חישוב הנחות על ביטוח משכנתא

כולנו חובבי חינמים ומתנות, ולכן כל אחד ישמח לשמוע שחברת הביטוח מציעה לו הנחות על ביטוח משכנתא. השמחה גדלה כשכל הצעה שקיבלתם, במסגרת השוואת ביטוח משכנתא שערכתם, כוללת בתוכה הנחה זו או אחרת. אבל לאחר איסוף כל ההצעות והמידע, מגיע הרגע לחשב מהי ההנחה הגבוהה מכולן.


ביטוח משכנתא הוא ביטוח נפוץ, אך נשלט במידה רבה על ידי הבנקים. כדי להתחרות בהם, סוכני הביטוח וחברות הביטוח מציעים לעיתים קרובות הנחות על הפרמיה.
התוצאה היא עולם שלם ומבלבל של הנחות וחבילות ביטוח, וכל הצעה מתיימרת להיות הזולה ביותר. אם ערכתם השוואת ביטוח משכנתא, קרוב לודאי שהוצעו לכם הנחות לתקופות שונות ובאחוזי הנחה שונים, ועכשיו צריך להבין מה גובה ההטבה שהוצעה לכם בכל מקום.

הנחה על פרמיה בביטוח משכנתא ניתנת בדרך כלל בביטוח חיים למשכנתא, אך יש גם חבילות ביטוח משכנתא הכוללות ביטוח חיים וביטוח מבנה בהן ניתנת הנחה על שני הביטוחים.

פרדוקס גובה הפרמיה:

חשוב להבין שהפרמיה הבסיסית של ביטוח חיים למשכנתא גדלה עם השנים. מצד אחד סכום המשכנתא קטן (לאט מידי, בשל הריבית שמתווספת אליו), ואתו קטן הסכום המבוטח, אך מצד שני גילכם עולה, וכתוצאה מכך הפרמיה עולה עם השנים . כלומר, אם חשבתם שממילא הפרמיה יורדת עם השנים ולכן הנחה גבוהה בשנים הראשונות חשובה יותר מהנחה בהמשך, הרי שטעיתם לחלוטין.

את ההנחה מחשבים לפי: גובה הפרמיה בכל שנות הביטוח, אחוז ההנחה הניתן בכל שנה, אורך תקופת המשכנתא.

ההנחות מתחלקות לשני סוגים עיקריים:

הנחות מוגבלות בזמן:

לעיתים קרובות מציעים הנחה גבוהה, אפילו 70% על מחירי הפרמיה בשנה הראשונה, וההנחה הולכת וקטנה עד שהיא נעלמת בשנה הרביעית, או נשארת כאחוז קטן מאד.
הצעות מסוג זה מקובלות עבור מנויי עיתון, טלפונים סלולריים וחברות כבלים.
קחו בחשבון שמעבר מביטוח משכנתא אחד לאחר עלול להתקל באתגרים יחודיים שלא צפיתם ואינם קיימים במוצרים אחרים:

  • שכחתם לעבור בזמן, או שתהליך החיתום והמעבר לקח יותר זמן משציפיתם. בשלב זה אתם משלמים על הביטוח הנוכחי מחיר גבוה, עד שהמעבר יושלם.
  • החלפתם ביטוח, אך לא קיבלתם אישור עבור הביטוח החדש מהבנק. כל עוד לא קיבלתם אישור, תהיו מבוטחים בשני הביטוחים בו זמנית – תשלום כפול על ביטוח. אם ביטלתם על דעת עצמכם את הביטוח הישן, וטרם קיבלתם אישור מהבנק, הבנק רשאי לבטח אתכם על דעת עצמו בסוכנות שלו, ותגלו שאתם בכל זאת משלמים כפל ביטוח עד שהבעיה תיפתר. החזרים לא תקבלו.
  • רכשתם ביטוח משכנתא מתוך מחשבה שאחרי 3 שנים תעברו לביטוח משכנתא אחר שיתן לכם הנחה דומה, אך במהלך 3 השנים האלה אחד מכם חלה. עכשיו אותו מבוטח "נעול" בביטוח היקר שלו כיוון שחברת ביטוח אחרת לא תהיה מעוניינת לבטח אותו, או תדרוש מחיר יקר אף יותר מאשר הפרמיה הנוכחית.
  • כל זאת בנוסף לבזבוז הזמן הכרוך בהשוואת ביטוח משכנתא ועריכת סקר שוק, רכישת ביטוח משכנתא חדש והשגת אישור מהבנק לביטוח החדש.

אם אתם שונאי סיכון, שונאי בירוקרטיה, או עסוקים מכדי להקדיש זמן להחלפת הביטוח מידי שנתיים שלוש, אולי השתכנעתם לא לבחור בהנחה מסוג זה.
עם זאת, יש מספר מקרים בהם הנחות מוגבלות בזמן יכולות להועיל:

  • אתם מצליחים לממש בהצלחה את אסטרטגיית המעבר מביטוח משכנתא מוזל אחד לאחר. אם כי לא כדאי לסמוך על המזל והעל הבריאות לאורך כל תקופת המשכנתא, שיכולה להמשך עשרות שנים.
  • כאשר תקופת המשכנתא קצרה ואינה עולה על מספר שנים מועט, בעת לקיחתה או בשל פרעון מוקדם.

הנחות לכל אורך תקופת המשכנתא:

הנחות אלה אינן מגיעות לאחוזים מופלגים כמו 70%, אך הן ניתנות לכל אורך תקופת המשכנתא. לאחר מספר שנים קצר, ביטוח משכנתא בעל הנחה קבועה מסתכם בסכום זול יותר מביטוח משכנתא בעל הנחה זמנית גבוהה.

היתרונות של ביטוח משכנתא בהנחה קבועה:

  • זול יותר לאורך זמן.
  • אין צורך לבזבז זמן על החלפת ביטוח משכנתא.
  • אין תקופות של כפל ביטוח.
  • כיוון שלא מנסים להחליף ביטוח, גם אין משמעות לשינויים במצב הבריאותי.

לאחר שקיבלתם הצעות ממספר סוכני ביטוח, חשבו את הסכום הכולל של הפרמיות לאורך כל תקופת הביטוח ובחרו את סוג ההנחה המתאים ביותר לתקופת המשכנתא שלכם.

קבל הצעה משתלמת לביטוח משכנתא

בדיקה ללא עלות או התחייבות
קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מסכים להם

הכל על ביטוח משכנתא