כל ההקלות ברישוי רכב וביטוח רכב בעקבות משבר הקורונה

מי בכלל מתעניין בתחזוקת הרכב כשיש קורונה שאורבת שם בחוץ, מחכה לזנק על הנהג דרך מערכת מיזוג האוויר או נוחתת על מי שהחליף תחנה ברדיו באופן אוטומטי ונטול כפפות? הרכב רחוק מהכורסה בבית ומעדכוני החדשות. בעוד אתם צמודים לסרטוני אימה מאיטליה, הזמן מתקדם והקורונה לא מונעת תאריכי יעד למבחני רישוי, טסט לאוטו, הארכת תוקף רשיונות נהיגה ורשיונות לרכב. גם את ביטוח הרכב צריך לחדש וחברות הביטוח ישמחו לעזור, כי בתקופה הזו הרכב מנמנם בכיף בחניה, לא מתנגש, לא נגנב, לא גורם להוצאות.

השפעת הקורונה על שוק הרכב

בימי הקורונה בהם הפעילות השגרתית מתנהלת כולה בבית וסובבת סביב הזמנת מזון, תרופות דרך אתרי האינטרנט של רשתות המסחר המציגים הודעות משונות כמו "אין רחוב כזה", "חלונות משלוח נשברו", "אין שום תקשורת עם השרת ודרך אגב גם סגרנו את שירות הלקוחות כי משרד הבריאות אמר. שלח הודעה בערוץ דיגיטלי ונשמח לטפל בה אף פעם" קצת שוכחים מהדברים שהטרידו אותנו ממש לא מזמן, כמו פקקים, חניה, תשלום אגרת רשיון לרכב או חידוש ביטוח רכב. אבל כל הדברים האלה לא שוכחים אותנו, אז הנה ריכוז של כל החדשות מהימים האחרונים לפי נושאים ונתחיל בביטוח רכב.

איך הקורונה משפיעה על ביטוח רכב וחידושי ביטוח מקיף וחובה

בזכות הנחיות משרד הבריאות, רק מי שחייב נוסע. בעוד העולם נהנה מדיווחים על שיפור בזיהום האוויר ומתחושת יום כיפור גלובלי באוטוסטרדות ברחבי כדור הארץ, חברות הביטוח שוברות את הראש איך לשכנע אותנו בדחיפות לחדש את ביטוח הרכב עוד היום. מבחינתן, כדאי מאד שתסדרו עכשיו לאוטו ביטוח מקיף, כי בעוד הקורונה יכולה להקטין את אוכלוסיית גנבי הרכב, היא אינה נוהגת לשבור את הכנף של האוטו או להפיל אותו מתחת לגלגלי משאית חולפת.

חברות הביטוח השונות מבליטות ומפרסמות את ההנחות הקבועות שלהן לביטוח רכב, וחלקן יצאו גם בהנחות והצעות חדשות שנועדו להקל על העם היושב בביתו, כמו שניתן לראות בפרסומות שרודפות אותנו מידי יום.

בימים אלה בהם חוזרים בהדרגה לשגרה ולמקומות העבודה (בין סגר לסגר), המכונית חוזרת לשימוש יומיומי. ביטוחי רכב שהוקפאו צריכים לחזור למצב פעיל וביטוחים שהסתיימו צריך להאריך. אם תחפשו תגלו מבצעים רבים של חברות הביטוח. תוכלו למצוא הטבות של חודש או חודשיים ראשונים חינם על ביטוח רכב, תקופות הקפאת ביטוח מוגדרות ועוד. זה זמן מעולה לערוך השוואת מחירי ביטוח רכב ולפנות לסוכן ביטוח ולרכוש ביטוח במחיר נמוך ובתנאים טובים משתוכלו להשיג בימי שגרה

מיעוט הנסיעות בתקופת הגבלות הקורונה מקטין את הקילומטראז' השנתי של המכונית, וגם זו עילה טובה לקבלת הטבות והנחות בחידוש הביטוח.

מי שניסה ליצור קשר עם סוכן הביטוח שלו או עם אחת מחברת הביטוח נתקל בהודעות המספרות על צמצום שירות הלקוחות הטלפוני ועל ביטולי קבלת קהל בשל ההנחיות להתמודדות עם קורונה והפניה לטפסים שבאתר ולפעולות שבאתר האינטרנט ובאיזור האישי. בחברות הביטוח שהשקיעו, יש גם צ'ט. מסמכים שאתם צריכים להגיש לחברת הביטוח או לקבל ממנה, כמו טפסים להגשת תביעה, דוחות וכו', אפשר למלא וגם להגיש באתר של חברת הביטוח, מהאיזור האישי או מהאפליקציה. יש מסמכים, כמו "אישור העדר תביעות" בביטוח רכב, שתוכלו להוציא מאתר "הר הביטוח" ללא תשלום. אם אתם זכאים להטבה שאינה אוטומטית, נסו לברר דרך סוכן הביטוח שלכם או דרך אתר האינטרנט של חברת הביטוח איך מקבלים אותה.

ב-29.3.20 עדכנה רשות שוק ההון שחברות הביטוח רשאיות להאריך פוליסות ביטוח הדורשות חידוש במקרים בהם לא הצליחו ליצור קשר עם הלקוח, אך ללא גביית פרמיה.

חברות הביטוח השונות הולכות לקראת האוכלוסיה השוהה בבית או בבידוד ויצאו בהודעות הבאות:

שינויים בביטוח מקיף וצד ג בחברת ביטוח "הראל"

 • מבוטחי ביטוח רכב שנכנסו לבידוד מקבלים החזר בגובה מחצית הפרמיה החודשית באותו החודש.
 • ביטוח הראל סוויצ' שבו גובה הפרמיה נקבע לפי כמות השימוש החודשית ברכב.

שינויי ביטוח רכב בחברת "מנורה מבטחים"

מציעה הנחות בביטוח מקיף וגם ביטול השתתפות עצמית.

ביטוחי רכב בחברת "כלל ביטוח" והטבות למבוטחים

 • זמן הגשת דוח עבר ביטוחי יוארך מ- 14 יום ל- 30 יום.
 • הגדלת מספר התשלומים האפשריים ברכישת ביטוח רכב.
 • ניתנת הנחה של 50% ברכישת ביטוח רכב חדש או חידוש ביטוח רכב מסוג מקיף וחובה.
 • כל לקוח של "כלל ביטוח" מכל אחד מתחומי פעילותה יוכל להצטרף במשך חודש ללא תשלום לשירות "רופא מומחה אונליין" שיסופק על ידי רופאי משפחה מטעם פמ"י פרימיום. במסגרת השירות אפשר להתייעץ טלפונית או באמצעות צ'ט עם רופא וגם לקבל מרשם דיגיטלי או הפניה למיון.

הקפאת ביטוח רכב

בתקופת הקורונה בה הציבור מרותק לביתו, השימוש במכונית מצומצם וכולם חושבים איך לחסוך, עולה השאלה האם אפשר וכדאי להקפיא את ביטוח הרכב.

ראשית, אי אפשר להקפיא ביטוח חובה לרכב. רק לרכב המבוטח ב"פול" של חברות הביטוח יש אפשרות כזו.

בביטוח מקיף וצד ג' יש אפשרות השבתה. ביטוחי מקיף וצד ג בנויים כפוליסה אחידה שחברות הביטוח יכולות לשפר את תנאיה למבוטחים לפי החלטתן, אך אינן יכולות לתת פחות. בפוליסה האחידה, שמפורטת בתקנות הפיקוח על על עסקי ביטוח, אפשר למצוא את הפסקה העוסקת ב"השבתה" ואלה הכללים שלה:

 • השבתה היא ל- 30 יום או יותר. חברת הביטוח קובעת את יום סיום ההשבתה.
 • בתקופת ההשבתה אסור לנסוע ברכב.
 • אם מישהו הפר את ההשבתה ונהג ברכב בתקופת ההשבתה אין כיסוי לתאונות או התנגשויות.
 • לאחר סיום ההשבתה חברת הביטוח תחזיר את סכום הפרמיה שנועד לכיסוי תאונה.

החזר פרמיה רק עבור הכיסוי של תאונה מסתכם בכמה עשרות שקלים לחודש, ולא בטוח שמשתלם להקפיא את ביטוח הרכב בגללו.

חברות הביטוח יכולות לאפשר השבתה לתקופות קצרות יותר, אך לצורך זה עליכם לפנות לחברת הביטוח שלכם ולבקש ממנה שתאשר חריגה כזו. תוכלו לבדוק את הפרמיה שלכם ולראות האם "השבתה" בה כוללת עוד כיסויים או לפנות בבקשה לחברת הביטוח להשבית את כל הכיסויים ואז החזר הפרמיה יהיה גבוה יותר. הסיכון בכך הוא שאז הרכב אינו מכוסה מפני גניבה, פגעי מזג אוויר, פגיעה מכוונת ושאר כיסויי הפוליסה. סוכני הביטוח התריעו שאמנם הרכב פחות חשוף לתאונות בתקופה זו, אך היתה עליה במספר גניבות הרכב.

רשות שוק ההון עדכנה ב- 29.3.20 שהיא הורתה לכל חברות הביטוח לאפשר הקפאה של כל פוליסת ביטוח, גם אם בפוליסה עצמה לא מצויינת אפשרות של הקפאה. חברת הביטוח תודיע איזה כיסויים היא יכולה להקפיא ומה גובה ההחזר שיתקבל. תוכלו לבדוק מול חברת הביטוח ולהחליט האם הסיכון לרכב שווה את מחיר ההקפאה.

השפעת הקורונה על רישוי וביטוח רכב

חדשות פחות טובות מגיעות מענף הרכב בכללותו. בחלק גדול מאירופה הופסק ייצור הרכבים, מותגי פולקסווגן השונים הפסיקו את הייצור בחלק ממדינות אירופה וכך גם BMW, פורד ומרצדס, גם המכוניות הצרפתיות כמו רנו, פג'ו, סיטרואן ואחרות הפסיקו את הייצור, חלקן הפסקה מלאה וחלקן רק בחלק ממדינות אירופה. זו רשימה חלקית בלבד שמן הסתם תגדל ותתארך עם המשבר. גם חברות הליסינג וההשכרה במצב קשה. אם עד היום הסתפקתם בתחבורה ציבורית, תוכלו להעביר את מעט הנסיעות שאתם חייבים לבצע לרכב שכור במחירים נמוכים. בדקו מה חברות ההשכרה מציעות ושפרו את ההצעה. אולמות תצוגת הרכב נסגרו או עברו למתכונת מצומצמת, הבשורה החיובית כאן שהיא שחלק מהיבואנים מאפשרים רכישת רכב אונליין וחלקם גם יסדרו לכם נסיעת מבחן היישר מהבית, שווה לבדוק.

צמצום הפעילות בעקבות הסגר של ינואר 2021

משרדי הרישוי סגורים לקבלת קהל, אך יש שירות טלפוני בימים א' עד ה' וניתן להתקשר או לקבוע דרך המוקד תור טלפוני עתידי.

 • מוקד החירום של משרד הרישוי פעיל ונותן מענה דרך מספר 5678* . פעולות בהן המוקד תומך: תשלום אגרת רשיון רכב ורשיון נהיגה, מידע על סטטוס הטיפול בקבלת תג נכה, וכן שאלות נוספות שמתעוררות אצלכם.
 • פעולות רישוי שונות ותשלומים ניתן לבצע דרך אתר משרד התחבורה.
 • מי שתוקף רשיון הנהיגה שלו מסתיים בין 25.9.20 ל- 15.11.20 יקבל הארכה אוטומטית של הרשיון ל-3 חודשים, ויקבל עוד 90 יום מסיום ההארכה להשלים את הפעולות הנדרשות להארכת הרישיון כמו תשלום אגרה, לעבור בדיקות רפואיות, קורסים ובחינות לחידוש רישיון אחרי שלילה וכן הלאה .
 • מבחני התאוריה בוטלו עד 24.01.2021 (ואולי גם הלאה, תלוי בהנחיות שיתקבלו), ומועדים עתידיים יקבעו בהתאם להנחיות השמירה על הבריאות. גם שיעורי נהיגה אסורים בזמן הסגר. אם כבר עשיתם תאוריה או עברתם בדיקה רפואית כדאי שתדעו שהתוקף שלהם הוא שלוש וחצי שנים
 • מבחני הנהיגה המעשית (טסטים) בוטלו עד ה-24.01.2021 לפחות.
 • קיבלתם זימון לקורס נהיגה מונעת או רענון נהיגה? נשמו לרווחה, קיבלתם דחיה עד חלוף קורונה ואין תאריך יעד להחזרתם. מי שרשיון נהיגה שלו עומד בפני התלייה כי לא מילא חובת השתתפות בקורס נהיגה החל ממרץ 2020, יוכל להחזיק ברשיון נהיגה שלו עד סוף 2021.
 • מבחני נהיגה מעשיים לטרקטור, ורכבים מקצועיים מתקיימים בכפוף להוראות משרד הבריאות.
 • חלק מעמדות הצילום לרשיון נהיגה חזרו לפעילות. אין רשימה מסודרת של תחנות פתוחות, תצטרכו לנסות ולהתקשר לתחנות מרשימת תחנות הצילום ולברר בעצמכם.
 • אם אתם צריכים טסט לרכב כדי להאריך את הרשיון, תשמחו לדעת שכל רשיונות הרכב שתוקפם מסתיים בין 25.9.20 עד 15.11.20 מוארכים ב- 60 יום.
 • מכוני הרישוי נפתחו לפעילות תחת הנחיות משרד הבריאות, כך שניתן לקבוע טסט לאוטו. צריך לבדוק פרטנית עם כל אחד לגבי שעות פעילות.
 • מחכים לרשיון נהיגה חדש מפלסטיק? מעולה, כנראה שהוא יגיע בקרוב, כי כרגע הנפקתם נמשכת כרגיל. אם לא, תוכלו להנפיק בעצמכם דרך הרשיומט הקרוב אליכם.

הנחיות מעודכנות של משרד התחבורה וכן מוקדי שירות שעדיין פעילים תוכלו למצוא בדף "שינויים והתאמות בעקבות ההתמודדות עם נגיף הקורונה" שבאתר משרד התחבורה. העדכונים כוללים את השינויים בתחבורה הציבורית (אוטובוסים, מוניות ורכבות) כמו רשימת קווים פעילים מעודכנת ועוד.

משרד התחבורה – פעולות אונליין ושירותים מרחוק

מעוניינים לבצע פעולות בירוקרטיות שונות הקשורות למשרד התחבורה? ברוב המקרים תאלצו לחכות לזמנים רגילים יותר, אך עדיין תמצאו מענה מוגבל בדרכים הבאות:

 • דרך אתר האינטרנט של משרד התחבורה תוכלו לבצע פעולות שונות כמו תשלום אגרת רשיון רכב ורשיון נהיגה, טיפול בתג חניה לנכה, העברת בעלות על רכב ועוד פעולות שונות.
 • רשיומטים הנמצאים בסניפי סופרפארם ברחבי הארץ דרכם תוכלו לשלם בכרטיס אשראי עבור אגרת רשיון רכב או רשיון נהיגה, להנפיק רשיונות נהיגה, להנפיק רשיונות רכב ולהוציא תדפיס "שיטת ניקוד ". אפשר לעיין ברשימת הרשיומטים המלאה, אך יכול להיות שחלקם נעולים בתוך עסקים שאינם פעילים בעקבות הנחיות הקורונה.
 • יש גם שירותים שאפשר לקבל בדואר ישראל, אבל במצב הקורונה הנוכחי, כנראה עדיף לא להתקהל בסניפי הדואר.

עכשיו אחרי שערבבנו קניית אקמול, עם תשלום אגרה והנפקת רשיון, והבנו שאמנם משרדי הרישוי וחברות הביטוח סגורים, אך יש הארכת זמן לרוב השירותים שדורשים טיפול, תוכלו להתרווח שוב על הספה ולחשוב על שיטות גידול נייר טואלט בשטח הפנוי במרפסת.

להשוואת מחירי ביטוח רכב >>
מוכן להשוואת מחירי ביטוח רכב אונליין וקבלת מחירים באופן מיידי?
השוואת ביטוח רכב אונליין