הטבות מס על ביטוח משכנתא וביטוח חיים

בתוך פקודת מס הכנסה מסתתרים כמה סעיפי חוק הכוללים הטבות מס והחזרי מס שונים. כל אחד יכול לפנות ולקבל החזר מס, אין צורך במומחיות למיסים כדי לקבל את החזרי המס שמגיעים לכם. מספיק שתהיה מודעות לזכותכם להחזר מס ולהגיש בקשה. החזרי מס קיימים גם עבור ביטוח משכנתא, עבור רכיב ביטוח החיים שבו וגם לביטוחי חיים אחרים.


הטבות מס וביטוח משכנתא

עודכן במאי 2024

ביטוח משכנתא הוא כמעט ביטוח חובה לכל מי שרוכש דירה, ועם כל החשיבות שלו במקרי אסון, תמיד כדאי לנסות להוזיל אותו. בכל זאת משכנתא היא הוצאה גבוהה. גם ביטוח חיים (ריסק) הוא ביטוח נפוץ שרוכשים לעתים קרובות מתוך דאגה לבן/בת הזוג והילדים. קרוב לודאי שלפני רכישת כל אחד מהביטוחים בדקתם מספר הצעות ונתקלתם בסוגי הנחות שונים למשך תקופות שונות, כי בתחומים אלה התחרות גבוהה והמחירים נוחים יחסית.
מי שיש לו ביטוח חיים או ביטוח חיים למשכנתא יכול להפחית את עלויות הפרמיה בעוד דרך - הטבת המס שהמדינה נותנת לרוכשי ביטוח חיים מכל סוג.
קראתם נכון, ללא שגיאות, לצד המסים שאתם משלמים, קיימת גם הטבת מס שדרכה אפשר לקבל החזר מס על פרמיות של ביטוח חיים דרך סעיף 45א לפקודת מס הכנסה.

החזר מס על פרמיות ביטוח חיים

הטבת המס על ביטוח חיים נמצא בסע' 45א לפקודת מס הכנסה, שבה נאמר כי מי שרכש ביטוח חיים זכאי לקבל זיכוי מס בשווי של 25% מסכומי הפרמיה ששילם לעצמו ולבן זוגו.
מי שמוגדר כ"עמית מוטב" יכול לבקש זיכוי מס גם על הפקדה לקופת גמל ועל פרמיה של ביטוח חיים שרכש לילדיו שמעל גיל 18. "עמית מוטב" הוא אדם (ובמקרה של שכיר- אדם ומעסיקו) שהפקיד לקופת גמל לפחות 16% מהשכר הממוצע במשק.

על איזה ביטוחי חיים אפשר לקבל החזר מס? החזר המס הוא על ביטוחי חיים מסוג ריסק, כלומר, ביטוחי חיים שנותנים פיצוי כספי אם המבוטח נפטר. הביטוחים האלה כוללים ביטוחי חיים שנותנים תשלום חד פעמי או קצבה חודשית וגם ביטוחי חיים למשכנתא. המדינה מעודדת באמצעות הטבת המס רכישת ביטוחי חיים מתוך מחשבה שאנשים המקבלים פיצוי מביטוח חיים יוכלו לשמור על עצמאות כלכלית ולא יהפכו לנטל על המדינה אם המפרנס העיקרי שלהם ילך לעולמו. אותו קו מחשבה מעניק הטבת מס זהה של 25% זיכוי מס על ביטוחי אובדן כושר עבודה.

מי זכאי לבקש זיכוי מס? תושבי ישראל ששילמו על ביטוח חיים לעצמם או לבני זוגם. עמיתים מוטבים זכאים להחזר מס גם על ביטוח חיים לילדם מעל גיל 18.

מהו גובה החזר המס? 25% מהסכום ששולם על פרמיות ביטוח חיים לאדם, בן זוגו וילדיו מעל גיל 18.

האם יש להחזר מגבלה או תקרה? החזר מס אפשר לקבל על תשלום פרמיות והפקדות העומדים על סכום שערכו כ- 35,000 ש"ח לשנה (הסכום מתעדכן מידי שנה). התקרה הזו מתייחסת לא רק לפרמיות ביטוח חיים וביטוח אובדן כושר עבודה, אלא גם להפקדות שהפקדתם לקופות גמל - שעליהן זיכוי המס הוא 35% (עוד מידע על הטבות מס עבור הפקדה לקופות גמל אפשר למצוא במאמר "הטבות מס בהפקדה לקופת גמל לפי סעיף 45א ו- 47"). כדי לנצל את ההחזר בדרך בה תקבלו ממנו את המקסימום - עדיף לבקש קודם החזר מס על ההפקדות לקופת גמל שעליהן זיכוי המס גבוה יותר, ורק אם נשארה תקרה שלא נוצלה, לבקש החזר על פרמיות הביטוח - חיים ואבדן כושר עבודה.

פטור ממס על פיצוי שמקבלים מביטוח חיים או ביטוח משכנתא

סכום הביטוח שחברת הביטוח משלמת למוטבים, פטור לגמרי ממס הכנסה.
אבל יש מקרים בהם משלמים מס רווח הון: חברת הביטוח דואגת להצמיד למדד את סכום הביטוח שהיא תשלם, כדי לשמור על ערכו וגם משקיעה אותו בהשקעות שונות. אם היה רווח או תשואה על הפיצוי, צריך לשלם על הרווח מס רווח הון.

איך מגישים בקשת החזר מס לפרמיות ביטוח חיים?

 • החזרי מס ניתן לקבל עד 6 שנים אחורה, כך שגם אם לא ביקשתם החזר בעבר, עדיין לא מאוחר מידי. על תשלומים שנערכו לפני 7 שנים, כבר לא תוכלו לבקש החזר מס.
 • מידי שנה אתם מקבלים מחברת הביטוח דוח שנתי המפרט את הפרמיות ששילמתם עבור ביטוח חיים וביטוח חיים למשכנתא, כולל ספח אישור מס המיועד לדוח השנתי למס הכנסה. שמרו אותו. אם אינכם מוצאים אותו, הכנסו לאיזור האישי בחברת הביטוח ותדפיסו אותו, או פנו לשירות הלקוחות.
 • אם אתם שכירים והפרמיות לביטוח חיים משולמות דרך המשכורת שלכם, מקום העבודה כבר מטפל אוטומטית בכל היבטי המיסוי והחזרי המס.
  אם שילמתם את הפרמיות לביטוח חיים וביטוח משכנתא באופן פרטי - אתם צריכים להגיש את הבקשה להחזר בעצמכם. עצמאים יעשו זאת במסגרת הגשת הדוח השנתי למס הכנסה על ידי רואה החשבון שלהם.
 • שכירים מבקשים החזר מס בטופס 135 שהוא דוח שנתי למס הכנסה, ומצרפים אליו מסמכים שמעידים על כל החזרי המס שאתם זכאים להם, כשפרמיות ביטוח חיים הן רק אחד מהסעיפים הרבים שמזכים בהחזר מס. הדוח השנתי מסכם את ההכנסות וההוצאות שהיו במשך השנה, במאמר "החזרי מס לשכירים" תוכלו לראות מה חשוב למלא, איזה מסמכים לצרף ואיך לקבל את מקסימום הטבות המס ונקודות הזיכוי למס הכנסה. :חשוב: אם מסיבה כלשהי יש לכם חוב מס, הוא מתקזז מול ההחזר, ולכן עדיף לוודא זאת לפני הגשת הדוח. האופציות לסיוע כוללות רואי חשבון וחברות החזרי מס שבודקות הכל לפני ההגשה ומסבירות לכן מה הן ממליצות לעשות.
  בהקשר של ביטוח חיים וביטוח משכנתא חשוב לצרף את אישור המס שחברת הביטוח שלחה.
 • כדי להפיק את המירב מבקשת החזר המס, ולא לדלג על אף נקודת זיכוי ואף פטור ממס, כדאי להעזר במוקד שמס הכנסה מפעיל או בחברה להחזרי מס - יש חברות אמינות שיכולות לעזור. בין המומחים והיועצים ניתן למצוא את חברות כמו חברת הר המס המעסיקה רואי חשבון שיבחנו ללא עלות את זכאותך להחזר מס או חברת finupp העוסקות בהחזרי מס לשכירים.
 • הגישו את הדוח השנתי, עד לתאריך הקובע.
 • מס הכנסה בוחן את הבקשה ומעביר את החזר המס ישירות לחשבונכם, בדרך כלל תוך מספר שבועות.

בקשת החזר מס לפרמיות והפקדות עבור ילד בן 18 ומעלה

אם אתם עומדים בתנאים לקבלת החזר מס על תשלומים ששילמתם עובר הבן או הבת שהגיעו לגיל 18 או יותר, אתם צריכים למלא את טופס 158 ולצרף את אישור המס של חברת הביטוח על תשלומי ביטוח החיים וכן אישור הפקדות לקופת גמל. את טופס 158 והמסמכים הנדרשים מגישים יחד עם הדוח השנתי.

אל תשכחו, בכל ביטוח חיים כולל ביטוח משכנתא שתבחרו, מגיעה לכם הטבת מס, העשויה להצטבר לאלפי שקלים במהלך כל תקופת הביטוח. השקיעו את הזמן הנדרש למילוי הטפסים, ונצלו את הטבת המס הזו.

קבל הצעה משתלמת לביטוח משכנתא

בדיקה ללא עלות או התחייבות
קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מסכים להם

הכל על ביטוח חיים וביטוח משכנתא