למה כדאי להשתמש במחשבון משכנתא

מתי כדאי להשתמש במחשבון משכנתא? בכל פעם שאתם נדרשים לקבל החלטה הקשורה למשכנתא. מחשבון משכנתא הוא כלי חשוב להמחשת והדגמת עלויות משכנתא: ריביות, הצמדה, החזר משכנתא. תוכלו לראות במספרים ברורים מה מחירה של המשכנתא.


מתי כדאי להשתמש במחשבון משכנתא?

מחשבון משכנתא הוא כלי עזר יעיל בכל נקודת החלטה העוסקת בגובה משכנתא, החזר משכנתא חודשי של משכנתא או העלות הכוללת של משכנתא עם ריבית והצמדה.

נקודות החלטה בהן מחשבון משכנתא עוזר:
החל מהצעד הראשון, בו אתם מנסים לחשב מהו סכום המשכנתא שתוכלו לעמוד בהחזריו.

בהמשך, מחשבון משכנתא יעזור לכם לבנות דוגמאות ולהבין בדיוק למה התכוון אותו יועץ משכנתאות עמו דיברתם, בבנק או באופן פרטי.

לאחר מכן, בשלב הסופי של ההחלטה, כאשר יש לכם הצעות ממספר בנקים, למסלולי משכנתא כולל סכום וריבית בכל מסלול, תוכלו להכניס את ההצעות במחשבון משכנתא, ולחדד את ההחלטה – מבחינת משך השנים של כל מסלול משכנתא, סכום סופי שתרצו לקבוע לכל מסלול משכנתא ושימוש בלוח סילוקין (הכוונה היא לשיטת ההחזר: קרן שווה או לוח שפיצר).

מחשבון משכנתא יכול לעזור גם בעתיד, אם תרצו לשנות את תנאי המשכנתא, אך לשם כך מומלץ לפנות למחשבון יעודי למצב זה: "מחשבון מחזור משכנתא".

איזה מידע אקבל ממחשבון משכנתא?

  • חישוב סכום ההחזר החודשי לפי סכום המשכנתא שחשבתם לקחת. ההחזר החודשי של משכנתא נקבע לפי סך מסלולי משכנתא שתבחרו.
  • חישוב משכנתא, כאשר אתם יודעים מה ההחזר החודשי המקסימלי בו אתם מעוניינים. גם כאן, שינוי הנתונים במסלולי המשכנתא השונים יכול להגדיל או להקטין את סכום המשכנתא שניתן לקחת עבור סכום החזר משכנתא חודשי שבדקתם.
  • הבנת הסיכון בכל מסלול משכנתא: העלו את סכום הריבית או את אחוזי מדד המחירים לצרכן השנתי וראו את ההשפעה על גובה ההחזר החודשי. אם תבחרו ריבית או מדד גבוהים יותר מהקיימים כיום (מצב שבהחלט סביר שיקרה), תוכלו לראות את עליית ההחזר החודשי ולתכנן את המשכנתא מול הוצאות במשך שנים ארוכות קדימה.
  • הבנת המידע שקיבלתם בפגישה עם יועץ משכנתאות. הכניסו למחשבון את המידע שקיבלתם וראו הדגמה של שינוי החזר משכנתא חודשי על משכנתא במהלך תקופת המשכנתא. תוכלו לראות בעצמכם על מה דיבר יועץ משכנתאות במהלך הפגישה.
  • בכל חישוב משכנתא או חישוב החזר משכנתא חודשי של משכנתא, תוצאת המחשבון מראה כמה כסף אתם משלמים עבור ריבית והצמדה. שינוי מסלול משכנתא או שינוי פרטים בתוך מסלול, תוך התייחסות לגובה ריבית, מדד, שיטת החזר (לוח שפיצר או קרן שווה) ומספר השנים של המשכנתא, יראו לכם כמה כסף תוכלו לחסוך על הריבית וההצמדה, ולבחור תנאי מסלול משכנתא שעלותם נמוכה יותר מבחינת ריבית והצמדה.

כללי האצבע הם:

  • מספר שנים נמוך למשכנתא מקטין את עלויות הריבית וההצמדה.
  • שיטת החזר קרן שווה מקטינה עלויות ריבית והצמדה, אך ההחזר החודשי בתחילת הדרך גבוה.
  • מסלולי משכנתא שאינם צמודי מדד או שהריבית בהם קבועה, ישתנו פחות במשך כל שנות המשכנתא, ולכן פחות מושפעים מתנודות המשק ומהפתעות לרעה בגובה ההחזר החודשי. דווקא משום כך, הריבית ההתחלתית בהם היא בדרך כלל גבוהה. בדקו לאורך שנים מהם מסלולי משכנתא משתלמים, גם כאשר מניחים עליה קבועה בריבית ובמדד.

עוד בנושא זה תוכלו לקרוא במאמר "תמהיל משכנתא מומלץ לשנת 2016".


האם ניתן לקבל ריביות נמוכות יותר?

בדיקה ראשונית ללא עלות או התחייבות
 קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מאשר קבלת הצעות ודיוור

הכל על משכנתא