מדדי שירות בביטוח בריאות

משרד האוצר אסף את הנתונים שהצטברו אצלו במשך השנים ויצר מהם מדרג מדד שירות של חברות הביטוח בישראל בתחומים שונים. עבור תחום ביטוח בריאות נסקרו חברות הביטוח הקיימות בארץ, ונתוניהן פורסמו בטבלה מסכמת. פירקנו את הטבלה למרכיביה השונים, כדי להבין בדיוק היכן נקודות התורפה ונקודות החוזק של כל חברת ביטוח.

מדד השירות בביטוח בריאות

נתחיל בשקלול של כל הנתונים ולמרבה הצער נגיע למסקנה שאין חברות ביטוח מצטיינת ברשימה. לכל היותר נמצא חברות ביטוח שהגיעו לציון בינוני. לאחר הדירוג הסופי, נעבור אחד אחד על מרכיבי הדירוג.

חברה מדד השירות
ביטוח ישיר 77
הראל 73
מנורה מבטחים 72
מגדל 71
הפניקס 69
איילון 68
דקלה 66
כלל ביטוח 63

עכשיו נבחן את הנתונים מהם נבנה מדד השירות והציונים שקיבלו חברות ביטוח שונות. נתחיל במדד הטיפול בתביעות. מדד זה כולל שני חלקים: 1. אחוז התביעות שאושרו ושולמו מתוך כלל התביעות. אחוז זה חשוב, שכן אלה המקרים בהם התיק הסתיים ללא צורך בפניה לבית משפט או דחיה בה המבוטח נשאר ללא מענה למצבן. 2. מהירות הטיפול בתביעה. מדד זה חשוב שכן יש מבוטחים שנשארים ללא מקור פרנסה בתקופת מחלתם, או שהטיפול במחלה גזל הרבה ממשאביהם הכספיים, ולכן מהירות הטיפול קריטית עבורם. הבדיקה נערכה לפי נתוני הדיווח של חברות הביטוח. סימנו חברות ביטוח שקיבלו ציונים גבוהים בכל אחד מהמדדים (מעל 80). המצטיינות במדד שיעור תשלום התביעות הן חברות ביטוח ביטוח ישיר ומגדל ואחריהן הראל ומנורה מבטחים. בתחום מהירות הטיפול המצטיינות הן דקלה והפניקס, אך הן קיבלו ציון נמוך יחסית באישור התביעות. לעניות דעתנו, מדד שיעור התשלום הוא החשוב יותר מבין שני המדדים, שכן דחיית מהירה של תביעה, היא עדיין דחיה. בשקלול שני המדדים מובילות ביטוח ישיר, מנורה מבטחים והראל.

משוקלל תשלום תביעות שיעור תשלום תביעות מהירות טיפול בתביעות
ביטוח ישיר 83 90 75
מנורה מבטחים 82 82 82
הראל 81 84 78
הפניקס 81 79 83
דקלה 76 68 84
מגדל 74 86 63
כלל ביטוח 73 74 72
איילון 69 72 66

איכות הטיפול בפניות לקוחות

המדד הבא הינו איכות הטיפול בפניות לקוחות. מדד זה בודק את שביעות הרצון של מבוטחים מהטיפול בפנייתם, כאשר פנו אל חברת הביטוח. מדד זה נמדד באמצעות ביקורות שערך אגף שוק ההון. מבוטחים שפנו ישירות אל חברת הביטוח התבקשו למלא שאלון טלפוני לגבי שביעות רצונם והאם היו ממליצים על חברת הביטוח. ניתן לראות שבמדד זה אין מצטיינים, ואף חברת ביטוח לא הגיעה לציון 80, אך ביטוח ישיר מובילה עם ציון 77, ואחריה בפער גדול, הראל. במרבית חברות הביטוח הקשר הוא באמצעות סוכן ויש הבדלים בין הסוכנים מה שבה לידי ביטוי בציונים שהתקבלו.

חברה מדד השירות
ביטוח ישיר 77
הראל 64
מגדל 62
דקלה 61
איילון 60
הפניקס 59
מנורה מבטחים 56
כלל ביטוח 55

מדד תלונות הציבור

המדד האחרון הוא תלונות הציבור. כאן נאסף מספר התלונות, מספר התלונות שנמצאו מוצדקות וכן היתה התייחסות לדרך שבה חברת הביטוח טיפלה בתלונה. ההתייחסות למספר התלונות היתה יחסית לנתח השוק של כל חברת ביטוח. ככל שהציון נמוך יותר, היו יותר תלונות נגד חברת הביטוח. גם כאן לא היו מצטיינים, אך מנורה מבטחים, איילון ומגדל קיבלו ציון מ- 75 ומעלה.

חברה מדד השירות
מנורה מבטחים 78
איילון 76
מגדל 75
הראל 74
ביטוח ישיר 72
הפניקס 68
כלל ביטוח 61
דקלה 60

לסיכום, נראה כי חברות ביטוח ישראליות צריכות להשתפר ביחסן למבוטח ולא לקחת אותו כמובן מאליו. מאחר ואין חברה היודעת להתייחס למבוטח היטב, כנראה שהמסקנה היא, לבחור סוכן ביטוח טוב שידאג לאינטרסים שלך בעת הצורך ולבחור חברה שמדד התביעות בה גבוה, וכמובן, חברה שמוכרת ביטוח בריאות שמתאים לך ביותר ובמחיר טוב.


קבל הצעה לביטוח בריאות

התייעץ עם מומחה חינם ללא התחייבות
קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מסכים להם

הכל על ביטוח בריאות

מנהלת השקעות

בדיקת כיסויים ביטוחיים

הבדיקה הינה ללא עלות וללא התחייבות

בחר את הנושא שתרצה לבדוק