איך לבחור ביטוח משכנתא

כידוע לכם, קניית דירה מכניסה אתכם לחוויה ארוכת שנים של אינספור הלוואות, תשלומים, עמלות, מסים וביניהם תמצאו גם את החובה לבטח את עצמכם ואת דירתכם החדשה בביטוח משכנתא. זו הוצאה קטנה יחסית לשאר ההוצאות על דירה, אך עדיין מצטברת לסכום משמעותי, וחשוב להתאימה לצרכיכם במידת האפשר.


ביטוח משכנתא הוא שם מקוצר לשני ביטוחים שהבנק מחייב בעת לקיחת משכנתא: ביטוח מבנה וביטוח חיים. הבנקים אינם נוטים לוותר על דרישה זו ומקפידים שלכל לווה יהיה ביטוח משכנתא. אם לא תרכשו אותו בעצמכם, הבנק יבטח אתכם דרך הסוכנות שלו, על חשבונכם. מטרת ביטוח חיים למשכנתא שונה מזו של ביטוח חיים רגיל, ולכן אינכם פטורים מרכישתו, גם אם יש לכם ביטוח חיים.

יש סיבות טובות לחובת ביטוח משכנתא: ביטוח חיים למשכנתא נדרש על מנת שניתן יהיה לשלם את מלוא המשכנתא, גם אם אחד או יותר מהלווים נפטר, וההכנסה שלו, שעליה התבססו לתשלום משכנתא, אינה קיימת יותר.
ביטוח מבנה למשכנתא נדרש כדי להגן על זכויות הבנק בדירה שלכם. עד לסילוק המשכנתא במלואה, הדירה שלכם שייכת לא רק לכם, אלא גם לבנק. מובן שהבנק רוצה לשמור על ערך הדירה ותקינותה וגם להגן על עצמו מפני מצבים בהם הדירה נהרסת באסון כלשהו. למשל: טיל הפוגע בבית, שריפה או הצפה. במקרים אלה הנכס הרוס, הנזק הכספי עבורכם גדול, אך עדיין תדרשו לשלם משכנתא. ביטוח מבנה למשכנתא מגן עליכם מפני מצב זה.

השורה התחתונה היא שמשכנתא וביטוח משכנתא הם תאומים סיאמיים שרק במקרים נדירים יופרדו. אם אין לכם כמה מיליוני שקלים שניתן לוותר עליהם, קרוב לודאי שתהיו בעליהם הגאים של משכנתא וביטוח משכנתא. לצורך כך, כדאי לקבל מידע לפני שתגשו להשוואת ביטוח משכנתא:

ביטוח משכנתא - חיים ומבנה

נושא פירוט מידע נוסף
מתי לערוך סקר שוק והשוואת ביטוח משכנתא? אחרי שקיבלתם הצעה למשכנתא, אך לפני החתימה עליה הזמן להשוואת ביטוח משכנתא הוא כאשר כושר המיקוח שלכם הוא בשיאו: לפני שהשקעתם כספים בתהליך הרכישה, ולפני שהגעתם לרגע האחרון, בו כולם לוחצים עליכם לסיים את התהליך. בררו כאשר העובדות ידועות, אך נותר לכם זמן לברר במספר מקומות, להתייעץ עם מומחים וחברים ולהתמקח.
הציעו לי הנחה על ביטוח משכנתא. מה שווי ההטבה שקיבלתי? יש שני סוגי הנחות:
• הנחות נמוכות קבועות לכל אורך חיי המשכנתא.
• הנחות גבוהות המוגבלות לתקופה קצרה.
עבור תקופות משכנתא ארוכות, הנחה נמוכה לאורך שנים משתלמת יותר מאשר הנחה גבוהה לתקופה מוגבלת.
הנחה גבוהה לתקופה מוגבלת כדאית רק אם תקופת המשכנתא קצרה.
עוד על כך במאמר " חישוב הנחות על ביטוח משכנתא".
מה מטרת ביטוח משכנתא לאפשר סילוק מלא של המשכנתא במקרה פטירה של לווה או נזק כבד לדירה שנרכשה
מי מקבל את כספי הביטוח? הבנק, עד גובה סכום המשכנתא שנותר לסילוק מלא. חשוב לברר בעת השוואת ביטוח משכנתא:
א. איך מחושבת עלות המשכנתא: לפי הריבית בפועל של המשכנתא שלכם, או עלות משוערת. עלות משוערת עלולה לגרום לפערים למטה או למעלה בסכום הביטוח. סכום מבוטח נמוך מידי לא יסלק את כל המשכנתא.
ב. האם עמלת פרעון מוקדם מכוסה בביטוח. אם לא, תאלצו לשלם אותה.
מי הוא המבוטח בביטוח משכנתא? הלווים והדירה שרכשתם. אך המוטב (מקבל כספי הביטוח) הוא הבנק דוגמא: שני בני זוג מבוטחים בביטוח חיים למשכנתא. הראשון שנפטר מפעיל את הביטוח, וסכום הביטוח יועבר לבנק לסילוק המשכנתא. בזאת הסתיים הביטוח. אם סכום הביטוח גבוה מסכום המשכנתא שנותר לסילוק, הלווים יקבלו את העודף.
ניתן להחליף ביטוח משכנתא באמצע התקופה? • כן. ניתן לעבור בין חברות ביטוח, מהבנק לחברת ביטוח או להפך.
• אין קנסות על מעבר מביטוח של הבנק לחברת ביטוח.
• עשוי להיות קנס בהחלפת ביטוח בין חברות ביטוח
חובה ליידע את הבנק שרכשתם ביטוח אחר במקום הקודם.
הבנק צריך לאשר שהביטוח מתאים לו, אם לא, הוא יכול לבטח אתכם דרכו, ללא הסכמתכם.

למידע על ביטוח חיים למשכנתא קראו את המאמר "השוואת ביטוח משכנתא – ביטוח חיים"

למידע על ביטוח מבנה למשכנתא קראו את המאמר " השוואת ביטוח משכנתא – ביטוח מבנה"

קבל הצעה משתלמת לביטוח משכנתא

בדיקה ללא עלות או התחייבות
קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מסכים להם

הכל על ביטוח משכנתא