המאמר "ניהול תקציב משפחתי – פעולות צופות עתיד".

לעיתים הלוואה בסכום קטן יכולה לסגור את המינוס בבנק ולהחזיר אתכם לפסים מאוזנים. אם ריבית ההלוואה נמוכה מריבית המינוס בבנק, ואם ביכולתכם להחזיר את ההלוואה בקלות, בלי להגדיל את חובותיכם, אפשר לשקול את הנושא. בכל זאת, עדיף לא להתייחס להלוואות כאל פתרון קבוע לבעיות כספיות.


התנהלות פיננסית

מומלץ סופרמרקר!

riseup

התנהלות פיננסית חכמה באמצעות riseup

לדעת כמה כסף נכנס, כמה יוצא ומתי כדאי לעצור

תזרים riseup מיועד לניהול פיננסי של משקי בית

לעבור מתזרים שלילי לחיובי

לחסוך יותר כל חודש כמשפחה