האם יש הטבות מס בתיק השקעות מנוהל?

מה אתם יודעים על תיק השקעות מנוהל? האם יש לכם תיק השקעות מנוהל? האם אתם מכירים את רשימת ניירות הערך בתיק שלכם? את אסטרטגיית ניהול תיק של מנהל התיק שלכם? האם אתם יודעים כמה מסים אתם משלמים על הפעולות שבוצעו בתיק השקעות?

הטבות מס בתיק השקעות מנוהל

נפתח בספויילר, אין הטבות מס עבור תיק השקעות. אבל, התייחסות לתיק גם מהיבט המיסוי, יכולה להשפיע על סכומי המס שתדרשו לשלם.

תיק השקעות מנוהל מכיל ניירות ערך ומכשירים פיננסיים שונים ורבים – מניות, אגרות חוב, תעודות סל ועוד. סוגי ניירות הערך, כמותם וגיוונם נקבעים לפי רמת סיכון תיק השקעות ולפי אסטרטגיית ניהול תיק השקעות של מנהל התיק.

יכול להיות שאתם מסתכלים ברשימת ניירות הערך בתיק שלכם ובוחנים בהנאה את שורת הרווח, אבל במקביל קיימים גורמים שמקטינים את הרווח שלכם:

  • המחוקק הישראלי אינו מתייחס אל תיק השקעות מנוהל כאל ערוץ השקעה מועדף, ולכן אין הטבות מס או הקלות מס יעודיות עבורו.
  • ניהול תיקי השקעות בצורה אידאלית, תוך שמירה על אסטרטגיית השקעות רצויה, כוללת בתוכה מספר רב של אירועי מס. על כל אירוע מס משלמים מס של 25% מהרווח הריאלי. אין נייר ערך שפטור ממס. גם ניירות ערך זרים זוכים למיסוי כשר למהדרין.

כמה מושגים לתזכורת:

אירוע מס: כל מימוש של נייר ערך ברווח.

מימוש נייר ערך: מכירה, פדיון, תשלום ריביות או תשלום דיבידנד.

רווח ריאלי: רווח שאינו כולל את ההצמדה למדד בניירות ערך ישראלים ואינו כולל את עליית שער המטבע בניירות ערך זרים.

רווח נומינלי: רווח שכולל הצמדה למדד או עליית שער מטבע. כלומר, מתייחס גם לסכום שנועד לשמור על ערך הכסף, כאל רווח.

האם יש דרך לנהל את אירועי המס הזרועים בתיק השקעות מנוהל? האם יש דרך לצמצם אותם?

חשוב שמנהל תיקי השקעות יתייחס גם למיסוי, בעת קניית ומכירת המכשירים השונים. ניהול תיק השקעות יכול לנצל את הטבות המס הקיימות למכשירים הפיננסיים השונים שנמצאים בתוך תיק השקעות.

כמה דוגמאות לפעולות המתאימות גם לתיקי השקעות:

  • התייחסות כוללת לכל חסכונותיכם, גם אילו שאינם במסגרת תיק השקעות. ניהול תיקי השקעות יתייחס גם להטבות המס הגלומות בחסכונותיכם השונים, כולל קופות גמל, קרנות השתלמות, קרנות פנסיה וכן הלאה.
  • לא להשקיע את כל הכסף הפנוי בתיק השקעות מנוהל, אלא לחסוך גם באפיקי חיסכון פטורים ממס, כמו קרן השתלמות. גם לקופת גמל וקרנות פנסיה יש הטבות מס נרחבות.
  • על אגרות חוב שקליות משלמים 15% מס מהרווח ולא 25%. אך כאן המס הוא על רווח נומינלי ולא ריאלי. שינויי המדד ומצב המשק יכולים להשפיע על גובה המס שיגבה ולהוות שיקול נוסף האם כדאי לרכוש אותן בתיק השקעות. עליה גבוהה במדד, אשר תחושב כחלק מהרווח, יכולה להקפיץ את סכום המס למעלה. מדד שלילי, יכול להוריד אותו.
  • באופן כללי, כאשר במסגרת תיק השקעות יש אפשרות בחירה בין מכשיר פיננסי ללא הטבת מס ומכשיר פיננסי שיש לו הטבת מס, ואין הבדלים משמעותיים אחרים, עדיף לבחור במכשיר בעל הטבת המס.
  • קיזוז הפסדים מול רווחים. זהו חלק מניהול תיק השקעות. חשוב להתייחס לסוגי ניירות הערך ביניהם נערך הקיזוז. למשל: אם היה רווח על אג"ח שקלי והפסד במניות, לאחר קיזוז הפסד המניות, תשלמו 15% מס על הרווח שנותר באג"ח השקלי.
  • אין טעם להחזיק יותר מתיק השקעות מנוהל אחד. פעולה זו אינה מפחיתה את הסיכונים, אין לה השפעה על המיסוי (פרט לכך, שהקיזוז פחות יעיל, כי לא ניתן לקזז בין תיקי השקעות שונים), אבל יש לה השפעה מבחינת עלויות. תשלמו פעמיים דמי ניהול, עמלות קניה ומכירה וכן הלאה. בנוסף, האם לדעתכם תוכלו למצוא שני מנהלי תיקים שונים אשר ניהול תיקי השקעות שלהם יהיה איכותי באותה המידה? אם מצאתם אחד, עדיף לרכז אצלו את כל החיסכון.
  • בכל נייר ערך טמון סיכון, אולי תפסידו עליו. זה נכון גם לתיק השקעות סולידי. אבל, על ההפסדים לא תשלמו מס והם יקוזזו מהרווחים. הכוונה אינה לעודד לקיחת סיכונים מעבר לרצוי לכם, אך בתיק השקעות רווחי, מעט הפסד יכול להקל על המיסוי. בחירת העיתוי למימוש ניירות ערך רווחיים ומפסידים ישפיע על סכום המס הכולל.

קבל הצעה לניהול תיק

השווה הצעות מכמה חברות לניהול תיקים
סמן עד 4 אפשרויות

קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מסכים לקבלת הצעות ודיוור

הכל על ניהול תיקים