טיפים לרכישת ביטוח תאונות אישיות

הם מתקשרים אליכם והם יודעים מה שמכם, כתובתכם, את רשימת הביטוחים שאתם מבוטחים בהם וכמובן מספר הטלפון שלכם, הרי הם אלה שהתקשרו. נחשו מי אלה? נציגי טלמרקטינג של חברות הביטוח. מה הם רוצים מכם? הם רוצים למכור לכם ביטוח תאונות אישיות. לפני שתסכימו או תסרבו, הכירו את הביטוח הזה, ומה הוא נותן לכם, ואם אתם זקוקים לו, רכשו אותו.


ביטוח תאונות אישיות

עודכן ביוני 2020

בשנים האחרונות חברות הביטוח נוהגות לפנות למבוטחיהן ולהציע להן, בשיווק טלפוני, לרכוש ביטוח תאונות אישיות. לעיתים הן מציגות זאת כ"עדכון" או "הטבה" לביטוח קיים, כמו ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי או אפילו ביטוח מבנה. אל תטעו, מדובר בניסיון למכור לכם ביטוח חדש ונפרד שאין קשר בינו ובין הביטוחים שלכם. אם ה"עדכון" או ה"הטבה" באים עם מחיר חודשי שתאלצו לשלם, זו אינה הטבה אלא ניסיון מכירה שיש לבחון לגופו.

ביטוח תאונות אישיות נחשב לביטוח פרוץ ולא מוסדר, עם פוטנציאל גדול להונאות ביטוח מצד אחד ולפגיעה במבוטחים מצד שני. לא היו כללים הקובעים איזה כיסויים חייבים לתת למבוטח, איך למכור את הביטוח בצורה המבהירה למבוטח את זכויותיו וחובותיו, כולל מילוי הצהרת בריאות מלאה ומסודרת, והתוצאה היתה שברגע האמת להפעלת הביטוח, חברות הביטוח התנערו מתשלום. כבר מספר שנים קוראים להסדרתו וביוני 2020 הגיע הרגע בו הוציאה רשות שוק ההון כללים חדשים למכירת ביטוח תאונות אישיות ורשימת כיסויים שחובה לתת במסגרת פוליסת תאונות אישיות.

לפני שאתם מאשרים לנציג חברת הביטוח להושיט את ידו אל כרטיס האשראי שלכם, קראו מהו ביטוח תאונות אישיות והאם אתם זקוקים לו.

מהו ביטוח תאונות אישיות?

ביטוח תאונות אישיות נחשב על ידי רבים כביטוח בריאות, אך למעשה הוא סוג של ביטוח חיים. הוא נועד להגן על המבוטח במקרה תאונה . הפוליסה מכסה את המבוטח מפני מוות, נכות או אובדן כושר עבודה . בשונה מביטוח בריאות, הוא אינו מכסה טיפולים רפואיים, ניתוחים וכדומה, אלא מעניק סכום שנקבע מראש בפוליסה כאשר מתרחש אחד המקרים המוגדרים בה. פוליסות שונות יכולות לתת פיצויים וכיסויים לעוד מצבים שונים ומשונים, למשל, חלקן מבטחות תאונה בישראל בלבד וחלקן בכל מקום בעולם.

נדגיש את הנקודה: ביטוח תאונות אישיות אינו ביטוח בריאות ואינו נותן מענה למקרים רבים וחשובים המכוסים על ידי ביטוח בריאות. ביניהם ניתוחים ותרופות מחוץ לסל – שני כיסויים להם אנשים נזקקים לעתים קרובות ושיכולים להגיע בקלות לעלויות של עשרות אלפי שקלים.

ביטוח תאונות אישיות הוא ביטוח נפרד ועצמאי. ביכולתכם לרכוש אותו ללא קשר לכל ביטוח אחר שכבר יש או אין לכם. יותר מכך, ניתן לרכוש מספר ביטוחי תאונות אישיות וכאשר קורה אירוע המחייב את חברת הביטוח לשלם, ניתן לקבל פיצוי מכל הביטוחים הפעילים. זאת בניגוד לרוב הביטוחים בהם אתם רשאים להפעיל ביטוח אחד בלבד מהקיימים.

המצב הקיים לפני הסדרת ביטוח תאונות אישיות

קיימים הבדלים ניכרים בין פוליסות שונות של ביטוח תאונות אישיות, אפילו בתוך אותה חברת ביטוח. לכן חשוב מאד לבחון את הפוליסה וגם כמובן, את מחיר הפרמיה, לפני הרכישה.

ביטוח תאונות אישיות הוא ביטוח שתוקפו שנה בלבד. יש לרכוש ביטוח חדש מידי שנה, או להאריך את הפוליסה שרכשתם, תלוי בתנאי הפוליסה.

יש פוליסות המשלבות ביטוח תאונות אישיות וביטוח מחלות קשות. על ביטוח מחלות קשות ניתן לקרוא במאמר "האם אתם זקוקים לביטוח מחלות קשות?".

אם אינכם מעוניינים בביטוח מחלות קשות, רכשו פוליסה שאינה מכילה מרכיב זה.

כללים חדשים למכירת ביטוח תאונות אישיות

 • ביטוחי תאונות אישיות ימכרו רק בעלי רשיון למכירת ביטוח, כמו סוכני ביטוח וחברות ביטוח החל מ- 7.6.20. מעכשיו צעירים שהשתחררו מהצבא/חזרו מהטיול הגדול לא ימכרו יותר ביטוחי תאונות אישיות, עם ההבטחה, "אין צורך בהצהרת בריאות, רק תגיד לי שאתה בריא והכל יהיה בסדר, אחי. יאללה חותמים?" ועוד מוסיפים את העצה המקוממת והמזיקה "זה יופי של ביטוח בריאות, אתה לא צריך שום ביטוח בריאות אחר".
 • מפברואר 2021 מכירת ביטוח תאונות אישיות תהיה בשיחה יעודית למכירת הביטוח והבהרה שמדובר בביטוח עצמאי שאינו קשור לאף ביטוח אחר וכן להדגיש שזה אינו ביטוח חיים או ביטוח אובדן כושר עבודה ולא מכסה מחלות (ולכן גם לא ביטוח בריאות). השיחה תכלול את כל הכיסויים שביטוח תאונות אישיות נותן, והמוכר לא ידרוש מכם לחתום במהלך השיחה. הכללים החדשים קובעים שלאחר שיחת המכירה, המוכר ישלח לטלפון שלכם סיכום שיחה עם הסבר על פרטי הביטוח והמחירים ויתן לכם לפחות יום אחד לחשוב על ההצעה, להתייעץ ולהחליט לפני שיחזור אליכם. לא עוד שיחות המספרות לכם "אני מחברת הביטוח שלכם וראיתי שחסר לכם כיסוי, בואו נרחיב קצת את הביטוח שכבר יש לכם" או שבקניית ביטוח כמו ביטוח נסיעות או אובדן כושר עבודה מספרים לכם שתאונות אישיות הוא חלק ממנו וכדאי לשלם גם עליו. נגמרו השיטות בהן בניסוחים עמומים ומתחמקים מוכרים לכם ביטוח עם כיסוי לא ברור.
 • כל מי שרכש ביטוח תאונות אישיות שאינו מהפוליסות החדשות, יקבל במהלך 2021 הודעה המעדכנת אותו על יכולתו לעבור לפוליסה חדשה, אם הוא מעוניין בכך.

הסדרת והרחבת ביטוח תאונות אישיות החדש

הפוליסות החדשות ישווקו החל מפברואר 2021

 • הגדרה אחידה ורחבה למושג "תאונה": אירוע פתאומי, שלא תוכנן על ידי המבוטח וגרם לו נזק אשר מכוסה בפוליסה, למעט נזק שנגרם כתוצאה ישירה ממחלה.
  בהסבר להגדרה נאמר שלפי ההגדרה החדשה תאונה כוללת מצבים שנגרמו על ידי המבוטח עצמו, וכן מצבים שאינם קשורים להפעלת כח פיזי, כמו שאיפת עשן. נאמר באופן ברור שכאשר בוחנים אירוע תאונה, אין לבחון האם המבוטח היה צריך לצפות אותה. נאמר גם שתאונה שקרתה כתוצאה ממחלה, למשל נפילה בעקבות איבוד הכרה, תחשב כתאונה, אך המחלה עצמה ונזקיה אינם תאונה.
 • כיסוי לכל המצבים הבאים: מוות (למי שאין לו כבר פוליסת ביטוח חיים או אין לו בני משפחה הנזקקים לפיצוי מביטוח חיים), נכות קבועה (למי שאין לו כבר ביטוח נכות קודם), ימי אשפוז, שברים וכוויות, ימי החלמה. לפני הרפורמה כל חברת ביטוח קבעה איזה כיסויים יהיו בביטוח ואת חלקם מכרה תמורת תשלום נוסף.
 • חברות ביטוח יהיו רשאיות ליצור ביטוחי תאונות אישיות רק עם כיסוי אחד: ביטוח מוות מתאונה וכן ביטוח נכות מתאונה
 • לכל כיסוי יורחבו ההגדרות והמצבים המכוסים ובוטלו הרבה מצבים שחברות הביטוח לא הכירו בהם, לדוגמא: פיצוי נכות ינתן גם למי שהנכות נגרמה לו עקב טיפול רפואי. ינתן פיצוי לנכות תפקודית ולא רק לנכות עקב כריתת איבר. פיצוי ינתן גם לתאונות בחוץ לארץ. חברת הביטוח לא תוכל לחייב מבוטח לעדכן על שינוי מקצוע או תחביב
 • תקופת הביטוח: שנתיים בלבד. כל שנתיים יש לקבל הסכמה מפורשת של המבוטח להמשך הביטוח.
 • לא תהיה תקופת אכשרה בביטוח תאונות אישיות.
 • קביעת אחוזי נכות לא תיקבע לפי שיקול דעתה של חברת הביטוח וללא בדיקה רפואית אלא בהתבסס על חוות דעת רפואית בלבד ותוך מתן משקל לחוות דעת של ביטוח לאומי בה נקבעו אחוזי נכות. כך ימנעו מצבים בהם חברת הביטוח קובעת אחוזי נכות נמוכים משקבע רופא מומחה בחוות דעתו.
  הטיפ שלנו: אל תחכו שחברת הביטוח תשלח אתכם לרופא מטעמה שיש לו אינטרס לקבוע אחוזי נכות נמוכים. מרגע האירוע אספו ושמרו את כל המסמכים הרפואיים שקיבלתם, וגם פנו לקבל חוות דעת מקצועית בתשלום ממומחה בתחום הרפואי הקשור לפגיעה שלכם. רצוי מומחה עם ניסיון בהגשת חוות דעת לבית משפט. זה יעלה כסף, אבל תוכלו לפנות לקופת חולים להחזר חלק מהתשלום, ובטווח הארוך ישתלם.

נקודות חשובות לבדיקה - לפני ואחרי ההסדרה

 • פיצוי עבור שברים וכוויות
  אנשים רבים רוכשים ביטוח תאונות אישיות עבור שברים שיכולים לקרות בעקבות תאונה בפעילויות שונות כולל ספורט, רכיבה על אופניים או כל פעילות אחרת.
  מומלץ ביותר לשים לב לגובה הפיצוי שמעניקה כל חברה ולהגדרות והחרגות הפיצויים, הפערים עשויים להיות משמעותיים בין חברה לחברה.
  שימו לב, זהו הכיסוי העיקרי שעבורו אנשים רוכשים ביטוח תאונות אישיות, לכן חשוב לוודא כי הסעיפים העוסקים בכך באמת מכסים אתכם וכוללים את כל הפעילויות והתאונות בהם יכולתם להיפגע. בדקו בדיוק מה הסכומים שתקבלו לכל פגיעה, וגם באיזה מצבים חברת הביטוח יכולה להימנע מלשלם.
 • קיימות פוליסות ביטוח תאונות אישיות המעניקות כיסוי נמוך מאוד במחיר גבוה משמעותית ממה שניתן למצוא ואנשים רבים משלמים על אותן פוליסות חודש בחודשו סכומים שנראים קטנים כמו "רק 7 ש"ח לחודש וכדומה".
  התוכניות האלה עולות הרבה כסף ומעניקות תמורה מועטה ביותר. הסכומים שנגבים כל חודש נראים לא משמעותיים אך הם יקרים לאורך זמן. מומלץ לבצע בדיקת תיק ביטוחי לאיתור הפוליסות האלו והחלפתן בפוליסות חדשות, זולות יותר שמעניקות כיסוי רחב יותר.
 • אובדן כושר עבודה . בדקו את ההגדרות של כיסוי זה:
  • איך פוליסת ביטוח תאונות אישיות מגדירה את המונח "אובדן כושר עבודה". חשוב לבחור בפוליסה המגדירה "אובדן כושר עבודה לעסוק במקצוע של המבוטח, כפי שיפורט ברשימה הצמודה לפוליסה", ולא בפוליסה המגדירה "אובדן כושר לעבוד במקצוע המתאים לכישוריך" או המגדירה "אובדן כושר לעבוד במקצוע כלשהו". בפוליסה המגדירה "מקצוע המתאים לכישוריך" חברת הביטוח תוכל לטעון שגם אם אינך יכול לעבוד יותר כרואה חשבון, מקצועך מיום שסיימת את האוניברסיטה, הרי תוכל לעבוד כמוכר בחנות ולכן אינך עומד בתנאים להפעלת הביטוח.
  אחוזי אובדן כושר עבודה הנדרשים להפעלת הביטוח – רצוי לבחור באחוז נמוך ככל האפשר, שכן קל יותר להוכיח 25% אובדן כושר עבודה מאשר אובדן כושר עבודה מלא.
  משך התקופה בה ניתן כיסוי לאובדן כושר עבודה. יש פוליסות המגבילות את התקופה לשנתיים, שלוש שנים או תקופות אחרות. בדקו מה התקופה הקבועה בפוליסה.
 • גובה הפרמיה. לפוליסות ביטוח תאונות אישיות שונות יש מחירים שונים, והשוני משתרע בין עשרות למאות שקלים בחודש. חשוב לבחור קודם כל את הכיסויים הנכונים והמתאימים לכם, ולאחר מכן, לאתר את ביטוח תאונות אישיות שהפרמיה שלו היא הנמוכה ביותר עבור הכיסויים האלה. מקצוע מסוכן, או תחביבים מסוכנים עלולים להקפיץ את עלות הפרמיה וחשוב להיות מודע לכך מראש.
 • האם הביטוח תקף בחוץ לארץ? אם כן, ניתן לשקול אם לרכוש אותו כתוספת לביטוח נסיעות לחוץ לארץ. כמובן, תלוי מה רמת הסיכון בנסיעה זו. נסיעת סופשבוע של שופינג במילנו לאו דווקא מצדיקה ביטוח תאונות אישיות.
 • האם ניתן לקבל יותר מכיסוי אחד בו זמנית? האם ניתן לקבל פיצוי על נכות וגם על אובדן כושר עבודה, או רק על אחד מהם. האם תוכל לקבל פיצוי על נכות ולאחר מכן גם על מוות?
 • מה סוג הכיסוי: החזר הוצאות או פיצוי? סכום חד פעמי או קצבה? מה הסכומים? מה התקרה שלהם. האם יש השתתפות עצמית?
 • סוג הנכות המכוסה: חלקית או מלאה. לצמיתות או זמנית. רצוי לבחור בהגדרה רחבה ככל האפשר.
 • מהם המבחנים לקביעת נכות. ביטוח תאונות אישיות מכיל סעיפים המגדירים את המבחנים לקביעת נכות. קראו אותם, וכדאי גם להתייעץ עם סוכן ביטוח שיסביר את התהליך.
 • שימו לב לסעיפי ההחרגות בביטוח תאונות אישיות. סעיפים אלה קובעים מה המקרים שאינם כלולים בפוליסה. בחלק מהמקרים ניתן להסיר את ההחרגה תמורת תשלום נוסף, או שניתן לחפש פוליסת ביטוח תאונות אישות ללא החרגה זו. הנה דוגמאות להחרגות שכדאי לשים לב אליהן:
  פעילות צבאית או שירות צבאי. ביטוח תאונות אישות המכיל החרגה זו אינו מתאים לחיילים בסדיר, קבע, חיילי מילואים או מתנדבים בכוחות הביטחון או משמר אזרחי, או כל אדם העשוי להיות מעורב בפעילות צבאית.
  טיסה בכל כלי טיס פרט לטיסה סדירה, גם כנוסע וגם כטייס או ספורט אתגרי לפי הרשימה המצורפת לפוליסה או ספורט מקצועי. לעיתים ניתן לרכוש הרחבה לביטוח תאונות אישיות שתבטל את ההחרגה הזו. השאלה היא כמובן מה המחיר.
  נסיעה באופנוע או טרקטורון. גם להחרגה זו קיימות הרחבות נפוצות לביטוח תאונות אישיות.
  פעולות טרור או מלחמה.
  רשימת מצבים רפואיים המנויים בביטוח ושלא יחשבו כפגיעה בתאונה. ניתן למצוא ביטוח תאונות אישיות ללא החרגה זו, או החרגה עם רשימה מצומצמת.
  הריון או לידה. ניתן למצוא ביטוח תאונות אישיות ללא החרגה זו.

טיפ אחרון למסורבי ביטוח חיים

לעתים חברות ביטוח מסרבות לבטח אנשים בעלי בעיה בריאותית בביטוח חיים, או דורשות סכומים גבוהים מאד. אם אתם במצב כזה, שקלו רכישת ביטוח תאונות אישיות במקום ביטוח חיים, כיוון שביטוח זה מכסה מקרי מוות. הכיסוי מצומצם יותר, רק מוות מתאונה, אך יכול להיות שבשל הסיכון הנמוך יותר לא תתקלו בסירוב מצד חברות הביטוח.

תוכלו לבחון גם אפשרות לרכוש שני ביטוחים נפרדים: ביטוח תאונות אישיות וביטוח מחלות קשות. ניתן לרכוש אותם בחברות ביטוח שונות או באותה חברת ביטוח. תלוי כמובן באישור חברת הביטוח ובמחיר הפרמיה שיוצע לכם, וברמת ההחרגות. גם במקרה זה, יכול להיות שתמצאו הצעה שתשתלם לכם, עקב פיזור הסיכון בין ביטוחים שונים וחברות ביטוח שונות.

תוכלו למצוא כאן מידע נוסף על פתרונות למסורבי ביטוח משכנתא וביטוח משכנתא לנכים

אם הגעתם למסקנה כי אתם זקוקים לביטוח תאונות אישיות, ביכולתכם להשוות ולבחור בין הפוליסות הקיימות בדף השוואת ביטוח תאונות אישיות


קבל הצעה לביטוח תאונות אישיות

השירות ניתן בחינם ללא התחייבות

קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מסכים להם