כל ההקלות ברישוי רכב וביטוח רכב בעקבות משבר הקורונה

מי בכלל מתעניין בתחזוקת הרכב כשיש קורונה שאורבת שם בחוץ, מחכה לזנק על הנהג דרך מערכת מיזוג האוויר או נוחתת על מי שהחליף תחנה ברדיו באופן אוטומטי ונטול כפפות? הרכב רחוק מהכורסה בבית ומעדכוני החדשות. בעוד אתם צמודים לסרטוני אימה מאיטליה, הזמן מתקדם והקורונה לא מונעת תאריכי יעד למבחני רישוי, טסט לאוטו, הארכת תוקף רשיונות נהיגה ורשיונות לרכב. גם את ביטוח הרכב צריך לחדש וחברות הביטוח ישמחו לעזור, כי בתקופה הזו הרכב מנמנם בכיף בחניה, לא מתנגש, לא נגנב, לא גורם להוצאות.

השפעת הקורונה על שוק הרכב

בימי הקורונה בהם הפעילות השגרתית מתנהלת כולה בבית וסובבת סביב הזמנת מזון, תרופות דרך אתרי האינטרנט של רשתות המסחר המציגים הודעות משונות כמו "אין רחוב כזה", "חלונות משלוח נשברו", "אין שום תקשורת עם השרת ודרך אגב גם סגרנו את שירות הלקוחות כי משרד הבריאות אמר. שלח הודעה בערוץ דיגיטלי ונשמח לטפל בה אף פעם" קצת שוכחים מהדברים שהטרידו אותנו ממש לא מזמן, כמו פקקים, חניה, תשלום אגרת רשיון לרכב או חידוש ביטוח רכב. אבל כל הדברים האלה לא שוכחים אותנו, אז הנה ריכוז של כל החדשות מהימים האחרונים לפי נושאים ונתחיל בביטוח רכב.

איך הקורונה משפיעה על ביטוח רכב וחידושי ביטוח מקיף וחובה

בזכות הנחיות משרד הבריאות, רק מי שחייב נוסע. בעוד העולם נהנה מדיווחים על שיפור בזיהום האוויר ומתחושת יום כיפור גלובלי באוטוסטרדות ברחבי כדור הארץ, חברות הביטוח שוברות את הראש איך לשכנע אותנו בדחיפות לחדש את ביטוח הרכב עוד היום. מבחינתן, כדאי מאד שתסדרו עכשיו לאוטו ביטוח מקיף, כי בעוד הקורונה יכולה להקטין את אוכלוסיית גנבי הרכב, היא אינה נוהגת לשבור את הכנף של האוטו או להפיל אותו מתחת לגלגלי משאית חולפת.

חברות הביטוח השונות מבליטות ומפרסמות את ההנחות הקבועות שלהן לביטוח רכב, וחלקן יצאו גם בהנחות והצעות חדשות שנועדו להקל על העם היושב בביתו, כמו שניתן לראות בפרסומות שרודפות אותנו מידי יום.

בימים אלה בהם חוזרים בהדרגה לשגרה ולמקומות העבודה, המכונית חוזרת לשימוש יומיומי. ביטוחי רכב שהוקפאו צריכים לחזור למצב פעיל וביטוחים שהסתיימו צריך להאריך. אם תחפשו תגלו מבצעים רבים של חברות הביטוח. תוכלו למצוא הטבות של חודש או חודשיים ראשונים חינם על ביטוח רכב, תקופות הקפאת ביטוח מוגדרות ועוד. זה זמן מעולה לערוך השוואת מחירי ביטוח רכב ולפנות לסוכן ביטוח ולרכוש ביטוח במחיר נמוך ובתנאים טובים משתוכלו להשיג בימי שגרה

מיעוט הנסיעות בתקופת הגבלות הקורונה מקטין את הקילומטראז' השנתי של המכונית, וגם זו עילה טובה לקבלת הטבות והנחות בחידוש הביטוח.

מי שניסה ליצור קשר עם סוכן הביטוח שלו או עם אחת מחברת הביטוח נתקל בהודעות המספרות על צמצום שירות הלקוחות הטלפוני ועל ביטולי קבלת קהל בשל ההנחיות להתמודדות עם קורונה והפניה לטפסים שבאתר ולפעולות שבאתר האינטרנט ובאיזור האישי. בחברות הביטוח שהשקיעו, יש גם צ'ט. מסמכים שאתם צריכים להגיש לחברת הביטוח או לקבל ממנה, כמו טפסים להגשת תביעה, דוחות וכו', אפשר למלא וגם להגיש באתר של חברת הביטוח, מהאיזור האישי או מהאפליקציה. יש מסמכים, כמו דוח העדר תביעות בביטוח רכב, שתוכלו להוציא מאתר "הר הביטוח". נראה שחברות הביטוח לא הספיקו לעדכן את האתרים שלהן בכל השינויים וההקלות שהן נותנות ללקוחות והסתפקו בהעברת הודעות לתקשורת שריכזנו כאן. אם אתם זכאים להטבה שאינה אוטומטית, נסו לברר דרך סוכן הביטוח שלכם או דרך אתר האינטרנט של חברת הביטוח איך מקבלים אותה.

כאשר מדובר בביטוחים שחייבים לחדש או לרכוש, כמו ביטוחי רכב, צמצום שירות הלקוחות וביטול קבלת קהל בסוכנויות ביטוח הן בעיות רצינית. חלק מחברות הביטוח נתנו פתרון לבעיה זו: מגדל, הראל וכלל ביטוח האריכו אוטומטית את הביטוחים האלמנטריים הכוללים ביטוחי רכב מקיף וצד ג'.

נשיא לשכת סוכני הביטוח מעוניין להרחיב את ההארכה האוטומטית לכל חברות הביטוח והוציא מכתב לממונה על שוק ההון בבקשה שיורה לכל חברות הביטוח לנקוט בצעד דומה ולהאריך אוטומטית את הביטוחים האלמנטריים, וביניהם ביטוחי רכב וביטוח דירה, ב- 21 יום. הבקשה שלו מתייחסת לפוליסות המסתיימות ב-31.3.20 ויש לחדשן בתחילת אפריל. ב-29.3.20 עדכנה רשות שוק ההון שחברות הביטוח רשאיות להאריך פוליסות ביטוח הדורשות חידוש במקרים בהם לא הצליחו ליצור קשר עם הלקוח, אך ללא גביית פרמיה. כרגע לא ברור איזה חברות ביטוח יפעלו לפי הנחיה זו .

חברות הביטוח השונות הולכות לקראת האוכלוסיה השוהה בבית או בבידוד ויצאו, עוד לפני הנחיות רשות שוק ההון מ-29.3.20, בהודעות הבאות:

שינויים בביטוח מקיף וצד ג בחברת ביטוח "הראל"

 • פוליסות ביטוח מסוג ביטוח מקיף, ביטוח צד ג', ביטוח דירה, ביטוח לעסק ולמשרד שמסתיימות באפריל יוארכו אוטומטית עד ל- 30.4.20. ההארכה אינה כוללת ביטוח רכב חובה.
 • הראל הודיעה לעיתונות שמבוטחי ביטוח רכב של הראל השוהים בבידוד ולא השתמשו ברכב, לא יחוייבו על ביטוחי רכב ורכוש למשך תקופת הבידוד, אך יקבלו כיסוי מלא עבורו לפי הפוליסה. לשם כך עליהם למלא טופס הצהרה שימצא באתר הראל. את זיכוי "בידוד הקורונה" הם יקבלו באמצעות זיכוי. אם אתם זכאים להטבה צרו קשר עם סוכן הביטוח שלכם או ישירות עם הראל.

שינויי ביטוח רכב בחברת "מנורה מבטחים"

מבוטחי רכב שנמצאים בבידוד עקב חזרה מחוץ לארץ יקבלו כיסוי ביטוחי מלא ללא תשלום נוסף לכל אדם מקרבה ראשונה שינהג ברכבם, כולל נהג חדש ונהג צעיר, במשך תקופת הבידוד. ההטבה ניתנת עד 30.4.20.

ביטוח רכב – מקיף, צד ג' וחובה בחברת "מגדל"

 • מאריכה אוטומטית את ביטוחי רכב מסוג מקיף וצד ג' שיש לחדש באפריל עד 15 באפריל, בתנאי שיש ביטוח רכב חובה תקף במגדל.
 • בשל ביטול קבלת הקהל במגדל, בשלב זה ועד החזרה לשגרה תנתן תעודת ביטוח חובה על ידי סוכן הביטוח ומגדל תטפל בנושא בהמשך.

"התייחסות לביטוח מקיף וצד ג' בחברת "איילון

מאריכה אוטומטית ביטוחי רכב רכוש (ביטוח מקיף וביטוח צד ג') שמסתיימים ב- 31.3.20 ב- 30 יום, עד ה- 30.4.20, למבוטחים שיש להם ביטוח חובה תקף באיילון.

ביטוחי רכב בחברת "כלל ביטוח" והטבות למבוטחים

 • ביטוחי רכב מסוג מקיף וצד ג' יוארכו אוטומטית עד להפקת פוליסת ביטוח חדשה במשרדי חברת הביטוח, בתנאי שהמבוטח כבר העביר את ההסכמה שלו לחידוש הפוליסה.
 • זמן הגשת דוח עבר ביטוחי יוארך מ- 14 יום ל- 30 יום.
 • הגדלת מספר התשלומים האפשריים ברכישת ביטוח רכב.
 • ניתנת הנחה של 50% ברכישת ביטוח רכב חדש או חידוש ביטוח רכב מסוג מקיף וחובה.
 • כל לקוח של "כלל ביטוח" מכל אחד מתחומי פעילותה יוכל להצטרף במשך חודש ללא תשלום לשירות "רופא מומחה אונליין" שיסופק על ידי רופאי משפחה מטעם פמ"י פרימיום. במסגרת השירות אפשר להתייעץ טלפונית או באמצעות צ'ט עם רופא וגם לקבל מרשם דיגיטלי או הפניה למיון.

הקפאת ביטוח רכב

בתקופת הקורונה בה הציבור מרותק לביתו, השימוש במכונית מצומצם וכולם חושבים איך לחסוך, עולה השאלה האם אפשר וכדאי להקפיא את ביטוח הרכב.

ראשית, אי אפשר להקפיא ביטוח חובה לרכב. רק לרכב המבוטח ב"פול" של חברות הביטוח יש אפשרות כזו.

בביטוח מקיף וצד ג' יש אפשרות השבתה. ביטוחי מקיף וצד ג בנויים כפוליסה אחידה שחברות הביטוח יכולות לשפר את תנאיה למבוטחים לפי החלטתן, אך אינן יכולות לתת פחות. בפוליסה האחידה, שמפורטת בתקנות הפיקוח על על עסקי ביטוח, אפשר למצוא את הפסקה העוסקת ב"השבתה" ואלה הכללים שלה:

 • השבתה היא ל- 30 יום או יותר. חברת הביטוח קובעת את יום סיום ההשבתה.
 • בתקופת ההשבתה אסור לנסוע ברכב.
 • אם מישהו הפר את ההשבתה ונהג ברכב בתקופת ההשבתה אין כיסוי לתאונות או התנגשויות.
 • לאחר סיום ההשבתה חברת הביטוח תחזיר את סכום הפרמיה שנועד לכיסוי תאונה.

החזר פרמיה רק עבור הכיסוי של תאונה מסתכם בכמה עשרות שקלים לחודש, ולא בטוח שמשתלם להקפיא את ביטוח הרכב בגללו.

חברות הביטוח יכולות לאפשר השבתה לתקופות קצרות יותר, אך לצורך זה עליכם לפנות לחברת הביטוח שלכם ולבקש ממנה שתאשר חריגה כזו. תוכלו לבדוק את הפרמיה שלכם ולראות האם "השבתה" בה כוללת עוד כיסויים או לפנות בבקשה לחברת הביטוח להשבית את כל הכיסויים ואז החזר הפרמיה יהיה גבוה יותר. הסיכון בכך הוא שאז הרכב אינו מכוסה מפני גניבה, פגעי מזג אוויר, פגיעה מכוונת ושאר כיסויי הפוליסה. סוכני הביטוח התריעו שאמנם הרכב פחות חשוף לתאונות בתקופה זו, אך היתה עליה במספר גניבות הרכב.

רשות שוק ההון עדכנה ב- 29.3.20 שהיא הורתה לכל חברות הביטוח לאפשר הקפאה של כל פוליסת ביטוח, גם אם בפוליסה עצמה לא מצויינת אפשרות של הקפאה. חברת הביטוח תודיע איזה כיסויים היא יכולה להקפיא ומה גובה ההחזר שיתקבל. תוכלו לבדוק מול חברת הביטוח ולהחליט האם הסיכון לרכב שווה את מחיר ההקפאה.

השפעת הקורונה על רישוי וביטוח רכב

חדשות פחות טובות מגיעות מענף הרכב בכללותו. בחלק גדול מאירופה הופסק ייצור הרכבים, מותגי פולקסווגן השונים הפסיקו את הייצור בחלק ממדינות אירופה וכך גם BMW, פורד ומרצדס, גם המכוניות הצרפתיות כמו רנו, פג'ו, סיטרואן ואחרות הפסיקו את הייצור, חלקן הפסקה מלאה וחלקן רק בחלק ממדינות אירופה. זו רשימה חלקית בלבד שמן הסתם תגדל ותתארך עם המשבר. גם חברות הליסינג וההשכרה במצב קשה. אם עד היום הסתפקתם בתחבורה ציבורית, תוכלו להעביר את מעט הנסיעות שאתם חייבים לבצע לרכב שכור במחירים נמוכים. בדקו מה חברות ההשכרה מציעות ושפרו את ההצעה. אולמות תצוגת הרכב נסגרו או עברו למתכונת מצומצמת, הבשורה החיובית כאן שהיא שחלק מהיבואנים יסדרו לכם נסיעת מבחן היישר מהבית, שווה לבדוק.

חידוש פעולת משרדי הרישוי והקלות

משרדי הרישוי המחוזיים חזרו לפעילות ב- 5.5.20 ושאר משרדי הרישוי פועלים בשעות הפעילות הרגילה החל מ-7.5.20, פרט למשרדי הרישוי של אופקים ואילת שעדיין סגורים. הפעילות אינה מלאה, וחובה לקבוע תור מראש באתר יעודי בו אתם בוחרים את השירות הרצוי לכם וקובעים תור במשרד הרישוי הקרוב. המלצת משרד התחבורה היא להגיע רק לשירותים שאין להם מענה באתר האינטרנט של המשרד.

 • מוקד החירום של משרד הרישוי פעיל ונותן מענה דרך מספר 5678* . פעולות בהן המוקד תומך: תשלום אגרת רשיון רכב ורשיון נהיגה, מידע על סטטוס הטיפול בקבלת תג נכה, וכן שאלות נוספות שמתעוררות אצלכם.
 • מי שתוקף רשיון הנהיגה שלו מסתיים בין 16.3.20 ל- 15.6.20 יקבל הארכה אוטומטית של הרשיון ל-3 חודשים.
 • נהגים שחייבים לעבור בדיקה רפואית, קורס או מבחן לצורך חידוש רשיון אחרי שלילה, יקבלו הארכת תוקף רשיון עד 15.6.20
 • מבחני התאוריה נערכים מ- 22.4 בקביעת תור מראש ושמירה על הנחיות משרד הבריאות שהוגדרו לנושא. אם כבר עשיתם תאוריה או עברתם בדיקה רפואית שתוקפם אמור להסתיים עד 15.6.20, התוקף שלהם יוארך אוטומטית ב-3 חודשים כדי שתוקפם לא יפוג עד הטסט המעשי
 • מבחני הנהיגה המעשית (טסטים) לרכב פרטי מתקיימים החל מ-3.5 תוך הקפדה על הנחיות הבריאות לנסיעה ברכב וחציצה מוחלטת בין הבוחן והנבחן
 • קיבלתם זימון לקורס נהיגה מונעת או נהיגה נכונה? נשמו לרווחה, קיבלתם דחיה עד חלוף קורונה. כרגע הקורסים מושבתים.
 • התבטלו מבחני נהיגה מעשיים לטרקטור, משא כבד, סמיטריילר ואוטובוס, מלגזה, מכונה ניידת (צמ"ה), כיבוי אש ואמבולנס וכרגע אין תאריך להחזרתם.
 • חלק מעמדות הצילום לרשיון נהיגה חזרו לפעילות. אין רשימה מסודרת של תחנות פתוחות, תצטרכו לנסות ולהתקשר לתחנות מרשימת תחנות הצילום ולברר בעצמכם.
 • אם אתם צריכים טסט לרכב כדי להאריך את הרשיון, תשמחו לדעת שכל רשיונות הרכב שתוקפם מסתיים בין 16.3.20 ל- 16.4.20 הוארכו אוטומטית בחודש. מאחר ותקופה זו לא הספיקה וההגבלות התארכו, ניתנה הארכה של חודש נוסף. גם רשיונות שפקעו בין 17.4.20 עד 17.5.20 מוארכים ב- 30 יום.
 • מכוני הרישוי נפתחו לפעילות תחת הנחיות משרד הבריאות, כך שניתן לקבוע טסט לאוטו.
 • מחכים לרשיון נהיגה חדש מפלסטיק? מעולה, כנראה שהוא יגיע בקרוב, כי כרגע הנפקתם נמשכת כרגיל. אם לא, תוכלו להנפיק בעצמכם דרך הרשיומט הקרוב אליכם.

הנחיות מעודכנות של משרד התחבורה וכן מוקדי שירות שעדיין פעילים תוכלו למצוא בדף "שינויים והתאמות בעקבות ההתמודדות עם נגיף הקורונה" שבאתר משרד התחבורה. העדכונים כוללים את השינויים בתחבורה הציבורית (אוטובוסים, מוניות ורכבות) כמו רשימת קווים פעילים מעודכנת ועוד.

משרד התחבורה – פעולות אונליין ושירותים מרחוק

מעוניינים לבצע פעולות בירוקרטיות שונות הקשורות למשרד התחבורה? ברוב המקרים תאלצו לחכות לזמנים רגילים יותר, אך עדיין תמצאו מענה מוגבל בדרכים הבאות:

 • דרך אתר האינטרנט של משרד התחבורה תוכלו לבצע פעולות שונות כמו תשלום אגרת רשיון רכב ורשיון נהיגה, טיפול בתג חניה לנכה, העברת בעלות על רכב ועוד פעולות שונות.
 • רשיומטים הנמצאים בסניפי סופרפארם ברחבי הארץ דרכם תוכלו לשלם בכרטיס אשראי עבור אגרת רשיון רכב או רשיון נהיגה, להנפיק רשיונות נהיגה, להנפיק רשיונות רכב ולהוציא תדפיס "שיטת ניקוד ". אפשר לעיין ברשימת הרשיומטים המלאה, אך יכול להיות שחלקם נעולים בתוך עסקים שאינם פעילים בעקבות הנחיות הקורונה.
 • יש גם שירותים שאפשר לקבל בדואר ישראל, אבל במצב הקורונה הנוכחי, כנראה עדיף לא להתקהל בסניפי הדואר.

עכשיו אחרי שערבבנו קניית אקמול, עם תשלום אגרה והנפקת רשיון, והבנו שאמנם משרדי הרישוי וחברות הביטוח סגורים, אך יש הארכת זמן לרוב השירותים שדורשים טיפול, תוכלו להתרווח שוב על הספה ולחשוב על שיטות גידול נייר טואלט בשטח הפנוי במרפסת.

להשוואת מחירי ביטוח רכב >>
מוכן להשוואת מחירי ביטוח רכב אונליין וקבלת מחירים באופן מיידי?
השוואת ביטוח רכב אונליין