איסוף נתונים לצורך חישוב משכנתא וביצוע השוואת משכנתאות

כל כך הרבה פרטים, מהסוג שלא משמש אותנו ביום יום. איך תדעו מה חשוב לשאול את יועץ המשכנתאות? איך תדעו לברור את הנקודות החשובות מתוך המידע הרב שניתן לקבל ומתוך ההצעות הארוכות?


איסוף נתונים לחישוב משכנתא וביצוע השוואת משכנתאות

קניית דירה היא החלטה פיננסית גדולה למשק הבית המשפחתי וכדאי להתייחס אליה בכובד ראש. ראינו כבר כי סכום ההלוואה עצמה הוא סכום נכבד, אליו יש להוסיף ריבית משכנתא, המצטברת במשך השנים לסכום גבוה בפני עצמו. מכל אלה עולה כי רצוי מאד לערוך השוואת משכנתאות לפני קבלת ההחלטה.

נתחיל בהשגת הנתונים להשוואת המשכנתאות:
זה החלק בו חייבים לקום מהכורסה, ולהתחיל לכתת רגליים בין הבנקים השונים, כדי לאתר את הגוף שיתן לך את המשכנתא בתנאים המתאימים לך ביותר.
כמו בכל משא ומתן, צריך הרבה סבלנות, לא להילחץ, לא להתרגש, להגיע לכמה פגישות שנדרש עד שמבינים את כל הפרטים ואת כל האפשרויות. שננו לעצמכם שבדרך כלל הצעות "חד פעמיות" שפוקעות תוך 12 יום, ניתנות להארכה, ואינן חייבות להתאדות באוויר בשעת חצות, ושהאינטרס של כל יועץ משכנתאות הוא שתגיעו לבנק שלו ולכן לא להתבייש ולשאול אותו כל דבר.

כמה כללים לפגישות:

 • תתמקחו – הצעה אף פעם אינה סופית. כדאי לנהל משא ומתן, להציג מה הציעו המתחרים ולראות האם ניתן לשפר את ההצעה.
 • קבלו מידע רב ככל האפשר – הבנק צריך להסביר בעל פה את האפשרויות וכן לתת דפי הסבר הכוללים הסבר על ההלוואות שהבנק נותן, רשימת עמלות ומחיריהן, חישוב ריבית משכנתא בכל מסלול, ומה דרישות הבנק לצורך השלמת תהליך לקיחת המשכנתא (מסמכים נדרשים ועוד). הבנק יכול לתת "אישור עקרוני" המכיל את תמצית תנאי ההלוואה שהוא מוכן לתת. אישור זה תקף לזמן מוגבל ואינו מחייב אתכם לדבר. לא כדאי להלחץ ממסגרת הזמן. אם נתתם פרטים מדוייקים, קרוב לודאי שהתנאים לא ישתנו בצורה דרסטית. עדיף לעשות השוואה מדויקת וברורה לפני ההחלטה ולא משנה כמה זמן תיקח.
 • בררו האם יש מבצעים והטבות – ברוב הבנקים נותנים הטבות לבעל חשבון המעוניין לקבל משכנתא מאותו הבנק. כמו כן יש הטבות לעובדים ובני משפחותיהם וכן מבצעים עונתיים כדי לקבל לקוחות חדשים.
 • בשלב קבלת המידע – חשוב לתת לבנק נתונים מדויקים ונכונים לגבי הנכס הנרכש, מצבכם הכספי ויכולותיכם הפיננסיות – לפי נתונים אלה הבנק מחשב את הסיכון, מחליט אם כדאי לו לתת הלוואה, ואם כן - נותן הצעה לגבי גובה ההלוואה וגובה הבטחונות. אם הנתונים שמסרתם אינם מדויקים, ה"אישור העקרוני" לא ישקף את המצב האמיתי והבנק יוכל לשנות את הצעתו ברגע קבלת הנתונים הנכונים. כך, ירד לטמיון הזמן שהשקעתם בהשוואת מחירים והתמקחות.

המידע שחשוב לקבל בפגישה:

 • מה סכום המשכנתא שמוכנים להלוות לך – האם זהו הסכום שאתה צריך?
 • גובה הריבית עבור כל אחד ממסלולי המשכנתא שמעניינים אותך
 • מהן העמלות בהן תחויב ומה סכומן. דוג' לעמלות מקובלות: עמלת פתיחת תיק הלוואה.
 • האם יש תוספות חיוב שונות שידרשו ממך, ומה סכומן. דוג' להוצאות נפוצות: אגרת רישום ביטחונות (אצל רשם המשכונות או רשם המקרקעין/טאבו), שכר טרחת שמאי, שכר טרחת עו"ד לצורך המצאת ייפוי כוח נוטריוני .
 • מידע על ביטוח משכנתא שהבנק מחייב, מה גובה הסכום המבוטח ומה עלות הביטוחים- בד"כ ביטוח משכנתא כולל ביטוח חיים וביטוח הנכס. הפרמיה לביטוח משולמת בנפרד מהמשכנתא.
 • תקופת ההלוואה – כמה שנים
 • אופן התשלום
 • תנאי פירעון מוקדם ואפשרויות מיחזור משכנתא. מה עלותם ועלות העמלות ומה התנאים הנדרשים.

האם ניתן לקבל ריביות נמוכות יותר?

בדיקה ראשונית ללא עלות או התחייבות
 קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מאשר קבלת הצעות ודיוור

הכל על משכנתא